Материалдар / Қазақ тілі. Жұрнақ пен жалғау. Қажымұқан Мұңайтпасов. Жаңартылған бағдарлама.
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Қазақ тілі. Жұрнақ пен жалғау. Қажымұқан Мұңайтпасов. Жаңартылған бағдарлама.

Материал туралы қысқаша түсінік
Қазақ тілі. Жұрнақ пен жалғау. Қажымұқан Мұңайтпасов. Жаңартылған бағдарлама.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
23 Желтоқсан 2018
3532
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Дені саудың-жаны сау.

Мектеп: Сүгір Әліұлы атындағы жалпы орта мектебі

Күні: 04.02.2019.

Мұғалімнің аты-жөні: Молдабекова Набат

Сынып: 2 «Ә»

Қатысқандар саны:18

Қатыспағандар саны:0

Сабақ тақырыбы:

Жұрнақ пен жалғау. Қажымұқан Мұңайтпасов.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

2.1.2.1 - мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздердің негізінде мәтіннің мазмұнын болжау

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

Оқулықта берілген тапсырмаларды орындайды. Тақырыпты меңгереді.

Оқушылардың басым бөлігі:

Тақырыптың маңызы туралы дәлелдеп айтып бере алады.

Кейбір оқушылар:

Білімді сыныптастарына түсіндіріп оқулықтан тыс ресурстар қоса алады.

Бағалау критерийлері

Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында

тыңдаушының назарын өзіне аудара алады.

Ойлау дағдыларының деңгейі

Қолдану, білу, түсіну,талқылау, анықтау, құрау, жазу.

Тілдік мақсат

Пәнге тән лексика мен терминология: қазақ палуаны, саудагер,жалшы, әдіскер.

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

  • Қажымұқан Мұңайтпасов - әлемдік аренаға шыққан қазақтың тұңғыш палуаны.

  • Ол-дүние жүзінің бірнеше дүркін жүлдегері.


Құндылықтар-ды дарыту

Зайырлы қоғам және жоғары руханият.

Пәнаралық байланыстар

Музыка, қазақ тілі.

Бастапқы білім

Қажымұқан атамыз туралы хабары бар.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

1.Жағымды көңіл күй туғызу.

2.Тақырыпқа кіріспе.

3. Мақсатты тұжырымдау.



4. Үй тапсырмасын тексеру.








Дереккөздер


5. Негізгі бөлім бойынша жұмыс.


































Сабақтың ортасы


































Сабақтың соңы


(Ұ) Ынтымақтастық ортасын құру.

«Ертеңгілік шеңбер»

Қайырлы күн, көздерім!

Ояндыңдар ма? (қабақтарын сипайды).
Қайырлы күн, құлақтарым!

Ояндыңдар ма? (құлақтарын сипайды).
Қайырлы күн, қолдарым!

Ояндыңдар ма? (қолдарымен шапалақтайды).
Қайырлы күн, аяқтарым!

Ояндыңдар ма? (аяқпен жерді тебу).
Қайырлы күн, мұғалім!

Біз ояндық!. (Күлімсіреп, мұғалімге қолдарын созады)

/оқушылар бір-бірін қолдарынан алып, жылы тілектер айтады/

Оқушының сыни ойлау дағдыларын дамыту, сабақтың тақырыбын анықтау.

  • Қажымұқан деген кім?

«Сұрақ-жауап»әдісін қолдану.

Қосымша ақпарат.

Қажы Мұқан Мұңайтпасұлы — Қазақ халқының тарихындағы тұңғыш кәсіпқой балуан. Тұтас ғұмырын күрес өнеріне арнап, ұланғайыр жері мен өршіл халқын бірінші болып өзге жұртқа паш еткен, өзінен бұрынғы қандастары баспаған топырақты басып, көрмеген елді көріп, өзге қазақ тақпаған алтын, күміс медальдарды мойнына тұңғыш ілген Қажы Мұқан бабамыз.

Орасан күштің иесі, күрестің бірнеше түрінен әлем чемпионы атанған тұңғыш қазақ алыбы! Теңдессіз өнерімен жер шарын аралаған, 54 мемлекетте күреске түсіп, 48 медаль олжалаған Қажымұқандай мықты XX ғасырдың басында түркі халықтарының ішінде қазақта ғана болды. Ресейдің балуандар тобында Қажымұқаннан күші асқан ешкім болмағанын да айтуға тиіспіз. Дүние жүзінің чемпиондары Иван Поддубный, Иван Шемякин, Алекс Аберг, Иван Заикин, Георг Лурих, Георг Гаккеншмидт, Поль Понс, Вейланд Шульц сынды жампоздармен қатар жүру, боз кілемдегі айқастарда осы балуандарды шетінен жығып, бәйге алу — сол заманда нағыз ерлік еді. Ол кезде империяның буына семірген Ресей күресінің қожайындары қазақты шын мәнінде менсінбеуші еді. Қажымұқан сондай ортада намысын жатқа берген жоқ. Кеудесін ешкімге бастырмады. Күрес қожайындарының, төрешілердің сан мәрте әділетсіздігіне белі бүгілмеді, еңсесі түспеді.

67-жаттығу. Мәтінмен жұмыс.

Дескриптор:

  • Дереккөзді пайдаланады, ауызша әңгімелейді.

  • Қажымұқан туралы мәтінді түсініп оқиды.

  • Қарамен жазылған сөздерден жұрнақ пен жалғауды ажыратады.

Қ. «Шапалақ» әдісі

Ө. 68-жаттығу.

Мәтіндегі тапсырмаларды орындайды.

Қажымұқан-қазақтың тұңғыш палуаны. Ол-дүниежүзінің бірнеше дүркін жүлдегері.

Дескриптор:

  • Сөйлемдерді көркемдеп жазады.

  • Сөйлемдегі қарамен берілген сөз құрамына талдайды.

(Ұ) Жұмбақтың шешуін табу, көркемдеп жазу.

71-жаттығу.

Ойынды бұзсаң, күш қылып,

Тоқтатады ысқырып.

70-жаттығу.

ӨПРКІ ӨРІК ПАЛУАН

ААМАЛ АЛМА

ҚИРЯЛ ҚИЯР

НТУҚА ҚАУЫН

АРАПА АРПА

НАЫТР ......

Дескриптор:

  • Берілген әріптерден сөз құрайды.

  • Артық әріптерді келесі жаққа орналастырады.

  • Артық әріптен шыққан сөзді (палуан) табады.

ҮТ. 69-жаттығу.

Өлеңді көшіріп жазы, қарамен жазылған сөздерді сөз құрамына талдау..

(МК) Кері байланыс.

Жұмысты орындауда не қиын, не жеңіл болды? Неліктен?

+ Мен ................ үйрендім.

-Маған .............. қиын.

Өз-өзін бағалау

Оқушылар өз жетістіктерін «Жетістік баспалдағына» стикерді таңдап, жапсыру арқылы бағалайды.




































































Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?

Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Қабілеті жоғары оқушылардан әңгіме құрастыруда жақсы сөйлемдер құрастыруды талап етемін.

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?


Бүгінгі сабақтан алған әсерін, жетістігін айтып, өзін-өзі бағалауға мүмкіндік беру.

Денсаулық және қауіпсіздік техника-сының сақталуы


Қауіпсіздік шаралары ескертіліп отырады.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?


Сабақ мақсаттары мен оқу міндеттері орындалды.

Сабақ өз дәрежесінде өтті. Жоспарланған саралау сабақ барысында өз нәтижесін берді. «Қажымұқан Мұңайтпасов» тақырыбына дереккөздер арқылы әңгіме құрастырды. Керекті мағлұматтар алды.

Уақытты тиімді пайдаландым. Жоспарға өзгерту енгізбедім.





Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: Қажымұқан Мұңайтпасов туралы керекті мағлұмат алды.

2: Қазақтың тұңғыш палуаны, дүниежүзінің бірнеше дүркін чемпионы екенін білді.

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: Ойлануға берілген тапсырмалар оқушының ойлауына көмек берді.

2: Топтық жұмыстарда әңгіме құрастыру жақсы нәтиже береді.

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

  • Келесі сабақтарда дереккөздер туралы керек жағдайда пайдалану керек.












Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!