|
Қысқа мерзімді жоспар |
||||||
|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
1. Мәдениет: тіл және қарым-қатынас. Орфографиялық норма |
|||||
|
Күні : |
Педагогтің аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: Әшекей бұйымдар |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
5.1.1.1 - Сөздерді дұрыс жазудағы басты ұстанымдарын; Сөздердің дұрыс айтылу заңдылықтарын анықтау. 5.2.1.1 - дұрыс жазудың ұстанымдарын сақтап, эссе жазу. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты : |
Барлық оқушылар: Қазақ тілінің дыбыстар жүйесін, үндестік заңын, емлелік ерекшеліктерін ескере отырып, орфографиялық нормаға сай жазу |
|||||
|
Тілдік мақсаттар |
Бау-басқұр, Ақық, Лағыл, Кектас |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы (2 минут) |
«Кроссенс » әдісі
Сабақ мақсатымен таныстыру |
Суреттердің өзара байланысы арқылы құрылған ассоциялық тізбек орналастырылады. Суреттердің өзара байланысы арқылы тақырыпты болжап, табады. |
|
слайд
Суреттер
|
||
|
Сабақтың ортасы (35 минут) |
Жаңа сабақты түсіндіру (15 минут) Айтылым 2-тапсырма. Мақал-мәтелдердегі сөздердің айтылуы мен жазылуындағы айырмашылықтарға назар аударыңдар. Мағынасын түсіндіріңдер. 1. Сыпайы киімді киіп тоздырады, Сараң киімді жиып тоздырады. 2. Ағаш көркі - жапырақ, Адам көркі - шүберек. Жазылым 3-тапсырма. Көп нүктенің орнына тиісті әріптерді қойып жазыңдар.
Жазылым 5-тапсырма. Орфоэпиялық норма бойынша берілген сөздерді орфографиялық нормаға сай жазыңдар. быраздаңгейін, бырағырет, бірдембір, бірғазан, бірғатар, өткүншү, өткүр, өтүрүкшү, пайдақорлұғ, пайдағұмар. «А, В, С» әдісі. Оқушылардың сұрақ қою дағдысы қалыптасады және сұрақ қою арқылы өзара ашық пікірлеседі. Оқылым Тапсырма: Мәтінді оқып, "Қазақтың әшекей бұйымдары" тақырыбында қысқаша эссе жазыңдар. Эссені айтылуы басқаша, жазылуы басқаша сөздерді қолданып жазыңдар. |
Тапсырмаға ауызша жауап береді. Оқушылар көп нүктенің орнына тиісті әріптерді қойып жазады.
5-тапсырманы орындайды.
А - сұрақ қояды. В - жауап береді. С – айтқан жауаптарды бақылайды, толық болмаса толықтырады. Оқушылар топта үшеуден
отырады. А — сұрақ қоюшы, В – жауап беруші, С — бақылаушы рөлін
атқарады. Бақылаушы қажетті жерлерін түртіп алып, әңгіме соңында
қорытынды береді. Оқушылар осы сұрақтарға
жазбаша стикерге жауап береді. Ұсыныс, тілектерін
айтады. Орфоэпиялық норманың заңдылықтарын атаңдар. Ауызша кері байланыс беру. Жақсы! Тамаша!
|
«Бас бармақ»
Ауызша кері байланыс беру. Жақсы! Тамаша!
. Ауызша кері байланыс беру. Жақсы! Тамаша! |
Оқулық 34 бет
Оқулық 34 бет
Оқулық 34 бет
|
||
|
Сабақтың соңы 8 минут |
Үй тапсырмасын беру : 6-тапсырма. Кім жылдам ?! Жаңылтпаштарды тез айтып үйреніңдер. 1)Біреуі - көрікті кісі, Біреуі - берікті кісі. Көрікті кісі зорықты. Бөрікті кісі қорықты. 2)Қондық жаңа қонысқа, Қалың екен жоңышқа. Қоныстағы жоңышқа, Оралады қоңышқа! 3)Қырқада қырық арқар бар. Қырық арқарда ақ арқар бар. Алты арқарда марқа арқар бар. Ә) Жаңылтпаштардан айтылуы басқаша, жазылуы басқаша сөздерді тауып, талдаңдар. |
|
||||
|
Кері байланыс «Таңдау» әдісі Оқушылардың өзін-өзі бағалауына және сабақта түнгендерін қорытындылауға көмектеседі. |
. 1.Мен сабақ: қызықты / қызықсыз болды деп ойлаймын. 2. Мен сабақта: үйрендім көп нәрсені / үйренгенім аз болды. 3. Мен басқаларды мұқият / зейінсіз тыңдадым. 4. Мен пікірсайыстарға жиі / сирек қатыстым 5.Мен сабақтағы өз жетістіктеріме ризамын / риза емеспін. Оқушылар өздерінің сабаққа қатысу деңгейі мен сабаққа деген ынтасын білдіретін сөйлемдердің бірінің тұсына « +» белгісін қою тапсырылады. Сабақта қатты ұнаған нәрсе? |
|
||||
|
Бағалау |
Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. |
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақ тілі 5 сынып орфографиялық норма қмж
Қазақ тілі 5 сынып орфографиялық норма қмж
|
Қысқа мерзімді жоспар |
||||||
|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
1. Мәдениет: тіл және қарым-қатынас. Орфографиялық норма |
|||||
|
Күні : |
Педагогтің аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: Әшекей бұйымдар |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
5.1.1.1 - Сөздерді дұрыс жазудағы басты ұстанымдарын; Сөздердің дұрыс айтылу заңдылықтарын анықтау. 5.2.1.1 - дұрыс жазудың ұстанымдарын сақтап, эссе жазу. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты : |
Барлық оқушылар: Қазақ тілінің дыбыстар жүйесін, үндестік заңын, емлелік ерекшеліктерін ескере отырып, орфографиялық нормаға сай жазу |
|||||
|
Тілдік мақсаттар |
Бау-басқұр, Ақық, Лағыл, Кектас |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы (2 минут) |
«Кроссенс » әдісі
Сабақ мақсатымен таныстыру |
Суреттердің өзара байланысы арқылы құрылған ассоциялық тізбек орналастырылады. Суреттердің өзара байланысы арқылы тақырыпты болжап, табады. |
|
слайд
Суреттер
|
||
|
Сабақтың ортасы (35 минут) |
Жаңа сабақты түсіндіру (15 минут) Айтылым 2-тапсырма. Мақал-мәтелдердегі сөздердің айтылуы мен жазылуындағы айырмашылықтарға назар аударыңдар. Мағынасын түсіндіріңдер. 1. Сыпайы киімді киіп тоздырады, Сараң киімді жиып тоздырады. 2. Ағаш көркі - жапырақ, Адам көркі - шүберек. Жазылым 3-тапсырма. Көп нүктенің орнына тиісті әріптерді қойып жазыңдар.
Жазылым 5-тапсырма. Орфоэпиялық норма бойынша берілген сөздерді орфографиялық нормаға сай жазыңдар. быраздаңгейін, бырағырет, бірдембір, бірғазан, бірғатар, өткүншү, өткүр, өтүрүкшү, пайдақорлұғ, пайдағұмар. «А, В, С» әдісі. Оқушылардың сұрақ қою дағдысы қалыптасады және сұрақ қою арқылы өзара ашық пікірлеседі. Оқылым Тапсырма: Мәтінді оқып, "Қазақтың әшекей бұйымдары" тақырыбында қысқаша эссе жазыңдар. Эссені айтылуы басқаша, жазылуы басқаша сөздерді қолданып жазыңдар. |
Тапсырмаға ауызша жауап береді. Оқушылар көп нүктенің орнына тиісті әріптерді қойып жазады.
5-тапсырманы орындайды.
А - сұрақ қояды. В - жауап береді. С – айтқан жауаптарды бақылайды, толық болмаса толықтырады. Оқушылар топта үшеуден
отырады. А — сұрақ қоюшы, В – жауап беруші, С — бақылаушы рөлін
атқарады. Бақылаушы қажетті жерлерін түртіп алып, әңгіме соңында
қорытынды береді. Оқушылар осы сұрақтарға
жазбаша стикерге жауап береді. Ұсыныс, тілектерін
айтады. Орфоэпиялық норманың заңдылықтарын атаңдар. Ауызша кері байланыс беру. Жақсы! Тамаша!
|
«Бас бармақ»
Ауызша кері байланыс беру. Жақсы! Тамаша!
. Ауызша кері байланыс беру. Жақсы! Тамаша! |
Оқулық 34 бет
Оқулық 34 бет
Оқулық 34 бет
|
||
|
Сабақтың соңы 8 минут |
Үй тапсырмасын беру : 6-тапсырма. Кім жылдам ?! Жаңылтпаштарды тез айтып үйреніңдер. 1)Біреуі - көрікті кісі, Біреуі - берікті кісі. Көрікті кісі зорықты. Бөрікті кісі қорықты. 2)Қондық жаңа қонысқа, Қалың екен жоңышқа. Қоныстағы жоңышқа, Оралады қоңышқа! 3)Қырқада қырық арқар бар. Қырық арқарда ақ арқар бар. Алты арқарда марқа арқар бар. Ә) Жаңылтпаштардан айтылуы басқаша, жазылуы басқаша сөздерді тауып, талдаңдар. |
|
||||
|
Кері байланыс «Таңдау» әдісі Оқушылардың өзін-өзі бағалауына және сабақта түнгендерін қорытындылауға көмектеседі. |
. 1.Мен сабақ: қызықты / қызықсыз болды деп ойлаймын. 2. Мен сабақта: үйрендім көп нәрсені / үйренгенім аз болды. 3. Мен басқаларды мұқият / зейінсіз тыңдадым. 4. Мен пікірсайыстарға жиі / сирек қатыстым 5.Мен сабақтағы өз жетістіктеріме ризамын / риза емеспін. Оқушылар өздерінің сабаққа қатысу деңгейі мен сабаққа деген ынтасын білдіретін сөйлемдердің бірінің тұсына « +» белгісін қою тапсырылады. Сабақта қатты ұнаған нәрсе? |
|
||||
|
Бағалау |
Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. |
|||||
шағым қалдыра аласыз

















