Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
өзбек тілі пәнінен қашықтық сабақ
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Узоқ муддатли режа бўлими |
Кўҳна дунё сабоқлари |
||||
Мактаби |
|
||||
Ўқитувчи исм-шарифи |
|
||||
Синфи: 11 Куни: |
Қатнашганлар сони: Қатнашмаганлар сони: |
||||
Дарс мавзуси |
Мақсуд Шайхзода. Ҳаёти ва фаолияти «Жалолиддин Мангуберди» драмаси |
||||
Таълимий мақсадлар |
11.1.3 - матндан мустақил ҳолда муаммоларга ва муаллиф кўзқараши ифодасига боғлиқ цитата, парчаларни аниқлаш ва ифодали ўқиш 11.2.2 – матннинг бадиий хусусиятларига таянган ҳолда асарнинг мавзу ва муаммолар доирасини аниқлаш 11.3.1 – асар ғояси, қаҳрамонларига нисбатан оғзаки ва ёзма шаклда матннинг муаммолар доирасига шахсий фикрини тушунтирган ҳолда асарнинг маънавий ва эстетик қиймати, муаллиф усуллари нуқтаи назаридан асарга танқидий баҳо бериш |
||||
Дарс мақсади |
матндан мустақил ҳолда муаммоларга ва муаллиф кўзқараши ифодасига боғлиқ парчаларни аниқлаймиз ва ифодали ўқиш; матннинг бадиий хусусиятларига таянган ҳолда асарнинг мавзу ва муаммолар доирасини аниқлаш; асар ғояси, қаҳрамонларига нисбатан оғзаки ва ёзма шаклда матннинг муаммолар доирасига шахсий фикрини тушунтириш, асарнинг маънавий ва эстетик қиймати, муаллиф усуллари нуқтаи назаридан асарга танқидий баҳо бериш. |
||||
Тил мақсадлари |
Ўқувчиларнинг нутқ бойлигини ошириш. Асардаги луғат сўзларни ёзиб ўрганиш. Таянч тушунча ва иборалар: |
||||
Баҳолаш мезонлари |
матндан мустақил ҳолда муаммоларга ва муаллиф кўзқараши ифодасига боғлиқ парчаларни аниқлаймиз ва ифодали ўқийди; матннинг бадиий хусусиятларига таянган ҳолда асарнинг мавзу ва муаммолар доирасини аниқлайди; асар ғояси, қаҳрамонларига нисбатан оғзаки ва ёзма шаклда матннинг муаммолар доирасига шахсий фикрини тушунтириб, асарнинг маънавий ва эстетик қиймати, муаллиф усуллари нуқтаи назаридан асарга танқидий баҳо беради. |
||||
Инсоний қадриятларни сингдириш |
Инсонпарварлик , ватанпарварлик каби хислатларни камол топтириш. Меҳр-оқибат,дўстона муносабатни онгига сингдириш |
||||
Фанлараро боғланиш
|
Ўзбек тили,тарих ҳаёт билан боғлаш Мавзуга оид мақол, ҳаётий мисоллар келтириш орқали боғланиш |
||||
АКТ-дан фойдаланиш |
Мавзуга оид слайдлар, аудио, видеолавҳалар |
||||
Ўзлаштирилган билим |
А.Қаҳҳорнинг “Муҳаббат” қиссасидан маълумотлари бор |
||||
Ресурслар |
Рангли қоғоз А4 қоғози Смайликлар, стикер 11-синф ўзбек адабиёти |
||||
Саралаш /табақалаштириш |
1.Ўқувчиларнинг иқтидорига қараб турлича топшириқлар беришни режалаштираман. 2.М.Шайхзоданинг ижоди ҳақида хронологик жадвал тузиш. |
||||
Дарснинг бориши |
|||||
Режалаштирилган дарс босқичлари |
Дарсда режалаштирилган фаолият |
||||
Дарснинг кириш қисми 7 дақиқа |
Лирик саломлашиш Ўқувчилар шеър мисраларини бириктириш орқали гуруҳларга бирикади. Қирқма рангли қоғозларни бириктирганда: Х.Давроннинг “Мақсуд Шайхзода” шеърининг мисралари чиқиши керак: Токи тирик экан фарзандинг, Ватан, Улуғбек юлдузи токи осмонда – Сен сохта ҳисларни олмагайсан тан, Ўзбек номи мангу яшар жаҳонда. |
||||
Дарснинг асосий қисми 5 дақиқа 5-7 дақиқа 5-8 дақиқа |
Матнолди топшириқлар:
Серқирра ижод соҳиби Мақсуд Шайхзода ҳаёти ва ижоди ҳақида видеолавҳа кўрсатилади: https://www.youtube.com/watch?v=jVe5TZwrXUQ Ҳасратим, қувончим, ғам, изтиробим. Дунёда бор бўлса неча хил ранглар Келсин, кўрсин, сенда юз карра кўпроқ Эй, тилим, эй, элим, эй, она тупроқ… Хуршид Даврон Аслида қондош озарбайжон наслидан бўлиб, кейинчалик ўзбек халқининг чинакам севимли шоири, ёзувчиси, драматурги, забардаст олими сифатида донг таратган Мақсуд Шайхзода 1908 йили Озарбайжоннинг Ганжа вилоятига қарашли Оқтош шаҳрида туғилди. Тушуниш ва саволларга жавоб бериш 1. Мақсуд Шайхзода неча марта сиёсий қатағондан жабр кўрган? 2. Адибнинг илмий ва педагогик фаолияти ҳақида тақдимот тайёрланг. 3.М.Шайхзоданинг шоир бўлиб етишишига сабаб бўлган тафсилотларни «Кластер» усули орқали ёритинг.
Шайхзода Дескрипторлар: 1. Мақсуд Шайхзода неча марта сиёсий қатағондан жабр кўргани ҳақида билади; 2. Адибнинг илмий ва педагогик фаолияти ҳақида тақдимот тайёрлайди; 3.М.Шайхзоданинг шоир бўлиб етишишига сабаб бўлган тафсилотларни «Кластер» усули орқали ёритади. ЖАЛОЛИДДИН
МАНГУБЕРДИ Дарсликдан драманинг БИРИНЧИ ПАРДА БИРИНЧИ КЎРИНИШи ролларга бўлиб ўқилади (220-224-бетлар) Султон Муҳаммад Хоразмшоҳнинг муҳташам саройи. Султоннинг ўз қизи Султон- бегимни Самарқанд ҳокими Амир Бадриддинга чиқариш тўйи. Хоразмча кийинган қизлар қаторида келин – Султонбегим, самарқандча кийинган йигитлар қаторида куёв – Амир Бадриддин ўтирар эди. Бир ёқда ҳофизлар, машшоқлар, раққослар, соқийлар. Келинга қараб қизлар ялласи Топшириқлар
1. Драмадаги
воқеалар қайси тарихий даврни ўз ичига
олади? Дескрипторлар
1. Драмадаги
воқеалар қайси тарихий даврни ўз ичига олганини изоҳлайди Қолиплаштирувчи баҳолаш. Давомини ўқиш: Султонбегим оғасига май узатади. Жалолиддин ўзига хос жойда ўтиради. Ёнида Насавий. Хоразмшоҳ ўз вазир ва аъёнлари билан кириб келади. Ҳамма таъзим қилади. Шоҳ тахтга ўтиради. Соқчилар ва маддоҳлар шоҳ ҳузурига бориб мадҳия айтадилар ..... Қолиплаштирувчи баҳолаш. Таҳлил ва талқин 1. Достон ҳақида
ўз фикрларингизни «Тўрт фикр» усули орқали (бир гап билан) Дескрипторлар 1.Достон ҳақида ўз фикрларингизни «Тўрт фикр» усули орқали (бир гап билан) билдиради. 2.Асар қаҳрамонига замон ва ижтимоий муҳитнинг умумлашма вакили сифатида қаралиши ҳақида ўз фикрларини баён этади. Қолиплаштирувчи баҳолаш. «Рангли карточкалар» «Муаллиф ўриндиғи» усули орқали Ғ.Ғулом фаолиятига ўз кўзқарашингизни ифодаланг. |
||||
4-5 дақиқа 2 дақиқа Дарс якуни 5 дақиқа |
ҚАЙТА БОҒЛАНИШ: Дарс якунида ўқувчилар рефлексия олиб борадилар: "Учта Л" Ўқувчиларга дарснинг уч лаҳзасини аниқлаш тавсия этилади. Бунда улар дарс жараёнида уддасидан чиқа олган уч муваффақиятли лаҳзани аташ ҳамда келаси дарсда тузатишни талаб этадиган бир ҳаракатни аташ топширилади. Уйга вазифа: Драманинг тўлиқ вариантини ўқинг. |
||||
Баҳолаш – ўқувчиларнинг материални ўзлаштириш даражасини қандай текширишни режалаштирасиз? Қолиплаштирувчи баҳолаш (ўз-ўзини баҳолаш) Қолиплаштирувчи баҳолаш (ўзаро бир-бирини баҳолаш) Ўқитувчи баҳоси |
Соғлик ва хавфсизлик техникасига риоя қилиш Соғликни сақлаш технологиялари Дам олиш дақиқалари. Фаол иш-ҳаракат турлари. Ушбу дарсда қўлланиладиган хавфсизлик техникаси қоидаларининг моддалари |
||||
Дарс бўйича рефлексия Дарс мақсадлари /таълимий мақсадлар ҳаққоний белгиланганми? Ўқувчиларнинг барчаси ТМ-га эриша олдими? Эриша олмасалар, нима учун? Дарсда табақалаштириш/саралаш тўғри олиб борилдими? Дарснинг босқичларида вақт тўғри сарфландими? Дарс режасидан қандай четга чиқишлар бўлди, нима учун? |
|
||||
Умумий баҳо Дарснинг яхши ўтган икки жиҳати (ўқитиш ва ўқиб-ўрганиш ҳақида ҳам ўйланинг)? 1:________________________________________________________________________ 2:________________________________________________________________________ Дарс сифатини яхшилашга нима ёрдам бера олади (ўқитиш ва ўқиб-ўрганиш ҳақида ҳам ўйланинг)? 1:_______________________________________________________________________ 2:______________________________________________________________________ Дарс давомида синф ҳақида ёки алоҳида ўқувчиларнинг ютуқ/камчиликлари ҳақида нимани аниқладим, келгуси дарсларда нимага аҳамият бериш |
Текширди: