Сабақ
жоспары
Пәні Қаржылық
есеп
Оқытушы М.Исмагамбетова
Тобы УА2К
Сабақтың өтілу
күні
Сабақтың
тақырыбы Ақшалай қаражаттар
есебі
Сабақтың
мақсаты:
1.Білімділік Студенттерге қаржылық есепті ұйымдастырудың
жалпы түрлері, өндіріс және нарықтың мән-мағынасын, негізгі
факторлары мен модельдері туралы түсінік
беру.
2.Дамытушылық Қаржылық есепті ұйымдастырудың
жалпы түрлері, өндіріс және нарық процессі жөнінде терең
ғылыми-танымдық білім қалыптастыру арқылы белсенді ойлау
қабілетін арттыру, алған білімдерін қажетіне сай пайдалана білуге,
өз бетінше қорытынды жасауға
дағдыландыру.
3.Тәрбиелік Экономикалық білім бере отырып
болашақ мамандарды өз мамандығын сүюге
тәрбиелеу.
Сабақтың
түрі Жаңа білімді
меңгерту
Сабақтың
типі Аралас
Оқыту
технологиясы Ақпаратты, инновациялық
технология
Оқыту
әдістері баяндау, әңгімелеу,
түсіндіру, сұрақ-жауап, көрнекілік
әдісі
Сабақтың
көрнекілігі Тест, кітаптар,схемалар,
карточкалар
Пәнаралық
байланыс Бухгалтерлік есеп негіздері,
Ақша, қаржы және несие, Ұйым
экономикасы
Сабақтың
барысы
1.Ұйымдастыру
кезеңі Оқушыларды түгендеу,олардың
назарын сабаққа аудару
2.Үй тапсырмасын
тексеру
1. Тест сұрақтарына
жауап беру
2. Үйден құрастырып
келген ситуациялық сұрақтарға жауап
беру.
Situation
1
LLP forms the
charter capital. An accountant reflects the receipt of assets of
directly on the accounts of subdivision 5000 the "Charter capital".
How is endowing of participants correctly reflected in a charter
capital?
Situation
2
On a record-keeping
a positive exchange rate difference in a sum 15 000 tenge, having a
reflection on an account 6250, is expected in the flow of financial
year, and negative are 23 000 тенге, reflected on an account 7430.
An accountant in the fiscal accounting reflected a positive
exchange rate difference in a sum 8 000 тенге. This sum an
accountant plugged in annual
earnings.
How correctly did an
accountant act?
Situation
3
ТОО of June, 1,
2014, according to an external economic contract, translated
100-percent pre-pay in size of 150 000 dollars. A market course
upon the date of currency transfer funds is 183,7 тенге. A
commodity acted on July, 2, 2014. At registration of customs
declaration of customer a course was applied 184, 1 tenge for a
dollar.
On what course to
post a commodity an
accountant?
3.Жаңа тақырыптың
мақсаты мен міндеттері Оқушыларға жаңа сабақтың
маңыздылығын тереңірек
түсіндіру.
4.Жаңа
тақырып(материалдар толық
түрде)
Microsoft PowerPoint
бағдарламасында слайд түрінде
көрсету.
Кәсіпорындар мен
ұйымдар қандай салада болса да өз қызметі барысында басқа заңды
және жеке тұлғалармен жұмыс жасап, сол жұмыстардың барлығы ақшамен
есеп айырысу арқылы жүзеге асады. Ал ақшамен есеп айырысу белгілі
бір заң арқылы жүргізілуі тиіс. Қазақстанда қызмет жасайтын барлық
субъектілер ақшалармен есеп айырысу операцияларын Қазақстан
Республикасының Ұлттық банкі белгілеген ережелер мен тәртіпке
сәйкес жүргізіп отырады.
Ақшалай қаржылармен
есеп айырысу операцияларының бухгалтерлiк есебiн жүргiзу мен оны
ұйымдастырудың мақсаттары мыналар болып табылады:
1) Ақшамен есеп айырысу операцияларын толық және уақтылы дер
кезiнде есептеу.
2) Субьектiдегi ақшалай қаржылардың түгелдiгiн және оларды дұрыс,
тиiмдi пайдалануды бақылау.
3) Есеп айырысу, төлеу тәртiбiн бақылау, кәсiпорынның, ұйымның
немесе фирманың ақшалай кiрiстерi мен шығындарын дұрыс
есептеу.
5.Жаңа тақырыпты
бекіту
1.
«Smart
Notebook» бағдарламасының
«Anagram» интерактивті құралдары және
мультимедиялық ойынының көмегімен тақырып бойынша сөздік қорларын
молайту мақсатында сөздердің аудармасын
табу:
1 Касса- сөзінің
ағылшынша баламасын табыңыз -
Cash
2 Қолма қол ақша –
non-cash
3. Кіріс –
Income
4. Шығыс –
East
5. Кәсіпорын - The
company
6. Ұйым –
Organization
7. Операция –
Operation
8. Құжат –
Document
9. Есеп айырысу –
Сalculations
10. Қаржы -
Finance
2. «Smart
Notebook» бағдарламасының
«Table» интерактивті құралдарының
көмегімен операциялар бойынша дебет және
кредитін жазу:
№
|
Шаруашылық
операциясы
|
Дт
|
Кт
|
1
|
Жабдықтаушылар мен
мердігерлерге кассадан ақша
аударылды.
|
3310
|
1010
|
2
|
Жүктің жеткізілгені үшін көлік
кәсіпорнына кассадан ақша аударылды.
|
1330
|
1010
|
3
|
Есептік шотқа кассалық қолма
қол ақша тапсырылды.
|
1030
|
1010
|
4
|
Шаруашылық шығындары үшін
кассадан жұмысшыға есепке алына отырып ақша
берілді.
|
1251
|
1010
|
5
|
Кәсіпорын кассасына есептік
есепшоттан қолма -қол ақша
түсті.
|
1010
|
1030
|
6
|
Жұмысшыларға кассадан жалақы
аударылды.
|
3350
|
1010
|
7
|
Кассаға сатып алушыдан түсім
ақша аударылды.
|
1010
|
1210
|
8
|
Кассадан жеткізушіге қолма-қол
ақша берілді.
|
3310
|
1010
|
9
|
Кассаға есептегі ақшаның
игерусіз қалдығы тапсырылды.
|
1010
|
1251
|
10
|
Бухгалтерге кеңсе тауарын
сатып алу үшін есепке алына отырып ақша
берілді.
|
1251
|
1010
|
11
|
Сақтандыру агентіне 2012
жылдың мамыр айының жалақысы
берілді.
|
3350
|
1010
|
12
|
Кассадан қолма-қол ақша
негізінде офисты жалдау ақшасы
төленді.
|
3360
|
1010
|
13
|
Жеткізушіге ауыз су жеткізіп
бергені үшін кассадан қолма-қол ақша
берілді.
|
3310
|
1010
|
14
|
Кассаға сатып алушыдан аванс
ақша түсті
|
1010
|
1210
|
15
|
Жеткізіп берушіге кассадан
аванс берілді.
|
3310
|
1010
|
16
|
Жалақысынан жұмысшыға кассадан
аванс берілді.
|
3350
|
1010
|
17
|
Кассаға сатып алушыдан ақша
түсті.
|
1010
|
1210
|
18
|
Түгендеу кезінде кассадан
артық ақша шықты.
|
5410
|
1010
|
19
|
Түгендеу кезінде кассадан ақша
жетіспеушілігі шықты.
|
1010
|
5410
|
6.Сабақты
қорыту
1. «Smart
Notebook» бағдарламасының «Keyword
match» интерактивті құралдары және
мультимедиялық ойынының көмегімен мақал мәтелге сай шоттар
табу
«Рахаттың түбі кеңіс,
Еңбектің түбі жеміс» (1320)
«Ақша ақшаға келеді» (1010, 1040, 1050)
«Еңбек етсең емерсің» (3350)
«Еңбек қылсаң ерінбей,
Тояды қарның тіленбей» (3350)
«Базары жақын байымас» (7110)
«Шығысы шықпай кіресі кірмейді» (шот
7010)
2.
«Smart
Notebook» бағдарламасының «Time line
reveal» интерактивті құралдары және
мультимедиялық ойынының көмегімен корреспонденция бойынша
сұрақтар
1. Алғашқы бухгалтердің фамилиясын атаңдар (Штехер)
2. Жұмысшыларға еңбекақы берілді (Дт 3350 Кт 1010)
3. Жабдықтаушыларға талап қойылды (Дт 1280 Кт 3310)
4. Директорға еңбекақы есептелді (Дт 7210 Кт 3350)
5. Қоймадағы ТМҚ есебі қандай өлшеммен жүргізіледі?
(сандық)
7.Бағалау Сабақ барысында әр оқушының
орындаған жұмыстарының бағасы бағалау парағында белгіленеді,
сабақтың соңында нәтижесі есептелініп, өздерінің қаншалықты
дәрежеде тақырыпты меңгергендігін анықтайды, бағалау парағы бойынша
оқушылардың білімі
бағаланады.
8.Үй тапсырмасы
(деңгейлеп оқыту технологиясы бойынша)
1. А.Ныйқанбаева.,
Л.Қуанышова «Бухгалтерлік есеп негіздері» оқулығының 101 бетіндегі
4-тарауды оқып келу. Тарау соңындағы 1-2 бақылау сұрақтарына жауап
беру.
2. С.Б.Баймұханова
«Қаржылық есеп» оқулығының 207-бетіндегі 12-тарауды оқып келу,
тарау соңындағы 244 беттегі 1-10 дейінгі тест сұрақтарына жауап
беру.
Пайдаланылған
әдебиеттер:
-
А.Ныйқанбаева.,
Л.Қуанышова «Бухгалтерлік есеп негіздері», «Фолиант»-Астана
2011
-
С.Б.Баймұханова
«Қаржылық есеп», Алматы 2007
-
Б.С.Мырзалиев.,Р.С.Әбдәшүкіров «Бухгалтерлік есепті
жүргізудің қазіргі әдістері», Алматы
2009
-
Электронды
оқулықтар
Оқытушы________________М.Исмагамбетова
(қолы)