Материалдар / Презентация
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Презентация

Материал туралы қысқаша түсінік
Тусініп оқып тындау орындау
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
06 Маусым 2021
378
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

1 ҰОҚ. Ермексаз әлемі

Мектеп / МҰ: Жамбыл орта мектебі

Күні:

Педагогтің аты-жөні: Кусайнова Жанна

Мектепалды даярлық: «Б» сыныбы

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

ҰОҚ-нің оқу мақсаттары

0.1.1.1. Затқа қарап және елестету арқылы, ермексаздың, сазбалшықтың және басқа да материалдардың бүтін бөліктерін соза отырып, таныс заттарды, түрлі пішіндегі, көлемдегі жеміс-жидек, жануар, құстардың модельдерін қарапайым геометриялық пішіндер негізінде жасау.

0.2.1.1. Мүсіндеуге арналған материалдарды үнемді пайдалану.

Күтілетін нәтижелер

Барлық тәрбиеленушілер:

  • мүсіндеуге арналған материалдар мен құралдарды атап көрсете алады;

  • материалдармен және құралдармен жұмыс істеу тәсілдерін түсіндіріп, іс жүзінде қолдана алады;

мүсіндеудің түрлерін атап бере алады.

Көпшілік тәрбиеленушілер:

  • ауызша нұсқау бойынша жұмыс істей алады;

  • шығармашылық сипаттағы тапсырмаларды орындай алады;

ермексазды үнемдеп пайдалана алады.

Көпшілік тәрбиеленушілер:

  • ауызша нұсқау бойынша жұмыс істей алады;

  • шығармашылық сипаттағы тапсырмаларды орындай алады;

ермексазды үнемдеп пайдалана алады.

Тілдік мақсаттар

Дағдыларын дамыту:

  • өзінің және өзгелердің жұмысын талқылап, баға беру;

  • пікір алмасу;

  • қорытынды сұрақтарға жауап беру және өзінің ҰОҚ-дегі жетістіктерін бағалау.

Көптілділік: ермексаз – пластилин – plasticine.


Негізгі терминдер мен сөз тіркестері:

Жұмыс орны, ермексаз, ермексаз кескіш, майлық, қауіпсіздік техникасы, мұқияттылық, үнемшілдік, ою-өрнек.


ҰОҚ-де диалог/хат жазу үшін қолданылатын тіл:

Талқыланатын сұрақтар:

  • Сендер мүсіндеудің қандай түрлерін білесіңдер?

  • Жұмыс істеу үшін қандай құралдар қажет?

Ою-өрнек дегеніміз не?

Өткен ҰОҚ-нен алған білім, білік

Ермексазбен жұмыс істеу дағдысы


Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

I. Жұмыс істеуге жағымды көңіл күй қалыптастыру 0 – 1минут

II. Өмірлік тәжірибені белсендіру.

Мақсатты тұжырымдау.

2 – 5 минут











ҰОҚ-нің ортасы

III. ҰОҚ-нің тақырыбы

бойынша жұмыс

6 – 25 минут







































ҰОҚ-нің соңы

Рефлексия

26 – 30 минут

(Ұ) Педагог жұмыс істеуге қолайлы жағдай қалыптастырады. Балалармен бірге «Ермексаз әлеміне» саяхаттайтын ертегі кейіпкері – мүсінші Ермекпен танысуды ұсынады.

(Ө) Ойын түріндегі жаттығу: балалар өздерін қызықтыратын дүниелер жайлы әңгімелейді, «Ермексаз әлеміне» саяхатқа аттанып, онымен жақынырақ танысуға қызығушылық танытады.

(Ұ) Тақпақ тыңдау. «Ермексаз әлемі» – тәрбиеленушілер кішкентай мүсінші атанып, өз туындыларын жасауға талпыныс білдіреді.

(Ұ, Ө, Т) «Миға шабуыл»: мүсінші Ермек балалардың саяхатқа дайындығын анықтау үшін тапсырма береді.

(Ө) Зерттеушілік қызмет: «Ермексазбен достас» ойын жаттығуы.

(Т, Ө) Әліппе-альбомда орындалатын жұмыс:

мүсіндеуде пайдаланылатын құралдарды атап көрсету және олардың қандай мақсаттарда пайдаланылатынын түсіндіру; иллюстрацияларды қарап, мүсіндеудің түрлері туралы айтып беру.

(Ұ) Тәрбиеленушілер ҰОҚ-нің не туралы болатынын түсінеді. Зерттеудің тақырыбы мен мақсатын анықтайды.

(Ұ,Т) Мүсінші Ермек балаларды бұйымның бастапқы пішіні – шармен танысуға шақырады.

(Т) Әліппе-альбоммен жұмыс. «Шарлар мен жіптердің сиқырлы өзгерісі»: шар неге айнала алады?

(Т, Ө) Ой-қорытынды: шарды түрлі заттарға айналдыруға болады; одан жіп (жгутик) жасауға болады, жіптен түрлі ою-өрнектер құрастырамыз.

(Ұ) Талқылау:

Ою-өрнек дегеніміз не?

Тәрбиеленушілер қазақ халқының ою-өрнектері туралы білімдерін бекітеді. Оюлардың түрлерімен танысады.

(Ұ) Әліппе-альбоммен жұмыс істеу. Үлгісін көрсету.

Тәрбиеленушілер әліппе-альбомдағы сілтемені негізге ала отырып, мүсіндеудің түрлерін және қандай тәсіл қолданылғанын атап көрсетеді.

(Ұ) Түсіндіру және мүсіндеу алгоритмін көрсету.

1.Ермексазды есеміз.

2.Екі шетін теңестіріп, ортасын белгілейміз.3. Қазақтың «Бітпес» деп аталатын өрнегін жасаймыз. Саусақтарға арналған «Кірпі» жаттығуы. «Болады – болмайды» ойыны: Ойын барысында балалар ермексазбен жұмыс істеу тәртібін пысықтап, жадына түйеді: 1.Ермексазды пайдаланғанда мұқият болу, үстелді, киімді бүлдірмеу, арнайы тақтайша үстінде мүсіндеу, ермексазды ауызға салмау. 2.Ермексаз кескішпен жұмыс істегенде абай болу; құралды ұстап тұрып қолыңды ары-бері сермеуге болмайды – бұл жарақаттауы мүмкін. 3.Ермексазбен (сазбалшықпен) жұмыс істегеннен кейін жұмыс орнын реттеу; тақтайшаны ермексаздан (сазбалшықтан) тазартып, үстелді дымқыл шүберекпен сүрту. 4.Жұмысты аяқтағаннан кейін қолды қағаз майлықпен мұқият сүртіп, содан соң жылы сумен сабындап жуу қажет. Артынша сүлгімен немесе майлықпен құрғатып сүртеміз. (Ө) Тәрбиеленушілерге арналған өзіндік жұмыс, жеке көмек көрсету. (Ө) Шығармашылық минуты: Қазақтың ою-өрнектерін есіңе түсір және құрастыр (Ұ) Балалар жұмыстарының көрмесі: «Шебер қолдар» көрмесін жасау. Педагог балаларды жасалған жұмыстарды талқылауға шақырады.Ермек тәрбиеленушілерге ҰОҚ-дегі өзі жасаған жұмысқа баға беруді ұсынады: 1.Жұмысына көңілі толғандар қалпақты жасыл түске бояйды. Қиналғандар қызыл түске бояйды.

Музыкалық сүйемелдеу.










Әліппе-альбом.






Әліппе-альбом.

Қазақтың ою-өрнектері.

Әліппе-альбом.








Музыкалық сүйемелдеу.



Түрлі түсті ермексаз, алдын ала дайындалған қатырғықағаз қиындылары, ермексазға арналған пышақ, тақтайша, қағаз майлық. Балалардың жұмыстарын қоятын көрме. Әліппе-альбом, қарындаштар.

Shape1





Бекітілді: _______________ Б. Длмұханова Білім саласы: Шығармашылық Ұйымдастырылған оқу қызметі: Мүсіндеу

1 ҰОҚ. Ермексаз әлемі

Мектеп / МҰ: Жамбыл орта мектебі

Күні: 05.09.2018

Педагогтің аты-жөні:

Мектепалды даярлық: « » сыныбы

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

ҰОҚ-нің оқу мақсаттары

0.1.1.1. Затқа қарап және елестету арқылы, ермексаздың, сазбалшықтың және басқа да материалдардың бүтін бөліктерін соза отырып, таныс заттарды, түрлі пішіндегі, көлемдегі жеміс-жидек, жануар, құстардың модельдерін қарапайым геометриялық пішіндер негізінде жасау.

0.2.1.1. Мүсіндеуге арналған материалдарды үнемді пайдалану.

Күтілетін нәтижелер

Барлық тәрбиеленушілер:

  • мүсіндеуге арналған материалдар мен құралдарды атап көрсете алады;

  • материалдармен және құралдармен жұмыс істеу тәсілдерін түсіндіріп, іс жүзінде қолдана алады;

мүсіндеудің түрлерін атап бере алады.

Көпшілік тәрбиеленушілер:

  • ауызша нұсқау бойынша жұмыс істей алады;

  • шығармашылық сипаттағы тапсырмаларды орындай алады;

ермексазды үнемдеп пайдалана алады.

Көпшілік тәрбиеленушілер:

  • ауызша нұсқау бойынша жұмыс істей алады;

  • шығармашылық сипаттағы тапсырмаларды орындай алады;

ермексазды үнемдеп пайдалана алады.

Тілдік мақсаттар

Дағдыларын дамыту:

  • өзінің және өзгелердің жұмысын талқылап, баға беру;

  • пікір алмасу;

  • қорытынды сұрақтарға жауап беру және өзінің ҰОҚ-дегі жетістіктерін бағалау.

Көптілділік: ермексаз – пластилин – plasticine.


Негізгі терминдер мен сөз тіркестері:

Жұмыс орны, ермексаз, ермексаз кескіш, майлық, қауіпсіздік техникасы, мұқияттылық, үнемшілдік, ою-өрнек.


ҰОҚ-де диалог/хат жазу үшін қолданылатын тіл:

Талқыланатын сұрақтар:

  • Сендер мүсіндеудің қандай түрлерін білесіңдер?

  • Жұмыс істеу үшін қандай құралдар қажет?

Ою-өрнек дегеніміз не?

Өткен ҰОҚ-нен алған білім, білік

Ермексазбен жұмыс істеу дағдысы


Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

I. Жұмыс істеуге жағымды көңіл күй қалыптастыру 0 – 1минут



II. Өмірлік тәжірибені белсендіру.

Мақсатты тұжырымдау.

2 – 5 минут


















Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!