Материалдар / "Қазақстан -майдан арсеналы"
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

"Қазақстан -майдан арсеналы"

Материал туралы қысқаша түсінік
Барлық мұғалімдерге қол жетімді
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
18 Қаңтар 2019
6245
22 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы : 8.4 Қазақстан Ұлы Отан соғысы жылдарында

Мектеп: Топар жалпы беретін мектебі КММ

Мұғалімнің аты-жөні: Жетпис Армангуль

Күн:

Сынып: 8

Қатысқандар: Қатыспағандар:-


Сабақтың тақырыбы:


Қазақстан- майдан арсеналы

Осы сабаққа қол жеткізілетін оқу мақсаттары

8.4.2.2 – Қазақстан экономикасының соғыс жағдайларына бейімделгендігін дәлелдеу;

8.1.2.2 – соғыс жылдарындағы халықтың әлеуметтік жағдайын анықтау

Сабақтың мақсаты



Барлығы: Қазақстан экономикасының соғыс жағдайларына бейімделгендігін дәлелдейді және соғыс жылдарындағы халықтың әлеуметтік жағдайын анықтайды.

Көбі:Тылдың ақшалай көмегін, Қазақстан майдан арсеналы болғанын анықтайды.

Кейбірі:. Қазақстанның үлкен шығынға қарамай Ұлы Жеңіске қосқан үлесін бағалайды

Тарихи концепт

ІІІ. Тарихи анализ және түсіндіру.

Бағалау критерийі



Қазақстан экономикасының соғыс жағдайларына бейімделгендігін талдау жасайды.

Соғыс жылдарындағы халықтың әлеуметтік жағдайын сипаттайды.

Тілдік мақсаттар



Оқылым: Мәтіннен соғыс кезіндегі қалыптасқан экономикалық ахуал,тылдағы еңбек маңызы туралы деректерді тауып танысады

Тыңдалым: «Соғыстың қас-қағым сәттері»(Мгновения ХХ века. 1941-1945гг.) видео көреді.

Айтылым: Соғыс кезіндегі Қазақстан халқының жағдайы мен тылдағы адам еңбегі, майдан арсеналы болғанын әңгімелейді.

Пәнге қатысты лексика мен терминология.

  • Арсенал, мобилизация, карточкалық жүйе, тыл, майдан, шикізат қоры

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер

Талқылауға

  1. Соғыс жылдарындағы қазақстандықтардың майданға ауыл шаруашылығында қосқан үлесі.

  2. Қазақстанға эвакуациланған зауыт, фабрикалардың соғыс қажеттілігіне жұмыс жасауы...

Құндылыққа баулу



«Мәнгілік ел» идеясы арқылы ұлтжандылыққа тәрбиелеу, Ұлы Отан соғысы жылдарындағы 497 Кеңес Одағы Батырлары мен 142 Даңқ Орденінің иегерлерінің өшпес ерлігін дәріптеу.

Ұлы Отан соғысы тарихының құпия беттерін саралау, соғыс тарихына деген қызығушылығын арттыру.

Пәнаралық байланыс


Қазақ әдебиеті,География, дүние жүзі тарихы

Алдыңғы білім


«Пакт Молотова-Риббентропа», «План Барбаросса», «Вторая Мировая война» бейнефильмдері арқылы Ұлы Отан соғысының басталуын, шайқастар мен батырлар ерлігі жайлы біледі

Сабақ барысы


Уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті


Оқушының іс-әрекеті

Бағалау


Саралау

Сабақтың басы

(10 минут)



Ұйымдастыру шаралары (сәлемдесу, оқушыларды түгендеу)

Психологиялық ахуал туғызу.

Шеңбер құру: апта күніне сәйкес 1 сөзден тұратын тілек

Топқа бөлу (апта ішіндегі «с»әріпінен басталатын күндерге қарай) ( 2 минут)

Үй тапсырмасы.

Апта атаулары жазылған қималарына жазылған сұрақтар.

Сұрақтар:

«Сейсенбі»

1.Соғыс кезінде Қазақстанда құрылған қазақстандық әскери құрамалар және құрамалар қатысқан негізгі майдандарды атаңыз.

2.Соғыс кезіндегі неміс басқыншыларының шайқас жүргізген негізгі бағыттары, маңыздылығын атаңдар?

3.Бауыржан Момышұлының ерлігін айтыңыз

«Сәрсенбі»

1.Ұлы Отан соғысындағы қазақстандық Кеңес Одағы батыры,қазақ ұлттысы қанша?

2.Соғыс кезіндегі халықтар достығының негізгі көріністері, эвакуация кезіндегі қазақ халқының «кең пейілділігі» дегеніміз не?

3.Екі мәрте Кеңес Одағы батырлары кімдер? Гастелло ерлігін қайталаған батыр кім?

«Сенбі»

1.Қазақстанда жасақталған құрамалар мен бөлімдер.

2.Соғыс кезінде Сталинград, Ленинград шайқастарының маңыздылығы ?

3.Әлия Молдағұлова майданда кім болды?


Алдынғы тақырыпқа байланысты тақтаға апта күндеріне жазылып сұрақтар беріліп, үй тапсырмасына көңіл бөлінеді. (8 минут)










Оқушылар топқа бөлініп берген сұрақтарға жауап береді.



















«Талқылау бойынша серіктестер» Сабақ басында өткен сабақта өтілен дүниелерді анықтау:














Сабақтың ортасы

(20-25 минут)

Сабақ басында «Ұлы Отан соғысы жылдарындағы Қазақстан» тақырыбында видео көреді.

Тапсырма 1(Т) Жаңа тақырыпқа өту мақсатымен апта күндеріне жазылған қағаздар алынып, «Ойлар душы» әдісімен оқушылардан жаңа сабаққа өту үшін ойлары сұралып, тақырып пен мақсат ашылады.

Сұрақтары:

  1. Мобилизация дегенді қалай түсінеміз?

  2. Тылдағы еңбек дегеніміз не?

  3. Соғыс қимылдары өтпеген жерлердегі халық қандай көмек бере алады?

Сабаққа қандай мақсат қоясыздар? (2 минут)








Оқушыларға апта күндері жазылған қағаздардағы сұрақтарға жауап береді.




























ҚБ Критериалды бағалау

«20 секунд әдісі»

Оқушылардың өз жауаптарын өз ой елегінен өткізіп, тез жауап беру





Жіктеу

  • талаптары әртүрлі оқушылар

Диалог және қолдау көрсету

  • Мұғалім оқушыларды ойланту үшін сұрақтар қоя отырып сөзбен қолдау көрсету және ынталандыру да маңызды рөл атқарады.




Тапсырма 2(Т)

Оқушыларға мәтін таратылады.Берілген таратпа мәтін арқылы деректерді талдап постер қорғайды.

І топ: «Қазақстанның майданға көмегі»

ІІ топ: «Ауыл шаруашылығы, өндіріс, кеніштегі еңбеккерлерінің ерлігі»

ІІІ топ: «Халықтың әлеуметтік дамуы»

(5 минут оқу, 2 мин талқылау, 8 мин түсіндіру, барлығы- 15 минут)




Оқушыларға берілген мәтіндегі деретерді талдап, постерлерін тақтаға іліп қорғайды.










«Галерея» әдісі

Оқушылар өз пікірлерін стикерлерге жазып, постерге іледі.


Дереккөздер


Баспадан шыққан және электронды дереккөздер де пайдаланылады



Тапсырма 3 (Жеке) Сөйлемдегі көп нүктенің орнын толтыр

Жеке тапсырма -5 минут


Соғыс жүріп жатқан жерлерден _______пен фабрика, кәсіпорындар Қазақстанға көшірілді. Республикамызға Москва қаласы мен облысынан _______көшірілді. _________________аса өнеркәсіп орны әкелінді. Өнеркәсіп орындарымен қатар, мыңдаған мамандар да көшірілді


Оқушылар тарихи диктант орындайды.Көп нүктенің орнын толтырады.

«Бинго парақшалары» әдісі


Оқушылар жасырылған сөздер жазылған Бинго парақшаларын құрастырып оқиды.


Қарқын


Қосымша тапсырмаларды көп күш жұмсауды талап ететін оқушылар үшін қолданылады.


Тапсырма 4(Жеке) – 3 минут

Картаға соғыс кезінде жұмыс жасаған және көшіріліп әкелінген зауыт, фабрикаларды атап, көрсету



Оқушы картадан соғыс жылдарында жұмыс жасаған және эвакуацияланған өндіріс орындарын тауып көрсетеді.

«Температураны өлшеу» әдісі

Оқушылардың тапсырманы дұрыс/қате орындауын сұрақ қою арқылы бағалайды.

Қорытынды

Барлық оқушыларға бағытталған нұсқау бере отырып, олардың әрқайсысының өздерінен не күтетіндігін түсінгендеріне көз жеткізу керек

Сабақтың соңы:

(5 минут)


«5-5-1» әдісі Сабақтан алған білімдерін қорыту мақсатында мұғалім сұрақ-жауап алады.

5 –сөйлемнен тұратын қорытынды

5-сөзге дейін қысқартыңдар

1-сөзге дейін қысқартыңдар

Рефлексия.

«Бір сөйлеммен барлығын айтып беру» әдісі

« Кім, не, қайда, қашан, неге, қалай»

сұрақтарына

жауап беретін бірақ сөйлем құрастыруы керек

Үй тапсырмасы: Қазақстан – майдан арсеналы тақырыбы бойынша қосымша мәліметтер жинақтау.


Оқушылар сабақта алған білімдерін 5 сөйлеммен, 5 сөзбен, 1 сөзге дейін қысқартып қорытындылайды.

«Соңғы бес минут» әдісі

Оқушы сабақта не ұққандығы туралы айтады

.


Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Топтағы жұмыс барысында «Жіктеу» және «Диалог және қолдау көрсету» тәсілдерін қолдану жоспарланды. Қабілетті оқушылардың басқалардың табысқа жетуіне ықпал етуіне көмектеседі

«Дереккөздер» тәсілі бойынша баспадан шыққан және электронды дереккөздер де пайдаланылады.

Қосымша тапсырмаларды көп күш жұмсауды талап ететін оқушылармен «Қарқын» тәсілі қолданылады.

Жеке тапсырма беру бойынша «Қорытынды» тәсілі арқылы барлық оқушыларға бағытталған нұсқау бере отырып, олардың әрқайсысының өздерінен не күтетіндігін түсінгендеріне көз жеткізеді





«Талқылау бойынша серіктестер» Сабақ басында өткен сабақта өтілен дүниелерді анықтау.Серіктесіңізбен талқылау.

«20 секунд әдісі»

Оқушылардың өз жауаптарын өз ой елегінен өткізіп, тез жауап беру

«Галерея» әдісі

Оқушылар өз пікірлерін стикерлерге жазып, постерге іледі.

«Бинго парақшалары» әдісі

Оқушылар жасырылған сөздер жазылған Бинго парақшаларын құрастырып оқиды.

«Температураны өлшеу» әдісі

Оқушылардың тапсырманы дұрыс/қате орындауын сұрақ қою арқылы бағалайды.

«Соңғы бес минут» әдісі

Оқушы сабақта не ұққандығы туралы айтады



Денсаулық сақтау педагогикасын, СЭС талаптарын сақтау.Егер зейіндері шашырап кетсе қажеттіліктеріне сәйкес ой сергек өткізу.

Топқа бөлінген кезде қауіпсіздік ережелерін сақтау туралы ескертіледі.





Сабақ мақсаты қолжетімді болды ма?


Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?


Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?


Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?


Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба?


Сабақ жоспарынан ауытқу болды ма және неліктен?


Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен 2 нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1.

2.

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1.

2.

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым,келесі сабақта не нәрсеге назар аудару керек?





Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!