Материалдар / Қазақстан халқының ұлттық және діни құрамы
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Қазақстан халқының ұлттық және діни құрамы

Материал туралы қысқаша түсінік
Қазақстан халқының ұлттық және діни құрамын анықтай алады
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
12 Мамыр 2019
6012
9 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Мектеп: Қарабұлақ селолық орта мектебі


Күні

Мұғалімнің аты-жөні: Зияданова Любовь Саменкановна


Сынып: 9»А»

Барлығы - Қатысқандар - Қатыспағандар -


Сабақтың тақырыбы:

Қазақстан халқының ұлттық және діни құрамы



Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

9.4.1.1 - Қазақстан халқының ұлттық және діни құрамын анықтайды


Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар: - Қазақстан халқының ұлттық және діни құрамын анықтай алады (түсіну)


Оқушылардың басым бөлігі: Қазақстан аумағында алты діннің құрамына кіретін, конфессиялық топтарын сипаттайды. (талдау)


Кейбір оқушылар: Қазақстан халқының ұлттық және діни құрамы туралы түсініктерін жетілдіреді (талдау) Жинақтау


Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу,түсіну


Бағалау критерийі

1 Халықтың ұлттық құрамы мен діни сенімі туралы біледі.

2. Қазақстанның ұлттық құрамы, ұлттар бірлігі және ұлтаралық қатынастарға сипаттама жасау. Талдау:

3 Қазақ халқының ұлттық , діни құрамы және қазақ диаспорасы елдер бойынша қазақ ұлтының орналасуына талдау жасау


Тілдік мақсаттар

Оқушылар жасай алады…

Тақырыпқа байланысты мәтінді оқиды және сыныптастарымен бірлесе отырып қорытындыларын (оқу, жазу, сөйлеу, тыңдау дағдылары) түсіндіндіреді (презентация, диалог т.б.).

Тыңдалым, айтылым мақсаты бойынша:

тақырыпты болжау барысында өз ойын дәлелдейді;

тірек сөздерді түрлендіреді.



Оқушылар ... істей алады

(оқылым);



(айтылым);



(тыңдалым),



(жазылым)



Пәнге қатысты сөздер мен сөз тіркестері

Диаспора, этнография, конфессия, зайырлы мемлекет.


Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер Қазақстанның халқы – көптеген ........ бірлестігі

Халықтын ұлттық ............ мен ........... сенімі тығыз байланысты.


Талқылауға арналған тармақтар:

, өйткені ....


Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?.... неліктен


Жазылым бойынша ұсыныстар:


Құндылықтарға баулу

Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім.

Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік ашықтық, құрмет, өмір бойы білім алу.


Пәнаралық байланыс

Тарих


АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақта, https://twig-bilim.kz/film/how-long-is-a-metre-5958/ бейнематериал


Алдыңғы білім

Халықтың этникалық және діни құрамына байланысты дүниежүзінің тарихи-мәдени/ өркениеттік аймақтарының қалыптасуын біледі.

Халық санын тығыздығын анықтау әдістерін түсінеді және ұлттық діни құрамын анықтай алады.



Сабақтың барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар


Сабақтың басы

1 мин





2 мин













5 мин












1.Ұйымдастыру кезеңі:

Амандасу, оқушылардың назарын жаңа сабаққа аудару.

Оқушылардың сабаққа дайындықтарын бағдарлау (сыныпты түгендеу, көңіл күйлерін білу).

Психологиялық ахуал қалыптастыру:

-Салем достым! (амандасады)

-Сен қалайсың? (иықтарынан қағады)

-Қайда болдың? (құлақтарынан тартады)

-Мен сені сағындым! (қолдарын жүректеріне қояды)

-Сен келдің! (қолдарын жаяды)

-Жақсы болды! (құшақтайды)

2.Үй жұмысын тексеру: «Миға шабуыл» Мәтінді оқып келу. «Сиқырлы қоржын» әдісі. Ашық сұрақтар арқылы үй тапсырмасы тексеріледі. (Белсенді әдіс)

1) Физикалық географиялық аудандау дегеніміз не?

2).Қазақстан аумағындағы ірі табиғи-аумақтық кешендердің атауларының ( хоронимдер) қандай мағынасы бар ?

3) Антропогендік ландшафттарды жақсарту бойынша жүргізілетін жұмыс түрлері.

Кері байланыс: «Шапалақ» әдісімен бағалау













Интербелсенді тақта










Сабақтың ортасы

25 минут


Ой шақыру. Жаңа сабақты суреттер арқылы сабақтың тақырыбын ашып аламыз.

(Бұл өз кезегінде оқушыларға сабаққа деген қызығушылығын оятып, өз ойларын білдіруіне мүмкіндік береді).
























Суреттерге қатысты қойылатын сұрақтар:

  • Суреттерден нені көріп тұрмыз?

  • Барлық суреттерге ортақ қандай тақырып болуы мүмкін?

Бүгінгі сабақтын тақырыбы: Қазақстан халқының ұлттық және діни құрамы.

Тақырыпты ашқаннан кейін сабақтың оқу мақсатын оқушылармен бірге талдаймыз.

1.Ұжымдық жұмыс. Барлық оқушыларға.

1. Тапсырма. «Конверттегі сұрақ»: әдісі

1). Біздің елімізде қандай халықтар тұрады?

2). Белгілі бір этностың өкілдері көбірек шоғырланған аймақтар?

3).Қазақстан халқының конфессиялық құрамы?

4) Этносаралық және дінаралық қатынастарды үйлестіру бойынша Қазақстан Республикасы бойынша саясатының негізгі бағыттары.

Критериалды бағалау. Мұғалім ауызша бағалайды.Бұл тапсырмалар бойынша оқушыларда айтылым, тындалым дағдылары қалыптасады дп ойлаймын.

Мұғалімнің кері байланысы арқылы мадақтауы.

2.тапсырма.Топтық жұмыс.

1-топ. Ұлттық құрамы туралы түсінік береді

Ұлттық құрамы









Бір ұлтты Екі ұлтты Көп ұлтты





Жапония Канада Үндістан

Корея Бельгия Қазақстан



2-топ. Оқулық пен жұмыс.

4-кестенің мәліметтері негізінде, біздің елімізде диаспоралары тұратын басқа елдермен Қазақстанның байланысын көрсететін тақырыптық картасызба жасаңдар

Кері байланыс:топтардың бірін-бірі «екі жұлдыз, бір ұсыныс» арқылы бағалауы.

3. Тапсырма. Сөйлемдерді толықтыру әдісі. Белсеңді әдіс

Жеке жұмыс (көпшілігіне). Қазақстан халқының саны .......... миллионнан асады.Біз ................. мемлекетке жатамыз. Этнос (немесе халық) –бұл адамдардың тілінің .........., ..........., шаруашылық іс-әрекеті мен.............. ұлттық сана- сезімнің бірдей болуына байланысты біріккен тарихи тұрғыда қалыптасқан .............., ............... қауымдастығы.

Саралау тапсырмалары Бұл тапсырмада оқушылар дәптермен жұмыс жасайды. Жазылым дағдысын қалыптастырады.

Қалыптастырушы бағалау оқушылар бір- бірін бағалайды.

































































































































Үлестрмелі карточка мен жұмыс


Сабақтың соңы

5 мин









































Рефлексия

2мин

«Өзіңді тексер» Тапсырма

1..Мемлекетіміздің этникалық құрамынын ең негізгі ерекшелігін ата

2..Ғалымдар қандай дін топтарын ажыратады? Мысал келтір.

3. Ұлттық және әлемдік діндер арасындағы айырмашылық неде? Әлемдік діндерге мысал келтір.









Бағалау критерийі

Дескриптор

1.Халықтың ұлттық және діни құрамына талдау жасап, қорытындылайды.

2 Қазақ халқының ұлттық , діни құрамы және қазақ диаспорасы елдер бойынша қазақ ұлтының орналасуына талдау жасау



-Мемлекетіміздің этникалық құрамынын

ең негізгі ерекшелігін атай алады.

- Ғалымдар қандай дін топтарын ажырата

біледі және айтады мысал келтіре алады.

- Ұлттық және әлемдік діндер арасындағы айырмашылық сипаттай алады. Әлемдік діндерге мысал келтіре біледі.




Үйге тапсырма § 39 бет 42-48


«Білім қоржыны» кері байланыс

Picture 5





























Сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып, қоржындарға жабыстырады.












Қосымша ақпарат




Саралау – сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырысыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


1.Ұжымдық, топтық, жұптық, жеке жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету, саралау жүзеге асырылады. Сыни тұрғыдан ойлайтын оқушылар тапсырмалар орындау барысында қарқынды жұмыс жасап, көшбасшылық қырынан танылады.

2.

1.Оқушылардың қажетті білімдерін білу мақсатында «Сиқырлы қоржын» ойыны ойнатылады. Тапсырма соңында топқа бөлу жұмысы жүреді.

2.Топтық жұмыс арқылы оқушылардың бірлескен әрекетін бақылау, өзара

«екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісі бойынша жетістіктері бағаланады.

3. «Бағдаршам» әдісімен бағалауы.

4. Әр оқушының ОМ жеткендігін анықтау үшін бағалау критерийлерін қолдану.


Сабақ барысында оқушылардың партады дұрыс отыруын, қаламсапты абайлап қолдануын қадағалау.

Денсаулық сақтау

технологиялары.

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!