Пайдалы қазбалар жана ма?

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Пайдалы қазбалар жана ма?

Материал туралы қысқаша түсінік
Жаратылыстану пәнінен сабақ жоспары
Материалдың қысқаша нұсқасы

Күні: 15.02.23


Педагогтың аты-жөні : Габдуллина Гульнур


Сыныбы 4 «в»

Қатысқаны: Қатыспағаны :

Пәні :

Жаратылыстану

Сабақтың тақырыбы:

Пайдалы қазбалар жана ма?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

4.3.4.1  кейбір  пайдалы  қазбалардың  (бор, тұз, әктас,саз, мұнай, гранит, көмір, табиғи газ) қолданылу саласын анықтау

4.3.4.2 Қазақстанның негізгі пайдалы қазбалары өндірілетін кен орындарын картадан көрсету

4.1.2.2 алынған нәтижені оқушы таңдаған формада ұсыну


Сабақ мақсаты:

Барлық оқушылар: Табиғат ресурстарының түрі мен көздерін анықтай алады, шығу тегі бойынша жіктей алады. Зерттеу жұмысы нәтижесінде көмірдің қасиеттерін атай алады.

Оқушылардың басым бөлігі: Оқушылар Қазақстанда қандайпайдалы қазбалар өндірілетінін біледі, олардың кен орындарын шартты белгілерін қолданып, картадан көрсетеді.

 Кейбір оқушылар: Ақпарат көзін және жеке өмірлік тәжірибесін қолданып, пайдалы қазбалардың тұрмыста, шаруашылықта қолданысы туралы зерттеу жүргізеді.








Сабақтың барысы.


Сабақтың кезең

уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы



10 мин

















Психологиялық ахуал қалыптастыру.«Ғажайып жылулық шынжыры» жылулық шеңбері

Балалар бір-бірінің қолдарынан ұстап, бір-біріне тілек айтады, жылы күлкілерін сыйлайды.

Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда)

«Сұрақ-жауап» арқылы

1.     Пайдалы қазбалар дегеніміз не?

2.     Пайдалы қазбалардың  қандай түрлері бар?

3.     Шахта дегеніміз не?

4.     Карьер деп қандай жерді атайды?

5.     Бұрғылау әдісімен не өндіріледі?



Жұмбақтың шешуін табу.

1.      

Қызуын аямайды,

Көлікке азық жасайды. (Мұнай)

2.      Қара түсті отын,

Жанады жарқын. ( Көмір)

3.Мөлдір,әрі түссіз,

Өзі табиғи отын.     (Газ)

 

 

Бұлар қандай заттар?

Ендеше осы заттар жанама?

Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Пайдалы қазбалар жана ма?



.





Пайдалы қазбаларды не екенін түсінеді.

 Пайдалы қазбаларды өндіретін орындарды ажыратады.

Пайдалы қазбалардың түрлерін ажырата алады











ҚБ: Бас бармақ арқылы бір-бірін бағалау












Жаратылыстану, 4 сынып, 2 бөлім.

30-31 бет.

Бигазина П.




















Сабақтың ортасы



30 мин






























Пайдалы қазбалар қолдануына қарай үшке бөлінеді:

1.Жанғыш пайдалы қазбалар— тас көмір,мұнай,газ

2.Кенді пайдалы қазбалар-темір,алюмений,мыс,қорғасын,күміс,мырыш

3.Кенге  жатпайтын пайдалы қазбалар-(құрылыс материалдары)-ас тұзы,фосфор,құм,саз,цемент.

Бүгін біз жанғыш пайдалы қазбаларға тоқталамыз.Яғни: Көмір, Мұнай, Газ


Мәтінді түсініп оқып, «торт тілімі» әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді.


Оқушыларға «Атлас» картасынан шартты белгілер туралы түсіндіріліп кетеді. Оқушылардың мақсаты: Шартты белгілерді айыру арқылы, Қазақстанның қай жерлерінде жанғыш пайдалы қазбалардың өндірілетіні туралы карта арқылы көрсету.



Зерттеу жұмысы.

-Оқушылар, менің қорапшамда не бар деп ойлайсыңдар?

-Ия, бұл көмір. Ендеше көмірдің қасиеттерін зерттеп көрейік.



-Зерттеу мақсатында қандай қасиеттерін байқадыңдар? Өз жауаптарыңды кестеге түсіріңдер.




















Мәтінді түсініп оқиды.

Берілген сұрақтарға жауап береді.









Шартты белгілермен танысады, нәтижесінде бір-бірінен ажырата алады.

Атлас картасын қолданып, жанғыш пайдалы қазбалардың өндірілуі туралы түсіндіреді.








Зерттеу жұмысына назар аударады.

Көмірдің қасиеттерімен таныспды.

Зерттеу нәтижесіндегі жауаптарын кестеге түсіреді.





































Сабақтың соңы

5 мин

Кері байланыс «Уно» ойыны арқылы.


Шарты: мұғалім бір-бір карточкадан әр оқушыға таратып береді(түрді түстер қолданылуы тиіс)

Ал өзінде әр түстен бір-бір карточкадан сақтап қояды. Мұғалім сыныпқа қызыл карточканы көрсетсе, қызыл карточкалары бар оқушылар орындарынан тұрып, бір-біріне сұрақ қояды(н/е мұғалімнің өзі). Осы арқылы білім алушылардың сабақты қаншалықты меңгергенін анықтауға болады.



Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды

«блоб ағашы» арқылы кері байланыс жасау









Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
21.04.2024
392
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі