Қысқа мерзімді жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы |
Амангелді атындағы жалпы орта мектебі |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
9.3 Қазақстан қайта құру кезеңінде (1986-1991 жылдар) |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстандағы 1986 жылғы Желтоқсан оқиғалары. Зерттеу сұрағы: Қазақстандағы 1986 жылғы Желтоқсан оқиғаларының сипаты қандай болды? |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.3.1.5 1986 жылғы Желтоқсан оқиғасының тарихи маңыздылығына баға беру; 9.3.1.4 әміршіл-әкімшіл саясатқа қарсы халық наразылықтарын салыстырып, талдау |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Әміршіл-әкімшіл саясатқа қарсы халық наразылықтарын салыстырып, себептерін анықтау |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Миға шабуыл «Наразылық» дегеніміз не? Халықтың наразы болуына түрткі болуы мүмкін? Жетелеуші сұрақтарды қою арқылы сыныптық талқылау ұйымдастыруға болады. М Сынып оқушыларын сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты және бағалау критерийлерімен таныстырыңыз |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Тақырып тық суреттер |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім |
Зерттеу сұрағы: Демократиялық қозғалыстар қоғамдық сананы қалай өзгертті? Мәтінмен жұмыс ұсыныңыз. Тапсырма: Кестемен жұмыс.
ЕБҚ оқушылар негізгі термин сөздерді мәтіннен анықтайды; 1977 жылы қабылданған КСРО Конституциясынан үзінді ұсыныңыз Тапсырма: Оқушылар берілген деректерді оқып, сұрақтарға өз жауаптарын негіздейді. А) Берілген деректермен өз біліміңді пайдаланып, ХХ ғасырдың ІІ жартысындағы әміршіл-әкімшіл зардаптарын түсіндір. В) «ХХ ғасырдың ІІ жартысында КСРО-ның басқару жүйесі демократияланды» деген тұжырым бар. Сен бұл тұжырыммен қаншалықты келісесің? ЕБҚ оқушы (есту, көру, ойлау қабілеті) тапсырманы саралау арқылы орындайды. Тапсырма ХХ ғасырдың соңындағы әміршіл-әкімшіл саясатқа қарсы халық наразылықтарын салыстырыңыз
Халық назарлықтарының ортақ ұқсастықтарын анықтаңыз ЕБҚ оқушыға қолдау көрсету мақсатында суреттің үлкен нұсқасын ұсынамын. |
Мәтінмен жұмыс
Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды Дескриптор: Мәтін бойынша тарихи оқиғалардың кем дегенде 2 себебін анықтау; Тарихи оқиғалардың кем дегенде 2 қысқы мерзімді салдарын анықтау; Тарихи оқиғалардың кем дегенде 2 ұзақ мерзімді салдарын анықтау; Дескриптор: КСРО Конституциясының әр бабына сілтеме жасау керек; өз ойына кем дегенде 3 дәлел келтіру қажет; тарихи оқиғаларды ХХ ғасырдың І жартысы мен ІІжартысын аралығындағы сабақтастықты анықтау; ХХ ғасырдың ІІ жартысындағы өзгерістерді сипаттау; Тәуелсіздік жылдарымен байланыс орнатып, өзіндік баға беру; Дескриптор: Желтоқсан оқиғасының ерекшеліктерін жазады; Қарағанды кеншілерінің ереуілінің ерекшеліктерін жазады; Жаңаөзен оқиғасының ерекшеліктерін жазады; Халық назарлықтарының ортақ ұқсастықтарын анықтайды |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Екі жұлдық,бір ұсыныс»
Өзін-өзі бағалау
|
Ақпараттық мәтіндер
К. Бегалин. Империя құрамында. – Алматы: Аруна, 2013.
Омарбеков Т. Қазақстан тарихының XX ғ. өзекті мәселелері. Өнер, 2014
Кесте |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау ХХ ғасырдың ІІ жартысындағы халық наразылықтары маңызды болды, себебі ... ХХ ғасырдың ІІ жартысындағы халық наразылықтары маңызды болмады, өйткені ... Үйге тапсырма Қазақстандағы 1986 жылғы Желтоқсан оқиғалары. |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
- Нені білдім? Нені үйрендім? - Нені толық түсінбедім? -Немен жұмысты жалғастыру қажет?
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
|||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстандағы 1986 жылғы Желтоқсан оқиғалары
Қазақстандағы 1986 жылғы Желтоқсан оқиғалары
Қысқа мерзімді жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы |
Амангелді атындағы жалпы орта мектебі |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
9.3 Қазақстан қайта құру кезеңінде (1986-1991 жылдар) |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстандағы 1986 жылғы Желтоқсан оқиғалары. Зерттеу сұрағы: Қазақстандағы 1986 жылғы Желтоқсан оқиғаларының сипаты қандай болды? |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.3.1.5 1986 жылғы Желтоқсан оқиғасының тарихи маңыздылығына баға беру; 9.3.1.4 әміршіл-әкімшіл саясатқа қарсы халық наразылықтарын салыстырып, талдау |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Әміршіл-әкімшіл саясатқа қарсы халық наразылықтарын салыстырып, себептерін анықтау |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Миға шабуыл «Наразылық» дегеніміз не? Халықтың наразы болуына түрткі болуы мүмкін? Жетелеуші сұрақтарды қою арқылы сыныптық талқылау ұйымдастыруға болады. М Сынып оқушыларын сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты және бағалау критерийлерімен таныстырыңыз |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Тақырып тық суреттер |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім |
Зерттеу сұрағы: Демократиялық қозғалыстар қоғамдық сананы қалай өзгертті? Мәтінмен жұмыс ұсыныңыз. Тапсырма: Кестемен жұмыс.
ЕБҚ оқушылар негізгі термин сөздерді мәтіннен анықтайды; 1977 жылы қабылданған КСРО Конституциясынан үзінді ұсыныңыз Тапсырма: Оқушылар берілген деректерді оқып, сұрақтарға өз жауаптарын негіздейді. А) Берілген деректермен өз біліміңді пайдаланып, ХХ ғасырдың ІІ жартысындағы әміршіл-әкімшіл зардаптарын түсіндір. В) «ХХ ғасырдың ІІ жартысында КСРО-ның басқару жүйесі демократияланды» деген тұжырым бар. Сен бұл тұжырыммен қаншалықты келісесің? ЕБҚ оқушы (есту, көру, ойлау қабілеті) тапсырманы саралау арқылы орындайды. Тапсырма ХХ ғасырдың соңындағы әміршіл-әкімшіл саясатқа қарсы халық наразылықтарын салыстырыңыз
Халық назарлықтарының ортақ ұқсастықтарын анықтаңыз ЕБҚ оқушыға қолдау көрсету мақсатында суреттің үлкен нұсқасын ұсынамын. |
Мәтінмен жұмыс
Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды Дескриптор: Мәтін бойынша тарихи оқиғалардың кем дегенде 2 себебін анықтау; Тарихи оқиғалардың кем дегенде 2 қысқы мерзімді салдарын анықтау; Тарихи оқиғалардың кем дегенде 2 ұзақ мерзімді салдарын анықтау; Дескриптор: КСРО Конституциясының әр бабына сілтеме жасау керек; өз ойына кем дегенде 3 дәлел келтіру қажет; тарихи оқиғаларды ХХ ғасырдың І жартысы мен ІІжартысын аралығындағы сабақтастықты анықтау; ХХ ғасырдың ІІ жартысындағы өзгерістерді сипаттау; Тәуелсіздік жылдарымен байланыс орнатып, өзіндік баға беру; Дескриптор: Желтоқсан оқиғасының ерекшеліктерін жазады; Қарағанды кеншілерінің ереуілінің ерекшеліктерін жазады; Жаңаөзен оқиғасының ерекшеліктерін жазады; Халық назарлықтарының ортақ ұқсастықтарын анықтайды |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Екі жұлдық,бір ұсыныс»
Өзін-өзі бағалау
|
Ақпараттық мәтіндер
К. Бегалин. Империя құрамында. – Алматы: Аруна, 2013.
Омарбеков Т. Қазақстан тарихының XX ғ. өзекті мәселелері. Өнер, 2014
Кесте |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау ХХ ғасырдың ІІ жартысындағы халық наразылықтары маңызды болды, себебі ... ХХ ғасырдың ІІ жартысындағы халық наразылықтары маңызды болмады, өйткені ... Үйге тапсырма Қазақстандағы 1986 жылғы Желтоқсан оқиғалары. |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
- Нені білдім? Нені үйрендім? - Нені толық түсінбедім? -Немен жұмысты жалғастыру қажет?
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
|||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














