Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Қазақстан халықтарының зергерлік өнерімен танысу
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Сәндіқ қолданбалы өнер |
Мектеп: №13 А.Навои атындағы жалпы орта мектебі |
|||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: К. Усманов |
|||||||||||||||||||||
СЫНЫП: 6 |
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстан халықтарының зергерлік өнерімен танысу |
|||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.1.2.1- Әлемдік және қазақтың ұлттық мәдениетіндегі дизайн, қолөнер мен өнер туындыларының ерекшеліктерін түсіну мен білімін көрсету. |
|||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: Қазақ халқының зергерлік өнерімен танысып, тарихи және медениетін, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктерін біледі. |
|||||||||||||||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: Қазақтың зергерлік қолөнер түрлері мен қолданылатын материалдарды біледі
|
||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар: Көркемдік мұралары – таланты шеберлер қолынан шыққан зергерлік қолөнер шығармасын көбірек танысып, күрделі эскиздермен жұмыс жасай алады. |
||||||||||||||||||||||
Бағалау критериясы |
Қазақ халқының зергерлік бұйымдарын біледі. Қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктерін біледі. Өз жұмыстарын таныстырады және жақсы жақтарын сипаттайды Өз жұмысындағы жақсартуды қажет ететін тұстарын айтады |
|||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат |
Негізгі сөздер мен тіркестер: Сырға, жүзік, білезік,тұмарша, алқа. |
|||||||||||||||||||||
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін тілдік бірліктер: -Қазақ халқында қандай зергерлік бұйымдар қолданылады? - Бұйымдар қандай материалдан жасалады? - Бұйымдардың атауын атаңыз? |
||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы. Еңбек өнімділігін арттыру |
|||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Тарих – қазақ халқының зергерлік тарихыны үйренеді. Математика – заттардың өлшеміні біледі. |
|||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
Зергерлік бұйымдардың турлері
|
|||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
Сабақтың басы |
Психологиялық ахуал қалыптастыру «Мозайка» әдісі бойынша бірнеше қиындыларға бөлінген суреттерді құрастырады. Оқушыларды зергерлік бұйымдардың түрлері арқылы топқа бөліп отырғызу. 1-топ « Сырға» 2-топ « Алқа »
3- топ « Білезік ». Өткен сабақты пысықтау «Серпілген сауал » әдісі бойынша өткен тақырыпқа байланысты сұрақты ауызша доп лақтырып қоямын, оқушы сұраққа жауап беруі керек. Бұл әдіс арқылы оқушының белсенділігі мен қызығушылығы артады. Оқушылар сұрақтарға « ия» немесе «жоқ» деп жауап береді. 1.Қалай зергерлік бұйымдарды білесіз. 2.Тарихымызден қалған бұйымдарды атаңғыз. 3. Қалай қазақтың ұлттық бұйымдарыны білесіз. |
Түрлі түсті қағаздардан қиылған оюлар.
|
||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
|
1.Тапсырма: Әр топ сарамандық жұмыс бойынша өз жұмысын жасап көрсетіп береді. 1. « Сырға » жасайды. 2. « Алқа » жасайды 3. « Білезік » жасайды Дескриптор. 1.Әр бір берілген тапсырманы орындай алады. 2. Оның жасау ерекшеліктерін түсінтіре алады. 3.Эстетикалық талапқа сәй жасайды. Бағалау кесте арқылы бағаланады. Оқушыларның аты-жөні
2- тапсырма Топтық жұмыс. Әр топқа зергерлік бұйымдар беріледі оқушылар топ бойынша постер қорғайды. Қазақ халқының зергерлік бұйымдарын атайды. Оның орындалу ерекшеліктерін постер арқылы көрсетеді Дескриптор: 1.Зергерлік бұйымдардың бірін атайды; 2. Шығу тарихын анықтайды: 3. Қандай материалдан жасалғанынын анықтайды. Топтық бағалау: « Алғыс білдіремін » әдісі Әр топқа бір адамға алғыс айтады.
|
Түсті қағаз, мыс сым, қайшы, қалам ,Алқа , бисер, түсті өткізгіштер
Видео материалдар Түсті сүреттер
|
||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы
|
« Мина алаңы» әдісі арқылы сабақты пысықтау. Кері байланыс: 1.Егер сабақ үнаса және тапсырманың барлығын сатты орындаған болсаң «Елкенді» жасыл түсге боя. 2. Егер сен сабақта білгілі бір қыйындықты кездестірген болсаң «Елкенді» сарық түсге боя. 3. Егер саған сабақ барысында тапсырмаларды орындау қыйын болып мұғалімнің көмегі қажет болса «Елкенді» қызыл түсге боя. Сыныпты тазалау оқу құралдарын жинақтау
|
Кері байланыс кемесі |
||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Пәнаралық байланыс Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы АКТ
|
||||||||||||||||||||
Сабақты оқушылардың денгейіне қарай тапсырма беріледі. Қабіліетті оқушыларға: Жұмысты өздігінен түсіндіру мүмкіндігі. Қабіліеті жоғарырақ оқушыларға: жұптық шығармашылық жұмыста көшбасшы болуға мүмкіндік беру. Білімі әлсіз оқушыларға: Шығармашылық жұмыс барысында практикалық көмек көрсету.
|
Сұрақ қою арқылы:
Бақылау арқылы
Бағалау критерийлері арқылы
Сарамандық жұмыс арқылы
Жұмысты өздігінен орындау
Езиш керак сабабларини курсатиш |
Техникалық талаптар сақталады Қауіпсіздік техникасы және санитария гигиенасы ережелерін біледі
|
||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия |
|
|||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қол жетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
|
|||||||||||||||||||||
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: Диалог 2: Серпілген сұрақтар әдісі Сабақтың бұданда жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: Теориялық білім. 2: Сарамандық жұмыс. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |