Материалдар / Параллель түзулер, олардың белгілері және қасиеттері
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Параллель түзулер, олардың белгілері және қасиеттері

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақтың бір үлгісі. Қызықты және тиімді тәсілдер көрсетілген.
Авторы:
25 Сәуір 2023
206
10 рет жүктелген
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:


Түзулер-дің өзара орналасуы

Педагогтің аты-жөні:

Саржанова Ж.И.

Күні:

20.01.23ж

Сыныбы: 7Б

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Параллель түзулер, олардың белгілері және қасиеттері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.1.2.7параллель түзулердің қасиеттерін есептер шығаруда қолдану;

Сабақтың мақсаты:

Параллель түзулердің қасиеттері, түзулердің параллельдік белгілері;

екі түзуді үшінші түзу қиғанда пайда болатын бұрыштар туралы теоремаларды пайдалана отырып, есептер шығаруды үйренеді.

Бағалау критерийлері




Топпен жұмыстана алады; -Ізденімпаздылық қабілеттері артады анықтауға пайдаланады.Сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін дұрыс сақтап қолдана алады.

Тиімді әдіс-тәсілдер арқылы оқушылардың ой-өрісін кеңейту, өздігінен жұмыс істеу, іздену, шығармашылық қабілеттерін дамыту



Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту.

Ұжымдық жұмыс.

8 мин.


Ұйымдастыру:

оқушылармен сәлемдесу,сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру түгелдеу, топқа бөлу. Жәнеде бүгінгі сабақтың мақсатын қысқаша айтып өту

Оқушыларды топка бөлу

үй тапсырмасымен жұмыс

Қайталау сұрақтары:

1. Қандай түзулер параллель?

2.параллель түзулерді қиюшы?

3. екі параллель түзуді қиюшымен қиып өткенде қанша бұрыш пайда болады?


графикалық би арқылы жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастырады












Ауызша сұрақ-жауапка жауап береді

Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»

Оқушылар дәптерлеріне әр есептің тұсына (-;+) арқылы өзін-өзі бағалайды



Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады

Түрлі түсті кеспе қағаздар


Слайд-1
















Сұрақтар топтамасы.





Миға шабуыл. «Ой қозғау» әдісі.

Ұжымдық жұмыс.


5 мин.

























8мин

1.

Бір минут” әдісі арқылы өткен тақырыпты еске түсіру.(Әр топтағы оқушылар тақырып бойынша кезегімен бір минут тоқтаусыз, қатесіз сөйлейді)

2Shape2 Shape1 .Бұрыштарды анықтау: « кесте әдісі»

3пен 6; 4 пен 7 - ___________________________

1 мен 4; 6 мен 8- ___________________________

3 пен 7; 4 пен 6 - ___________________________

1 мен 3; 6 мен 9 -___________________________

1 мен 7; 3 пен 8; 2 мен 6 ; 4 пен 9 - _________________

Бағалау. Дайын жауаптар бойынша өзіндік бағалау.

3. « сәйкестендәру әдәсі»

Ішкі тұстас бұрыштардың қосындысы 180 гр тең

Сәйкес бұрыштар тең

Ішкі айқыш бұрыштар тең




Жылдам ереже айту




Сұрақтар:


Сыбайлас бұрыш

Вертикаль бұрыш

Ішкі түстас бұрыш

Ішкі айқыш бұрыш

Сәйкес бұрыш

Бұрыштарды дұрыс анықтайды


Мақсаты:
Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлауды дамыту.

Тиімділігі: Оқушының танымдық дағдысы артады.







Дұрыс сәйкестендіреді

Жауаптарын толықтырады


Әр топқа 1+1 балл






Дескриптор:

- Ішкі тұстас бұрыштарды атады

1-балл

- ішкі айқыш бұрыштарды атады

1-балл

Сыбайлас бұрыш-1б


Вертикаль бұрыш-1б

Сәйкес бұрыш-1б


Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады


«Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.






Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады

Жалпы 3балл

ДК экраны


Сұрақтар топтамасы.


Оқулық 7-сынып.






Shape3










Слайд-2

Сабақтың ортасы


8 мин.


Жеке жұмыс.



Өзіндік жұмысы

1:

Екі параллель түзуді қиюшы қиғанда пайда болған айқыш бұрыштардың қосындысы 210 . Осы бұрыштарды табыңдар.

Берілгені: .

Табу керек: .

Шешуі:

a және b түзулері па­рал­лель болғандықтан, айқыш бұрыштар тең болады.

Осыдан,  .

Онда  .

Жауабы: .

 2:

Егер:

А. бұрыштарының бірі  болса;

Б. бұрыштардың бірі екіншісінен   үлкен болса;

a және b параллель түзулерін с қиюшымен қиғанда пайда болған қалған бұрыштарды табыңыз.


А.

Берілгені: .

Табу керек: .

Шешуі:

1.   (вер­ти­каль);

2.  (сыбайлас);

 (вер­ти­каль);

;

3.    және    (сәйкес)

 және     (вер­ти­каль)

Жауабы: ,  .

Б.

Берілгені: .

Табу керек: .

Шешуі:

1. 

 +

,  .

Онда   .

 2.   және    (сәйкес)

 және     (вер­ти­каль)

Жауабы: ,  .

Сергіту сәті: сызбадан тез бұрыштарды көрсет у

Материалды жүктеу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!