Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Қатты денелердегі қысым
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Бөлімі: |
7.3А Қысым |
Педагогтің аты-жөні: |
Кошбаева К.А. |
Күні: |
18.01.2023ж |
Сыныбы: 7 |
Қатысушылар саны: 6 Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: |
Қысым. Қатты денелердегі қысым пр 5 |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.3.1.2 – қысымның физикалық мағынасын түсіндіру және өзгерту әдістерін сипаттау; |
Сабақтың мақсаты: |
|
Бағалау критерийлері |
|
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы 10 минут |
Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу.
Пішініді таңдағанда келесі бетінде топ атауы жазылып тұрады. «Күш» тобы «Қысым» тобы Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
|
Қар кесегін алған оқушы сұраққа тез жауап беру керек. Жауабын білмеген жағдайда келесі оқушыға береді. |
Әр дұрыс жауабы үшін оқушы жеке стикерлер арқылы бағаланады Дескриптор: -- Заттың құрылысын біледі - Әр заттың күйінде диффузияның өтуін түсіндіреді. -МКТ-ның үш қағидасын біледі. Жалпы балл-2 |
Оқулық, пән дәптерлері, Слайд, ДК экран Қар кесектері қағаздан жасалған |
Сабақтың ортасы 30 минут |
«Стоп кадр» әдісі бойынша «Қысым. Қатты денелердегі қысым» тақырыбын түсіндіру Жаңа сабақ. Неліктен қалың қар бетінде адамның жүруі қиынырақ та, шаңғымен жүру оңайырақ? Күтілетін жауап: себебі адамның Жерге түсіретін қысым күші (салмағы) барлық шаңғы ауданына жайыла таралады. Б ағалау: мұғалім оқушылардың ойын жүйелеуге көмек көрсетеді; бағыт беріп отырады. Қысым деп бірлік ауданға перпендикуляр түсірілген күш әрекетін сипаттайтын физикалық скаляр шаманы айтамыз. Өлшем бірлігі [Па] Қысым күші – бетке перпендикуляр бағытта әсер ететін күш, көбіне ол дене салмағы болады. (Е) Ойша эксперимент. Қай жағдайда көбірек қысым түсіріледі?
Белгілі бір бетке түсетін күш әрекетінің нәтижесін сипаттайтын шаманы қысым деп атайды. Қысым бетке перпендикуляр бағытта әрекет ететін күштің осы беттің ауданына қатынасы. Оқушыларға өз жауабын түсіндіруді сұраңыз. Және олардың жауабын дұрыс жаққа бағыттаңыз. Қорытынды: Қысымды азайту үшін
Қысымды көбейту үшін
Бағалау: мұғалім оқушардың жұмысына баға беріп отырады; қажет жағдайда консультациялық көмек көрсетеді. (І) Бекіту тапсырмалары:
3. «Конверттегі есеп» әдісі бойынша әр топ бір конверт таңдап ішіндегі есепті топ болып шығарады. - топтық жұмыс. 1-топ 1-есеп. 100cм2 ауданға 50Н күш әрекет етеді. Қысымды анықтаңдар 2-есеп. Массасы 60 т танктың Жерге түсіретін қысымын анықта,оның шынжыр табанының ауданы 1,5 м2. 2-топ 1-есеп. 200cм2 ауданға 50Н күш әрекет етеді. Қысымды анықтаңдар 2-есеп. Массасы 90 т танктың Жерге түсіретін қысымын анықта,оның шынжыр табанының ауданы 1,5 м2. 4.«Көршіңді тексер» әдісі арқылы тест тапсырмасын орындайды Тест тапсырмалары. 1.Қысымның өлшем бірлігі? А)Ньютон В) Паскаль С) Километр Д)Метр 2. .Барометр нені өлшеуге арналған құрал? А)жүректі В) жерді С) қысымды Д)аспанды 3. .Қысымның формуласы? А)S=F/p В)P=F/S С)F=p*S Д)P=p*S 4. Пішіні мен көлемін сақтау қай денеге тән? А)Газ В)Сұйық С)Қатты Д)Жұмсақ ,дене. 5. Күшті қандай әріппен белгілейміз,өлшем бірлігі? А)F ,А В) F ,Н С) S ,Н Д) A,Н |
Видеоны қарайды, слайд қарайды, керек жерлерін жазып отырады. Оқушылар оқулықпен жұмыс жасап, тақырыпты бір-бірінің арасында талдайды. Оқушылар постер қорғау арқылы алған білімдерін практикада яғни ееп шығаруда қолданады. Қысым тақырыбын бекіту нақтылау барысында эксперименттік есептер шығарады. |
Дескриптор -Қатты денелердегі қысымды түсінеді. -Формуласымен, өлшем бірлігімен танысады. -Қысымға байланысты мысалдар келтіре алады. Жалпы балл-1 Жалпы балл-2 Жалпы балл-5 |
Видео, слайд Оқулық Видео, слайд Слайд Есеп жазылған конверт Тест тапсырмалары Таратпа қағаздар |
Сабақтың соңы. 5мин Рефлекция Бағалау Үй тапсырмасы |
Бекіту. «Блоб ағашы» әдісі арқылы өзінің осы тақырыпты меңгеру деңгейін өзі бағалайды Сабақ соңында әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша жалпы баллдық жүйемен бағалау
Бағалау §23 оқу, 4,1-жаттығу №3 |
|
Жалпы бағалау критерийлер бойынша 10 балл |
Блоб ағашы |
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||
Дарынды және талантты
оқушыларға «сұрақ - жауап» әдісі арқылы қысымға сұрақтар қойып
жауап аламын және «Деңгейлік тапсырма» арқылы оқушыларды сыни
ойлауға, өздігінен шешім қабылдай алу дағдысын дамыту мақсатында
сыни тапсырмалар беремін. |
Дескриптор әдісі арқылы бағаланды. |
Физика кабинетіндегі қауіпсіздік ережесі еске салынады. |
||
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: 2: |