Материалдар / Қазақстан тарихы пәні бойынша 6-сыныпқа арналған сабақ жоспарлары
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Қазақстан тарихы пәні бойынша 6-сыныпқа арналған сабақ жоспарлары

Материал туралы қысқаша түсінік
Бұл материалда 6-сыныпқа азақстан тарихы пәні бойынша қысқа мерзімді жоспар жаңа үлгіде жазылған. тапсырмалар орынды берілген. әр мұғалімге түсінікті деп ойлаймын. мысалы, 6-сыныптың 1 тоқсанынан бастап 3-тоқсанға дейінгі сабақ жоспары толық қатылған.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
20 Қаңтар 2018
819
2 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сабақ жоспары

Күні: 6.11.2017Сыныбы: 6Пәні: Ежелгі Қазақстан тарихы
Сабақтың тақырыбы:Ежелгі адамдардың қоршаған орта туралы түсінігі
Оқу мақсаты:Ежелгі адамдардың ой өрісімен танысады, өмірімен танысады және тақырыпқа байланысты тапсырмаларды орындайды
Міндеттері:Жаңа тақырыпты меңгерту


Күтілетін нәтиже
Барлығы: Ежелгі адамдар туралы мәлімет алады


Көбісі: Еделгі адамдардың діни түснігі туралы біледі


Кейбірі: Ежелгі аламдардың қоршаған орта туралы түсінігін бүгінгімен салыстыра алады
Тілдік мақсат Үштілділік: адам-человек - humanТақырыпқа қатысты: табиғат-природа-nature, дін-религия-religion түсінік-понятие-тщешщт
Өтілген тақырып Энеолит
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдерМұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекетіРесурстар
І. Сабақтың басы10 минутПсихологиялық ахуалҮй тапсырмасын сұрауКестені толтырҚызығушылықты оятуТақтадан ежелгі адамдардың діндерінің атауы шығадыӨз есімінің алғашқы әрпінен келетін жақсы сөз айтады



Кестені толтырады



Сабаққа зейінін аударады




Семантикалық карта



Интербелсенді тақта
ІІ. Сабақтың ортасы



30 минут

Жаңа білімді меңгертуАдамдар өз білімдерін суретті хат – пиктография арқылы хабарлаған. Әрбір ұғымның өзіндік шартты таңбасы болған. Шұбар атты салу арқылы малдың індет ауруынан қырылғанын білдірген.Қараүңгір мекенінен дөңгелек түптері қызыл бояумен боялған қыш ыдыстар табылды. Ыдыстарға шұңқыр мен штрихтар түріндегі өрнектер салынған. Қарағанды облысынан табылған қыш ыдыс толқын тәрізді және геометриялық өрнектермен әшекейленген.Тотемизм – адамдардың шығу тегін жануарлар, өсімдіктер немесе табиғат құбылыстарымен байланыстырды. Ежелгі адамдар өздерін белгілі бір жануардан таралдық деп есептеген. Сол жануарларды ата тегіміз деп сиынған.Адамдар табиғаттың дүлей құбылыстарынан сақтану үшін әр түрлі тылсым әрекеттер жасаған. Магиялық әрекеттер – құлшылық етіп сиыну, құрбандық шалу, қорғайды деген түсінікпен тұмар тағу.Сонымен бірге, адамдардың наным-сенімі кәсіптің түріне тәуелді болған. Егіншілер егіннің, малшылар табынның өз құдайлары болады деп есептеген.Діни түсініктердің пайда болуын неандертальдықтардың жерлеу ғұрпынан байқауға болады. Олар өлімді мәңгі ұйқыға кету деп түсінгендіктен, адамды бір қырынан жатқызып, бір қолын басының астына салып жерлеген. Адамның маңайына киіктің мүйізін айналдыра қойған.Өте ерте заманда өлген адамның үстіне қызыл минерал бояу сепкен. Қызыл түс – қанның түсі. Ертедегі адамдар қан жанмен байланысты екенін білген.Палеолиттік суретшілер сурет салуда ағаш көмірін пайдаланған. Суреттер үңгірдің қабырғасында бейнеленген. Шашын таңғаларлықтай сәндеген, белін буған әйелдерді жиі бейнелеген. Әр түрлі бояумен шауып келе жатқан аттарды, аңшылықтың түрлі көріністерін салған.Ертедегі мүсіншілер сүйек пен мүйізден жүгіріп жүрген еліктердің және адамдардың бейнесін ойып жасаған. Cүйек пен мүйізден жасалған әйелдердің мүсіндері көп табылған. Еңбек құралдарын ойып әшекейлеу жиі кездеседі.Тапсырмалар:№1 Критерийлері. сәйкестендіруДескрипторлары: тапсырманы толық орында№ 2ашық тест
  • Пиктография сөзінің анықтамасы
  •  Ежелгі адамдардың шығу тегін жануарлармен байланыстыруы
  • Тас дәуірі қандай кезеңдерге бөлінеді? 
  • Ежелгі адамдардың белгілі бір материалды затқа табынуы
  • Тастан жасалған негізгі құралдарды ата
  • Садақ пен жебе пайда болған дәуір
  • Критерийлері. Сұрақтарға жауап берДескрипторлары: сұрақтарға толық әрі нақты жауап берСабақты бекіту тапсырмалары Адамдар өздерінің білімдерін қалай жетілдірген? Діни көзқарастың қалыптасуы неге байлынысты болды? Өнер қалай пайда болған, Өнердің қай түрі жақсы дамыған?








    Мұғалімді және бір-бірін тыңдау













    Тапсырмаларды орындауда шығармашылық белсенділік танытадыБағалау парақшасын қолданып бағалап отыру





    1.тасқа түсірілген хат суреттер2.тотемизм.3.Палеолит- ежелгі тас ғасыры, мезолит-орта тас ғасыры, неолит-жаңа тас ғасыры.4. фетишизм. 5. Қашау, қырғыш, балта, найзаның ұшы, пышақ, бұрғы6. Мезолит

    Бекітуге берілген тапсырманы орындайды







    Оқулық



















    Кестелер
















    ІІІ. Сабақтың соңы5 минут


    Кері байланыс жасауға жағдай жасауОқушыларды бағалау және түсіндіруҮй тапсырмасы: тақырыпты түсініп оқып сөзжұмбақ құрастырады


    Кері байланыс жасайды

    Өзін өзі бағалау

    Үй тапсырмасын түсінеді және күнделікке жазады




    Бағалау парағыКүні:___Тақырыбы:_________________________________________________________Аты-жөні________________________________Сыныбы_____



    Бағалау критерийлері:«5» - 17-20«4»-11-16«3»-6-10«2»-1-5Мен білемін:_______________________________________________________Мен істей аламын:_________________________________________________Көмектесе аламын:________________________________________________Маған көмек керек_________________________________________________






    IV. Өзіндік талдау




















    Тексерілді: Оқу ісінің меңгерушісі





    Сабақ жоспары

    Күні: 9.11.2017Сыныбы: 6Пәні: Ежелгі Қазақстан тарихы
    Сабақтың тақырыбы:Аруақтар мен құдайға сену. Өнердің шығуы
    Оқу мақсаты:Ежелгі адамдардың табыну дәстүрлерімен танысады. Өнердің шығу тарихын танып біледі. Тақырыпқа байланысты тапсырмалар орындайды.
    Міндеттері:Жаңа тақырыпты меңгерту


    Күтілетін нәтиже
    Барлығы: Cиыну дәстүрі туралы мәлімет алады.


    Көбісі: Еделгі адамдардың діни түснігі туралы біледі


    Кейбірі: ежелгі адамдардың сенімімен қазіргі заманғы адамдардың сенімімен танысады.
    Тілдік мақсат Үштілділік: тақта – доска-boardТақырыпқа қатысты: дәстүр – традиция traditions, күн-солнце-sun, ай-луна - moon
    Өтілген тақырып Ежелгі адамдардың қоршаған орта туралы түсінігі
    Сабақ барысы
    Сабақтың жоспарланған кезеңдерМұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекетіРесурстар
    І. Сабақтың басы10 минутПсихологиялық ахуалҮй тапсырмасын сұрау Сөзжұмбақ Қызығушылықты оятуӨз есімінің алғашқы әрпінен келетін жақсы сөз айтадыҮй тапсырмасын орындайды



    Сабаққа зейінін аударады




    Семантикалық карта



    Интербелсенді тақта
    ІІ. Сабақтың ортасы



    30 минут

    Жаңа білімді меңгертуАруақтар мен құдайлар, оларға құрбандық шалу. Алғашқы адамдар бүкіл табиғатты жанды деп ойлаған . әлемді басқарып, жерге тіршілік сыйлап тұрған Күн мен Ай деп түсінген ертедегі адамдар оны Құдай деп табынған. Ежелгі адамдар қоршаған ортаның, жер мен судың, орман мен таудың, кез келген өсімдіктің иесі бар деп түсінген. Қайтыс болған адамның жаны-аруақДенеден бөлек өмір сүреді деп есептеген. Адамдар өздерін желеп-жебеп жүрулері үшін ата-баба аруағына сиынған. Аруақтарға сый сияпат ретінде құрбандық шалған.Тапсырмалар:№1 Критерийлері. Сөздерге анықтама беруДескрипторлары: Барлық сөздерге анықтама берНақты анықтама бер№ 2 Тест
  • Ежелгі адамдардың түсінігі бойынша кез келген заттың иесі
  • А.аруақ В.Тәңір С.. Кие Д..Жаратушы 2. Сүйек пен мүйізден жасалған бейнелерде жиі кездесетіні А. Тағы аңдар В.түйе жылқы С.тәйелдер бейнесі Д.ер адамдар бейнесі 3. ежелгі суретші сурет салуға пайдаланған зат А.көмір В.әктас С.Жануарлардың қаны Д. Шөп тамырлардан әзірленді Критерийлері. Сұрақтарға жауап берДескрипторлары: сұрақтарға нақты жауап берСабақты бекіту тапсырмаларыЕжелгі адамдардың құрбандық шалуының себебі недеАлғашқы адамдардың өнерін сипаттаңдарАлғашқы қауым суретшілері қандай бейнелер салынған








    Мұғалімді және бір-бірін тыңдау





















    Тапсырмаларды орындауда шығармашылық белсенділік танытадыБағалау парақшасын қолданып бағалап отыру





















    Бекітуге берілген тапсырманы орындайды







    Оқулық



















    Кестелер
















    ІІІ. Сабақтың соңы5 минут


    Кері байланыс жасауға жағдай жасауОқушыларды бағалау және түсіндіруҮй тапсырмасы: тақырыпты түсініп оқып сөзжұмбақ құрастырады


    Кері байланыс жасайды

    Өзін өзі бағалау

    Үй тапсырмасын түсінеді және күнделікке жазады




















    Бағалау парағыКүні:___Тақырыбы:_________________________________________________________Аты-жөні________________________________Сыныбы_____



    Бағалау критерийлері:«5» - 10-12«4»-6-9«3»-3-5«2»-1-2Мен білемін:_______________________________________________________Мен істей аламын:_________________________________________________Көмектесе аламын:________________________________________________Маған көмек керек_________________________________________________






    IV. Өзіндік талдау




















    Тексерілді: Оқу ісінің меңгерушісі











    Сабақ жоспары

    Күні: 13.11.2017Сыныбы: 6Пәні: Ежелгі Қазақстан тарихы
    Сабақтың тақырыбы:Қола дәуіріндегі Қазақстан
    Оқу мақсаты:Қола дәуірі туралы мәлімет алады. Тақырыпқа байланысты тапсырмаларды орындайды.
    Міндеттері:Жаңа тақырыпты меңгерту


    Күтілетін нәтиже
    Барлығы: Қола дәуірінің кезеңдері мен мәдениеттерін біледі.


    Көбісі: Қола дәуірінің кезеңдері мәдениеті және тұрақтары н біледі.


    Кейбірі: Қола дәуірі туралы мәліметті біледі және оны басқа дәуірлермен салыстыра алады.
    Тілдік мақсат Үштілділік: үстел – стол tableТақырыпқа қатысты: дәуір-эпоха era
    Өтілген тақырып Аруақтар мен құдайға сену. Өнердің шығуы
    Сабақ барысы
    Сабақтың жоспарланған кезеңдерМұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекетіРесурстар
    І. Сабақтың басы10 минутПсихологиялық ахуалҮй тапсырмасын сұрау Сөзжұмбақ Қызығушылықты ояту

    Өз есімінің алғашқы әрпінен келетін жақсы сөз айтадыҮй тапсырмасын орындайды



    Сабаққа зейінін аударады




    Сурет

    Интербелсенді тақта
    ІІ. Сабақтың ортасы



    30 минут

    Жаңа білімді меңгертуҚола дәуірі: б з б 2 мыңжылдық – 1 мж.Қола- мыс пен қалайының қосындысы.Қоланың мыстан ерекшелігі: өзі қатты, балқу температурасы төмен, түсі алтын сияқты әдемі.Қола дәуірінде кен өндіру ісі мен металл өңдеу дамыды. Мыс кені: Жезқазған, Риддер ҚаршығаЖылтыр, КүшікбайҚола:Нарын мен қалбаҚ.Сатбаевтың есебі бойынша көне заманда Жезазғаннан 1 млн тоннадай кен өндіріліп одан 100 мың тоннадай мыс қорытылған. Нарын мен қалба кен орынында 1100 тонна қалайы шығарылған.

    Қола дәуірінің кезеңдер



    Мәдениеті: Андронов мәдениеті – Орталық қазақстанБеғазы-Дәндібай мәдениеті – Орталық қазақстан кейінгі қола дәуіріне жатады.Тапсырмалар:№1

    Критерийлері. Сөздерге анықтама беруДескрипторлары: Барлық сөздерге анықтама берНақты анықтама бер№ 2 Тест
  • Мыс кеніне қалайы қосу арқылы өндірілген металл
  • А.темір В.мыс С.қола Д, Күміс 2. Қазақстанда Қола дәуірінің басталған мерзімі: А.бзб 2,6 млн В.бзб 2 мж С.бзб 1 мж Д. Бзб 3 мж 3. Қола дәуірінің кеніштерін зерттеген академик ғалым А. Ә.Марғұлан В. Сатбаев С. АқышевКритерийлері. Сұрақтарға жауап берДескрипторлары: сұрақтарға нақты жауап берСабақты бекіту тапсырмалары
  • Мыс өңдеу мен қоланың пайда болуы еңбек өнімділігіне қалай әсер етті
  • Қоланы қалай және қайда қорытқан
  • Қазақстан аумағындағы мыс пен қалайының кен орындары қай аймақта орналасқан
  • Орталық қазақстан жеріндегі қола дәуірі қандай кезеңдерден тұрады.












  • Мұғалімді және бір-бірін тыңдау































    Тапсырмаларды орындауда шығармашылық белсенділік танытадыБағалау парақшасын қолданып бағалап отыру





















    Бекітуге берілген тапсырманы орындайды







    Оқулық



















    Кестелер
















    578тг - Сатып алу
    Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
    Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
    Ресми байқаулар тізімі
    Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!