Бөлімі:
|
Кванттық
физика
|
Педагогтің
аты-жөні:
|
Баймбетова
А
|
Күні:
|
10.01.2023ж
|
Сыныбы:
|
Қатысушылар саны: Қатыспағандар
саны:
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Жарықтың корпускулярлық-толқындық табиғатының
біртұтастығы
|
Оқу
бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
|
11.7.1.1 - электромагнитік
сәулеленудің корпускулярлық-толқындық табиғатынын дәлелдейтін
мысалдар келтіру (элементар бөлшектердің
толқындық табиғаты)
|
Сабақтың мақсаты:
|
Барлық оқушылар істей алады:
бөлшектердің толқындық қасиеттері туралы гипотезаны
біледі;
Көптеген оқушылар істей алады:
толқын қандай жағдайда және материя бөлшектері мен өріс
бөлшектерінің корпускулалық қасиеттері көрінетінін
біледі;
Кейбір оқушылар істей алады:
«бөлшектер-толқындық дуализм» ұғымының не екенін
түсінеді;
|
Бағалау
критерийлері
|
- өрістердің корпускулалық қасиеттері
неде екенін түсінеді;
- бөлшектердің толқындық қасиеттері
туралы гипотезаны біледі;
- толқын қандай жағдайда және материя
бөлшектері мен өріс бөлшектерінің корпускулалық қасиеттері
көрінетінін біледі;
-
«бөлшектер-толқындық дуализм» ұғымына мысалдар келтіре
алады
|
Құндылықтарға
баулу
|
Тақырып бойынша меңгерген білімдерін өмірдегі
қолдану аймағын, қайда қолданылатындығы және дамытатындығы туралы
түсіндіру арқылы өмір бойы білім алу құндылығы
қалыптасады.
|
Сабақ
кезеңі/Уақыты
|
Педагогтің
іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
2
мин.
«Кім жүйрік»
әдісі
5
мин
|
Ұйымдастыру
кезеңі
Оқушылармен
амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын
бақылау.
Мұғалім «Кім жүйрік» әдісі
арқылы оқушыларға өткенді еске түсіру және жаңа тақырыпқа кіріспе
жасау мақсатында сұрақтар
қояды
|
Оқушылар жарықтың толқындық
қасиетін дәлелдейтін құбылыстарға мысалдар
келтіреді.
|
Дескриптор:
-жарықтың толқындық
қасиетін дәлелдейтін құбылыстарды
біледі
Жалпы балл
-2
|
ДЭ
ДМ Қосымша
1
|
Сабақтың
ортасы.
13
мин
|
Білім
дағдысы: Түсіну
(D)
1-тапсырма
Өздік жұмыс.
Теориялық материалды өздігінен
меңгеру
-Жарықтың толқындық
қасиеттері
- Жарықтың
корпускулалық қасиеттері
-Жарықтың
корпускулалық толқындық
дуализмі
-Заттың толқындық
қасиеттері
|
Оқушылар жарықтың қасиеттеріне
байланысты берілген сұрақтарға
дайындалады.
|
Дескриптор:
-жарықтың
екіжақтылық қасиетін ажырата
алады.
Жалпы
балл-2
|
ДЭ
Презентация
Оқулық
11-сынып.
ДМ
|
Жеке
жұмыс
«Аяқталмаған сөйлем»
әдісі
7
мин
|
Білім
дағдысы: Қолдану
(І)
Белсенді
әдіс:
2-тапсырма.
«Аяқталмаған сөйлем» әдісі
арқылы
мәтіндегі жетіспейтін
элементтерді толықтыруға тапсырма
беоіледі.
|
Оқушылар жарықтың екіжақтылық қасиетіне
байланысты берілген мәтіндегі түсіп қалған сөздерді
толықтырады.
|
Дескриптор
-жарықтың екіжақтылық қасиетін
біледі.
Жалпы балл
-2
|
ДК
экраны
Презентация
11-сынып
оқулығы.
ДМ қосымша
2
|
Жеке
жұмыс
«Ойланайық»
10
мин
|
Білім
дағдысы: Қолдану
(Р)
Белсенді
әдіс:
3-тапсырма.
«Ойланайық» әдісі арқылы оқулықтағы жаттығу есептерін шығаруға
тапсырма беріледі.
|
Оқушылар 11 сынып оқулығындағы фотонның
энергиясына байланысты есептерді
шығарады.
|
Дескриптор:
-фотонның энергиясының
формуласын біледі.
Жалпы
балл-4
|
ДК
экраны
Презентация
11-сынып
оқулығы.
|
Сабақтың
соңы.
Рефлексия
8
мин
|
Рефлексия
«Бағдаршам» түстеріне
байланысты сабақты қаншалықты меңгергендерін
анықтайды.
Үйге
тапсырма: Жарықтың
корпускулярлық-толқындық табиғатының
біртұтастығы
оқу
|
Оқушылар қиындық тудырған
сұрақтарды стикерге жазады
|
|
Стикерлер
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен
көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына
қандай тапсырмалар қоясыз?
|
Бағалау. Сіз оқушылардың
материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау
|
Оқушылар өткен тақырыпты еске
түсіру үшін сұрақтар қойылады. Мұндай тапсырма өтілген материалды
пысықтауға мүмкіндік береді. Сабақ барысында оқушылар «Ойланайық»
әдісі арқылы қиындық тудырған сұрақтарды, есепті досынан көмек
сұрау арқылы шығаруға болады. Бұл әдіс оқушының өзіне деген
сенімділігін арттырып, бірлікке
үйретеді.
|
- өрістердің
корпускулалық қасиеттері неде екенін
түсінеді;
- бөлшектердің
толқындық қасиеттері туралы гипотезаны
біледі;
|
Физика кабинетіндегі
қауіпсіздік ережесі еске
салынады.
|
Жалпы
бағалау
Сабақтың қандай екі
аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да
ойланыңыз.
1:
2:
Сабақты жақсартуға
не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да
ойланыңыз.
1:
2:
Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген
оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені
анықтадым?
Келесі сабақтарда неге назар аудару
керек?
1:
2:
|