Сабақтың
басы
Сабақтың
ортасы
Шығармашылық
жұмыс
Дифференциациялық тапсырма
|
Сәлемдесу.
Түгендеу.
Сабақтың тақырыбымен мақсатын
анықтау.
Тақырыпқа байланысты
сұрақтар:
-
Қандай ұлттық ою-өрнек
атауларын білесіздер?
-
Кілем тоқымашылығында және
киім үлгілерінде ою-өрнектердің қандай түрлері
қолданылады?
-
Ою-өрнектерді жасаудың қандай
тәсілдерін білесіздер?
-
Ою-өрнек өнері саласында жұмыс
істейтін Қазақстан суретшілері мен қолөнершілерін
атаңыздар?
Осы сынды сұрақтарға жауаптар
да айтылып, соңғы нәтиже біз сабақтың тақырыбымен сабаққа қойылған
мақсаттарға оқушылармен бірге келеміз::
Сабақ тақырыбы: Ою-өрнектің қысқаша тарихы мен
түрлері.Қазақтың ұлттық ою-өрнектері (түрлері, стилизация мен
мотивтері).
Осы сабақта қол жеткізілетін
оқу мақсаттары:
-
Қазақтың ұлттық ою-өрнектерін зерттейді (ою-өрнек түрлері,
мотивтері, қазақ халқының шығармашылығындағы ою-өрнек
композициясының ерекшеліктері).
-
Оқушылар қазақ және ҚР басқа халықтарының сәндік-қолданбалы
өнерінің негізгі түрлерімен танысады.
«Сұрақ –жауап» арқылы бағалау
критерийлерін қоямыз :
*
Қазақстан және әлем
халықтарының СҚӨ-і туралы зерттеу
жүргізеді;
*
Қазақ халқының ою-өрнектерін
зерттейді;
*Мәліметті толық зерттеп,
әдемі форматта ұсына алады;
*Таныстырылымды өте жоғары
деңгйде жүргізеді;
О қушылар төрт топта
зерттеу жұмысын жүргізеді. Постерге топпен зерттеулері бойынша
әдемі етіп, безендіріп шығады. Тапсырмаға берілген критерийлер
бойынша, постерлерге мәліметті әдемі етіп безендіріп, таныстырып
шығады. Қалған топтар таныстырылымды жапсырма қағаздарға бағалап
шығады.
Бағалауға қойылатын
талаптар:
-
Жақсы, мықты тұстарын
айту;
-
Сын айтқымыз келсе, көмектесу
мақсатында ұсыныс,сұрақ ретінде айту;
Зерттеу бойынша, балалар ою
түрлерін зерттеп, сол ою-өрнектің бір түрін сурет дәптердің бетіне
түсіруі керек, жасалынған нобай бойынша қыздар тәжірибелік іске
кірісулері қажет:
-
Қазақтың ұлттық ою-өрегінің
бір түрін қағаз бетіне түсіру;
-
Симметрия заңдылығын
ұстанады;
-
Фетр материалын пайдаланып,
өрнекті қырқып алады;
-
Кесіп алынған өрнекті мата
бетіне түсіріп, жастықша дайындайды;
-
Қауіпсіздік ережесін
ұстанады;
Оқушылар тәжірибелік жұмысты
аяқтап болған соң, қалыптастырушы бағалауға сәйкес өздерін-өздері
бағалайды..
Дифференциациялық тапсырма
ретінде деңгейі төмен оқушылар төмендегі тапсырманы
орындайды:
1.Оқушылар зерттеу жүргізіп,
дереккөздерден алып, белгілі-бір ою-өрнектерді алып, көшірме
жүргізеді;
Оқушылардың ішінде деңгейі жоғары оқушылар зерттеу
жұмыстарын жүргізу нәтижесінде өз ойынан ою-өрнектің бір түрін
ойлап тауып, сол бойынша іс-тәжірибелік жұмысқа сай жастықша жасап
шығуы керек.
|
http://www.tarmpi-innovation.kz/index.php?view=dastur&t=oyu_ornek_turleri_men_ataulari
– ою-өрнектер
түрлері
https://www.youtube.com/watch?v=-NNx3CS0UYU
- Қазақтың ұлттық
ою-өрнегі
Иллюстрациялық
материалдар: ою-өрнектердің орындалу сызбасы, сандық
фотосуреттері.
Тәжірибелік тапсырманы
орындауға арналған ресурстар: сызғыш, қайшы, түрлі түсті
қағаздар.
Зерттеу жұмыстарын
жүргізуге, бақылау нәітижелерін енгізуге және нобай орындауға
арналған сурет дәптерлері.
|
Сабақтың
соңы
5мин
Қорытындылау
5минут
|
Кері байланыс
Ресторан
әдісі
Ресторан тағамының ең тәттісі
(сабақтың сәттілігі)
Ресторан тағамының ең
ащысы(сабақтың қиындығы)
Ресторанның мына тағамына
дәмдеуіштер қосамын (сабақтың мына тұсы
түсініксіз)
Оқушылардан кері байланыс
алынып болған соң, міндетті түрде мұғалім сабаққа және оқушыларға
кері байланыс береді. Әрбір оқушының сабақ барысында жасаған
іс-әрекетін атап, жеке-жеке әрбір оқушыға тоқталып
кетеді..
|
|