|
Ұзақ мерзімді жоспардың Мектеп: Д. Қонаев атындағы орта мектебі тарауы: 8.2.А Заттардың тасымалдануы Мұғалімнің аты жөні: Именова З.А. Күні: Сынып: 8 а Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қан топтары |
|
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.1.3.7-аглютинация және резус конфликт механизмін түсіндіру. |
|
Сабақ мақсаты: |
Барлық оқушылар: Қан топтарын түсінеді Оқушылардың көпшілігі:Қан құюдың ережесі мен маңызын сипаттайды және механизімін түсіндіреді. Кейбір оқушылар: Қан топтарын ажыратады. |
|
Бағалау критерийі |
-Қан топтарын біледі -Қан құю ережесінің маңызын сипаттайды -Аглютинация және резус конфликт механизімін түсіндіреді. |
|
Тілдік мақсат: |
Сөздік қор мен терминдер: Қан топтары: донор әмбебап, әмбебап рецепиент, аглютиноген, аглютинин, резус фактор, резус конфликт. Талқылауға арналған сұрақтар: -Неше қан тобын білесің? - Сенің қан тобың қандай? -Қан құюдың ережесін білесің бе? |
|
Құндылықтарға баулу: |
Патриоттық сезімді дамыту. Оқушылардың танымдық қабілеттерін ояту, ой өрісін кеңейту, есте сақтау дағдысын қалыптастыру. Өзіне және бір- біріне деген құрметті, ынтымақтастықты қалыптастыру. |
|
Пән аралық байланыс: |
Химия |
|
Алдыңғы оқу: |
7.1.3.6.Жануарлардың заттарды тасмалдауға қатысатын мүшелері. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы: 2 мин
3- мин
10-мин
Сабақтың ортасы 5- мин
5- мин
5-мин
Сабақтың соңы 5- мин
5- мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Топқа бөлу:Қан топтары арқылы 2 топқа бөлемін. 1-қан тобы 2-қан тобы Миға шабуыл:
Барлық оқушылар суретті көріп ,мәтінді түсініп оқып өздеріне керекті сөз тіркестерін түртіп жұмыс дәптерлеріне жазып алады. Содан кейін бірнеше оқушының ойы мен пікірін тыңдаймыз.Бұл әдісте оқушыларда айтылым мен тыңдалым дағдыларын ілгерлендіреді.
Мына суретте нені көріп тұрсыңдар? Бұл үдеріс не үшін қажет? Қандай түйінді ой шығаруға болады? «Миға шабуыл» тәсілі арқылы оқушылар суреттерге қарап отырып,жетекші сұрақтарға жауап береді. Сұрақтар « жеңілден-күрделіге» құрылған. -Қан неше топқа бөлінеді? -Әмбебап донор деген түсініктерге анықтама беріңдер? -Не себепті «Донорлықтың адам өмірін сақтауда маңызым зор? Бейне фильмдерді оқушылар көре отырып өздеріне ой тастау арқылы: біледі,көреді, түсінеді 2 тапсырма 1-топ «Толықтыру » әдісі арқылы тапсырмаларды оқушылар орындайды.
1/-бейне фильм: https://bilimland.kz/kk/courses/biologiya-kk/adam-biologiyalyq-tur-retinde/ahzanyng-ishki-ortasy/lesson/qan-toptary-zhane-qan-quyuпсырма: 2/-бейне фильм: https://bilimland.kz/kk/courses/biologiya-kk/adam-biologiyalyq-tur-retinde/ahzanyng-ishki-ortasy/lesson/qan-toptary-zhane-qan-quyu
Кері байланыс: «екі жұлдыз бір тілек» әдісі арқылы оқушылар өздерін бағалайды.
3.тапсырма 2 топ «Биологиялық диктант»арқылы сөйлемдерді толықтыру. 1/Антигендер (А және В) -----------------------------------басқа ағзаның барлық ұлпалрында болады.
2/Агглютининдер
( --------------------------------- нәруыздары: олар -------- болады.Қанның аттас антигендерімен арнайы қосылады.
3/Аглютинация –Эритроциттердің ---------------------------------- үдерісі. 4/ Донор -----------------------------ағза
5/ Реципинет -----------------------------ағза
6/ Резус –факторға ерекше
назар аударылады. 7/ Егер анасы Rh-, ал Rh+, онда анасында
------------------------------------------------------------------------- түзіледі, ал
баласы------------------------------------------------ауруымен туады.
8/ Карл Л андштейнердин ашуы-----------------------------
Кері байланыс: «Светофор» әдісі арқылы оқушылар өздерінің білімдерін бағалайды.
Мұғалімнің жинақтауы 4/ тапсырма Иа/ жоқ. әдісі арқылы барлық оқушылардың білімін тексеру. 1/ ІІ- қан тобы ІІІ – қан тобына құяды / жоқ/ 2/Резус факторды макакка маймылынан тапты /иа/ 3/Қан топтарын анықтаған ағылшын ғалымы анықтаған. /Иа/ 4/ Аглютинация жүректе жүреді. /жоқ/ 5/Донор ол қан алушы. /жоқ/ 6/ Бірінші қан тобы ол әмбебап қан тобы /иа/ 7/ Қан беруші рецепиент деп атайды./ иа/ 8/Тұмау қан арқылы таралады. /жоқ/ 9/Резус факторы өмір барысында өзгеріске ұшырайды/жоқ/ 10/Қан топтары бес топқа бөлінеді /жоқ/
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||














