«Тексерілді»: ______________ Умирзахов Е.К
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім: |
7.1XVIII ғасырдағы Қазақ хандығы |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Абуов Жалғас Абайұлы |
|||||
|
Күні: |
30.09.2021ж |
|||||
|
Сынып:7ә |
Қатысушылар саны:19 |
Қатыспағандар саны:0 |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақ хандығының Ресей империясына қосылуының басталауы. Зерттеу сұрағы: Әбілқайыр ханның Анна Иоанновна патшайымға жазған хатының себептері мен салдары қандай болды? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.3.1.2 Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдау; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: империя, отар, форпост, редут, сепаратизм ұғымдарының мағынасын зерделейді; Көпшілігі: Тәуке, Әбілқайыр, Қайып хандардың т.б. тұлғалардың тұлғалық ерекшеліктерін тұжырымдайды; Кейбіреуі: Қазақ хандығының Ресей империясына қосыла бастауына итермелеген себептер мен оның салдарын анықтайды |
|||||
|
Бағалау критерийлері |
Қазақ хандығының Ресей империясына қосыла бастауының себептері мен салдарын анықтайды |
|||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүние жүзі тарихы, География |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру кезеңі |
Сыныпты топқа бөлу. БЫМ Бастапқы ынталандырушы материал «Ой қозғау» Слайд арқылы Анна Иоановна патшайым мен Әбілхайыр хан портреттері және Ресей қабылдауындағы Кіші жүз елшілігінің суреті көрсетіліп, оқушыларға төмендегі сұрақтар қойылады:
- Суретті көріп, не туралы ойландыңыз?
Оқушылардың болжам жауаптары арқылы сабақ тақырыбы анықталады.
Сабақ тақырыбы, оқу мақсаттары мен бағалау критерийлері оқушыларға таныстырылады. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді |
ҚБ арнайы таратпа белгілері |
Әбілхайыр хан мен Анна Иоановна портреті
Ресей императрицасының қабылдауында болған елшілік суреті |
||
|
Жаңа сабақ |
1-тапсырма. Өткенге шолу Өткен сабақтардағы материалдарды сұрақ-жауап әдісі бойынша еске түсіру 2-тапсырма. Жаңа ұғымдармен жұмыс. Оқушыларға жаңа ұғымдарды дәптерге түсіреді. Сынып алдында әр топ өздеріне тиесілі жаңа ұғымдардың мағынасын түсіндіреді. Отар - Күшті мемлекетке тәуелді мемлекет Грамота - Тарихи оқиғаны растайтын мемлекеттік құжат Отаршылдық - Артта қалған елдерді жаулап алып, халқын тонау, қанау саясаты Елшілік - Бір мемлекеттен екінші мемлекетке жолданатын өкілдер тобы Бодан - Қорғаушы, қамқоршы Аманат - Қымбат, бағалы затты, адамды біреуге уақытша қалдыру 3-тапсырма. «Жылдар сөйлейді» Экранда негізгі хронологиялық деректер көрсетіледі, оқулықпен жұмыс жасатады. 4-тапсырма. «Детективтер агенттігі» Мәтінмен жұмыс Оқушылар - агенттік қызметкерлері, ал мұғалім – клиент ролін ойнайтын болады. Клиент агенттікке сұраныс тапсырады, ал агенттік қызметкерлері тапсырысты орындайды. Тапсырманы жеңілден күрделіге қарай бөлу арқылы дифференцацияны жүзеге асыру ескеріліп, топтарға қабілетіне қарай 3 деңгейдегі тапсырмалар ұсынылады. Топтар деректерді оқып, талқылап, зерттеу жұмысын жүргізеді. Зерттеулерін ментальда карта, хат, есеп формасында дайындап, сынып алдында қорғайды. Топтар бір-біріне кері байланыс береді. 5-тапсырма. «Қөзқарастар тайталасы» Әбілқайырдың сол кездегі тарихи шешімін екі жақты қарастырып, талдайды
6- тапсырма.
«Үнсіз жазу». |
Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды
Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады.
Мәтінмен танысады, дәптермен жұмыс жүргізеді
Деректі материалдарды және мәтіндерді зерттеп, Кіші жүздің ханы Әбілқайырдың Ресей бодандығын қабылдауының басты үш себебін көрсетеді
Сарапшылар дәйектердің молдығына, сенімділігіне қарай бағалайды |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
ҚБ «Өзін-өзі бағалау»
ҚБ Өзара топты бағалайды |
Ақпараттық мәтін
Үлестірмелі қағаздар Суреттер
Тірек-сызбалар Кесте
Карта
Дәптермен жұмыс
ҚБ парағы
Арнайы белгішелер таратылады
А4, конспект
|
||
|
Қорытынды |
Кері байланыс Мен барлығын түсіндім, тапсырмаларды ..... .... орындадым -Мен орташа түсіндім, тапсырмаларды орындауда ......... қиналдым -Ешнәрсе түсінбедім, тапсырмаларды орындауда ... қиналдым |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақ хандығының Ресей империясына қосылуының басталуы
Қазақ хандығының Ресей империясына қосылуының басталуы
«Тексерілді»: ______________ Умирзахов Е.К
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім: |
7.1XVIII ғасырдағы Қазақ хандығы |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Абуов Жалғас Абайұлы |
|||||
|
Күні: |
30.09.2021ж |
|||||
|
Сынып:7ә |
Қатысушылар саны:19 |
Қатыспағандар саны:0 |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақ хандығының Ресей империясына қосылуының басталауы. Зерттеу сұрағы: Әбілқайыр ханның Анна Иоанновна патшайымға жазған хатының себептері мен салдары қандай болды? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.3.1.2 Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдау; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: империя, отар, форпост, редут, сепаратизм ұғымдарының мағынасын зерделейді; Көпшілігі: Тәуке, Әбілқайыр, Қайып хандардың т.б. тұлғалардың тұлғалық ерекшеліктерін тұжырымдайды; Кейбіреуі: Қазақ хандығының Ресей империясына қосыла бастауына итермелеген себептер мен оның салдарын анықтайды |
|||||
|
Бағалау критерийлері |
Қазақ хандығының Ресей империясына қосыла бастауының себептері мен салдарын анықтайды |
|||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүние жүзі тарихы, География |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру кезеңі |
Сыныпты топқа бөлу. БЫМ Бастапқы ынталандырушы материал «Ой қозғау» Слайд арқылы Анна Иоановна патшайым мен Әбілхайыр хан портреттері және Ресей қабылдауындағы Кіші жүз елшілігінің суреті көрсетіліп, оқушыларға төмендегі сұрақтар қойылады:
- Суретті көріп, не туралы ойландыңыз?
Оқушылардың болжам жауаптары арқылы сабақ тақырыбы анықталады.
Сабақ тақырыбы, оқу мақсаттары мен бағалау критерийлері оқушыларға таныстырылады. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді |
ҚБ арнайы таратпа белгілері |
Әбілхайыр хан мен Анна Иоановна портреті
Ресей императрицасының қабылдауында болған елшілік суреті |
||
|
Жаңа сабақ |
1-тапсырма. Өткенге шолу Өткен сабақтардағы материалдарды сұрақ-жауап әдісі бойынша еске түсіру 2-тапсырма. Жаңа ұғымдармен жұмыс. Оқушыларға жаңа ұғымдарды дәптерге түсіреді. Сынып алдында әр топ өздеріне тиесілі жаңа ұғымдардың мағынасын түсіндіреді. Отар - Күшті мемлекетке тәуелді мемлекет Грамота - Тарихи оқиғаны растайтын мемлекеттік құжат Отаршылдық - Артта қалған елдерді жаулап алып, халқын тонау, қанау саясаты Елшілік - Бір мемлекеттен екінші мемлекетке жолданатын өкілдер тобы Бодан - Қорғаушы, қамқоршы Аманат - Қымбат, бағалы затты, адамды біреуге уақытша қалдыру 3-тапсырма. «Жылдар сөйлейді» Экранда негізгі хронологиялық деректер көрсетіледі, оқулықпен жұмыс жасатады. 4-тапсырма. «Детективтер агенттігі» Мәтінмен жұмыс Оқушылар - агенттік қызметкерлері, ал мұғалім – клиент ролін ойнайтын болады. Клиент агенттікке сұраныс тапсырады, ал агенттік қызметкерлері тапсырысты орындайды. Тапсырманы жеңілден күрделіге қарай бөлу арқылы дифференцацияны жүзеге асыру ескеріліп, топтарға қабілетіне қарай 3 деңгейдегі тапсырмалар ұсынылады. Топтар деректерді оқып, талқылап, зерттеу жұмысын жүргізеді. Зерттеулерін ментальда карта, хат, есеп формасында дайындап, сынып алдында қорғайды. Топтар бір-біріне кері байланыс береді. 5-тапсырма. «Қөзқарастар тайталасы» Әбілқайырдың сол кездегі тарихи шешімін екі жақты қарастырып, талдайды
6- тапсырма.
«Үнсіз жазу». |
Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды
Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады.
Мәтінмен танысады, дәптермен жұмыс жүргізеді
Деректі материалдарды және мәтіндерді зерттеп, Кіші жүздің ханы Әбілқайырдың Ресей бодандығын қабылдауының басты үш себебін көрсетеді
Сарапшылар дәйектердің молдығына, сенімділігіне қарай бағалайды |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
ҚБ «Өзін-өзі бағалау»
ҚБ Өзара топты бағалайды |
Ақпараттық мәтін
Үлестірмелі қағаздар Суреттер
Тірек-сызбалар Кесте
Карта
Дәптермен жұмыс
ҚБ парағы
Арнайы белгішелер таратылады
А4, конспект
|
||
|
Қорытынды |
Кері байланыс Мен барлығын түсіндім, тапсырмаларды ..... .... орындадым -Мен орташа түсіндім, тапсырмаларды орындауда ......... қиналдым -Ешнәрсе түсінбедім, тапсырмаларды орындауда ... қиналдым |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||
шағым қалдыра аласыз













