|
САБАҚ: Қазақ тілі |
Мектеп: Бұлақты негізгі орта мектебі |
|
|||||||
|
Күні: 18.03.2018 |
Мұғалімнің аты-жөні: Сакеновп Улболсын Сериковна |
|
|||||||
|
Сынып: 6 Т1
|
Қатысқан оқушылар саны: 4 |
Қатыспағандар: |
|
||||||
|
Бөлім атауы |
Қазақстандағы көрікті жерлер. Көркем табиғат және көрікті жерлер |
|
|||||||
|
Жүзеге асатын оқу мақсаттары |
6Ж3. Жазба жұмыстарын әр түрлі формада ұсыну 6.3.3.1. Ұсынылған тақырып бойынша деректер жинақтай отырып, графиктік мәтін (диаграмма, кесте, сызба) түрінде құрастыру |
|
|||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: ұсынылған тақырып бойынша деректер жинақтай отырып, графиктік мәтін құрай алады; Көптеген оқушылар: шартты белгілерді ескеріп, графикалық мәтінді құрастырып, тиімді жаза алады; Кейбір оқушылар: әр түрлі нақты деректерге сүйене отырып, графикалық мәтінді сауатты жазады. |
|
|||||||
|
Бағалау критерийлері |
Тақырыпқа қатысты деректерді жинақтап, графиктік мәтін құрау |
|
|||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: мәтін құрайды, сызба құрастырады |
|
|||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: экология, туризм, қорық |
|
||||||||
|
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: менің ойымша..., менің пікірімше...
|
|
||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: Қазақстанның қандай көрікті жерлерін білесің? Өзің тұрған жер көрікті деп ойлайсың ба? Неліктен? |
|
||||||||
|
Құндылықтар |
Айналаға құрметпен қарау |
|
|||||||
|
Пәнаралық байланыс |
География |
|
|||||||
|
Алдыңғы оқу |
«Бумеранг» әдісі арқылы алған білімін қорыту |
|
|||||||
|
Жоспар |
|
||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Жоспарланған іс – әрекеттер |
Ресурстар |
|
||||||
|
Сабақтың басы |
Ой шақыру. «Суретті кеспелер» әдісі
Қазақстанның қандай көрікті жерлерін білесің? Өзің тұрған жер көрікті деп ойлайсың ба? Неліктен? Жетек сұрақты қою арқылы сабақтың тақырыбы ашылады.
Топқа
бөлу. Оқушылар сурет қиындыларын
құрастыру арқылы төрт топқа
бөлінеді. |
https://yandex.kz/images/search?p=2&text=%D2%9B%D0%B0%D0%B7%D0%B0%D2%9B%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0%B0%D2%93%D1%8B%20%D0%BA%D3%A9%D1%80%D1%96%D0%BA%D1%82%D1%96%20%D0%B6%D0%B5%D1%80%D0%BB%D0%B5%D1%80 |
|
||||||
|
Сабақтың ортасы Бекіту |
Тапсырма №1 «Түртіп алу» әдісі ЖЖ. берілген ресурстарды пайдаланып, нақты деректер жинақта. Қажетті ақпараттарды түртіп ал. Дескриптор:
ҚБ. Смайликтер арқылы Тапсырма №2 «Графикалық кесте» әдісі ТЖ. Сызба бойынша жинақтаған деректерді пайдаланып, шағын графикалық мәтін құра
Дескриптор:
ҚБ. Ым-ишара арқылы Тапсырма №3 «Көрсет және әңгімеле» әдісі Ж. Мәтін бойынша сызба құрастыр Ақсу-Жабағылы. Қазақстан мен Орта Азиядағы алғашқы қорық Оңтүстік Қазақстан облысында орналасқан. Ақсу-Жабағылы қорығы Батыс Тянь-Шань тауының 850 шаршы метр аумағын алып жатыр. Қорықта өсімдіктердің 1279 түрі кездеседі, оның 57 түрі Қызыл Кітапқа енген. Сүтқоректі жануарлардың 51 түрі мекен етеді. Сайрам-Ұғам (өгем) мемлекеттік ұлттық табиғи саябағы. Аумағы 149 мың гектарға жететін Оңтүстік Қазақстан облысында орналасқан саябақ 2006 жылы ұйымдастырылды. Саябақ құрылған кезде басты мақсат Батыс Тянь-Шань тау жоталарындағы табиғат байлықтарын қорғау мен экологиялық туризмді дамыту болды. Табиғатты қорғау жұмыстарының ерекшеліктеріне байланысты саябақ қорық, шектеулі шаруашылық жұмыстарын жүргізу, туристтік болып үш аймаққа бөлінген. Саябақта өсімдіктердің 1500-ден астам түрі, сүтқоректілердің 60-тан астамы түрі, құстардың 300 түрі кездеседі. Көкшетау. Ақмола облысында орналасқан аймақ. Бұл аймақта Зеренді, Шалқар, Саумалыкөл, Имантау көлдері бар. Орманды алқап аймақтың 60%-ын құрайды. Бұл аймақтың орман-көлдері қорғалып, Көкшетау Ұлттық саябағының құрамына кіреді. Үлгі: Көлсай. Алматы қаласынан 300 шақырым қашықтықта Күнгей-Алатау баурайында Көлсай мекені орналасқан. Бұл аймақта үш көл бар: Көлсай-1, Көлсай-2, Көлсай-3.Көл суы мөлдір, ауасы таза, табиғаты тартымды. Қайыңды көлінің жағалауында киіз үйлер тігілген ауыл бар. Бұл аймаққа бірнеше күнге келген жандар тау суына шомылып, саумалыдан дәм татса болады
Алматы Көлсай
Дескриптор:
ҚБ. жұлдызшалар «Еркін микрофон» әдісі
|
Газет, журнал, кітап https://yandex.kz/images/search?p=2&text=%D2%9B%D0%B0%D0%B7%D0%B0%D2%9B%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0%B0%D2%93%D1%8B%20%D0%BA%D3%A9%D1%80%D1%96%D0%BA%D1%82%D1%96%20%D0%B6%D0%B5%D1%80%D0%BB%D0%B5%D1%80 Микрафон
|
|
||||||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия
Әлі де ізденуім керек мен сабақты жақсы түсіндім өте қызықты, жақсы түсіндім
|
стикер |
|
||||||
|
Қосымша ақпарат: «Қазақстандағы көрікті жерлер» мәлімет жинақтау |
|
||||||||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіреміз? |
Бағалау –оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс –денсаулық жəне қауіпсіздік, АКТ- мен байланыс, құндылықтармен байланыс (тəрбие элементі) |
|||||||
|
Тапсырмадан кейін қалыптастырушы бағалау мен кері байланысжасап, оқушылардыңбелсенділігінарттырамын |
«Еркін микрафон» әдісін пайдаланып, оқушылардың сабақты қаншалықты деңгейде меңгергенін байқаймын |
Геошрафия пәніменсабақтаса отырып, айналаға құрметпен қарау |
|||||||
|
Рефлексия. Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарлаған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге? |
Сабақ барысында мен оқу мақсаттарына бағытталған тапсырмаларды орындату арқылы мақсатыма жеттім. Сабақта оқушылар мәтін бойынша сызба құрастыруды, сызбаға сүйеніп, мәтін құрастырады. Сабақ жақсы деңгейде өтті. Әдіс-тәсілдерді тиімді қолданып, уақытты үнемді пайдаландым. |
||||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты) 1. графикалық кесте 2.еркін микрафон Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді? (оқыту мен оқуға қатысты) 1. 2. Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? 1. 2. |
|||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстандағы көрікті жерлер
Қазақстандағы көрікті жерлер
|
САБАҚ: Қазақ тілі |
Мектеп: Бұлақты негізгі орта мектебі |
|
|||||||
|
Күні: 18.03.2018 |
Мұғалімнің аты-жөні: Сакеновп Улболсын Сериковна |
|
|||||||
|
Сынып: 6 Т1
|
Қатысқан оқушылар саны: 4 |
Қатыспағандар: |
|
||||||
|
Бөлім атауы |
Қазақстандағы көрікті жерлер. Көркем табиғат және көрікті жерлер |
|
|||||||
|
Жүзеге асатын оқу мақсаттары |
6Ж3. Жазба жұмыстарын әр түрлі формада ұсыну 6.3.3.1. Ұсынылған тақырып бойынша деректер жинақтай отырып, графиктік мәтін (диаграмма, кесте, сызба) түрінде құрастыру |
|
|||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: ұсынылған тақырып бойынша деректер жинақтай отырып, графиктік мәтін құрай алады; Көптеген оқушылар: шартты белгілерді ескеріп, графикалық мәтінді құрастырып, тиімді жаза алады; Кейбір оқушылар: әр түрлі нақты деректерге сүйене отырып, графикалық мәтінді сауатты жазады. |
|
|||||||
|
Бағалау критерийлері |
Тақырыпқа қатысты деректерді жинақтап, графиктік мәтін құрау |
|
|||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: мәтін құрайды, сызба құрастырады |
|
|||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: экология, туризм, қорық |
|
||||||||
|
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: менің ойымша..., менің пікірімше...
|
|
||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: Қазақстанның қандай көрікті жерлерін білесің? Өзің тұрған жер көрікті деп ойлайсың ба? Неліктен? |
|
||||||||
|
Құндылықтар |
Айналаға құрметпен қарау |
|
|||||||
|
Пәнаралық байланыс |
География |
|
|||||||
|
Алдыңғы оқу |
«Бумеранг» әдісі арқылы алған білімін қорыту |
|
|||||||
|
Жоспар |
|
||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Жоспарланған іс – әрекеттер |
Ресурстар |
|
||||||
|
Сабақтың басы |
Ой шақыру. «Суретті кеспелер» әдісі
Қазақстанның қандай көрікті жерлерін білесің? Өзің тұрған жер көрікті деп ойлайсың ба? Неліктен? Жетек сұрақты қою арқылы сабақтың тақырыбы ашылады.
Топқа
бөлу. Оқушылар сурет қиындыларын
құрастыру арқылы төрт топқа
бөлінеді. |
https://yandex.kz/images/search?p=2&text=%D2%9B%D0%B0%D0%B7%D0%B0%D2%9B%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0%B0%D2%93%D1%8B%20%D0%BA%D3%A9%D1%80%D1%96%D0%BA%D1%82%D1%96%20%D0%B6%D0%B5%D1%80%D0%BB%D0%B5%D1%80 |
|
||||||
|
Сабақтың ортасы Бекіту |
Тапсырма №1 «Түртіп алу» әдісі ЖЖ. берілген ресурстарды пайдаланып, нақты деректер жинақта. Қажетті ақпараттарды түртіп ал. Дескриптор:
ҚБ. Смайликтер арқылы Тапсырма №2 «Графикалық кесте» әдісі ТЖ. Сызба бойынша жинақтаған деректерді пайдаланып, шағын графикалық мәтін құра
Дескриптор:
ҚБ. Ым-ишара арқылы Тапсырма №3 «Көрсет және әңгімеле» әдісі Ж. Мәтін бойынша сызба құрастыр Ақсу-Жабағылы. Қазақстан мен Орта Азиядағы алғашқы қорық Оңтүстік Қазақстан облысында орналасқан. Ақсу-Жабағылы қорығы Батыс Тянь-Шань тауының 850 шаршы метр аумағын алып жатыр. Қорықта өсімдіктердің 1279 түрі кездеседі, оның 57 түрі Қызыл Кітапқа енген. Сүтқоректі жануарлардың 51 түрі мекен етеді. Сайрам-Ұғам (өгем) мемлекеттік ұлттық табиғи саябағы. Аумағы 149 мың гектарға жететін Оңтүстік Қазақстан облысында орналасқан саябақ 2006 жылы ұйымдастырылды. Саябақ құрылған кезде басты мақсат Батыс Тянь-Шань тау жоталарындағы табиғат байлықтарын қорғау мен экологиялық туризмді дамыту болды. Табиғатты қорғау жұмыстарының ерекшеліктеріне байланысты саябақ қорық, шектеулі шаруашылық жұмыстарын жүргізу, туристтік болып үш аймаққа бөлінген. Саябақта өсімдіктердің 1500-ден астам түрі, сүтқоректілердің 60-тан астамы түрі, құстардың 300 түрі кездеседі. Көкшетау. Ақмола облысында орналасқан аймақ. Бұл аймақта Зеренді, Шалқар, Саумалыкөл, Имантау көлдері бар. Орманды алқап аймақтың 60%-ын құрайды. Бұл аймақтың орман-көлдері қорғалып, Көкшетау Ұлттық саябағының құрамына кіреді. Үлгі: Көлсай. Алматы қаласынан 300 шақырым қашықтықта Күнгей-Алатау баурайында Көлсай мекені орналасқан. Бұл аймақта үш көл бар: Көлсай-1, Көлсай-2, Көлсай-3.Көл суы мөлдір, ауасы таза, табиғаты тартымды. Қайыңды көлінің жағалауында киіз үйлер тігілген ауыл бар. Бұл аймаққа бірнеше күнге келген жандар тау суына шомылып, саумалыдан дәм татса болады
Алматы Көлсай
Дескриптор:
ҚБ. жұлдызшалар «Еркін микрофон» әдісі
|
Газет, журнал, кітап https://yandex.kz/images/search?p=2&text=%D2%9B%D0%B0%D0%B7%D0%B0%D2%9B%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0%B0%D2%93%D1%8B%20%D0%BA%D3%A9%D1%80%D1%96%D0%BA%D1%82%D1%96%20%D0%B6%D0%B5%D1%80%D0%BB%D0%B5%D1%80 Микрафон
|
|
||||||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия
Әлі де ізденуім керек мен сабақты жақсы түсіндім өте қызықты, жақсы түсіндім
|
стикер |
|
||||||
|
Қосымша ақпарат: «Қазақстандағы көрікті жерлер» мәлімет жинақтау |
|
||||||||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіреміз? |
Бағалау –оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс –денсаулық жəне қауіпсіздік, АКТ- мен байланыс, құндылықтармен байланыс (тəрбие элементі) |
|||||||
|
Тапсырмадан кейін қалыптастырушы бағалау мен кері байланысжасап, оқушылардыңбелсенділігінарттырамын |
«Еркін микрафон» әдісін пайдаланып, оқушылардың сабақты қаншалықты деңгейде меңгергенін байқаймын |
Геошрафия пәніменсабақтаса отырып, айналаға құрметпен қарау |
|||||||
|
Рефлексия. Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарлаған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге? |
Сабақ барысында мен оқу мақсаттарына бағытталған тапсырмаларды орындату арқылы мақсатыма жеттім. Сабақта оқушылар мәтін бойынша сызба құрастыруды, сызбаға сүйеніп, мәтін құрастырады. Сабақ жақсы деңгейде өтті. Әдіс-тәсілдерді тиімді қолданып, уақытты үнемді пайдаландым. |
||||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты) 1. графикалық кесте 2.еркін микрафон Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді? (оқыту мен оқуға қатысты) 1. 2. Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? 1. 2. |
|||||||||
шағым қалдыра аласыз


















