Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Қазақстанда елді мекендердің проблемалары
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қызылорда қаласы №187 орта мектеп. Жапбасбаева Ләззат
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Әлеуметтік география |
Мектеп: №187 орта мектебі |
|||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Жапбасбаева Ләззат |
|||||||||||||||||||||||||
Сынып: 9 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстанда елді мекендердің проблемалары |
|||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
9.4.1.10 Қазақстанда елді мекендердің проблемаларын жіктеп, шешу жолдарын ұсынады |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
1. Қазақстандағы елді мекендердегі проблемалардың түрлерін анықтап зерделейді. 2. Елді мекендердегі проблемалардың туындау себебін анықтап, сипаттама береді. 3. Өзі тұратын елді мекеннің проблемаларын анықтап, өзіндік шешу жолын ұсынады. |
|||||||||||||||||||||||||
Ойлау деңгейінің дағдылары: |
Түсіну, қолдану, жинақтау |
|||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
ұсынады |
|||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
|
Оқылым: Қазақстанның ірі проблемаларын зерделейді. Тыңдалым: Елді мекендердің ластануы туралы тыңдайды Айтылым, жазылым: тақырыпта берілген негізгі ұғымдарды сипаттайды. Пәнге қатысты сөздікқор мен терминдер. Бюджеттік қаражат, инвестиция, инфрақұрылым, депрессиялық ауыл |
|||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу
|
-"Мәңгілік ел" жалпы ұлттық идеясын жүзеге асыруда қоғамымыздағы индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу құндылығын негізге ала отырып оқушыларды өз елін, халқын, жерін сақтауға тәрбиелеу |
|||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Қазақстан тарихы, қазақ тілі |
|||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
9.4.1.8 Елді мекен түрлері |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 10 минут
|
І. Ұйымдастыру кезеңдері .Ынтымақтастық атмосферасын құру. ІІ. "Миға шабуыл" әдісі бойынша үй тапсырмасын сұрау 1.Ойконимдер дегеніміз не? 2 .Жаратылыстану -географиялық сипаттағы ойконимдерге мысалдар келтіріңдер 3-Өздерің тұратын жерлеріңнің ойконимдеріне мысалдар келтіріңдер? Ынталандыру әдісімен бағаланады ІІІ Жаңа сабақтың мақсатын айқындау. Мозайкалар арқылы топтастыру.. Қазақстанның қалалары қиындыларынан жасалған мозайкалар арқылы топқа бөлінеді. 1топ- "Мегаполис" 2топ-"Агломерация" 3топ - "Моноқала" 4-топ-"Ауыл" Оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру мақсатында "Фотогалерея" әдісін пайдалана отырып сабақтың тақырыбын ашады.
|
АКТ, оқулық
|
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
10 минут
Өндірістің құлдырауы, нашар көлік қатынастары
Ауылдағы мәселелер
10 минут
7 минут
|
Сабақтың тақырыбын ашып топқа мәтінді бөліп беру «Қара ,оқып шық, жап, жаз» әдісімен жеке тапсырма ретінде тақырыппен танысу беріледі. 1- тапсырма (ТЖ) 1"Мегаполис" тобына Қазақстандағы елді мекендердің мәселелерін анықтаңдар. 2. "Агломерация"тобына Ірі қалаларда қандай проблемалар бар. 3 "Моноқала" тобына. Кішігірім қалалардағы негізгі қиындықтар. Оларға мысал келтіріңдер? 4."Ауыл" тобына Ауылдық елді мекендердегі мәселелерді сипатта. Т Ірі қалаларда халықтың тығыздығы, қон,жұмыссыздық,,
Елді мекендер мәселесі
Ауыз су мәселесі, әлеуметтік инфрақұрылым Бағалау критерийі арқылы бағаланады
2. (Жж). Әр оқушы термин сөздердің мағынасын анықтайды
2 тапсырма Проблемалардың туындау себептерін анықтайды. "ПОПС " әдісі бойынша сұрақтар беріп жауабы қорытындыланады.
П-Менің ойымша О-Себебі мен оны былай түсіндірем П-Мысалы мен оны мына фактілермен дәлелдеймін С-Осыған байланысты мен мынадай қорытындыға келдім Әр топтан ұсынылған бір жұмыс сыныпта оқылады.
Дискрипторлар арқылы бір бірін бағалайды.
3-тапсырма. Саралау тапсырмасы.Жоғарыда айтылған елді мекеннің проблемаларын анықтап, өзіндік шешу жолын ұсынады.
«FILA» әдісі бойынша.Тапсырма орындайды. F – дәлел. Проблемаларды анықтайды I- болжам. Проблемалардың туындауына не себеп бар, болжам жасайды L- мақсат. Идеяларды асыруға көмектестеін сұрақтар жазады A- жоспар Проблемалрды шешетін нақты шешімдер жоспарын жасайды
Тақырыпты қорытындылайды
|
|
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 3 минут
|
Кері байланыс. "Бес саусақ" әдісі бойынша сабақты қорытындылау. 1. "Бас бармақ"-басты мәселе. Бүгінгі сабақта ең құндымәселе не болды? 2. "Балалы үйрек-бірлесу. қалай жұмыс жасадым? кімге көмек бердім? 3. "Ортан терек"-ойлану. Мен бүгін қандай білім мен тәжірибе алдым? 4. "Шылдыр шүмек"-шынайылық. Сабақ маған ұнады ма? неліктен? 5. "Кішкентай бөбек" -көңіл күй ахуалы. Мен сабақта өзімді қалайша сезіндім?
Рефлексия
Сабақ барысында келесі әдіс тәсілдерді пайдаландым. Миға шабуыл, фотогалерея "Қара, оқы жаз"әдісі, ПОПС, «FILA»әдістері. Үйге тапсырма. "Қазақстанынң елді мекендерінің проблемалары" тақырыбында эссе жазу. |
|
||||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? «FILA» әдісі бойынша тапсырмалар беріледі |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? Критериалды бағалау, дискриптор арқылы |
Денсаулық және Қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||
Деңгейлік тапсырмалар беремін. |
Дискриптор арқылы бағаланады |
|
||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия |
|
|