Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Проблеманы қою 7 сынып ҚМЖ✔
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қысқамерзімді жоспар
Бөлімі: |
5-бөлім. «Практикалық программалау» |
Педагогтің аты-жөні: |
|
Күні: |
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: |
5.1. Проблеманы қою |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.3.2.1 Python программалау тілінде тармақталған алгоритмдерді жазу. |
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушы үшін: есептің программасын құрастыру кезеңдерін біледі. Оқушылардың көбі үшін: программа өңдеудің кіріктірілген ортасында есептерді шешу қандай кезеңдерден тұратынын біледі. Кейбір оқушылар үшін: проблеманы қоюды немесе бастапқы деректерді өңдейді. |
Бағалау критерийлері |
✔ Есептің программасын құрастыру кезеңдерін біледі. ✔ Программа өңдеудің кіріктірілген ортасында есептерді шешу қандай кезеңдерден тұратынын біледі. ✔ Проблеманы қоюды немесе бастапқы деректерді өңдейді. |
Тілдік мақсаттар |
Диалогтер мен жазу үшін пайдалы сөз тіркестері: ✔ Pythonда тармақталған алгоритмдерді пайдаланып есеп шығару үшін бастапқы мәселені қалай қалыптастыруға болады? ✔ «Есептің моделі» дегеніміз не? ✔ Есептің моделін құру үшін қандай білім қажет деп ойлайсың? ✔ Программа өңдеудің кіріктірілген ортасында есептерді шешу қандай кезеңдерден тұрады деп ойлайсың? |
Құндылықтарға баулу |
“Мәңгілік ел” жалпыұлттық идеясы бойынша “Жалпыға бірдей еңбек қоғамы” құндылығы қалыптасады. |
Пәнаралық байланыстар |
Математика |
Алдыңғы білім |
Тармақталу алгоритмдерін программалау |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақ ыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресур стар |
Сабақтың басы 2 мин. |
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгендеу. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. «Шаттық шеңбері» әдісі Оқушылар шеңбер бойымен тұрып бір-біріне тілек айту арқылы, бір-бірінің көңіл күйін көтереді. Мысалы: Сен бүгін ерке сұлусың! |
Топтастыру Кәмпиттер арқылы 2 топқа бірігеді. Оқушыларға кәмпиттер таратылады және кәмпит түрлеріне қарай топтасады. |
|
|
|
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі Алдыңғы білім мен бүгінгі сабақты байланыстыру мақсатында төменде берілген сұрақтарға жауап береді. Сұрақтар топтамасы |
✔ Pythonда тармақталған алгоритмдерді пайдаланып есеп шығару үшін бастапқы мәселені қалай |
Бағалау Оқушылар бір-бірін «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. |
|
|
интербелсенді тақтадан көрсетіледі. |
қалыптастыруға болады? ✔ Есептің моделі дегеніміз не? ✔ Есептің моделін құру үшін қандай білім қажет деп ойлайсың? ✔ Программа өңдеудің кіріктірілген ортасында есептерді шешу қандай кезеңдерден тұрады деп ойлайсың? |
Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырам ын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». |
|
5 мин. |
Жаңа сабаққа кіріспе «ДЖИГСО» әдісі (Т) Топтарға оқулықтан жаңа сабақтың мәтіні бөліп беріледі. Арнайы белгіленген уақыт ішінде мәтінді оқып шығады. Кейін топтар арасында жаңа ақпаратпен таныстыру, ой бөлісу жұмысы жалғасады. |
Дескриптор:
|
Бағалау Топтар бір- бірін «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырам ын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар» |
|
|
(Т) Талдау 1-тапсырма Практикалық жұмыста берілген тапсырманың программа кодына талдау жасаңдар. Программаға a=7, b=20, c=9 және a=13, b=11, c=0 мәндерін қойып, қолмен тексеріңдер. Бұл мәндерді қабылдау барысындағы программаның әрбір қатарындағы командалар жұмысының нәтижесін қағазға жазып отырыңдар. Алған нәтижелеріңді талдау барысында программада есепті шешуге көмектескен қандай алгоритм идеясы жатыр? Анықтаңдар. Программа коды: a, b, c=map (int, input ().split ()) t=k=h=p=s=0 if (a+b+c)%3= = 0: k= (a+b+c) / / 3 t= a-k; p=b-k; h=c-k if t > 0: s=s+t if p > 0: s=s+p if h > 0: s=s+h print (s) |
Дескриптор:
анықтайды. |
Бағалау Оқушылар бір- бірін «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырам ын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». |
|
|
else: print (-1) |
|
|
|
||||||
|
2-тапсырма Үш санның үлкенін табу алгоритмімен және программасымен таныссың. Ал берілген a, b, с бүтін сандарының арасынан екінші үлкенін қалай табуға болады? 1-схемадағы программа құрастыру кезеңдерін толық пайдаланып, тапсырманың программасын құрастыр. Тапсырмадағы проблеманы қою кезеңін қалай жүзеге асырдың? Нәтижені экранға шығар. |
Дескриптор:
асыратынын анықтайды.
|
Бағалау Жұптар бір- бірін «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырам ын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». |
|||||||
|
|
Мысалы нәтиже |
|
|
||||||
|
7 4 9 7 |
|
||||||||
Сабақтың соңы 6 мин. Рефлексия |
Сабақты бекіту (Ұ) «Еркін микрофон» әдісі |
Оқушылар жаңа тақырыпқа байланысты сабақ барысында не түсінгенін және сабақ жайлы өзінің қысқаша қорытынды ойын айтады |
Бағалау Оқушылар бір-бірін «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». |
|
|