|
Бөлім: |
3.Физикалық география. 3.2.Атмосфера |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Кулбаракова Фариза Киынгалиевна |
|
|
Күні: |
21.11.2011 |
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстанда қолайсыз және қауіпті атмосфералық құбылыстар |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.3.2.4.Қазақстанда атмосфералық қолайсыз және қауіпті құбылыстардың қалыптасуын, таралу аумақтарын картада көрсетіп, сақтану шараларын ұсынады |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Қазақстанда таралған атмосфералық қолайсыз және қауіпті құбылыстардын түрлерін анықтап, сипаттайды; Көптеген оқушылар: Атмосфералық қолайсыз және қауіпті құбылыстардың таралу аймақтарын топтастырады, картадан таралу аймағын көрсетеді; Кейбір оқушылар: Жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде қолайсыз және қауіпті құбылыстарды аңықтап, сақтану шараларын ұсынады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы ___ мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі. 1.Оқушылармен сәлемдесу,түгендеу, сабаққа даярлықтарына назар аудару. 2. Көңіл-күйлерін көтеру үшін психологиялық ахуал туғызу. «Ынтымақтастық шенберін» құру. Оқушылар бір-біріне бүгінгі сабаққа жақсы тілек айтады 3.Үй тасырмасын «Зымыран сұрақтар» әдісі бойынша сұралады. 1. Қазақстанның климаты қандай? 2. Қазақстан қандай климат белдеуінде орналасқан? 3. Климат деген не ? 4. Күн радиациясы деген не? 5. Атмосфера циркуляциясы дегеніміз не? 6. Циклон ? 7. Инверция ? 8. Антициклон? 9.Ылғалдану коэффициенті ? Жаңа тақырыпқа шығу: «Миға шабуыл» әдісі Оқушыларға интербелсенді тақтаны пайдалана отырып желдің, сықырлаған аяздың, шаңды дауылдың дыбыстарын естіртіп, оқушалар жаңа тақырыпты ашады 3 топқа бөлінеді.
|
«Ынтымақтастық шенбері». Оқушылар бір-біріне жақсы тілек білдіреді, барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. Жылдам, тез, әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту үшін сұрақтар қойылып, жауаптар тыңдалады. Интербелсенді тақтадағы бейнероликты көріп, ауа райының құбылыстарын тыңдап, ортақ қасиеттерін табады, тақырыпты ашады. Оқушының танымдық дағдысы артады. Жаңа тақырыпты дәптерге жазады Оқушылар жаңа тақырыпқа байланысты 3 топқа бөлінеді |
Оқушы жауаптарына қарай ауызша мадақтау ҚБ: «Тамаша» , «Керемет» ауызша бағалау ҚБ: Оқушы жауаптарына қарай ауызша мадақтау |
Интербелсенді тақта Суреттер Оқулық. 9 сынып, 1 бөлім. Алматы «Мектеп» баспасы 2019ж. Толыбекова Ш.Т.. Головина Г.Е. Козина С.С. Ахметова Е.А. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы --------- мин |
1.Тапсырма (Жеке Ж) «Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы тақтада ілінген суреттерден Қазақстанда таралған қолайсыз және қауіпті атмосфералық құбылыстарды анықтап, сипаттама беріңдер.
Сурет №1 2. Тапсырма. А. ( ТЖ) «Жартылай құрылымдалған кесте» әдісі а) Оқулықтағы («Мектеп» баспасы) 111-113-беттердегі мәтіндер негізінде төмендегі кестедегі Атмосфералық қолайсыз және қауіпті құбылыстардын атауын, қалыптасуын, таралу аймақтарын топтастырып кестені толтырыныз.
Б. (Жұптық Ж) Картамен жұмыс Қазақстанда таралған қолайсыз және қауіпті атмосфералық құбылыстардың жиі байқалатын таралу аумағын картадан көрсетеді және берілген шартты белгілер арқылы кескін картаға түсіріңіз. Шартты белгілер: ═ - найзағай,жаңбыр ░ - Шаңды дауылдар ⃰⃰⃰⃰ ⃰ - үсіктер ▲- аңызақ ▬ - көктайғақ Қазақстанның физикалық картасы
Сурет 2 3. Тапсырма. «Фишбоун» әдісі (Функцион.сауаттылық) А) Тапсырма (Жұптық Ж).Жергілікті жерде кездесетін кем дегенде 3 қолайсыз және қауіпті құбылыстарды анықтаныз. 1.______________________________ 2.______________________________ 3.______________________________ Б) Анықтаған құбылыстардың біреуінің себеп салдарын атап, 2 сақтану шараларын ұсыныныз.
Сурет 3 |
Оқушыларға таратылған контекст арқылы қолайсыз атмосфералық құбылыстардың түрлерімен танысады
Тақтада ілінген суреттерден Қазақстанда таралған қолайсыз және қауіпті атмосфералық құбылыстарды анықтайды, оларға сипаттама береді.
Оқулықтағы («Алматы кітап» баспасы) 101-106беттердегі мәтіндер негізінде төмендегі кестені толтырады
Оқушылар тақырыптын мәтінің оқып, кестені толтырады, одан кейін идеяларын әріптестерімен біріктіреді және аймақтарды картадан көрсетіп, түсіреді
Жергілікті жерде кездесетін кем дегенде 3 қолайсыз және қауіпті құбылыстарды анықтап, анықтаған құбылыстардың біреуінің себеп салдарын атап, 2 сақтану шараларын ұсынады
|
ҚБ. «Шапалақ» әдісі арқылы бағалау 2 тапсырма.
ҚБ. Топтық және жұптық бағалау («Кілт» əдісі бойынша өзара топта, жұпта бағалайды. КБ: Мұғалім оқушылардың жұптық жұмыстағы іс- əрекетін бақылай отырып, ұсыныстар мен тілектер айтады, кері байланыс береді.
3-тапсырма
ҚБ «Екі жұлдыз бір тілек» арқылы бағалайды. |
https://kk.wikipedia.org
Суреттер
wiki/Климаттың_адам өмірі мен шаруашылыққа тигізетін әсері. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс «Плюс, минус, қызықты» әдісі арқылы рефлексия жасайды
Үйге тапсырма беру. 21параграф Қосымша дереккөздерді және БАҚ материалдарын пайдаланып, қолайсыз және қауіпті құбылыстардын көбінесе белгілі бір аумақтарда орын алатындығын дәлелдеп келіңдер. |
|
Бағалау. Оқушылар өздерінің жұмысы мен сыныптастарының жұмысын бағалау критерийі бойынша бағалай алады
|
|
Қосымша
Қосымша 1. Табиғи құбылыстар: түрлері, себептері және мысалдары - Ғылым - 2022
Қосымша 2. kk.warbletoncouncil.org, Панорамный урок Канафия Э.А
Қосымша 3. Сурет 1. Интернет/ гугл қолайсыз және қауіпті құбылыстар.
Қосымша 4. Санат: Атмосфералық құбылыстар
Уикипедия — ашық энциклопедиясынан алынған мәлімет
Қосымша 5. Сурет 2

Қазақстан аумағын физикалық – географиялық аудандастыру 8 сынып infourok.ru
Қосымша 6. Сурет 3

Қосымша 8.
1.Тапсырма ЕББҚ барлық оқушылармен бірге жұмыс орындайды, өзінің естігенің, білгенің айтады
(Жеке Ж) «Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы тақтада ілінген суреттерден Қазақстанда таралған қолайсыз және қауіпті атмосфералық құбылыстарды анықтап, сипаттама беріңдер.

Сурет №1
2. Тапсырма. ЕББҚ- топтағы епті оқушының көмегімен бірге жұмыс жасайды.
А. ( ТЖ) «Жартылай құрылымдалған кесте» әдісі
а) Оқулықтағы («Мектеп» баспасы) 111-113-беттердегі мәтіндер негізінде төмендегі кестедегі Атмосфералық қолайсыз және қауіпті құбылыстардын атауын, қалыптасуын, таралу аймақтарын топтастырып кестені толтырыныз.
|
Топтар |
Атмосфералық қолайсыз және қауіпті құбылыстар |
Қалыптасуын түсіндіреді |
Таралу аймақтары |
|
1топ |
|
|
|
|
2топ |
|
|
|
|
3топ |
|
|
|
|
4топ |
|
|
|
Б. (Жұптық Ж) Картамен жұмыс ЕББҚ мұғалімнің көмегімен тапсырма орындайды..
Қазақстанда таралған қолайсыз және қауіпті атмосфералық құбылыстардың жиі байқалатын таралу аумағын картадан көрсетеді және берілген шартты белгілер арқылы кескін картаға түсіріңіз. Шартты белгілер:
═ - Тұман ░ - Шаңды дауылдар
⃰⃰⃰⃰ ⃰ - үсіктер ▲- бұршақ ▬ - көктайғақ
Қазақстанның физикалық картасы

Сурет 2
3. Тапсырма. «Фишбоун» әдісі (Функцион.сауаттылық)
ЕББҚ мұғалімнің көмегімен тапсырма орындайды.

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстанда қолайсыз және қауіпті атмосфералық құбылыстар
Қазақстанда қолайсыз және қауіпті атмосфералық құбылыстар
|
Бөлім: |
3.Физикалық география. 3.2.Атмосфера |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Кулбаракова Фариза Киынгалиевна |
|
|
Күні: |
21.11.2011 |
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстанда қолайсыз және қауіпті атмосфералық құбылыстар |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.3.2.4.Қазақстанда атмосфералық қолайсыз және қауіпті құбылыстардың қалыптасуын, таралу аумақтарын картада көрсетіп, сақтану шараларын ұсынады |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Қазақстанда таралған атмосфералық қолайсыз және қауіпті құбылыстардын түрлерін анықтап, сипаттайды; Көптеген оқушылар: Атмосфералық қолайсыз және қауіпті құбылыстардың таралу аймақтарын топтастырады, картадан таралу аймағын көрсетеді; Кейбір оқушылар: Жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде қолайсыз және қауіпті құбылыстарды аңықтап, сақтану шараларын ұсынады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы ___ мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі. 1.Оқушылармен сәлемдесу,түгендеу, сабаққа даярлықтарына назар аудару. 2. Көңіл-күйлерін көтеру үшін психологиялық ахуал туғызу. «Ынтымақтастық шенберін» құру. Оқушылар бір-біріне бүгінгі сабаққа жақсы тілек айтады 3.Үй тасырмасын «Зымыран сұрақтар» әдісі бойынша сұралады. 1. Қазақстанның климаты қандай? 2. Қазақстан қандай климат белдеуінде орналасқан? 3. Климат деген не ? 4. Күн радиациясы деген не? 5. Атмосфера циркуляциясы дегеніміз не? 6. Циклон ? 7. Инверция ? 8. Антициклон? 9.Ылғалдану коэффициенті ? Жаңа тақырыпқа шығу: «Миға шабуыл» әдісі Оқушыларға интербелсенді тақтаны пайдалана отырып желдің, сықырлаған аяздың, шаңды дауылдың дыбыстарын естіртіп, оқушалар жаңа тақырыпты ашады 3 топқа бөлінеді.
|
«Ынтымақтастық шенбері». Оқушылар бір-біріне жақсы тілек білдіреді, барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. Жылдам, тез, әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту үшін сұрақтар қойылып, жауаптар тыңдалады. Интербелсенді тақтадағы бейнероликты көріп, ауа райының құбылыстарын тыңдап, ортақ қасиеттерін табады, тақырыпты ашады. Оқушының танымдық дағдысы артады. Жаңа тақырыпты дәптерге жазады Оқушылар жаңа тақырыпқа байланысты 3 топқа бөлінеді |
Оқушы жауаптарына қарай ауызша мадақтау ҚБ: «Тамаша» , «Керемет» ауызша бағалау ҚБ: Оқушы жауаптарына қарай ауызша мадақтау |
Интербелсенді тақта Суреттер Оқулық. 9 сынып, 1 бөлім. Алматы «Мектеп» баспасы 2019ж. Толыбекова Ш.Т.. Головина Г.Е. Козина С.С. Ахметова Е.А. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы --------- мин |
1.Тапсырма (Жеке Ж) «Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы тақтада ілінген суреттерден Қазақстанда таралған қолайсыз және қауіпті атмосфералық құбылыстарды анықтап, сипаттама беріңдер.
Сурет №1 2. Тапсырма. А. ( ТЖ) «Жартылай құрылымдалған кесте» әдісі а) Оқулықтағы («Мектеп» баспасы) 111-113-беттердегі мәтіндер негізінде төмендегі кестедегі Атмосфералық қолайсыз және қауіпті құбылыстардын атауын, қалыптасуын, таралу аймақтарын топтастырып кестені толтырыныз.
Б. (Жұптық Ж) Картамен жұмыс Қазақстанда таралған қолайсыз және қауіпті атмосфералық құбылыстардың жиі байқалатын таралу аумағын картадан көрсетеді және берілген шартты белгілер арқылы кескін картаға түсіріңіз. Шартты белгілер: ═ - найзағай,жаңбыр ░ - Шаңды дауылдар ⃰⃰⃰⃰ ⃰ - үсіктер ▲- аңызақ ▬ - көктайғақ Қазақстанның физикалық картасы
Сурет 2 3. Тапсырма. «Фишбоун» әдісі (Функцион.сауаттылық) А) Тапсырма (Жұптық Ж).Жергілікті жерде кездесетін кем дегенде 3 қолайсыз және қауіпті құбылыстарды анықтаныз. 1.______________________________ 2.______________________________ 3.______________________________ Б) Анықтаған құбылыстардың біреуінің себеп салдарын атап, 2 сақтану шараларын ұсыныныз.
Сурет 3 |
Оқушыларға таратылған контекст арқылы қолайсыз атмосфералық құбылыстардың түрлерімен танысады
Тақтада ілінген суреттерден Қазақстанда таралған қолайсыз және қауіпті атмосфералық құбылыстарды анықтайды, оларға сипаттама береді.
Оқулықтағы («Алматы кітап» баспасы) 101-106беттердегі мәтіндер негізінде төмендегі кестені толтырады
Оқушылар тақырыптын мәтінің оқып, кестені толтырады, одан кейін идеяларын әріптестерімен біріктіреді және аймақтарды картадан көрсетіп, түсіреді
Жергілікті жерде кездесетін кем дегенде 3 қолайсыз және қауіпті құбылыстарды анықтап, анықтаған құбылыстардың біреуінің себеп салдарын атап, 2 сақтану шараларын ұсынады
|
ҚБ. «Шапалақ» әдісі арқылы бағалау 2 тапсырма.
ҚБ. Топтық және жұптық бағалау («Кілт» əдісі бойынша өзара топта, жұпта бағалайды. КБ: Мұғалім оқушылардың жұптық жұмыстағы іс- əрекетін бақылай отырып, ұсыныстар мен тілектер айтады, кері байланыс береді.
3-тапсырма
ҚБ «Екі жұлдыз бір тілек» арқылы бағалайды. |
https://kk.wikipedia.org
Суреттер
wiki/Климаттың_адам өмірі мен шаруашылыққа тигізетін әсері. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс «Плюс, минус, қызықты» әдісі арқылы рефлексия жасайды
Үйге тапсырма беру. 21параграф Қосымша дереккөздерді және БАҚ материалдарын пайдаланып, қолайсыз және қауіпті құбылыстардын көбінесе белгілі бір аумақтарда орын алатындығын дәлелдеп келіңдер. |
|
Бағалау. Оқушылар өздерінің жұмысы мен сыныптастарының жұмысын бағалау критерийі бойынша бағалай алады
|
|
Қосымша
Қосымша 1. Табиғи құбылыстар: түрлері, себептері және мысалдары - Ғылым - 2022
Қосымша 2. kk.warbletoncouncil.org, Панорамный урок Канафия Э.А
Қосымша 3. Сурет 1. Интернет/ гугл қолайсыз және қауіпті құбылыстар.
Қосымша 4. Санат: Атмосфералық құбылыстар
Уикипедия — ашық энциклопедиясынан алынған мәлімет
Қосымша 5. Сурет 2

Қазақстан аумағын физикалық – географиялық аудандастыру 8 сынып infourok.ru
Қосымша 6. Сурет 3

Қосымша 8.
1.Тапсырма ЕББҚ барлық оқушылармен бірге жұмыс орындайды, өзінің естігенің, білгенің айтады
(Жеке Ж) «Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы тақтада ілінген суреттерден Қазақстанда таралған қолайсыз және қауіпті атмосфералық құбылыстарды анықтап, сипаттама беріңдер.

Сурет №1
2. Тапсырма. ЕББҚ- топтағы епті оқушының көмегімен бірге жұмыс жасайды.
А. ( ТЖ) «Жартылай құрылымдалған кесте» әдісі
а) Оқулықтағы («Мектеп» баспасы) 111-113-беттердегі мәтіндер негізінде төмендегі кестедегі Атмосфералық қолайсыз және қауіпті құбылыстардын атауын, қалыптасуын, таралу аймақтарын топтастырып кестені толтырыныз.
|
Топтар |
Атмосфералық қолайсыз және қауіпті құбылыстар |
Қалыптасуын түсіндіреді |
Таралу аймақтары |
|
1топ |
|
|
|
|
2топ |
|
|
|
|
3топ |
|
|
|
|
4топ |
|
|
|
Б. (Жұптық Ж) Картамен жұмыс ЕББҚ мұғалімнің көмегімен тапсырма орындайды..
Қазақстанда таралған қолайсыз және қауіпті атмосфералық құбылыстардың жиі байқалатын таралу аумағын картадан көрсетеді және берілген шартты белгілер арқылы кескін картаға түсіріңіз. Шартты белгілер:
═ - Тұман ░ - Шаңды дауылдар
⃰⃰⃰⃰ ⃰ - үсіктер ▲- бұршақ ▬ - көктайғақ
Қазақстанның физикалық картасы

Сурет 2
3. Тапсырма. «Фишбоун» әдісі (Функцион.сауаттылық)
ЕББҚ мұғалімнің көмегімен тапсырма орындайды.

шағым қалдыра аласыз














