Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
Шығыс Қазақстан облысының
Білім басқармасы
«М.О.Әуезов атындағы
педагогикалық колледжі» КМҚК
«Бекітемін»:
_________
колледждің
әдіскері:
Ахметова
А.К.
«Келісемін»:
_________
Сынып
жетекшісі:
Жұмабаева
А.Т.
САБАҚ
ЖОСПАРЫ
ТАҚЫРЫБЫ: «Пропроционал
бөлуге берілген есептер»
Өтетін
орны: «Көгедай орта
мектебі»КММ
Сынып: 4
Мерзімі:
15.12.2020
Тобы: 310
Машықкер: Солтанбекова Жанна
Қумарқызы
Баға:
«__»___________
Семей, 2020
жыл
Тақырыбы: Белгісізді екі
айырма бойынша табуға берілген есептер
Күні,
айы: 15.12.2020
Машықкердің
аты-жөні: Солтанбекова Жанна
Қумарқызы
Сынып: 4
Сабаққа қатысқан оқушылар
саны: 7
Сабаққа қатыспаған оқушылар
саны:
|
Сабақ
тақырыбы:
|
Пропроционал бөлуге берілген
есептер
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
4.5.1.3
Оқушыларды есептің жаңа түрімен таныстыру:
оқушылардың есептеу дағдысын
жетілдіру
|
Сабақ
мақсаттары:
|
Барлық
оқушылар: сабақты
меңгеру
|
Көптеген
оқушылар: есепті шығара
білу
|
Кейбір
оқушылар:
|
Бағалау
критерийлері
|
|
Тілдік
мақсаттар
|
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Бір-бірін тыңдай білуге,
құрметтеуге тәрбиелеу.
|
Пәнаралық
байланыстар
|
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Интербелсенді
тақта
|
Бастапқы
білім
|
Оқушыларды есептің жаңа
түрімен таныстыру; өрнек құрып,олардың шешуін табу қабілетін
бекіту;есептеу дағдысын жетілдіру.
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы
жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
|
Ұйымдастыру
кезеңі:
Күн
жылуы».
Күн жарығын алақанға
саламын,
Жүрегіме басып ұстай
қаламын.
Ізгі әрі нәзік, жарық,
мейірімді,
Бола кетер сонда дереу
жан-жағым!
|
|
Ортасы
|
Жаңа
сабақ
Сабақты бастамастан бұрын
жаңа таұырыпқа байланысты бейне ролик
көрейік
№1 Егер жер құнарлы болса,
онда алынатын өнім мол болады. Фермерлер туралы есептерді
шығару.
Фермер егістіктен 48 ц, ал
көршісі одан 3 есе кем картоп жинады. Картопты олардың әрқайсысы
қаптарға 80 кг нан теңдей бөліп салды.Екеуі бірге қанша қап картоп
жинады.
№2
Жемістердің салу үшін саяжай
иесі жаңадан алма салатын 6 жәшік, алмұрт салатын дәл сондай 4
жәшік сатып алды. Барлығына 5000теңге төледі. Бір жәшіктің бағасын
тап.
Кестеге
қара!
Бағасы
|
Саны
|
Құны
|
?бірдей
|
6
жәшік
|
5000тг
|
?бірдей
|
4жәшік
|
5000тг
|
Есте
сақта!
Есепті шығару үшін онда
қандай шамалар берілгенін анықта. Жәшіктің бағасын бірден білуге
болама? Неліктен?
Осы есепті шығару жоспарын
құр.
-
Алдымен қанша жәшік сатып
алынғанын анықта.
-
Бір жәшіктің бағасын
тап
|
blob:https://www.уoutube.com/77c1ce23-a77e-4336-83a5-e2380828113f
|
|
№3
Кестеге қарап басқа есеп
шығар!
Бағасы
|
Саны
|
Құны
|
?бірдей
|
6
жәшік
|
5000тг
|
?бірдей
|
4жәшік
|
5000тг
|
Есте
сақта!
№4 Есепті
шығар
Екі бригада бірдей 150 қап
картоп жинады, олардың біреуі 4500кг, ал екіншісі 3000 кг жинады.
Әр бригада қанша қап картоп жинады?
Сергіту
сәті «Қызыл гүлім –
ай»
№5 Есепті
шығар.
Қатынау саны бірдей екі жүк
машинасы 99 т жүк тасылмалдады. Егер бір рет қатынағанда біреуі4 т,
ал екіншісі 5 т жүк тасымалдайтын болса, жүк машиналардың әрқайсысы
қанша тонна жүк тасымалдаған?
№6
№7
Марат аға қараөрік жинады. 15
данасын Сәулеге, қалғанының жартысын Айнаға берді. Содан кейін оның
себетінде 10 қараөрік қалды. Марат аға барлығы қанша қараөрік
жинаған?
Үй тапсырмасы:
№8,9
|
https://youtu.be/sPX27NNVWCY
|
Сабақтың
соңы
|
Кері байланыс:
«Ой ашар» әдісі
арқылы.
-Оқушыларға тақырып бойынша
сұрақтар қойылады.
Рефлексия:
«Бағдаршам»
|
|
Қолданылатын
көрнекіліктер:
https://youtu.be/sPX27NNVWCY
Сергіту
сәті «Қызыл гүлім –
ай»
Сабақты бастамастан бұрын
жаңа таұырыпқа байланысты бейне ролик
көрейік
blob:https://www.уoutube.com/77c1ce23-a77e-4336-83a5-e2380828113f
Сабақтың
талдауы:
Математика пәнінен , 4-
сыныпқа «Пропроционал бөлуге берілген есептер» атты тақырыпта қысқа
мерзімді жоспармен жұмыс жасадым.
Ұйымдастыру
бөлімі:
Сабақты бастамас бұрын жағымды
психологиялық ахуал орнату мақсатында, «Күн жылуы» өткізілді.
Оқушылар орнын тұрып, мұғалімнің артымнан көрсеткен іс-қимылдарды
қайталаймыз.
Күн жарығын алақанға
саламын,
Жүрегіме басып ұстай
қаламын.
Ізгі әрі нәзік, жарық,
мейірімді,
Бола кетер сонда дереу
жан-жағым!
Негізгі
бөлім:
Алдымен оқушыларға жаңа
тақырыптыты түсіндіріп, тақырыпқа байланысты бейне ролик көрсетіп,
есептер мен тапсырмалар орындау. Тапсырмалардың ерекшелігі:
оқушыларды шығармашылыққа баули отырып сабақ тақырыбын жүйелі
ұғынуына септігін тигізеді. Сертіту сәті
бар.
Қорытынды:
Сабақ процесін толық
қорытындылау үшін «Ой ашар» әдісін
қолданамын.
Сабақ соңында: Рефлексия:
«Бағдаршам»