Материалдар / Қазақстандағы халықтың миграциясы Миграциялық саясат

Қазақстандағы халықтың миграциясы Миграциялық саясат

Материал туралы қысқаша түсінік
Қазақстандағы халықтың миграциясы Миграциялық саясат 9 сынып қмж
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім


Педагогтың аты-жөні

Темирбекова Ж Л

Күні 20-23.02.24ж


Сынып 9

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы


Қазақстандағы халықтың миграциясы Миграциялық саясат

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.4.1.3 Қазақстандағы көші-қон үдерістерін талдап, басты бағыттарын анықтайды

9.4.1.4 көші-қон саясатының өзіндік үлгісін ұсынады

Сабақтың мақсаты


Барлық оқушылар:

Халықтың көші-қонына қатысты түсініктерді естерінде сақтайды және айтып береді, тірек –сызбалармен жұмыс жасап талдайды, көші-қон сальдосын есептеп шығарады,ел экономикасындағы орнына баға береді.

Оқушылардың басым көпшілігі:

Халықтың көші-қонына қатысты терминдердің мағынасын біледі,салаларын жіктей алады, көші-қон сальдосын анықтайды, Қазақстан бойынша маңыздылығын мен дамуын талдайды

Кейбір оқушылар:

Халықтың көші-қонын түрлері бойынша талдап,оған сипаттама береді,көші-қонның дүние жүзінде және Қазақстан бойынша маңыздылығына баға береді, тұжырымдайды.

Бағалау критерииі

Оқушылар:

- халықтың көші-қоны, оның түрлерін сипаттайды;

-маңыздылығын біледі;

- ел экономикасындағы орнына баға береді.

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

Топтастыру ( «Сиқырлы әріптер» түсті қағаздарға жазылған әріптер арқылы топтасады)

Рөлдерге бөліну. Топ мүшелері көшбасшы, таймкиппер, спикер, суретші-редактор болып бір-бірін сайлайды.

Ой қозғау:

- бүгін топтардың атаулары өзгеше. Қандай пікір бар?

- бүгін сабақ не туралы болады?

- қандай тақырыпты өтеміз?

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау.

Бағалау критерийлері

- жаңа терминдердің мағынасын біледі.

Жеке жұмыс

Әдісі: «Түртіп алу»

Тапсырма:

Берілген терминдерді оқулық мәтінін пайдалана отырып, мағынасын анықтаңыздар.

Дескрипторлар

-жаңа терминдердің мағынасымен танысады

ҚБ: «Сұрақты қағып ал» әдісі

Оқушы өз жұбын табады

Әдіс арқылы қайталау

Сұрақ жауап орындайды

Қалыптастырушы бағалау

Кері байланыс












Ұялы телефон

Және интернет желілері

Кітап


Ортасы

Топтық жұмыс

«Проблемалап оқыту» әдісі

Тапсырма

Берілген аумақтар бойынша көші-қон сальдосын есептеңіз.(телефоннан қажетті мәліметтерді іздеу арқылы)

І топ – Қазақстан бойынша

ІІ топ – Атырау

ІІІ топ –Қызылорда

ІV топ –Павлодар

V топ –Астана қаласы

Дескрипторлары:

-көші-қон сальдосын есептеудің жолын біледі:

-мәліметтерді қолдана отырып, есептейді.

ҚБ топтық өзара бағалау «Автобус аялдамасы»

Бағалау критерийі

-көші-қонның түрлерін біледі;

-кестеге көші –қонның түрлері бойынша орналастырады;

Топтық жұмыс

Әдісі: Мәтінді жіктеу

2 -тапсырма

Берілген мәтінді оқи отырып, төмендегі кестені толтырыңыздар.

Дескрипторлары:

-мәтінмен танысады;

-талқылайды;

-кестеге көші-қон түрлері бойынша орналастырады.

ҚБ топтық өзара бағалау «екі жұлдыз,бір ұсыныс»

Кері байланыс

Бағалау критерийлері

-жолдарын анықтайды;

-себептерін анықтайды;

- санына болжам жасайды;

Жеке жұмыс

Әдісі: болжам жасау

Тапсырма:

«Қазақ халқының саны қазіргіден көбірек болушы ма еді ?»

Барлық оқушылар: Жәрдемші тапсырмалар

Сөйлемдерді толықтырыңыз,аяқтаңыз

Көші-қонның көлемі төмендегі жағдайлар бойынша көтеруге болады:

1.............................. 2......................... 3................................. «Нұрлы жол» бағдарламасы мемлекетті модернизациялау үшін халықты ........ және ............................. қарастырған. (....)



Оқушылардың басым көпшілігі:

Сыртқы және ішкі көші-қонның негізгі ағымдарын сызбаға түсіріңіз

Сыртқы көші-қон

Shape3 Shape1 Shape2


Репатриация эмиграция гастарбайтер


Ішкі көші-қон

Shape5 Shape4

Ауылдан-қалаға қаладан-ауылға


Кейбір оқушылар:

Қазақ халқының жаппай еріксіз көшірілуі 1916 жылғы көтеріліс жылдарынан басталып,1930 жылғы ұйымдастыру мен аштық кезіне сәйкес келеді.Сол кезде Қытайға,Монғолияға,Ауғанстанға,Иранға, Орта Азия мен Ресейге 1,3 млн адам көшіпті. Демографтар шет елдердегі этникалық қазақтардың 3/2 –і сол көшіп кеткендердің ұрпақтары екендігін айтады. Егер осы кеткендердің ұрпақтары Қазақстанда тұратын болса, елімізде халық саны қаншаға артқан болар еді және ел экономикасына тигізетін үлесіне болжам жасаңыз.

Дескрипторлары:

- жолдарын анықтайды;

-себептерін анықтайды;

- санына болжам жасайды;

ҚБ: «Үш минуттық үзіліс»

Бағалау критерийі

- тарихи деректерге сүйенеді:

-дәлелдер келтере отырып, мақала жазады.

Жеке жұмыс

Әдісі: редакциялық мақала

Тапсырма:

«Қазақстан халқы дүние жүзіндегі ең қозғалыстағы халықтың бірі» атты мақала жазу

Дескрипторлары:

- тарихи деректерге сүйенеді:

-дәлелдер келтере отырып, мақала жазады

Арнайы ресурстар арқылы жаңа тақырыпты талдайды

Жұп бойынша

Жеке, өзара тақырыпты түсінгендерін мұғалімге қол көтеру арқылы білдіреді





Слайдта көрсетілген ресурстарды талқылайды



Видеороликтан тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту арқылы, мәтіндегі тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекелеседі




Слайдта берілген сұрақ жауапты орындайды

Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары қалыптасады

Бағалау критерийлер

1.Ертегідегі негізгі кейіпкерлердің портретін жинақтайды.

2.Кейіпкердің образына қызмет етіп тұрған маңызды әрекеттерін талдайды.

3.Жинақталған ақпараттар негізінде кейіпкер образына қатысты өз көзқарасын білдіреді

Дескрипторлар

1.Әр оқушы ертегіден өзіне тиісті кейіпкерлердің портретіне қатысты сөз тіркестері мен сөйлемдерді анықтайды.

2.Әр оқушы кейіпкердің ең маңызды үш әрекетін анықтайды











Бағалау парақшасын толтырады.



ҚБ Бағдаршам



Ашық сұрап-жауаптар

Сабақтыңсоңы


Ойтолғаныс

«3-2-1»

Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат;

Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 аспекті;

Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет Кері байланыс

«3 минуттық үзіліс»

  1. Маған ұнады

  2. Маған қиындық туғызды

  3. Мен хабардар болдым

4.Мені таңқалдырды

Рефлексия

«Екі жұлдыз, бір тілек»

- Сабақ уақытында орындаған жұмыстарын бағалау үшін білім алушыларға дескрипторлар арқылы өзін-өзі бағалауды жүргізуді ұсынамын.

Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.


Рефлексия парағы

Қосымша ақпарат

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық пен қауіпсіздік техникасының сақталуы



Мұғалімнің ауызша кері байланысы

Ақпарат іздестіру кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау






Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ