Сабақ : Қазақстан тарихы | Рахат орта мектебі |
Күні: | Мұғалім аты – жөні: Ержанова Г |
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: | 5.1. А Қазақстандағы ежелгі адамдардың өмірі
|
Сынып: 5 Қатысқандар: Қатыспағандар: | Сабақ тақырыбы: Алғашқы адамдар қалай өмір сүрді? |
Оқу мақсаты | 5.1.1.1. – алғашқы адамдардың антропологиялық белгілерін сипаттау |
Сабақ мақсаты | Барлық оқушылар:Алғашқы адамдарды антропологиялық тұрғыда ажырата алады;Оқушылардың басым бөлігі:Қазақстан территориясындағы алғашқы адамдардың тұрақтары және тас дәуірі жайлы мағлұматтар алады;Кейбір оқушылар: Қазақстан территориясындағы алғашқы адамдардың тұрақтарын картадан көрсете алады, тас дәуірінің кезеңдерін атай алады; |
Бағалау критерийі | Тас дәуірінің ерекшелікерін сипаттайды (қолдану)Тас дәуірі және алғашқы адамдардың антропологиясының құнды мәліметтер беретінін дәлелдейді, сипаттайды (қолдану, бағалау) |
Тілдік мақсаттар | Талқылау бойынша:Алғашқы адамдардың антропологиялық белгілері мен тас дәуірінің кезеңдері және хронологиясы туралы мәтінді оқып, жұппен, топпен талқылайды. «Миға шабуыл» әдісін пайдалану арқылы жаңа тақырыпты бекіту барысында қойылған сұрақтарға жауап береді. (оқылым, айтылым)Жазылым бойынша: - «БББ» әдісінде үлестірілген қағаздар мен маркердің көмегімен, меңгерген білімдері және нені біле түскісі келетіндігін жазып береді .(жазылым) |
Құндылықтарға баулу | Алғашқы адамдардың антропологиясы және тас дәуірі туралы кеңінен мәлімет бере отырып, белсенділігі жоғары дамыған ұлтжанды азамат тәрбиелеу. |
Пәнаралық байланыс | Қазақстандағы тас дәуірі ескерткіштерінің табылған аймақтарын картадан көрсету арқылы география пәнімен байланыс |
Алдыңғы білім | Ежелгі Қазақстан тарихы қамтитын кезеңдерді біледі.Ежелгі Қазақстан тарихында оқытылатын тақырыптарға шолу жасады.Үй тапсырмасын «Жылдам сұрақтар» әдісімен қорытындылаймын. |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңі | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Сабақтың басы5 мин | Сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың зейінін сабаққа аударып, жаңа сабаққа қатысты үш сөз жазылған қима қағаздарды таңдату арқылы үш топқа бөлемін. ( «Питекантроп», «Неандерталь», «Кроманьон») | «Питекантроп», «Неандерталь», «Кроманьон» сөздері жазылған қима қағаздар |
5 мин | Мұғалім оқушылардың ойларын қозғау мақсатында қолдарындағы жазулардың бір – бірімен қандай байланысы бар екенін бірге талқылап, жаңа сабақтың тақырыбын анықтайды.Әдісі: « Ой қозғау» әдісіМұғалім сабақ барысында оқушылардың не істеу керектігін айтып, бағыт – бағдар береді, бағалау критерийлерімен таныстырады.Бағалау парақтары мен смайликтер таратылады. | Тас дәуірін сипаттайтын және алғашқы адамдардың бейнесі мен тұрақтарының суреттері, бағалау парақтары, смайликтер. |
Сабақтың ортасы25 мин | Тапсырма: Әдісі: «Ойлан – Жұптас - Бөліс»Мұғалім оқушыларға мәтіндегі материалды игеру үшін мәтінмен таныса отырып алдыңғы білімдерін толықтыруды тапсырады.Оқушылар мәтінмен танысып, жұппен және топпен талқылайды,карточкалармен жұмыс істейді. Жаңа тақырыпты бекіту:1.Тас дәуірі адамдары мен қазіргі заман адамдарын салыстырып, айырмашылықтарын ажырату.2. Тас дәуірі адамдарының айырмашылықтары неде?3. Тас дәуірінің хронологиялық шеңберге бөліну себептерін атаңдар.4. Қазақстандағы тас дәуірінің ескерткіштерін атап бер.5. Қазақстандағы тас дәуірінің ескерткіштерін картадан көрсет.Әдісі: «Миға шабуыл» Қабілеті қалыпты оқушылар 1.Тас дәуірі адамдарының антропологиялық ерекшеліктерін ажырата алады.2.Тас дәуірінің кезеңдерін атай алады.3. Қазақстандағы тас дәуірінің тұрақтарын атай алады. Қабілеті жоғары оқушылар1.Алдыңғы білімдерімен байланыстыра отырып, тас дәуірі адамдарының антропологиялық ерекшеліктерінің себептерін нақты ақпараттармен дәлелдей алады.2.Тас дәуірі кезеңдерінің хронологиялық шеңберін толық біледі.3. Қазақстандағы тас дәуірінің тұрақтары табылған аймақтарды картадан көрсете алады. | Қазақстандағы тас дәуірі кезеңінің картасы,үлестірмелі карточкалар
|
Сабақтың соңы10 мин | Кері байланыс: Әдісі «БББ» кестесі
| А4 форматты қағаздар, маркерлер |
|
|
|
|
|
|
|
|