Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Қаңлылардың қоғамдық құрлысы
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Сабақ: |
Мектеп: КНЖББМ |
||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні:Балғынбаев.М |
||||||||||||
Сынып: |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Қаңлылардың қоғамдық құрылысы |
||||||||||||
Сабақ негізделген оқу мақсаты Зерттеу сұрағы: Сыма Цянь қаңлы қоғамын қалай сипаттайды? |
Оқушылар сабақ соңына қарай не үйренгенін қалайсыз? 5.3.1.2 - ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылуын түсіндіру |
||||||||||||
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар істей алады: |
||||||||||||
|
|||||||||||||
Оқушылардың көпшілігі істей алады: |
|||||||||||||
|
|||||||||||||
Кейбір оқушылар істей алады: |
|||||||||||||
|
|||||||||||||
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу,түсіну |
||||||||||||
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
География |
||||||||||||
Құндылықтармен байланыс |
|
||||||||||||
Тілдік мақсат |
Оқушылар:«Қаңлы» атауы қандай мағына беретініне түсініктеме береді |
||||||||||||
Негізгі сөздер мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және терминология): |
|||||||||||||
Хроника, этнос |
|||||||||||||
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер |
|||||||||||||
Сыма Цянь кім? |
|||||||||||||
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? (айтылым бойынша) |
|||||||||||||
Қаңлылар қай аймақта өмір сүргенін айта аласыңба? Қаңлы мемлекетінің көршілерін ата? Қаңлы мемлекетінің астанасы қай қала? |
|||||||||||||
Оқылым, жазылым, тыңдалым, айтылым дағдылары бойынша ұсыныстар: |
|||||||||||||
Оқулықпен жұмыс, кестемен жұмыс, сурет арқылы тапсырмалар орындау, Венн диаграммасы |
|||||||||||||
Алдыңғы білім |
Қаңлы мемлекетінің аумағын және көрші елдермен байланысты экономикалық тарихы туралы түсінік бар |
||||||||||||
Жоспар |
|||||||||||||
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз |
Ресурстар |
|||||||||||
Басы 8 мин |
|
Ұйымдастыру кезеңі: Ынтымақтастық атмосферасы «Тілек тарату» арқылы оқушылар зейінін сабаққа аудару «Қар кесегі» арқылы үй тапсырмасын сұрау. 1-топ. Білгірлер 2-топ. Тапқырлар
|
Мұғалімге арналған нұсқаулық, оқулық, |
||||||||||
Ортасы 32 мин |
|
Топтық жұмыс:
«Мағынаны ажырату» әдісі арқылы әр топқа арнайы сұрақтар мен тапсырмалар беру,олар сол сұрақ арқылы оқулықтың көмегімен сұрақтарға жауап береді. 1 топ . Білгірлер«Қаңлы» атауы қандай мағына береді? Сыма Цянь өз еңбегінде қаңлы қоғамын қалай сипаттады? 2 топ:Тапқырлар: Қаңлы мемлекеті не себепті әлсіреді? Қаңлы еліндегі негізгі шаруашылығы қандай болды? Әр топтың баяндамашы өз тапсырмаларын таныстырады Бағалау: « Екі жұлдыз бір тілек» арқылы бағаланады. Кері байланыс:
2-Тапсырма. Жұптық жұмыс«Деректерді талдаңдар» Берілген деректерді оқушылар мұқият оқи отырып, жалпы мазмұнын түсінуі тиіс. Жұпқа бірігіп, өзара пікір алмасады. Деректерде келтірілген мәліметтер Қаңлы мемлекетінің саяси дамуындағы қандай кезеңдерді сипаттайды?
Бағалау: жұптық бағалау 3-тапсырма. Жеке тапсырма. Дәптермен жұмыс «Тарихи кейіпкерге мінездеме» жазыңыз Сыма Цянь
Тарихи кейіпкерге мінездеме жазған кезде ең маңыздысы оқушы пікірі болу керек. Дескриптор:
4-тапсырма. Венн диаграммасы. «Үйсін» мен «Қаңлы» тайпаларының айырмашылығы мен ұқсастығын тауып толтырады. айырмашылығы
ұқсастығы айырмашылығы
Бағалау. «Екі жұлдыз бір тілек» арқылы бағалайды 4 – тапсырма. Мемлекеттің басқарылуына постер құрастыру.
|
Оқулық, суреттер,
Кесте
Дәптер, қалам, маркер
интернет АКТ |
||||||||||
Соңы
5 мин |
|
Кері байланыс: (Рефлексия)
Қоқыс жәшігі Чемодан Ертартқыш
Үйге тапсырма: Қаңлы тайпасы туралы сөзжұмбақ құрастыру. |
Кесте стикер |
||||||||||
Қосымша ақпарат .
|
|||||||||||||
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жопарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, денсаулық, АКТ-мен байланыс. |
|||||||||||
Жеке, жұппен, топпен жұмыс істеу арқылы оқушыларға қолдау көрсетілді.Дереккөздермен жұмыс істеу арқылы қосымша материалдарды пайдаланып қаңлылардың қоғамдық құрылысымен таныстыру. |
1.Оқушылардың қажетті білімдерін білу, ой қозғау мақсатында ашық сұрақтар қойылады. 2. Топтық жұмыс арқылы оқушылардың бірлескен әрекетін бақылау, өзара мадақтау. 3. Кері байланыс 4. Дайын үлгі жауап 5.Әр оқушының оқу мақсатына жеткендігін анықтау үшін бағалау критерийлері мен дескрипторлар қолдану 6. ББҮ кестесі арқылы оқушылардың алған білімдері бағаланады. Рефлексия жасалады. |
Сергіту жаттығуы қимылмен көрсету; Қозғалыста болу; Орнында тұрып қалу |
|||||||||||
Рефлексия |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||
- Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? - Бүгін оқушылар не білді? - Сыныптағы ахуал қандай болды? - Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? - Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? - Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
||||||||||||
Қорытынды бағамдау |
|||||||||||||
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |