Материалдар / Қазақстан халқының музыкасы (славян халықтары) 5 сынып

Қазақстан халқының музыкасы (славян халықтары) 5 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Қазақстан халқының музыкасы (славян халықтары) 5 сынып музыка пәнінен ашық сабақ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
27 Мамыр 2024
122
1 рет жүктелген
810 ₸ 900 ₸
Бүгін алсаңыз 10% жеңілдік
беріледі
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Мектеп:

205 орта мектеп

Пәні:

Музыка

Бөлімі:

Әлем халықтарының музыкалық дәстүрі

Педагогтің аты жөні:

Үркімбаева Жанна Шералықызы

Күні:


Сынып: 5

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қазақстан халқының музыкасы (славян халықтары)

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

5.4.1.1- музыкалық жанр мен көркемдеуіш күралдарды анықтау, тыңдалған шығарманы талдау;

5.4.1.2 - әлем халықтарының музыкалық аспаптарын жасалуы мен дыбысталуына қарай топтастыру, түрлі контекстерде салыстыру;

1.1- музыка тыңдау және талдау

1.2-музыкалық сауаттылық(музыкалық терминдер мен ұғымдар)

Сабақтың мақсаты:

  • Қазақстанда тұратын славян халықтарына жататын орыс, украин ұлттарының музыкалық дэстүрі туралы тыңдайды;орыс, украин халықтарының ән,би,музыкалық аспаптарына байланысты ақпарат тыңдайды;

  • орыс жэне украин халықтарының эуенін тыңдайды;

орыстың «Во поле берёза стояла» халық әнін үйренеді;

Ұлттық мүдде құндылығы:

  • Ұлттық мәдениетті дәріптеу;

Ар-ұят құндылығы:


  • Адал еңбекті құрметтеу;

  • Сөзіне берік,ісіне адал болу;

  • Халқына адал қызмет ету;

  • Достарына,сыныптастарына,отбасы мүшелеріне қамқор болу,мейірімділік таныту;

Талап құндылығы:

  • Сыни және креативті ойлау;

  • Салауатты өмір-салтын ұстану;

  • Білуге,жаңаны тани білуге құштар болу;

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі (уақыты)

Педагог әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

12 минут
































Сабақтың ортасы

28 минут










































































Сабақтың соңы

5 минут









Ұйымдастыру кезеңі:

  • Оқушылармен амандасу

  • Оқушыларды түгендеу

  • Сабаққа назарларын аудару

  • Дауыс жаттығуларын жасату

  • Үй тапсырмасын сұрау.

  • Үй тапсырмасына қорытынды жасау.


Дауыс жаттығуын жасау

(М) Сәлеметпе балалар!

(О) Сәлеметсіз бе ағай!

(М) Көңіл күйлерің қалай?

(О) Көңіл күйіміз жақсы.

( М-О) Ән салайық тамаша,

(М-О) Ән салайық жараса.





II.Жаңа сабақ:

Сабақты «Қазақстан - көпұлтты ел» тақырыбынан бастайды.

Неге көпұлтты Қазақстанды «достық елі» деп айтады? Қазақстанда қандай халықтар тұрады?

Қазақстан халықтарының мәдениетінде қандай ұқсастық пен айырмашылық бар?

Қазақстан жері кең-байтақ. Жеріміз қандай кең болса, халқымыздың жүрегі де, көңілі де сондай кең. Осындай киелі қасиет ата-бабалардан ұрпақтан ұрпаққа аманат ретінде беріп келеді.

Қиын-қыстау кезеңдерде біздің жерімізге қаншама басқа ұлттар келіп қоныстанған. Оларды қазақ халқы құшақ жайып, бір жапырақ нанымен бөлісіп, бауырына тартты. Бұл - халқымыздың кеңпейілділігі, бакыты, болашағы. «Бірлік бар жерде, тірлік бар» деп бекер айтпаған. Сондықтан елімізде түрлі ріт өкілдері тіліне, дәстүріне, дініне қарамастан, бір шаңырақтың астында ынтымақта, бірлікте болашақтың негізін қалап жатыр.

Украина жерінің табиғат сүлулығындай музыка өнері де сондай тартымды. Украин халқына тэн қасиет - музыкаға деген эуесқойлық пен сүйіспеншілік, эншілік өнер. Халықтың күнтізбелік эндері, тұрлі жанрдағы - еңбек, салт-дэстүр, сиқырлау, табиғат, жануарлар туралы жэне т.б. эндері, тарихи, лирикальщ, эзіл, хоровод эндері жэне думалар (жырдың бір түрі) кең тараған.

Украиндықтардың думасы - драмалық немесе лирикалық хикая. Олардың ішінде көпшілігі тарихи оқиғаларға негізделеді. Думаларды шығаратын жэне орындайтын -халық ертекшілері (жыраулардың бір түрі). Оларды кобзарь деп атаған. Сүйемелдейтін аспабы - кобза (бандура). Бандурада ойнайтын музы-канттарды бандурист деп атаған. Бүл халықтың музыкалық аспаптары өте көп. Бірақ мерекелерде бандура, скрипка, бубен, волынка, гусли, свирель ойналады.

(Окулыктан немесе интернет корынан царау)

Түсінік:

Кобзарь - думаларды (жырдың бір түрі) шығаратын жэне орындайтын халық ертекшілері.

М. Украин халқы би билегенді жақсы көреді. Олардың дэстүрінде көптеген халық билері бар. Бірақ солардың ішінде гопак пен казачок билері ерекше орын алады. Гопак - өте көңілді, жігерлі, жылдам, түрлі би қимылымен орындалатын украин халъщ биі - тындау, көру.

I-тапсырма.


Шығармашылық жүмыс.

«Жібек жолы - Қазақстан»

(виртуалды саяхат ойыны)

Ойынның шарты. Оқушылар Қазақстан бойынша ¥лы Жібек жолы бағытымен жазда саяхатқа шығудың жоспарын құруда. Олардың мақсаты - Жібек жолының бағытымен жүріп отырып, елімізде тұрып жатқан бауырлас халықтардың музыкалық өнерімен танысу және зерттеу. Жас зерттеуші-саяхатшылар қандай халықтар өнерімен танысады? - Халықтың дұрыс атауын тауып, торкөздерді толтыр.

Тыңдау және талдау:

- Орыс жэне украин халықтары билерінің музыкасында айырмашылық бар ма?

- Тындалған музыка үзінділері кандай көңіл күйді сипаттайды?

- Орыс жэне украин халықтарының қандай музыкалық шығармалары ең танымал болып саналады?

- Осы екі халықтың музыкалық аспаптарының айырмашылығы мен ұқсастығын сипаттап бер.


Орында!




Ән орындау,үйрену.

Орыс халқының «Во поле берёза стояла» би-әні (үзінді)

III.Жаңа сабақты сұрақ-жауап арқылы қорытындылау.





  • Славян халықтарына қай халықтар жатады?

  • Ән-би дегеніміз не?

IV.Үй тапсырмасы:

Қазақстан халқының музыкасы (славян халықтары) тақырыбын үйден оқып келеміз.


Рефлексия

  • Сізге не ұнады?

  • Қай тапсырма қиын болды?

  • Әннің (хор) көңіл-күйін жеткізе алдыңыз ба?

  • Қай жерді жақсарту керек деп ойлайсыз?


Сабақтың үйымдасу кезеңіне қатысады









Мұғаліммен біріге отырып дауыс жаттығуларын жасайды





<
Материал жариялап тегін
сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!