Сабақ
жоспары
Орта
білімнен кейінгі, техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарына
арналған педагогтің сабақ жоспары
Модуль /пән
атауы: Философия
негіздері
Сабақтың
тақырыбы: Қазақ философиясының қалыптасуы мен
ерекшеліктері және дәстүр мен ерекшелік
Дайындаған педагог:
Байырбаева Б.С.
2023 жылғы "18"
Қазан"
1.Жалпы мәліметтер
Курс, оқу жылы,
топ 1ІІ курс,
2023, Бқ 305
Сабақ типі: Төңкерілген
сабақ
2. Мақсаты,
міндеттер: 1. XIX ғасырдағы қазақ
ағартушыларының дүниетанымдық қөзқарастары, антропоцентризм және
гуманизм мәселелері бойынша өз ойын айта
алады;
2. XX ғасыр басындағы қазақ
ағартушыларының қоғамдық-саяси ой-пікіріне анализ жасай
алады;
3.Оқу сабақтары
барысында білім алушылар игеретін күтілетін нәтижелердің және
кәсіби біліктердің тізбесі:
Қазақ
халқының дүниетанымы мен Мұсылмандық ренессанс ұғымдарына түсінік
береді, философиялық ілімдерді
зерттейді.;
4. Сабақты жабдықтау
слаид, қосымша дереккөздер, интернет желісі,
слаид.
5. Сабақтың барысы
Сабақтың
барысы
Сабақ
кезеңдері:
|
Оқытушы
іс-әрекеті
|
Студент
әрекеті
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы:
|
Ұйымдастыру
кезеңі
1.Білім алушылардың сабаққа
дайындығын тексеріп, түгелдеу, сабаққа қатыспаған студентті
белгілеу
2.
ЖДА
Караокэ
«Желсіз түнде жарық ай»
Абай
https://youtu.be/xjHs1qz5Knc?si=_84WIaeQy6dby4fO
|
Караокэ (бірлесіп
айтады)
|
Топ
журналы
Слаид, №1
https://youtu.be/xjHs1qz5Knc?si=_84WIaeQy6dby4fO
|
Білу
|
Ойшақыру
Бүкіл дүниені, жан-жануарларды
айта келіп,
- «мұның бәрі де жалғыз
теңдесі жоқ, ұқсасы жоқ бір құдайдың барлығына, бірлігіне һәм кәміл
жаратушы халық - қадір екендігіне дәлел болса керек»- деген
екен.
«Мұсылманшылдықтың
тұтқасы», Ыбырай
Алтынсарин
Сұрақ: Ыбырайдың қоршаған дүние
туралы ойы, пікірі қандай?
Сабақ тақырыбы
ашады
Студенттерге сабақтың мақсаты
мен бағалау критерийін таныстырады.
|
1.Ыбырайдың қоршаған дүние
туралы ойын, пікірін тұжырымдайды;
2. Сабақ
тақырыбын, мақсатын бағалау критерийін,
жазып алады.
|
Слаид,
№2-5
|
Түсіну
|
1.«Ыстық
орындық»
-
Антропоцентризм
-
Реализм
-
Гуманизм
-
Материализм
-
Идеолизм
-
Болмыс
-
Шоқан
Уәлиханов
Сабаққа дайындықтарын
саралайды
2. Сабақтың концептісімен,
жоспарымен таныстырып, тақырыптағы өзгеріс пен сабақтастықтың мәнін
түсіндіріп, алдыңғы білімдерінің негізінде пікір алмасуға
итермелейді.
|
1.Өздерін- өздері
бағалайды;
2.Сабақтың концептісімен,
жоспарымен таныстырып, тақырыптағы өзгеріс пен сабақтастықтың мәнін
түсінеді, алдыңғы білімдерінің негізінде пікір
алмасады
|
Слаид,
№6-7
|
Қолдану
|
Топтық
жұмыс
Топтастыру (Санау
арқылы)
Постер
құру
1
топ:
Дескриптор:
Бағалау
критерийі: Дүниетанымдық көзқарастары
мен қоғамдық – саясм ой- пікірлеріне ассоциация
жасайды
2
топ:
Дескриптор:
Бағалау
критерийі: қазақ философиясының
ерекшеліктеріне ассоциация жасайды
3
топ:
Дескриптор:
Бағалау критерийі: Отандық
философияның негізгі сатыларына ассоциация
жасайды
Зерттеу жұмысы
нәтижесінде,
қосымша деректерді қолдана отырып, алған білімдерін саралауға бағыт
береді
|
Зерттеу жұмысы
нәтижесінде,
қосымша деректерді қолдана отырып, алған білімдерін
ассоциациялайды;
Бірін – бірі
бағалайды
|
№1-3
дереккөздер;
Слаид,
№8
|
Талдау
|
Талдау:
Тақырыбы:
«Қазақ
ағартушылық философиясының көрнекті өкілдері»
Дескриптор:
Дүниеге
көзқарас туралы философиялық терминдерді
анықтайды;
Бағалау
критерийі:
қазақ философтарының қоғамдық
– ойларын, олардың көзқарастарын талдайды.
1 топ: Ш.Уалиханов
2
топ: Ы.Алтынсарин
3 топ: А.Құнанбаев, Ш.
Құдайбердиев
|
Қазақ ағартушылық
философиясының көрнекті өкілдерінің қоғамдық – ойларын,
көзқарастарын талдап, сипаттайды
|
Дереккөз,
№4
Слаид,
9
|
Жинақтау
|
Жинақтау Жағдаяттарды
шешу
Өзгеріс
пен сабақтастықты анықтаңыз
Дескриптор:
Ұлы тұлғалардың өнердегі,
ғылымдағы өнегелі өмірлерінен тәлім – тәрбиелік, танымдық мәні бар
хикаяларды саралайды;
Бағалау
критерийі:
Философиялық тұрғыдан ұлы
ойшылдардың пікірлері мен қазақ ойшылдарының пікірлеріндегі өзгеріс
пен сабақтастықты анықтайды
|
Философиялық тұрғыдан ұлы
ойшылдардың пікірлері мен қазақ ойшылдарының пікірлеріндегі өзгеріс
пен сабақтастықты анықтайды
|
Дереккөз
№5
Слаид,
№10
|
Бағалау
|
1.Сабақтың бағалау критерийі
арқылы алған білімдерін саралау (ауызша кері
байланыс);
2. Сынып көшбасшысының Кюзист
тестімен жұмыс:
7
сұрақ
Сұрақ
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
Балл
|
0
|
0-49
|
50-69
|
70-89
|
70-89
|
90-100
|
90-100
|
3. Үйге
тапсырма:
1. Қазақстанның ХХІ ғасыр
болашағына өз дүниетанымыңыздың негізінде философиялық болжам
жасау
Дескриптор: Бүгінгі күн тұрғысынан өз
дүниетанымдық көзқарасын сипаттайды;
Бағалау
критерийі: Бағалау критерийі: Өз
дүниетанымдық көзқарасын
болжайды
Рефлексия
«Бес саусақ»
1 Сабақта сізге не
ұнады?
2. Сізге бүгінгі сабақтың
ұнамаған тұстары?
3. Тағыда сіз нені білгіңіз
келеді?
4. Қандай мәліметтер сабақта
басым болды?
5. Немен сіз
келіспейсіз?
|
1.Алған білімдеріне өздерін-
өздері бағалау жасайды;
2. Білімдерін
бағалайды
|
Слаид,
№11
Кюзист
тест
|