Ұзақ мерзімді
жоспардың тарауы:
5.3.В Үйсіндер мен
қаңлылар Мектеп: Рахат орта
мектебі
Күні: Мұғалімнің
аты-жөні: Ержанова
Г
Сынып: 5
Қатысқандар:20
Қатыспағаны: 0
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
5.3.1.2.Сыма Цянь қаңлы
қоғамын қалай сипаттады?
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сәйкес)
|
5.1.2.2. Әлеуметтік
топтардың ерекшеліктерін
түсіндіру.
5.3.1.2. Ежелгі мемлекеттік
бірлестіктердің құрылуын
түсіндіру.
|
Сабақтың
мақсаты:
|
Барлық
оқушылар:
Оқушылардың басым
бөлігі:
Кейбір
оқушылар:
|
Бағалау
критерийі
|
-
Ежелгі мемлекеттік
бірлестіктің саяси дамуындағы кезеңдерді айтады, жылнамалық
жинақтармен байланыстыра
алады.
-
Қытай жылнамалық жинақтарын
қолданып, деректердің аса құнды мәліметтер екендігін
сипаттайды.
|
Тілдік
мақсаттар:
|
Негізгі
сөздер:Хроника, Этнос,Қытай, Сыма
Цянь, Ши цзи, Бан Гу, Хань шу,
Чжи-Чжи.
Талқылауға
арналған тармақтар:
Жазылым
бойынша ұсыныстар:
|
Құндылықтарға
баулу:
|
-
Өз елі үшін
мақтаныш, тәуелсіздік, патриотизм
құндылықтары.
-
Өзгелердің мәдениетіне және
көзқарастарына құрметпен
қарау.
|
Пәнаралық
байланыс:
|
-
Ежелгі мемлекеттік
бірлестіктерді картадан көрсете отыра жаратылыстану пәнімен
байланыс.
-
Қаңлы туралы құнды деректерді
зерттей отыра, дүниежүзі тарихы пәнімен
байланыс.
|
Алдыңғы
білім:
|
5.4.2.3. Ұлы Жібек
жолының пайда болуын
түсіндірді;
5.3.2.2. Қазақстан аумағындағы
алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен қарым-қатынасын
анықтады; АКТ. Оқытуды саралау
әдісі.
|
Сабақ
барысы:
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері:
|
Сабақта жоспарланған
жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы:
5
мин
10
мин
|
Мұғалімоқушылармен
амандасып назарларын сабаққа аудару мақсатында стикерлер арқылы
сыныпты 2 топқа бөледі.
Мұғалім оқушылардың
ойларын қозғау мақсатында қолдарындағы суреттерді толықтырып жаңа
сабақтың тақырыбын
анықтайды.
Әдісі:Ой
қозғау
Мұғалім оқушылармен
біріге отыра сабақтың тақырыбын анықтауға ықпал етіп, сабақта не
үйренетіндерін айтады және бағалау критерийлерімен
таныстырады.
|
1. Тарихи карта,
суреттер, ермексаз, түрлі-түсті қағаз,
ватман;
2. Қазақстан тарихы.
Көне заманнан бүгінге дейін.
Ітом.-Алматы:Атамұра,2010.
3. Жайнаков Е. Ұлы
дала
мемлекеттері.-Алматы:Аруна,2010.
4. Қайдар.Ә.М. Қаңлы
(тарихи
шежіре).-Алматы,2004.
5. Мұхамедханұлы Н.
Қаңлы мемлекеті және оның мәдениеті\\
Жұлдыз,2000.
«Деректі талда» тапсырмасымен
жұмыс
|
Сабақтың
ортасы:
25
мин
|
1.
Тапсырма:
-
Мәтінмен танысып,
топ ішінде талқылау.
-
Қаңлы атауының
мағынасын білу
-
Қытай деректері
негізінде қаңлы елін
сипаттау.
2.
Тапсырма: Тұлғаны
таны
Оқушылар деректегі
ақпаратты оқып шығып, Сыма Цянь еңбегіне қатысты мәліметтерді
кестеге толтырады.
Әдісі: БОРТ
журналы
3.
Тапсырма:Деректері
талдаңдар
Әдісі:Диалогтік оқыту
әдісі
|
ЖИГСО
тәсілі.
БОРТ журналы
тәсілі
Диалогтік оқыту
әдісі
|
Сабақтың
соңы:
10
мин
|
Кері
байланыс:БББ
кестесі
Білемін
|
Білгім
келеді
|
Білдім
|
|
|
|
|
БББ кестесі, бағалау
парақтары, стикер
|
Саралау- Сіз
қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға
қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар
бересіз?
|
Бағалау– Сіз
оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын
сақтау
|
Барлығы:
1.Мәтінмен жұмыс
арқылы;
2. Әңгімелесу
арқылы:
а) тапсырма беру
арқылы
б) дереккөздер
арқылы
3.ЖИГСОтәсілі арқылы
оқушылардың барлығына қолдау
көрсетемін.
Басым
бөлігі:
1. Мәтінді оқу
арқылы;
2. Деректермен
таныстыру арқылы;
3. Дерекөздер тәсілі
арқылы оқушылардың барлығына қолдау
көрсетемін.
Кейбір
оқушылар:жылнамалық жинақтар туралы
мәлеметтер жинау.
1. Талдау және
сұрақ-жауаптар арқылы;
2. Суреттер
арқылы;
3. Диалог және
қолдау көрсету тәсілі арқылы оқушылардың барлығына қолдау
көрсетемін.
|
Өз іс-әрекетіне
бағалау.
«Бас бармақ»
тәсілі.
|
Сыныптағы
санитарлық-гигиеналық ережелерді сақтау. АКТ (интерактивті тақта)
жұмыстарының пайдалану ережесі. Оқушылардың өзара қатынасын үнемі
бақылау.
|
Сабақ бойынша
рефлексия
|
Сабақ мақсаттары
немесе оқу мақсаттары шынайы, оқушылардың оқу үдерісіндегі
қажеттіліктері қолжетімді болды, алға қойған мақсатқа жету
жолындағы тапсырмаларды орындау арқылы барлық оқушылар оқу
мақсатына қол жеткізді, оқушылардың танымдық мүмкіндіктерін ескере
отырып тапсырмалар берілді. Сабақтың үш кезеңінде уақыт тиімді
пайдалынады және сабақ жоспарынан ауытқушылықтар орын алған
жоқ
|