Пән:
Жаратылыстану
Күні:10.12.2018ж
Сынып: 3
Ә
|
Мектеп: Шорнақ
жом
Мұғалімнің аты-жөні:
Сапарова Г
Қатысқандар
саны: Қатыспағандар
саны:
|
Сабақ
тақырыбы
|
Қатты,сұйық және газ
тәрізді заттар
|
Осы сабақта қол жеткізілетін
оқу мақсаттары
|
3.3.1.1 заттарды шығу тегі
және агрегаттық күйі бойынша
жіктеу
|
Сабақмақсаттары
|
Барлық оқушылар:
заттарды шығу тегі және
агрегаттық күйі бойынша
жіктейді.
Көптегеноқушылар:
денелердіңнеденжасалатынынтүсінеді.
Кейбіроқушылар: заттардыңшығутегітуралыбіледі.
|
Бағалаукритерийлері
|
заттарды шығу тегі
және агрегаттық күйі бойынша
жіктейді.
денелердіңнеденжасалатынынтүсінеді.
заттардың шығу тегі туралы
біледі.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Пәнге тән лексика мен
терминология:Зат,дене.
Диалог пен жазуүшінпайдалысөздер
мен тіркестер:
Денеқандайзаттарданқұрылуы
мүмкін?
|
Құндылықтардыдарыту
|
Оқушылардыбір-бірінедегенқұрметкөрсетуіне
тәрбиелеу.
|
Пәнаралықбайланыстар
|
Заттаржәнеолардыңқасиеттерітуралыдүниетанупәніненалғанбілімдерінқолданады.
|
АКТ
қолдану дағдылары
|
Интернет-ресурстар,
дерекқорданжәнеинтернеттенсабаққақатыстыақпараттыіздеу;
|
Бастапқы
білім
|
Ағза аурудан қалай
қорғанады
|
Кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру
кезеңі
Жұмыс ережесін
келісу
Сабақта
бір-бірімізді сыйлаймыз,
тыңдаймыз!
Уақытты
үнемдейміз!
Нақты,дәл жауап
береміз!
Сабаққа белсене
қатысып, жақсы баға аламыз!
Алдыңғы білімді еске
түсіру (ұжымда)
«Қар кесегі» әдісі
Өткен тақырып бойынша сұрақ қа жауап
береді
-Дене қандай
заттардан құрылуы мүмкін?
Бізді қоршаған
барлық нысан дене деп аталады. Дене заттан
құралады
-Әлемді жасанды денелерсіз
елестетіп көріңдерші. Қандай өзгеріс болуы мүмкін? (Жарықтандыру,
компьютер және т.б. болмайды. Өміріміз мұншалықты жайлы болмас
еді).
|
Оқулық
суреттер
|
Сабақтыңортасы
|
Оқулықпен
жұмыс
Не
ортақ?
С уреттерде не
бейнеленген? Олардың арасында қандай байланыс
бар?
Неліктен бір зат
әртүрлі болып көрінеді?
Заттар үш күйде
болады. Қатты,сұйық.газ
тәрізді.
Заттың
күйлері
Суретте бейнеленген
заттарды ата. Заттарды топтарға бөл. Әр топты
ата
Қандай белгілері
бойынша жіктедің? (Жеуге жарамды, жеуге жарамсыз; сұйық, қатты, газ
және т.б.)
- Бұл зат, мысалы
оттек не үшін қолданылады?
(Адамдар мен
өсімдіктердің тыныс алуы
үшін).
- Қандай күйде
тыныстай аламыз? (Тек газ
күйінде).
Жауаптары
Қатты заттар: май,
кірпіш, ағаш;
Сұйық: су, сүт,
апельсин шырыны;
Газ: ауа,
оттек.
|
оқулық
заттар
.
|
Сергіту
сәті
|
«Психологиялық бой».Барлық
қатысушылардың көзін байлап, бойлары қысқадан ұзынға қарай орналасу
тапсырылады. Сөйлесуге тыйым салынады. Кім өзінің бойының шамасын
дұрыс бағамдады? Кім бойын ұзын, қысқа деп ойлап орнын таба алмады?
Анықталады.
|
|
|
Зертте тапсырмасы
Түрлі күйдегі заттар қандай қасиеттерге ие болады? Мәтінді түсініп
оқу.
Заттардың
өзгеруі
-Суреттерге қара.
Заттардың үдеріске дейіегі және одан кейінгі күйін сипатта. Шай мен
сүт үдерісі барысында қандай өзгеріске түсті, оларда зат күйінің
ауысуынан басқа қандай өзгерістер
болды?
Ойлан. Оқушылардан өмірлік
тәжірибелерімен бөлісуін
сұрау.
- «Егер мұз
түйіршіктерін қолға ұстаса, не болады? (Ол еріп, суға айналады).
Егер ыдысқа су құйып, оны отқа қойса не болады? (Су қайнап, буға
айналады)», темірді қыздырғанда не болатынына болжам жаса (Темір
балқиды, содан соң буға айналады). кез келген металл үш түрлі күйде
бола алады.
«Барлық денелер бір
күйден екінші күйге ауыса алады ма, қалай ойлайсыңдар? Мысал
келтіріңдер? (Май мен шоколадты ерітуге болады). Ал егер ағашты
қыздырса, не болады? (Ағаш сұйыққаайналмайды, ол өртене
бастайды).
Сен білесің
бе?
Жер бетінде су үнемі
қзғалыста болады әрі күйін
өзгертеді.
Есте
сақта!
Заттың үш күйі болады;
қатты,сұйық және газ
тәрізді.
|
суреттер
|
Сабақтың
соңы
|
Кері
байланыс.
Мен бүгін ...
білдім. Мен ... үйрендім.
Менің көңіл күйім
қазір қандай? Бүгінгі мақсатымызға жеттік
пе?
Үй тапсырмасы. Мәтінді оқып,
мазмұнын айту.
|
Стикер
күнделік
|
Саралау– Оқушыларға жеке көмек
пен қолдау көрсету
|
Бағалау –Тапсырманы
орындаған оқушыны мадақтау,
толықтыру жасау, тиімді кері
байланыс орнату.
|
Пәнаралық байланыс
Дүниетану. Әдебиеттік оқу
Сергіту сәттерінде, белсенді
жұмыс түрлерін өткізуде қауіпсіздік техникасын
сақтау
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары
/оқу мақсаттары дұрыс қойылған
ба?
Оқушылардың барлығы
ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе,
неліктен?
Сабақтың уақыттық кезеңдері
сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды,
неліктен?
|
.
|