Қысқа мерзімді сабақ
жоспары
Мектеп: №69
мектеп-гимназиясы
Пән мұғалімі: Утеубаева Сания
Абаевна
Сынып: 8
«Г»
Тақырыбы: Патша үкіметінің отаршылдық
қоныс аударту саясаты
Мақсаты: Патша үкіметінің отаршылдық
қоныс аударту саясаты туралы білімнің маңыздылығын ашу,білімдерін
нақтылау
Сілтеме:
1.Оқыту әдістемелік нұсқау.
2.8 сынып
оқулығы.
Күтілетін
нәтиже:
1. Патша үкіметінің отаршылдық
қоныс аударту саясаты туралы білімнің маңыздылығын
ұғынады,салыстырады, талдай біледі,теориялық білімді
игереді
2.Топта бірлесіп жұмыс жасайды
Сабақтың
типі: Аралас
Сабақтың
түрі: Дәстүрлі
емес.
Қолданылатын
әдіс-тәсілдер: Кластер, түсіндіру,
диалог.
Керекті құрал-жабдықтар: Флипчарт, маркерлер,
суреттер, тақта, стикерлер, компьютер
Сабақ кезеңдері
|
Тапсырма
|
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Уақыт
|
Кіріспе
Ұйымдастыру кезеңі
(Ойлау деңгейлері)
|
Сынып оқушыларына жағымды ахуал
туғызу
4
топқа бөліну.
|
Зейінін сабаққа
аудару
Сандар арқылы 4 топқа бөлінеді
|
Әр
топ өз орнына отырып, сабаққа дайындалады.
|
(1-минут)
( 2 -минут)
|
А кезеңі:
білу
|
«Кім
шапшаң» ойынын пайдалану арқылы сұрақ
жауап сәтін өткізу.
-
Қазақстан аумағында қанша казак әскері болды және
әскерлерді ата? (4. Жайық, Сібір, Орынбор,
Жетісу)
-
Ресей империясындағы барлық казактар үшін қызмет
мерзімі неше жылға белгіленді? (30 жыл)
-
Жайық казактарының ең алғашқы елді мекендері
Қазақстанның қай аумағында пайда болды? (қазіргі Қазақстан
аумағының солтүстік батыс бөлігінде )
-
Орынбор казак әскерлері нешінші жылдар аралығында
құрылды? (1748-1755 жж)
-
Жайық казактары мен Сібір казактарының әр
қайсысында шамамен қанша жер телімдері болды? (жайық казак-80,
сібір казактарында 30 десятина)
-
Сібір казактарының негізгі кәсібі?
(егіншілік)
-
1867 жылы құрылған казак әсері ( Жетісу
казактары)
-
Жайық казактарының аса маңызды
мәселелері қалай шешіліп отырған? ( әскери топта ұжымдық талқыға
салу арқылы)
-
Орынбор казак әскерлері туралы Ереже қашан шықты?
( 1840 жылы)
-
1808 жылы Сібір казактары қандай атқа ие
болды? (Сібір шекара шебінің казак әскерлері)
|
Үй тапсырмасы бойынша білімдерін
тексеру.
|
Үй
тапсырмасына «Кім шапшаң» ойыны арқылы жауап
береді
|
(4-минут)
|
түсіну
|
Ежелгі Қытай
мәдениеті. Мәтінмен
жұмыс.
1
топ. Шаруаларды Қазақстан аумағына
жаппай қоныс аударту себептері.
2.
топ. Шаруалардың жаппай қоныс
аудара бастауы. Шаруалардың қоныс аудару қарқының күшейе
түсуі.
3
топ. Столыпиннің 1906 жылғы
аграрлық реформасы
4
топ. Жергілікті халық жағдайының
нашарлай түсуі. Патша үкіметінің отаршылдық саясатының
күшеюі.
|
Осы
көрстелген жаңа тақырыпты оқушыларға қысқаша түсіндіру мақсатында
жаңа материалдарға байланысты ресурстар беру, өз бетерінше дайындық
жасату. Кітаппен жұмыс істеу арқылы берілген тақырыптарды постер
қорғату
|
Оқушылар оқулықтағы берілген бөлімімен
таныса отырып, 4 топқа бөліп мәтінді оқып талқылайды.
|
(14-минут)
|
|
|
В кезеңі:
қолдану
|
Сәйкесін тап.
-
1861 жылы –Ресейде шаруаларды басыбайлы
езгіде ұстау жойылды
-
1866 жылы – Батыс Сібір бас басқармасы
шаруалардың Қазақстан аумағына өз беттерінше қоныс аударуына рұқсат
етті
-
1868 жылы – Жетісуға
шаруалардың қоныс аударуы туралы уақытша Ережелер
жасалды
-
1903 жылы – Сырдария, Ферғана және
Самарқан облыстарындағы қазыналық жерлерге шаруалардың өз еркімен
қоныс аударуы туралы ереже бекітілді.
-
1904-1905 жылдары – патша үкіметі
қазақстан аумағына қоныс аударушыларды бес аймаққа бөлді
-
1906 жылы – Столыпиннің аграрлық
реформасы
-
1917 жылы – жергілікті байырғы халықтың
пайдалануындағы 45 миллион десятина жер тартып алынды.
|
Флитчартта тапсырманы орындату.
|
Тақырып бойынша берілген жылдарға
анықтамасын тауып сәйкестендіреді.
|
4
минут
|
талдау
|
Терминдердің мағынасын
ашу.
-отаршылдық тәуелділік
- Басыбайлы тәуелділік
-Байырғы халық
- Үлеске тиген жер
- Столыпиннің аграрлық саясаты
- Ходоктар
- Хутор
-
Жатақтар
|
Тақтада термин сөздер беріледі.
|
Терминдерлің мағынасын
түсіндіреді.
|
3
минут
|
С кезеңі:
жинақтау
|
Тест.
1.Нешінші жылы Ресейде шаруалардың басыбайлы
езгіде ұстау жойылды?
А) 1861 жылы В) 1867 жылы С) 1869
жылы
2.
Батыс Сібір
бас басқармасы шаруалардың Қазақстан аумағына өз беттерінше қоныс
аударуына нешінші жылы рұқсат етті?
А) 1869 жылы В) 1866 жылы С)
1867 жылы
3. Жетісудың әскери губернаторы
кім болды?
А) П. Сперанский
В) Ш.Е Максимов
С) Г.А Калпоковский
4. транссібір теміржолының
құрлысы нешінші жылы басталды
А) 1897 жылы В) 1892 жылы С)
1888 жылы
5. 1904-1905 жылдары патша
үкіметі Қазақстан умағына қоныс аударушыларды неше аймаққа
бөлінді?
А) 5 В) 3 С)4
6. Ресей министерлер кеңеснің төрағасы Сталыпин
шаруаларды Ресейдің азиялық бөлігіне жаппай қоныс аударту туралы
шешімді қай жылы қабылдады?
А) 1917 жылы В) 1906 жылы С) 1908
жылы
7. 1917 жылға қарай жергілікті байырғы халықтың
пайдалануындағы неше десятина жер тартып алынды?
А) 45 миллион десятина
В) 15 миллион десятина
С) 30 миллион десятина
8. Кедейленіп, қайыршыланған шаруаларды
қазақтарды қалай атаған?
А) Жатақтар
В) Ходоктар
С) Сходтар
9. Столыпиннің аграрлық реформасының көздеген
негізгі бағыты қандай еді?
А) сұлтандар билігін жою
В) қазақтарды отырықшыландыру
С) қоныс аударушы шаруалар қозғалысының кеңінен
етек алмауын қамтамасыз ету
10. Күн көру, өздерінің жерлерін аман сақтау
мақсатымен қазақтар қандай өмір салтына көшуге мәжбүр
болды?
А) отырықшы
В) көшпелі
С)
жартылай көшпелі
|
Тәжірибенің орындалуын, сапалық нәтижесін
айтамын.
|
Оқушылар тест орындайды. Орындап болған соң
бір-бірлерін тексеріп нәтижесін шығарады
|
2
минут
|
бағалау
|
Бағалау парақтары арқылы
бағаланады
|
Әр
топқа бағалау парақтарын тарату
|
Әр
топ басшысы бағалау парақшасындағы топтың бағаларын
жариялайды
|
1 минут
|
Үй
тапсырмасы
|
1.Мәтінді оқып келу
мазмұндау.
2.189 беттегі сұрақтарға аузша
дайындалу.
3. Тақырып бойынша термин сөздерге
анықтама жазу.
|
|
Үй
тапсырмасын орындау.
|
2 минут
|