Ұзақмерзімдіжоспардыңтарауы:
Күні:
Мектеп: 54
ортамектебі
Сынып: 7
|
7.1.Қазақ –жоңғар соғыстары
Мұғалімніңаты-жөні:
Асанкулова А
Қатысқандар: 16 Қатыспағандар: 0
|
Сабақтың тақырыбы
|
Неліктен Ордабасы ел бірлігінің нышаны
болды?
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу
мақсаттары
|
7.3.1.2.Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын
талдау.(талдау)
7.3.1.1.Қарақұм және Ордабасы
құрылтайларының халықты жоңғар басқыншылығына қарсы жұмылдыруға
рөліне баға беру.(талдау,бағалау)
|
Сабақтың мақсаты
|
-
Барлық оқушылар: Қазақ хандығының саяси ахуалын
түсінеді.
-
Басым оқушылар:Жоңғар басқыншылығына қарсы тұрған тарихи
тұлғалардың ерліктерін ашып көрсетеді.
-Кейбір оқушылар:Ордабасы
құрылтайының маңыздылығын талқылайды.
|
Бағалау критерийі
|
-Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын ашып
көрсетеді, салыстырады (талдау)
-Құрылтайлардың маңыздылығын бағалайды,
дәлелдейді. (бағалау)
|
Тілдік мақсаттар
|
Негізгі сөздер: «құрылтай», «сардарбек»
мағынасын ашады,пайдаланады.
Талқылауға арналған тармақтар: тақырып
бойынша мәтінді оқиды және талқылайды.(оқылым, тыңдалам,
айтылым, жазылым)
«Үш
қадамды сұхбат» әдісі арқылы оқушылар бір-біріне сұрақтар қояды
(айтылым,тыңдалым)
«Сыныптан шығу билеті» әдісінде оқушылар
сұрақтарға жауап берді.
(оқылым,айтылым,тыңдалым)
Жазылым бойынша: постер қорғайды.
(оқылым,айтылым,жазылым,тыңдалым )
|
Құндылықтарға
баулу
|
-
Өз елінің тарихына деген мақтаныш сезімін
қалыптастыру;
-
сын тұрғысынан ойлау;
-
Жауапкершілік;
- Қарым-қатынас жасау
қабілеті.
|
Пәнаралық байланыс
|
-география
- дүниежүзі тарихы
|
Тақырып бойынша алдыңғы
білім
|
7.1.1.1 – жоңғар шапқыншылығы кезіндегі
демографиялық өзгерістерді және миграциялық процестерді
түсіндіру;
7.2.2.1– халық ауыз әдебиеті мен музыка өнері
туындыларының тарихи дереккөзі ретінде құндылығын
бағалау;
7.3.1.2 – Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын
талдау;
7.4.1.1 – жоңғар шапқыншылығының қазақ халқының
шаруашылығына тигізген зардаптарын анықтау
Алдыңғы білімді «Сократ шеңбері» әдісі
қолданамын, оқушылар сыртқы, ішкі шеңберге тұрып бір-біріне
кезектесіп сұрақ қояды,сабақты қорытындылаймын.
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
10 мин
|
1.Оқушылардың назарын сабаққа
аудару
2.
Сыныпта жағымды ахуал туғызу: Оқушылар шаттық шеңберге тұрып,
«Ізгілік тілек әдісі»қолданамыз бір-біріне жақсы тілектер
айтады.Сыныпты батырлардың суреттерімен 3 топқа
бөлемін
1
топ-Бөгенбай батыр
2
топ-Қабанбай батыр
3
топ- Наурызбай батыр
Әдісі: «Ой
қозғау»
Оқушыларды жаңа тақырыпқа байланысты
суреттер көрсетіліп, тақырыппен таныстырылады Жаңа тақырыптын
мақсатын айтады.
|
Суреттер ,
Интербелсенді тақта
|
Сабақтың ортасы
25 мин
|
Тапсырма: «Джигсо» әдісі арқылы әр топқа
оқулықта берілген мәтінді тақырыпша бойынша бөліп беріледі.
Оқушылар мәтінмен танысады.Топта тақырыпты талқылайды. Топ
көшбасшысы басқа топқа барып өз тақырыптарын түсіндіреді.Постер
қорғайды
Оқушылар топ жұмыстарын бас бармақ әдісі арқылы
бағалайды.
Тапсырма.
«Үш қадамды сұхбат » әдісі арқылы бірінші
топ екінші топқа,екінші топ үшінші топқа үшінші топ біріншіі топқа
сұрақ дайындап қояды топ мүшелері түгел жауап береді.Күлегіштер
арқылы бірін –бірі бағалайды.
Тапсырма.«Сыныптан шығу билеті» әдісін
пайдалана отырып, оқушыларға олардың оқуына қатысты сұрақтар
жазылған билеттер қойылады, олар сұрақтарға жауап беріп, оны
сыныптан шығуға рұқсат етілген уақытқа дейін мұғалімге беру керек.
білім ағашы арқылы өздерін
бағалайды
.
|
бейнеролик
суреттер
Оқулық
Флипчарт
маркер
Кеспе қағаз
маркер
таратпа
стикер
|
|
Сабақтың соңы
5 мин
|
Сабақтың соңындағы оқушылардың кері
байланысы
« Ақ желкен»
әдісі
Әр
оқушыға ақ желкен суреті таратылады оқушылар
-егер сабақ ұнаса-жасыл түспен
-егер сабақта белгілі бір қиындық туса-сары
түспен
-егер сабақта тапсырмаларды орындау қиындық
туғызса- қызыл түспен бояды.
Әр тапсырма сайын
оқушылар
|
|
Саралау- Сіз қандай тәсілмен көбірек
қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға
қандай тапсырмалар бересіз?
|
Бағалау- Сіз оқушылардың материалды
игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын
сақтау
|
-Барлық оқушылар:Қазақ хандығының саяси
ахуалын «Джигсо» әдісі арқылы түсінді.
-
Басым оқушылар:«Үш қадамды сұхбат » әдісіәдісі арқылы Жоңғар
басқыншылығына қарсы тұрған тарихи тұлғалардың ерліктерін ашып
көрсетті
-
Кейбір оқушылар:«Сыныптан шығу билеті»арқылы Ордабасы
құрылтайының маңыздылығын талқылады;
|
Оқушылар топ жұмыстарын «Бас бармақ»әдісі арқылы
бағалайды. Күлгіштер арқылы бірін-бірі бағалайды. Білім ағашы
арқылы өздерін бағалайды
|
-Тоқ көзін мұғалімнің рұқсатынсыз қосуға
болмайды
-Сыныптағы санитарлық-гигиеналық ережелерді
сақтау.
-АКТ
(интерактивті тақта) жұмыстарының пайдалану
ережесі.
|
Рефлексия
Сабақ оқу мақсаттары шынай ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен
жоспарлаған шаралары тиімді болдыма?
Мен берілген уақыт ішінде
үлгердімбе?
|
Сабақтың мақсаты қол жетімді шынайы
болды.
Оқушылар бүгінгі сабақты толық
меңгерді.
Сабақтың ұйымдастыру бөлімінде шаттық шеңбері
арқылы оқушылардың көңі күйі көтеріліп, сабаққа деген қызығушылығы
арта түсті.
Мен
өзім жоспарлаған сабақ құрылымындағы әдіс-тәсілдерді қол жетімді,
нақты пайдаланғандықтан оқушыларға жақсы әсер етті деп
есептеймін.
Мен 45 минуттың ішіне әдіс- тәсілдерге
арнайы уақыт бөлінгеннен кейін уақытты тиімді пайдалана
білдім.
|
|
|
|
|