Қазақ
тілі
Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі:
Дені саудың – жаны
сау.
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты-жөні:
|
Сынып:
2
|
Қатысқандар саны:
18
|
Қатыспағандар
саны:0
|
Сабақ
тақырыбы:
|
Түбір мен
қосымша. Пайдалы.
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
2.1.2.1 - мәтіннің
тақырыбы мен тірек сөздердің негізінде мәтіннің мазмұнын
болжау
2.2.4.1 - мұғалімнің
көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды
анықтау
2.3.5.1 – жіберілген
пунктуациялық, орфографиялық қателерді мұғалімнің көмегімен
түзету
2.4.2.1 – мұғалімнің көмегімен
түбір мен қосымшаны ажырату
|
Сабақ
мақсаттары
|
Оқушылардың
барлығы мынаны орындай алады: Оқулықта берілген және қосымша
тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап
береді.
Оқушылардың
көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты брлесе
орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша
үлестірме ресурстармен жұмыс
жасайды.
Оқушылардың
кейбіреуі мынаны орындай алады:
Оқулықтан тыс берілген қосымша
тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен
дәлелдер келтіре алады.
|
Бағалау
критерийлері
|
Жеке, жұптық, топтық
тапсырмаларды орындай алады. Сабақ
барысында
тыңдаушының назарын өзіне
аудара алады.
|
Ойлау дағдыларының
деңгейі
|
Қолдану, білу,
түсіну,талқылау, анықтау, құрау,
жазу.
|
Тілдік
мақсат
|
Пәнге тән лексика мен
терминология: пайдалы,шахмат.
Диалог пен
жазу үшін пайдалы сөздер мен
тіркестер:
|
|
Құндылықтар-ды
дарыту
|
Зайырлы қоғам және жоғары
руханият.
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Музыка, қазақ
тілі.
|
Бастапқы
білім
|
Сөз құрамы туралы
1сыныптан түсінігі
бар.
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
1.Жағымды көңіл күй
туғызу.
2.Тақырыпқа
кіріспе.
3. Мақсатты
тұжырымдау.
4. Үй тапсырмасын
тексеру.
5. Негізгі бөлім
бойынша жұмыс.
Сабақтың
ортасы
Сабақтың
соңы
|
Ынтымақтастық ортасын
құру.
Таңдай
арайлап,
Күндей
жадырап,
Жұлдыздай
жарқырап,
Судай таза
,
Аспандай ашық
көңілмен
Сабағымызды
бастайық.
Жаңа тақырып
бойынша жұмыс. Ұ. Оқушылар оқулықтағы негізгі
тақырыппен танысады.
38-жаттығу.
«Пайдалы» өлеңін түсініп
оқу.
«Жариялау»
әдісі
(Әрбір топ берілген сұрақ
бойынша өз позициясын жариялау керек. Бұл үшін топ ішінен спикер
берілген уақыт ішінде (5 минут) басқа қатысушылар алдында сөйлеп,
топ ұстанымын
жеткізеді.)
Дескриптор:
-
Өлеңнің не себепті
солай аталуын дәлелдейді.
-
Өлеңнің мазмұнына
қарама-қарсы пікір айтады.
-
Қарамен жазылған
сөздердің түбірі мен қосымшасын
ажыратады.
-
Жаяу жүрген пайдалы
екенін біледі.
Дескриптор:
-
Кестеге қарап түбір мен қосымшаны
ажыратады.
-
Түбір сөздің мағынасы бар екенін
айтады.
-
Қосымша сөздің мағынасы жоқ екенін
айтады.
39-жаттығу. Көп
нүктенің орнына тиісті қосымшаларды қойып, мәтінді көшіріп
жазады.
Мектепте
шахмат үйірмесі бар. Біз сол үйірмеге қатысамыз. Біз шахматтан
болған жарыстан бірінші орын
алдық.
40-жаттығу.
Айдын суда
жалтыр,
Құлаштап жүзіп
малтыр.
Дескриптор:
Т.
42-жаттығу.
Қайсысы түбір,
қайсысы қосымша екенін
дәлелдеу.
Дескриптор:
А) Түбір сөздерді
табады.
В) Қосымша сөздерді
ажыратады.
Қ.
«Шапалақ» әдісі
Рефлексиялық-бағалау
кезеңі
«Екі тілек, бір
ұсыныс» стратегиясы арқылы бір-бірінің
жұмысын бағалайды. Орындаған жұмыстарының екі жақсы жағы мен бір
кемшілігіне ұсыныс білдіру арқылы өз іс-әрекеттеріне кері байланыс
жасайды.
|
|
Саралау – оқушыларға қалай
көбірек қолдау көрсетуді
жоспарлайсыз?
Қабілеті жоғары оқушыларға
қандай міндет қоюды жоспарлап
отырсыз?
Қабілеті жоғары
оқушылардан әңгіме құрастыруда жақсы сөйлемдер құрастыруды талап
етемін.
|
Бағалау – оқушылардың
материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
Бүгінгі сабақтан алған әсерін,
жетістігін айтып, өзін-өзі бағалауға мүмкіндік
беру.
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техника-сының
сақталуы
Қауіпсіздік шаралары
ескертіліп
отырады.
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу
мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді
ме?
Жеткізбесе,
неліктен?
Сабақта саралау дұрыс
жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері
сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай
ауытқулар болды,
неліктен?
|
Сабақ мақсаттары
мен оқу міндеттері
орындалды.
Сабақ өз дәрежесінде
өтті. Жоспарланған саралау сабақ барысында өз нәтижесін берді.
Түбір мен қосымша туралы мағлұмат
алды.
Жаяу жүрудің пайдалы
екендігін түсінеді.
Уақытты тиімді
пайдаландым. Жоспарға өзгерту
енгізбедім.
|
Жалпы
баға
Сабақтың жақсы өткен екі
аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1: Түбір мен қосымша туралы
ережені түсінді.
2: Әңгіме құрастыруды топтық
жұмыстар арқылы жақсы
орындады.
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту
туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1: Түбір мен қосымшаға мысалдар
жасатып отыру.
2: Топтық жұмыстарда әңгіме
құрастыру жақсы нәтиже
береді.
Сабақ барысында сынып
туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы
нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу
қажет?
Жекелеген оқушылар
үшін карточкалар пайдаланған
тиімді..
|