Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы:
Мектеп:
Мұғалімнің аты-жөні:
Ортаева А
Қатысқандар:
Қатыспағандар:
Күні:
Сынып
: 6
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Қазақстан аумағындағы ерте
ортағасырлық мемлекеттер.
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
6.3.2.2- ерте түрік
қағанаттарының сыртқы саясатының негізгі бағыттарын
анықтау.
6.2.1.3- тарихи оқиғалар мен
процестердің сабақтастығын сипаттау үшін «Ұлы Дала» ұғымын
қолдану.
|
Сабақтың
мақсаты:
|
Барлық
оқушылар:
1.Түркі билеушілерін
анықтайды.
2.
Әр қағанның мемлекеттің нығаюына қосқан үлесін сипаттайды.
Басым
көпшілігі: Ерте түрік қағанаттарының
сыртқы саясатының негізгі бағыттарын
анықтайды.
Кейбіреуі:
Қазақ және түркі рухани мәдениетінің сабақтастығын «Ер намысы,
ел намысы» деген нақылмен байланыстырып, негіздейді.
|
Бағалау
критерийі
|
-
Түрік билеушілерін
біледі.
-
Түркі қағанатының сыртқы саясатының негізгі бағыттарын
анықтайды
|
Тілдік
мақсат:
|
Оқушылар:
1. түркілердің
жужандарға қарсы
көтерілу себептерін анықтайды.
2. Қағанаттарда жүргізілген
соғыстарды сипаттайды.
Негізгі сөздер мен
тіркестер: Қағанат, қаған, ашина, ел,
бұдын, бек, ер, этникалық
сана-сезім
Сыныптағы диалог/жазылым
үшін тілдік бірліктер: Түркілер қандай оқиғаға байланысты
қытай жылнамаларында алғаш аталғанын айта аласыз ба?
Түркі қоғамының әлеуметтік бірлігі қалай сақталды?
Сұлу қаған елінің
сыртқы саясатын дипломатиялық жолмен қалай
шешті?
|
Тарихи
концепт
|
Дәлел
|
Құндылықтарға
баулу:
|
Азаматтық жауапкершілік,
құрмет, ынтымақтастық, ашықтық
|
Пәнаралық
байланыс:
|
Дүние жүзі тарихы
пәнінен алған білімдері мен дағдыларын Түрік қағанатының құрылу
маңызын талдау кезінде және мемлекеттерді салыстыруда
қолданады.
|
Тақырып бойынша алдыңғы
білім
|
Қазақстан территориясындағы алғашқы
тайпалық бірлестіктер мен
мемлекеттердің пайда болуы, құлдырауы туралы
біледі.
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері.
|
Сабақтағы жоспарланған
жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
3-4
мин
|
Ұжымдық жұмыс- «Ой
қозғау»
әдісі
Мына суретте не
бейнеленген?
Бағалау
әдісі .
Мұғалім бағалауы –
«мадақтау» әдісі
|
Интербелсенді
тақта
|
Сабақтың
ортасы:
32
минут
|
Мұғалімнің түсіндірмесі.
Тапсырма
1. Жеке жұмыс- «Дерекпен жұмыс» әдісі.
Шарты: түркі
билеушілерін ажыратады
Бағалау: Өзін-өзі
бағалау-«Дайын жауап»әдісі
Тапсырма 2. Жұптық
жұмыс - «Сұрақ-жауап » әдісі
Шарты: Әр қағанның мемлекеттің нығаюына қосқан
үлесін біледі.
|
Негізін қалаған
қаған
|
Қалай негізін
қалады
|
Түрік
|
|
|
Батыс
Түрік
|
|
|
Түргеш
|
|
|
Қарлұқ
|
|
|
Бағалау: Өзара
бағалау - «Стикер»әдісі
Тапсырма 3. Топтық
жұмыс-« Джигсо»
әдісі.
Шарты: ерте түрік
қағанаттарының сыртқы саясатының негізгі бағыттарын
анықтайды.
1 топ – Бумын қаған (Түрік
қағанаты)
2 топ – Шегу қаған (Батыс
Түрік қағанаты)
3 топ – Сұлу қаған (Түргеш
қағанаты)
4 топ – Білге қаған (Шығыс
Түрік қағанаты)
Қағандар
|
Мемлекеттің ішкі тұрақтылығын
сақтады
|
Көрші елдермен
сауда-саттық қарым-қатынасты
жақсарт
|
Өз жауларына төтеп
бере отырып, соғыстарда жеңіп
отырды
|
Мемлекеттің
тәуелсіздігін сақтап қалды
|
Бумын
|
|
|
|
|
Ештеми
|
|
|
|
|
Сұлу
|
|
|
|
|
Білге
қаған
|
|
|
|
|
Бағалау
әдісі.Өзара бағалау - «Екі
жұлдыз, Бір тілек» әдісі
Сергіту
сәті.Дене
жаттығулары.
Тапсырма 4. Жеке жұмыс
-«Эссе » әдісі.
Шарты:
Қазақ және түркі рухани мәдениетінің сабақтастығын «Ер намысы,
ел намысы» деген нақылмен байланыстырып, негіздейді.
1.Мекені
2.Шаруашылығы
3.Мәдениеті
Бағалау. Мұғалім бағалауы-
«Мадақтау» әдісі
Қалыптастырушы бағалау
тапсырмалары.
Тапсырма 1. «Ойлан тап»
әдісі
Тапсырма 2. «Т»
кестесі
|
Интербелсенді
тақта
Слайд
АКТ
Интербелсенді
тақта
Интербелсенді
тақта
Кескін
карта
Слайд
АКТ
Интербелсенді
тақта
ҚБ
парағы
|
Сабақтың
соңы
3-4
минут
|
Рефлексия – « Табыс
баспалдағы» әдісі
|
|
Саралау-Сіз қандай тәсілмен
көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қаблетті
оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
|
Бағалау-Сіз оқушыларды
материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз?
|
Денсаулық жане қауіпсіздік
техникасын сақтау.
|
Оқушының оқу қарқынына қарай,
сараланған оқу мақсаттарына сәйкес тапсырмалар құрастырылады.
Жұптық, топтық жұмыста оқушылардың бірлескен оқуын ұйымдастарымын.
Себебі, қолдауды қажет ететін оқушылар үшін ЖАДА аймағында жұмыс
жасау тиімді. Төмен деңгейдегі оқушыларды жетелеу үшін қабілеті
жоғары балалармен жұптастыруға жағдай жасаймын.Қабілеті жоғары
оқушылар үшін деңгейі жоғары тапсырмалар
беремін.
|
Мұғалім бағалауы- «Мадақтау»
әдісі
Өзін-өзі бағалау-«Дайын
жауап»әдісі
Өзара бағалау - «Екі
жұлдыз, Бір тілек» әдісі
Өзара бағалау - «Екі
жұлдыз, Бір тілек» әдісі
|
Сергіту
сәтінде аяқ-қол жаттығуларын жасайды.
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақты өткізуім өзіме
ұнады ма?
Мен оқушыларды сабаққа
белсене қатысуын ынталандыра алдым ба?
Сабағымды одан әрі
жандандыру үшін қандай өзгерістер енгізуім қажет?
|
|
Жалпы
бағалау
Сабақта ең жақсы
өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұдан да
жақсы өтуіне неоң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға
қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың
барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың
жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі
сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
|
Тақырып
|
Қазақстан аумағындағы ерте
ортағасырлық мемлекеттер.
|
Оқу
мақсаты
|
6.3.2.2- ерте түрік
қағанаттарының сыртқы саясатының негізгі бағыттарын
анықтау.
6.2.1.3- тарихи оқиғалар мен
процестердің сабақтастығын сипаттау үшін «Ұлы Дала» ұғымын
қолдану.
|
Ойлаудағдыларының
деңгейі
|
Білу,
түсіну,қолдану
|
Бағалау
критериі
|
-
Түрік билеушілерін
біледі.
-
Түркі қағанатының сыртқы саясатының негізгі бағыттарын
анықтайды
|
Тапсырма 1. «Ойлан тап»
әдісі
Бумын қаған (Түрік қағанаты),
Құлағу, Шегу қаған (Батыс Түрік қағанаты), Шыңғыс хан, Сұлу қаған
(Түргеш қағанаты), Берке хан, Білге қаған (Шығыс Түрік
қағанаты),Алтын адам.
Тапсырма: 2. «Т»
кестесі
Түрік
қағанаттары
|
Сыртқы саяси
бағыттары
|
Түрік
|
|
Батыс
Түрік
|
|
Түргеш
|
|
Қарлұқ
|
|
|
Бағалау
критериі
|
Дескриптор
|
-
Түрік билеушілерін
біледі.
|
-
Түрік билеушілерін
біледі.
-
Дұрыс жауаптың сызып,
белгілейді.
|
-
Түркі қағанатының сыртқы саясатының негізгі бағыттарын
анықтайды
|
-
Түркі қағанатының сыртқы саясатының негізгі бағыттарын
біледі.
-
Жауаптарын
жазады.
|