Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі:
Үйсіндер мен
Қаңлылар
|
Мектеп: Талғар
ауданы Т.Рысқұлов атындағы №9 жалпы білім беретін орта
мектеп
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты -
жөні:
Долқын
Құрманбек
|
Сынып:
5
|
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Қаңлылар
|
Оқу
мақсаттары
|
5.3.1.2.-ежелгі мемлекеттік
бірлестіктердің құрылуын
түсіндіру;
|
Зерттеу
сұрағы
|
Сыма Цянь қаңлы қоғамын қалай
сипаттады?
|
Сабақ
мақсаты
|
Барлығы:Ежелгі мемлекеттік бірлестік
Қаңлыларрдың әлеуметтік ерекшелігі мен мемелекеттік бірлестігін
біледі.
Көпшілігі: Қаңлылардың өзіндік мәдениетін
түсіндіреді.
Кейбірі: Қаңлылар мен үйсіндерді
салыстырады.
|
Ойлау
деңгейі
|
Білу
,Түсіну
|
Бағалау критерийлері
|
Ежелгі Қазақстан тарихындағы
алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің бірі саналатын Қаңлылардың
өзіндік ерекшелігін
көрсетеді.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Оқушылар:
Тарихи тілді қолдану
арқылы ,Қаңлылардың мәдениетін
біледі.
Пәндік лексика
мен сабақ барысындағы жұмыс тілі мен термин
сөздер:
-Тарихи тіл және
тақырыпқа қажетті сөздерді қолдану арқылы ой-пікірлерін еркін және
дұрыс жеткізу дағдаларын
қалыптастыру
-Қаңлы,
Отырар-Қаратау,Жетіасар
Диалог/жазылым үшін пайдалы
сөздіктер:
Қытай деректерінде қаңлылар
туралы не айтылды
Жазылымға арналған
тапсырмалар:
Үйсіндер туралы эссе
жазу
|
Тарихи
концепт
|
дәлел
|
Құндылықтарға
баулу
|
-
Ұлттық бірлік пен
бейбітшілік,тарихтың мәдениет пен тіл
тұтастығы
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Дүние жүзі тарихы,
география,
|
Бастапқы
білім
|
Үйсіндер
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекеттер
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
7
минут
|
Жағдаят
қалыптастыру:
1.Ұйымдастыру
2.Топқа
бөлу
Сыныпты Отырар-Қаратау,
Жетіасар дер екі топқа
бөлінеді.
3.Үй тапсырмасын
сұрау
Үйсіндер туралы эссе
жазу
Дискриптор:
1.Үйсіндер туралы ақпаратты
пайдалану
2.Үйсін мәдениетінің өзіндік
ерекшелгін ашып көрсету
3.Өз сөзімен нақты,шынайы
турде жазу
4. Эссе көлемі 50-70 сөз
болу
Б.-Эссены талапқа сай жазған
оқушылардың мадақтау және үйсіндер туралы
толықтыру арқылы жаңа тақырыптың алғы
шартын қалыптастыру (КБ.
Мадақтау)
Мұғалім:
Ежелгі Қазақстан тарихында
Сақтардан кейін Үйсін,Қаңлы,Ғұн сиақты мемлекеттік бірлестіктердің
пайда болғанын білеміз.Бүгінгі сабақта Қаңлы мемлекетінің
құрылуы,халық саны,әскер саны туралы ақпараттарды біліп,Қаңлы
мәдениетінің өзіндік ерекшелгін
түсінеміз.
|
|
Сабақтың ортасы
20 минут
№1 жұмысқа 8 минут
№2 жұмысқа 12
минут
|
Оқу мақсаттарына
қолжеткізу кезеңі
Мұғалім Қаңлылар
туралы бейне жазбаны
көрсетеді.
1.Мәтінмен жұмыс
(жұппен сұрақтарға жауап
беру)
-
Қаңлылар туралы
алғашқы деректер
-
Қаңлылардың
аумағы
-
Қаңлылардың
шаруашылығы
-
Қаңлылардың бет
пішіні
-
Қаңлылардың
астанасы
-
Қаңлылардың халық
саны, әскер саны
-
Қаңлылардың
орталығында қандай мәдениет ошағы
бар
-
Қаңлы жерінен
табылған заттар
(ҚБ. Өзара
бағалау)
Мұғалім
сұрақтарға толықтыру жасайды.(сергіту
)
Оң қол
жағым-шығыс,
Сол қол жағым-
батыс.
Жоғарғы жақ
–солтүстік,
Жерге
қарасам-оңтүстік.
Мен-Қаңлымын,Қаңлымын,
Халқым 600 мың
сандымын.
(басын оңға
қисайтып төмен қарап) Оңтүстік шығысымдаҮйсін
бар,
(басын солға
қисайта аспанға қарап)
Солтүстік батысымда
Сармат бар,
(жүрегін
ұстап)
Тарбандта кітапхана
байлықтар.
2. Қаңлылардың
материялдық мәдениеті (топпен
жұмыс)
Отырар-Қаратау
тобына тапсырма
Отырар-Қаратау
мәдениеті туралы ақпарат
беру
Дискриптор
:
-
Отырар-Қаратау
мәдениетінің қоныстары,каналдардың суретін
салу.
-
Отырар-Қарата
мәдениетінің ерекшелігін
баяндау
Бағалау
критерийлері:
-
Салған суретінің
тапсырмаға сәйкестігі
-
Ойдың
нақтылығы
-
Тапсырманы берілген
уақытта орындауы
-
Топ мүшелерінің
белсенділігі
(ҚБ.Екі
жұлдыз,бір тілек)
Жетіасар мәдениетіне
тапсырма
Жетіасар
мәдениетінің туралы ақпарат
беру
Дискриптор
:
Бағалау
критерийлері:
-
Салған суретінің
тапсырмаға сәйкестігі
-
Ойдың
нақтылығы
-
Тапсырманы берілген
уақытта орындауы
-
Топ мүшелерінің
белсенділігі
(ҚБ.Екі
жұлдыз,бір тілек)
|
|
Сабақтың соңы
10
минут
|
М. Оқушыларға
игерген білімді бекітуге арналған «Топтастыру» кестесін
тарқатады
Дискриптор
:
Берілген тарихи
атаулар мен ұғымдарды үйсіндер мен қаңлылардың ұяшығына бөліп
орналастыр.
288000,120000,600000,Чегучен,500,Ақтас,Жетіасар,Тарбанд,Бек,Отырар-Қаратау,Кітапхана,Хан,Қытай
теңгесі,Қола айна,Гунмо.
М. Дұрыс жауапты
жариялайды, ҚБ , комментарии
береді
Кері
байланыс(«Қалаларр» әдісі) :
Үлкен,орташа,шағын қаланың суреті тақтаға ілінген. Бүгінгі
сабақта өте жақсы түсінсеңіз үлкен қалаға,жақсы түсінсеңіз орташа
қалаға, түсінігіңіз аз болса шағын қалаға сабақ туралы ойларыңды
жазыңдар.
Үйге тапсырма
Қаңлылар туралы эссе
жазу
|
|
Тақырып
|
Қаңлылар
|
Оқу
мақсаты
|
5.3.1.2.-ежелгі мемлекеттік
бірлестіктердің құрылуын түсіндіру
|
Ойлау дағдыларының
деңгейі
|
Білу,Түсіну
|
Бағалау
критериі
|
Ежелгі Қазақстан
тарихындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің бірі саналатын
Қаңлылардың өзіндік ерекшелігін көрсетеді.
|
Топтастыру
288000,120000,600000,Чегучен,500,Ақтас,Жетіасар,Тарбанд,Бек,Отырар-Қаратау,Кітапхана,Қытай
теңгесі,Қола айна,Гунмо.
|
Бағалау критериі
|
Дескриптор
|
Ежелгі Қазақстан тарихындағы
алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің бірі саналатын Қаңлылардың
өзіндік ерекшелігін көрсетеді.
|
Берілген тарихи атаулар мен
ұғымдарды үйсіндер мен қаңлылардың ұяшығына бөліп
орналастыр.
|