|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||
|
Бөлім: |
Қазақ халқының шығу тегі |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстандағы этногенез және этникалық процестер |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.2.1.2 -этникалық процестердің сабақтастығын анықтай отырып, Қазақстан аумағындағы этногенездің кезеңдерін айқындау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақстандағы этногенез және этникалық процестерді түсіндіреді |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Қазақ этногенезінің ерте кезеңдері Қазақстан аумағындағы әртүрлі археологиялық мәдениеттерді қалыптастырушылардың тілдерін анықтаумен байланысты.
Оқушылардың пікірлері қорытындыланып, сабақтың тақырыбына шығады. Мақсаттары хабарланады. |
Оқушылар археологиялық мәдениеттерді қалыптастырушылардың тілдерін анықтап, «Түріктер шежіресі» ағашына жауаптарын орналастырады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
Мадақтау
Этногенездің негізгі кезеңін айту -3 б Топтар бірін-бірі бағалайды |
Презентация Карточкалар
|
||
|
Жаңа білім |
1-тапсырма. Мәтінмен жұмыс. Оқушыларға мәтін таратылады. Жеке ақпаратпен танысып, ұсынылған критерий бойынша этникалық процестердің сабақтастығын топпен анықтайды Зерттеу және талдау жұмыстарын жүргізу үшін китерий ұсынылады. Оқушыларға этностың өмірлік циклін ұсыну: 1. Картамен жұмыс. (территорияны анықтау) 2. Территорияда бір немесе бірнеше этностардың өмір сүруі; 3. Этностың күшейді, этнос дамуының бәсеңденуі. Сергіту тапсырмасы
2-тапсырмаЖұбыңды тап.
Қосымша деректермен жұмыс
Бейнекөрініс «Түркі ұйымы» https://youtu.be/bV5Kr7sBw8k |
Мәтінмен жұмыс Оқушылар этногенездің кезеңдерін анықтап, «Түріктер шежіресі» ағашына жауаптарын орналастырады Олар қазақ халқының қалыптасу кезеңдерін зерттейді. Дескрипторы: 1.Әр тайпаның мекендеген аумағы мен мемлекеттерін атайды; 3 б 2.Әр кезеңдегі өмір сүрген тайпалардың ерекшеліктері мен өзара байланысы туралы қорытынды жасайды 2 б 3. Қазақстандағы этникалық процестерді түсіндіру үшін «антропогенез», «этногенез», «этнос» ұғымдарын пайдаланады. 2 б Көне түріктердің нанм сенімдері туралы ақпаратты өз пікірмен толықтырады 2б Білім алушылар берілген терминдермен, сол терминге сәйкес анықтаманы бір-біріне сәйкестендіріп, жұптарын табады. 1 б Қосымша ақпаратпен танысады, талқылайды |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
Бағалау: Алдын ала құрастырылған критерийлер бойынша оқушылар бір- бірін бағалайды. Білім алушылардың жауаптарын қорытындылап, кері байланыс береді.
|
Қазақстан тарихы көне заманнан бүгінгі күнге дейін. 5 томдық. ІІ том. Атамұра, 2010 Қазақ халқының қалыпта суы http://e-history.kz/kz/scorm/course/148 Исмагулов О.И. Толыбеков С. Қазақ шежіресі. – Алматы: Қазақстан, 1992.
|
||
|
Бекіту |
Сабақты қорытындылау «Туыстас түркі елдерінің бірігуі заңдылық па, әлде қажеттілік па?» Үйге тапсырма Қазақстандағы этногенез және этникалық процестер |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» 4б |
|
||
|
Кері байланыс |
«Бас.Жүрек.Қол» Бас – «Ой тастаған ақпарат» Жүрек – «Жүрегіңе жылы қабылдаған ақпарат; Қол – «Тың ақпарат» |
Білім алушы бүгінгі сабақтан алған әсерімен бөліседі |
|
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстандағы этногенез және этникалық процестер
Қазақстандағы этногенез және этникалық процестер
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||
|
Бөлім: |
Қазақ халқының шығу тегі |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстандағы этногенез және этникалық процестер |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.2.1.2 -этникалық процестердің сабақтастығын анықтай отырып, Қазақстан аумағындағы этногенездің кезеңдерін айқындау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақстандағы этногенез және этникалық процестерді түсіндіреді |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Қазақ этногенезінің ерте кезеңдері Қазақстан аумағындағы әртүрлі археологиялық мәдениеттерді қалыптастырушылардың тілдерін анықтаумен байланысты.
Оқушылардың пікірлері қорытындыланып, сабақтың тақырыбына шығады. Мақсаттары хабарланады. |
Оқушылар археологиялық мәдениеттерді қалыптастырушылардың тілдерін анықтап, «Түріктер шежіресі» ағашына жауаптарын орналастырады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
Мадақтау
Этногенездің негізгі кезеңін айту -3 б Топтар бірін-бірі бағалайды |
Презентация Карточкалар
|
||
|
Жаңа білім |
1-тапсырма. Мәтінмен жұмыс. Оқушыларға мәтін таратылады. Жеке ақпаратпен танысып, ұсынылған критерий бойынша этникалық процестердің сабақтастығын топпен анықтайды Зерттеу және талдау жұмыстарын жүргізу үшін китерий ұсынылады. Оқушыларға этностың өмірлік циклін ұсыну: 1. Картамен жұмыс. (территорияны анықтау) 2. Территорияда бір немесе бірнеше этностардың өмір сүруі; 3. Этностың күшейді, этнос дамуының бәсеңденуі. Сергіту тапсырмасы
2-тапсырмаЖұбыңды тап.
Қосымша деректермен жұмыс
Бейнекөрініс «Түркі ұйымы» https://youtu.be/bV5Kr7sBw8k |
Мәтінмен жұмыс Оқушылар этногенездің кезеңдерін анықтап, «Түріктер шежіресі» ағашына жауаптарын орналастырады Олар қазақ халқының қалыптасу кезеңдерін зерттейді. Дескрипторы: 1.Әр тайпаның мекендеген аумағы мен мемлекеттерін атайды; 3 б 2.Әр кезеңдегі өмір сүрген тайпалардың ерекшеліктері мен өзара байланысы туралы қорытынды жасайды 2 б 3. Қазақстандағы этникалық процестерді түсіндіру үшін «антропогенез», «этногенез», «этнос» ұғымдарын пайдаланады. 2 б Көне түріктердің нанм сенімдері туралы ақпаратты өз пікірмен толықтырады 2б Білім алушылар берілген терминдермен, сол терминге сәйкес анықтаманы бір-біріне сәйкестендіріп, жұптарын табады. 1 б Қосымша ақпаратпен танысады, талқылайды |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
Бағалау: Алдын ала құрастырылған критерийлер бойынша оқушылар бір- бірін бағалайды. Білім алушылардың жауаптарын қорытындылап, кері байланыс береді.
|
Қазақстан тарихы көне заманнан бүгінгі күнге дейін. 5 томдық. ІІ том. Атамұра, 2010 Қазақ халқының қалыпта суы http://e-history.kz/kz/scorm/course/148 Исмагулов О.И. Толыбеков С. Қазақ шежіресі. – Алматы: Қазақстан, 1992.
|
||
|
Бекіту |
Сабақты қорытындылау «Туыстас түркі елдерінің бірігуі заңдылық па, әлде қажеттілік па?» Үйге тапсырма Қазақстандағы этногенез және этникалық процестер |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» 4б |
|
||
|
Кері байланыс |
«Бас.Жүрек.Қол» Бас – «Ой тастаған ақпарат» Жүрек – «Жүрегіңе жылы қабылдаған ақпарат; Қол – «Тың ақпарат» |
Білім алушы бүгінгі сабақтан алған әсерімен бөліседі |
|
|
||
шағым қалдыра аласыз













