Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Өзбек тілі 8- сынып ҚМЖ жаңартылған білім мазмұнында сабақ жоспары
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Узоқ муддатли режа бўлими |
I БЎЛИМ. ҚАДИМГИ ТУРКИЙ ЁЗУВЛАР ВА ЎЗБЕК ЁЗУВИ |
|||||||
Мактаби |
|
|||||||
Ўқитувчи исм-шарифи |
|
|||||||
Куни |
Қатнашганлар сони: Қатнашмаганлар сони: |
|||||||
Дарс мавзуси |
1-ДАРС. ҚАДИМГИ ТУРКИЙ ЁЗУВЛАР – ТИЛИМИЗ АСОСИ |
|||||||
|
||||||||
Таълимий мақсадлар |
8.1.1.1 матндаги асосий мазмунни тушуниш, яширин берилган ахборотни аниқлаш, мақсади ҳақида фикр билдириш; 8.3.1.1 матннинг ўзига хос жанрини инобатга олган ҳолда оддий ва мураккаб цитатали режа тузиш; |
|||||||
Дарс мақсади |
Қадимги туркий ёзувлар – тилимиз асоси эканлигини англаш, қадимий қадриятларимиз ҳақида фикр-мулоҳаза юрита олиш кўникмалари шакллантириш. Нутқ турларини амалда қўллаш. |
|||||||
Тил мақсадлари |
Нутқ турларидан фойдаланиб, матнни қайта ҳикоялаш, режа тузиш, адабий тил ва шева ҳақида фикр юритиш. Диалог учун ва ёзиш учун фойдали йўлланмалар Адабий тил деганда мен нимани тушунаман ? Шева деганда нимани тушунаман ? Адабий тил ва шеванинг бир- биридан фарқи ҳақида фикр юритиш. |
|||||||
Баҳолаш мезонлари |
- тингланган матннинг асосий мазмунини аниқлай оламиз, - қадимий туркий тилнинг келиб чиқиши ҳақида фикр юрита оламиз; - адабий тил ва шева мавзусида суҳбатлаша оламиз; - нутқ турларини аниқлаймиз ва улардан фойдалана оламиз. |
|||||||
Инсоний қадриятларни сингдириш |
Ўзбек тилининг келиб чиқиш тарихига, миллий қадриятларга, ёзма ёдгорликларга муҳаббат уйғотиш; инсонлараро меҳр-муҳаббатли, раҳм-шафқатли бўладилар. |
|||||||
Фанлараро боғланиш |
Ўзбек адабиёти тарихи, тарих фани, ҳаёт билан боғлаш, Мавзуга оид шеър, тарихий манбалар, ҳаётий мисоллар келтириш |
|||||||
АКТ-дан фойдаланиш кўникмалари |
Мавзуга оид слайдлар, аудио, видеолавҳалар |
|||||||
Ўзлаштирилган билим |
Нутқ турларини билади, адабий тил ва шева ҳақидаги маълумотга эга. |
|||||||
Дарснинг бориши |
||||||||
Режалаштирилган дарс босқичлари |
Дарсда режалаштирилган фаолият |
Ресурслар |
||||||
Дарснинг кириш қисми 7 дақиқа |
Ўқувчини дарсга руҳий тайёрлаш Қадимий ёзма ёдгорликлар ҳақида сурат кўрсатилади. Демак , бугун биз қандай мавзу устида суҳбат юритамиз? Шу ҳолда, дарснинг мавзуси ва мақсадини аниқлайдилар. Мақсад ва баҳолаш мезонларини слайд орқали намойиш этиш, белгилаш |
Смайликлар орқали чиройли, тўғри жавоблар рағбатлантириш |
||||||
Дарснинг асосий қисми 5 дақиқа 2 дақиқа 8 дақиқа 5- дақиқа |
ЎҚИШ ВА ТИНГЛАШ 1-топшириқ. Эътиборингизни дарсликдаги 1-машққа қаратинг. Қуйидаги топшириқни бажарамиз:
Топшириқ: шеърда қандай фикрлар ифодаланган? 2- топшириқ. Якка тартибда шеърнинг насрий баёнини ёзинг. “Ассоциация” усули орқали она тилига хос хусусиятларни тўплаштиринг қуёш расмига ўхшаш шакл чизиш.
Она тили
“Ақлий ҳужум”: Одамнинг муддаосини куйламоқ нима учун зарур? Дескрипторлар: -она тилига хос хусусиятларни тўплаштиради; -якка ҳолда шеърнинг насрий баёнини ёза олади. Қолиплаштирувчи баҳолаш (ўз-ўзини баҳолаш) ЎҚИШ СЎЗЛАШ Тинглашолди топшириқлари 2-машқ. 1-топшириқ. Матн мазмуни асосида гапириш Қолиплаштирувчи баҳолаш (ўзаро бир-бирини баҳолаш) Биз бугунги мақсадга эришдикми? Мезонлар тўлиқ бажарилдими? |
https://referat.arxiv.uz/index.php?do=files&op=download&fileid=41429&news_page=2 Дескрипторларни флипчартда кўрсатиш |
||||||
Дарс якуни 5 дақиқа |
ҚАЙТА БОҒЛАНИШ: Дарс якунида ўқувчилардан рефлексия олинади:
Уйга вазифа 3-машқ. Матнни ўқиб, услубини аниқлаб, қисқача тақдимот тайёрланг, мазмунини ёритинг.
|
Ўз-ўзини баҳолаш (слайдда) Ҳар бир гуруҳдан чиқиб, фикр билдиради. |
||||||
Саралаш/табақалаштириш – ўқувчиларга қандай усуллар орқали ёрдам кўрсатишни режалаштирасиз? Иқтидорли ўқувчиларга қандай вазифалар топширишни режалаштирасиз? ЁЗИШ 2-топшириқ.
|
Баҳолаш – ўқувчиларнинг материални ўзлаштириш даражасини қандай текширишни режалаштирасиз? Қолиплаштирувчи баҳолаш (ўз-ўзини баҳолаш) Қолиплаштирувчи баҳолаш (ўз-ўзини баҳолаш) Қолиплаштирувчи баҳолаш (ўзаро бир-бирини баҳолаш) Ўқитувчи баҳоси
|
Соғлик ва хавфсизлик техникасига риоя қилиш Соғликни сақлаш технологиялари Дам олиш дақиқалари. Фаол иш-ҳаракат турлари. Ушбу дарсда қўлланиладиган хавфсизлик техникаси қоидаларининг моддалари |
||||||
Дарс бўйича рефлексия Дарс мақсадлари /таълимий мақсадлар ҳаққоний белгиланганми? __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ Ўқувчиларнинг барчаси ТМ-га эриша олдими? Эриша олмасалар, нима учун? _________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ Дарсда табақалаштириш/ саралаш тўғри олиб борилдими? __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ Дарснинг босқичларида вақт тўғри сарфландими? ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ Дарс режасидан қандай четга чиқишлар бўлди, нима учун? ______________________________________________________________________________
|
||||||||
Умумий баҳо Дарснинг яхши ўтган икки жиҳати (ўқитиш ва ўқиб-ўрганиш ҳақида ҳам ўйланинг)? 1:________________________________________________________________________ __________________________________________________________________________ 2:________________________________________________________________________ __________________________________________________________________________ Дарс сифатини яхшилашга нима ёрдам бера олади (ўқитиш ва ўқиб-ўрганиш ҳақида ҳам ўйланинг)? 1:_________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ 2:_________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ Дарс давомида синф ҳақида ёки алоҳида ўқувчиларнинг ютуқ/камчиликлари ҳақида нимани аниқладим, келгуси дарсларда нимага аҳамият бериш лозим? ___________________________________________________________________________ |