Түркістан облысы
Шардара қаласы
МКМ «М.Горький
атындағы
жалпы орта мектебі»
Озық тәжірибені насихаттау жинақтамасы
Тәжірибе тақырыбы:
"Негізгі құзыреттілікті
қалыптастыру"
биология
және химия сабақтарында»
Тема
опыта:
«Формирование ключевых
компетентностей
на уроках биологии и
химии»
Тәжірибе авторы:
Исломова Халипа
Тузеловна
Химия
және
биология пәнінің
мұғалімі
Жоғары санаты
2020 жыл
Негізгі
құзыреттілікті қалыптастыру"
биология және химия
сабақтарында
Химия және биология пәнінің
мұғалімдеріне арналған әдістемелік
құрал
Бұл құралда объектіні,
мақсатын, міндеттерін, жаңалығын, проблеманың өзектілігін, озық
тәжірибенің педагогикалық идеясын ашатын озық педагогикалық
тәжірибе сипатталады, тәжірибе бойынша жұмыс істеу ұзақтығы және
жұмыс істеу шарттары сипатталады, қысқа мерзімді сабақ жоспарлары
келтіріледі
М. Горький атындағы жалпы
орта мектебінің химия және биология пәнінің мұғалімі Исломова
Халипа Камоловна озық педагогикалық тәжірибесін жалпылау, жоғары
санаты
Мазмұны
-
Менің педагогикалық ұстаным
(эссе)...............1 – 4
-
Педагогикалық тәжірибенің
сипаттамасы.......5 – 19
3
"Оқушылардың негізгі
құзыреттіліктерін оқытудың
белсенді формалары мен
әдістері арқылы
қалыптастыру" тақырыбындағы
мақала........20 -
29
4. Авторлық қысқа мерзімді
жоспарлар
мысалдары.........................................................30
– 55
Мазмұны
-
Менің педагогикалық ұстаным
(эссе)...............1 – 4
-
Педагогикалық тәжірибенің
сипаттамасы.......5 – 19
3
"Оқушылардың негізгі
құзыреттіліктерін оқытудың
белсенді формалары мен
әдістері арқылы
қалыптастыру" тақырыбындағы
мақала........20 -
29
4. Авторлық қысқа мерзімді
жоспарлар
мысалдары.........................................................30
– 55
Аты – жөні: Исломова Халипа
Камоловна
Қызметі: химия және
биология пәнінің
мұғалімі
Білімі:
жоғары
Пед. өтілі: 19
жыл
Санаты:
жоғары
Педагогикалық
ұстанымым:
Мұғалім өзінің
білімділігімен,
жүріс - тұрысымен, жайдары
мінезімен,
тіпті сырт пішіні, киген
киімімен
де оқушысына жақсы мағынада
қатты әсер етеді.
(Мәлік
Ғабдулин)
Мен не үшін өмір сүремін?
Маған не қымбат, не маңызды, онсыз мүмкін емес? Мен неге сенемін?!
Әрбір адам осы сұрақтарға жауап беруге тура
келеді. Менің өмірлік жолым туралы
ойланып, менің жұмысым аяқталып, жеке өмірім басталатынын жақсы
түсінемін.
-1-
Мүмкін, бұл менің
педагогикалық еңбектің бақытына, оқушыларымның жан дүниесінде
шексіз өмірге шақыратын жолым да бар шығар. Мен келемін, мен –
мұғалім.
Маған мұғалім болғым келеді.
Көп жыл бұрын Мен өз таңдауымды жасап, оны дұрыс деп санаймын. Бала
кезімде тақтада тұруды және балаларға жаңа көкжиектер мен жаңа
перспективалар ашуды армандадым. Мен тезірек ересек болып, мамандық
алып, мектепке оралғым келді…
Мектеп – бұл таңқаларлық ел,
онда күн сайын алдыңғы сәтке ұқсамайтын, әрбір сәт-бұл жаңа,
қызықты бірдеңені іздеу, онда скучно, жанжал жасауға және бос
уақытты жұмсауға уақыт жоқ, онда әрбір оқушы – болашақ құрылысшысы,
яғни осы елдің барлық тұрғындары болашақ үшін
жауапта. Барлық уақытта асығыс болу,
асығыс болу, барлық уақытта асығыс болу, айналаңдағылар үшін
қызықты болу, әрқашан қызықты болу, айналадағыларға өз энергиясын,
білімін, іскерлігін сыйлау, жаңасын білуге асығыс болу, кешікпеу
қажет.
Сондықтан бұл елде тек ең
төзімді, ең шыдамды, ең батыл, ең шынайы, ең жауапты, ең мейірімді,
ең қызықты және ең ғажайып адамдар ғана өмір сүреді. Оларды
мұғалімдер деп атайды. Мен үшін" Мұғалім " – мамандық
емес, қоғамдық жағдай емес, хобби емес, жұмыс емес. Педагогикалық
ұстанымды көптеген мұғалімдер белгілі постулаттардың, тезистердің
және афоризмдердің көмегімен баяндайды, өйткені бұл дана және
әрдайым өзекті.
Мен де оларға өзімнің
күнделікті қызметтерімде сүйенемін.
"Адамдар оқуды тоқтатқанда
ойлауды тоқтатады"
-2-
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу
мақсаттары шынайы, қолжетімді бола
ма?
Барлық оқушылар оқу
мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген
болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба?Сабақ жоспарынан
ауытқулар болды ма және
неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ
туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың
тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
-55-
|
ҚБ. смайликпен,
мадақтау
|
Смайликтер арқылы
бағалау.
|
3мин
|
Кері
байланыс:
«Бағдаршам» әдісі
бойынша
Бүгінгі сабақты
түсінбедім. Қызыл
Сабақтың кейбір тұсын
түсіндім .Сары
Бүгінгі сабақ маған ұнады,
барлығын түсіндім.
Жасыл
|
Бағдаршам
әдісі
|
|
Үйге тапсырма:
Балдырлар
|
|
|
Қосымша
ақпарат
|
|
Саралау- Сіз қандай
тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда
қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар
бересіз?
|
Бағалау- Сіз оқушылардың
материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау
|
Күрделенген сұрақтар
беру
|
Мадақтау
Бағдаршам
әдісі
Басбармақ
әдісі
Смайлктер арқылы
бағалау.
|
|
-54-
(Д.Дидро), ал мұғалім жаңа
ештеңе ұғынбаса, мұғалім болуды
тоқтатады.
"Кім көп біледі және бәріне
қабілетті, ол ештеңе білмейді және еш нәрсеге
қабілетсіз" (Лао-Цзы) - әрқашан және
барлық жерде оқуға тырысамын, "химиялық
заттарды"сүйемін.
"Уақытты таңдау-уақытты сақтау,
ал уақытында не істелінбеуі
керек" (Фр. Бекон) - Өз және
басқаның уақытын бағалаймын; берілген уақытында жасалғанын жақсы
көремін, өйткені ол сол кезде ғана мағынасы
бар.
"Тек қана соттауға немесе тек
қана қылықтарға лайықты адам болған жоқ және
болмайды "(ежелгі шығыс даналығы) –
адамды оның шынайы іс-әрекеттері мен білімі бойынша бағалауға
тырысамын," жапсырмаларды "және"мөртабандарды"
ұнатпаймын.
"Асыл адам адамдарға оларда бар
жақсылықты көруге көмектеседі және адамдарды жаман нәрселерді
көруге үйретпейді" – Конфуций) - бұл тұрғыда
асыл болуға тырысамын.
Білім алу жолында бірге жұмыс
істеп жатқан балалардың бүгінгі тамаша білім – ертеңгі жарқын
болашақ екеніне сенуіне тырысамын.
Ал қажет жай ғана сүю өз
жұмысын. "Жұмыс – өмір сүрудің ең жақсы
жолы", – дейді И.Кант. Әр
мұғалімнің ұлы күші бар – өз оқушыларының жүрегіне ие
боламын.
"Мұғалімнің өлімге әкелетін
күнә – скучно болу", – деді И.Ф. Гербарт. Мен
әрбір сабақты оқушы үшін ұмытылмас етуге тырысамын! Оқушының
табысқа ұшқыны өшкенде, ол затқа қызығушылық танытпайды. Менің
міндетім-оқушының жанындағы отты
сақтау!
Барады күндер, жылдар. Жүреді
өте тез. Ал көп
-3-
нәрсені үлгергім келеді. Бірақ
балалар әрдайым балалар, мұғалімдер – мұғалімдер болып қала береді.
Уақыт өзгереді, бірақ мұғалімнің міндеттері
өзгермейді:
- оқушыларға пән бойынша терең
білім беру;
- сабақта және сабақтан тыс әр
оқушының шығармашылық дамуына ықпал
ету;
- балада білімге қызығушылық
туғызу, оның өз пікірін білуге
үйрету;
- балаларда дербестікті,
білімқұмарлықты, адалдықты, жеке бастаманы, өзіне сенуді
тәрбиелеу;
- оларға дос болу, олардың жан
байлығын ашу.
Менің педагогикалық тәжірибем
немал және мен көптеген мұғалімдер жылдары – мұғалімнің шеберлігі
кездейсоқ сәттілік емес, бақытты олжа емес, жүйелі, тынымсыз
ізденістер мен еңбек, жиі қара, күнделікті, мазасыз ойларға, ашулар
мен сәтсіздіктерге толы.
Менің педагогикалық еңбегімнің
нәтижесі мектептегі, қоғамдағы өзінің жағдайына қанағаттанған,
өзін, өз мүмкіндіктерін білетін, Өмірде өзін-өзі жүзеге асыруға
қабілетті тұлға болуы тиіс.
Ертең не боларын? Ертең жаңа
мектеп күні болады. Ертең сыныпта маған тағы да көз, менің
оқушыларымның жарқын көздері көрінеді. Біздің жарқын
ертең!