САБАҚ: қазақ
тілі
|
Мектеп: № 22
ЖОМ
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Сәдібек
Қарашаш Кеңесқызы
|
СЫНЫП:
7
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы: Қазақ
музыкасы
|
Осы сабақ
арқылы
жүзеге асатын
оқу
мақсаттары
|
7.О5 Мәтін бойынша проблемалық
сұрақтар құрастыру.
|
Сабақ
мақсаттары:
|
Барлық оқушылар істей
алады: Мәтінді оқиды, біледі,
түсінеді.Сын есімді еске түсіреді,ережесін айтады,мағынылық түрін
ажыратады.
|
Оқушылардың көпшілігі
істей алады: Мәтіннен сын есімді таба
алады, ажыратады, мысал келтіреді,мәтіннің негізгі идеясын
түсінеді, сұрақтар қояды.
|
Оқушылардың кейбірі
істей алады: Шырай түрін еркін
ажыратады,мысал келтіреді,орыс және
ағылшын
тілінде тірек сөзден сөйлем
құрайды,мәтін бойынша сұрақ қояды жауап
береді.
|
Тілдік
мақсат
|
Оқушылар орындай
алады: мәтін тақырыбын ашуға
бағытталған тапсырмаларды орындайды, мәтін мазмұнын болжауға
байланысты сұрақтар қоя біледі.
|
Пəнге қатысты сөздік қор
мен терминдер:Сын
есім,шырайлар,лексика,морфология,синтаксис
|
Диалог құруға / шығарма
жазуға арналған пайдалы
тіркестер:12-15сөйлемді қолдана отырып
диологқа түседі.
|
Талқылауға арналған
сұрақтар: Шырай түрлерін күнделікті
тіршілікте қолданамыз ба? Сын есім дегеніміз не? Қазақ музыкасының
түрлерін ата? «Туғанда дүние есігін ашады
өлең...» деген өлең жолдарында ақын Абай нені меңзеп тұр деп
ойлайсыңдар?
|
Не себепті …. деп
ойлайсыз? Музыканы сен үшін
қажеттілігі? Қазақтың әндері мен күйлері
еліміздің әр кездегі тіршілік-тынысын танытады-деген сөйлем бойынша
өз пікірің!
|
ишара: Сергіту сәті «Ғажайып қоржын»
жұмбақ жасыру
|
Алдыңғы оқу: Зат есімнің
түрленуін қайталау
|
Жоспар
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған жаттығу
түрлері
|
Ресурстар
|
Басы (10
мин)
|
-
Ұйымдастыру
кезеңі (сәлемдесу)
Оқушылар зейінін сабаққа
аудару.
Шаттық шеңберін құру
бір-біріне жылы сөздер айту
Топқа топтастыру (санамақ
арқылы)
I
Білімділер
ІІАқылдылар
ІІІ
Дарындылар
|
|
Ортасы (25
мин)
|
«Кезбе
тілші» әдісі арқылы өткен сабаққа
шолу, «Ұлттық
мереке» тақырыбында жазып келген
мәтіндерінен сын есімді табу арқылы жаңа сабағымыздың тақырыбы
ашылады.
(Қалыптастырушы бағалау жүріп
жатыр)
2.Жаңа тақырып бойынша тақтаға
ұсынылған фото суреттерді салыстыра отырып топтар тұжырымдама
картасын қорғайды
3.Оқулықпен жұмыс мәтінді оқып
тірек сөздерді теріп жазып,мәтін бойынша проблемалық сұрақтар
құрастырады және жауап береді.Бұл тапсырма
«Балық
қаңқасы» әдісі бойынша жүзеге
асады
(Қалыптастырушы бағалау жүріп
жатыр)
|
Оқулық, маркер, стикер,
смайликтер, плакат, бағалау парақшалары,
суреттер
|
Соңы
(10мин)
|
Кері байланыс. Оқылған
мәтіннен қазақ музыкасы туралы алған ақпараттарыңды сызбаға
түсіріңдер.
«Бесбармақ» әдісі бойынша
көрсетеді.
Үй тапсырмасы: Сұрақтарға
жауап жазыңдар.
1. Қазіргі қазақ музыкасының
дамуына көңілдерің тола ма?
2. Музыкада қай ағымды
ұнатасыңдар?
3. Қазақ әншілерінен
(дәстүрлі, эстрада, опера) кімдерді ерекше атай
аласыңдар?
Бағалау. Әр топ басшыға
таратылған «Бағалау парағы»бойынша және қалыптастырушы бағалаудың
нәтижесінде жиынтық баға шығады
|
|
Саралау –
оқушыға
мейлінше
қолдау
көрсетуді
қалай
жоспарлайсыз?
Қабілетті
оқушыға
тапсырманы
қалай
түрлендіресіз?
Берілген мәтін бойынша СТО
қабілеттеріне қарай сұрақтар беремін.
|
Бағалау – оқушы
білімін
тексеруді
қалай
жоспарлайсыз?
Критерийлер:
1.Мәтін бойынша проблемалық
сұрақтар дайындайды
2.Мәтіннен тірек сөздерді
пайдаланып сын есімнің шырайларын
ажыратады
Дескрипторлар:
1.а Мәтіннен сын есімдерді
табады және түріне ажыратады. 1балл
ә.Салыстырмалы,күшейтпелі
шырайларды орыс тілімен ағылшын тілімен байланыстырады. 2
балл
б.Сұрақтарға дұрыс жауап
береді. 1балл
2а. Мәтінді оқиды, түсінеді,
талдайды.1 балл
ә.Мәтіннен тірек сөздерді
табады. 1 балл
б. Шырай түрін ажыратады. 1
балл
Бағалау
шәкілі
8-6=
«5»
5-3=
«4»
3-2=
«3»
0-1=әрекет
|
Пəнаралық байланыс
–
Денсаулық жəне
қауіпсіздік,
АКТ-мен
байланыс.
Құндылықтармен
байланыс
(тəрбие
элементі).
Сурет
Орыс
тілі
Ағылшын
тілі
|
|
Рефлексия
Сабақтың
мақсаты
мен
оқу
міндеттері
орындалды
ма?
Бүгін
оқушылар
не
үйренді?
Сабақ қалай
өтті,
қандай
деңгейде
өтті?
Жоспарланған
саралау
жақсы
іске асты
ма?
(тапсырмалар
сəйкес болды
ма?)
Уақытты
қалай
пайдаландым?
Жоспарыма
қандай
өзгеріс
енгіздім
жəне
неге?
|
Өз сабағыңызды талдау үшін осы
бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап
беріңіз.
Оқу міндеттеріндегі
тапсырмаларды орындай отырып,мәтіннен проблемалық сұрақтарды қою,
жауап беру арқылы орындайды
Сын есімнің
түрленуін
Жақсы себебі тапсырмалар
оқушылардың жас ерекшеліктеріне сай берілді және түрлі стратегиялар
қолданылды
Баланың қабілетіне сай
тапсырмалар дайындағандықтан іске асты.
Мүмкіндігінше тиімді
пайдаландым .
Жоспарыма бұдан да басқа
стратегияларды тиімді пайдаланып,оқушылардың пәнге деген
қызығушылығын арттыру.
|
Қорытынды
бағамдау
Ең жақсы өткен екі нəрсе
(оқыту мен оқуға қатысты)
1: «Кезбе
тілші»,
2: «Балық
қаңқасы»әдісі.
Қандай екі нəрсе немесе
тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту
мен оқуға қатысты)?
1: Тиімді стратегиялар
қолдану.
2: Топ ережесін
сақтау.
Осы сабақтың барысында барлық
сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы
мүмкін қандай ақпарат білдім?
1: Жұптық жұмыстың
тиімділігін.
2: Бағалау критерилерін
оқушылармен бірлесе жасаудың оқушы үшін түсінікті
болатындығын.
|