Материалдар / Қазақстандағы көрікті жерлер. Бірге жазылатын сөздер 6-сынып қмж

Қазақстандағы көрікті жерлер. Бірге жазылатын сөздер 6-сынып қмж

Материал туралы қысқаша түсінік
Бірге жазылатын сөздер грамматикалық тақырыбында 6-сыныпқа сабақ өту барысы.(ҚМЖ). Жаңа сабақ. Сергіту сәті,топқа бөлу.«Броундық қозғалыс» әдіс.«Домино» әдісі. Кері байланыс «Аяқталмаған сөйлем» тәсілі
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
14 Қараша 2023
588
1 рет жүктелген
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар

Пән: Қазақ тілі Т2

1. Қазақстандағы көрікті жерлер. Бірге жазылатын сөздер.

Күні :

Педагогтің аты-жөні:

Сынып: 6

Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар :

Сабақтың тақырыбы: Менің отаным - Қазақстан

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

6.1.1.1 - Бірге жазылатын сөздерді анықтау.

6.2.1.1 - бірге жазылатын сөздерді анықтап, жинақы мәтін жазу.

Сабақтың мақсаты :

Барлық оқушылар: Бірге жазылатын сөздердің ережесін ескере отырып, орфографиялық нормаға сай жазу

Тілдік мақсаттар

Емел, Бозжыра, Шарын шатқалы, Хан тәңірі

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

(2 минут)

«Гүлмен тілек»

(Сергіту және топқа біріктіру)





Сабақ мақсатымен таныстыру

Оқушылар арнайы дайындалып келген гүлді алақандарына салып тұрып, бір-біріне тілек тілейді.

Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады ,көңіл-күйін көтереді,бауырмалдығын оятады.






слайд


Суреттер

Сабақтың ортасы

(35 минут)


Жаңа сабақты түсіндіру

(15 минут)

«Броундық қозғалыс» әдіс.

Сынып ішіне тақырыпқа қатысты мәліметтер мен ақпараттар орналастырылады.


Тыңдалым


https://youtu.be/K8Xt_Te5P_w?si=If-jYKc7M3AV42hU

«Бурабай» мәтінін тыңдап, мәтіннің ішінен түйінді сөздерді борт журналына түсіріңдер.

Ә) Екі не үш түбірден біріккен 10-15 географиялық атау жазып, олармен сөйлем құрастырыңдар.


Айтылым

2-тапсырма.

Бірігіп жазылған сөздердің астын сызып, ережесін түсіндіріңдер.

Алтынемел әлемі


Таутеке, ақбөкендер шапқылаған, Бүркіті қыран болып жарқыраған. Сазан менен көксерке, ақмарқалар Кең көлінде ұландай боп шалқыған.


Ә) Екі сөзден құралған шөп, балық, аң, құс аттарына мысал ойлап жазыңдар.


Жазылым

3-тапсырма

Деңгейлік тапсырмаларды орындаңдар.


1-деңгей. «Артық болмас білгенің» мәтінінен біріккен сөздерді теріп жазыңдар.

Алтынемелдің көрнекті орындарының ішіндегі ең таны малы - Бесшатыр көне қорымдары. Сыртынан қарағанда биіктігі жиырма метрлік қарапайым төбелерге ұқсайды.


2-деңгей. Берілген түбір сөздерден біріккен сөз жасаңдар.


Ақ, ішек, ала, тас, омыртқа, зейнет, баспа, кәсіп, ит, дидар, сегіз, көз, сүт, ас, мұрын, қазан, тоқ, мойын, қашан, жол, бет, ашар, өнер, қатынас, ақы, қоректілер, сөз, еш, ара,

соқыр, инфра, теке, сақал, қызыл.


3-деңгей. Орфографиялық сөздіктен бірінші сыңары теле, радио, авто, аэро, агро, авиа, фото, кино, ультра, инфра, электр сөздерінен жасалған біріккен сөздерді теріп, олармен сөйлем құрастырыңдар.


Жазылым

4- тапсырма

Үш топқа бөлініп, тапсырмаларды орындаңдар.

Сыңарын тауып, дәптерге көшіріп жазыңдар.







«А, В, С» әдісі.

Оқушылардың сұрақ қою дағдысы қалыптасады және сұрақ қою арқылы өзара ашық пікірлеседі.

Оқылым

Тапсырма:

Мәтінді оқып, өсімдіктердің атауларын қатыстырып, «Табиғат аясында» тақырыбында жинақы мәтін жазыңдар.

Мәтінде біріккен сөздерді пайдаланып, оларды емлеге сүйеніп жазыңдар.

«Домино» әдісі.



Оқушылар бүкіл сынып ішінде қозғала жүріп, берілген тақырып бойынша ақпарат жинайды.



"Борт"жураналын толтырады, сөйлем құрастырады.





Айтылым бойынша ережені түсінеді, екі сөзден құралған аң-құс атауларын жазады.



3-деңгейлік тапсырмаларды орындайды.



4 - тапсырманы орындайды.



А - сұрақ қояды.

В - жауап береді.

С – айтқан жауаптарды бақылайды, толық болмаса толықтырады.

Оқушылар топта үшеуден отырады. А — сұрақ қоюшы, В – жауап беруші, С — бақылаушы рөлін атқарады. Бақылаушы қажетті жерлерін түртіп алып, әңгіме соңында қорытынды береді.

Оқушылар осы сұрақтарға жазбаша стикерге жауап береді. Ұсыныс, тілектерін айтады.
Бірге жазылатын сөздердің 8 жолын атаңдар.

Қай кезде ақ, қара, қызыл, қоңыр, сұр, шұбар сияқты сын есімдер бөлек жазылады?

Ауызша кері байланыс беру. Жақсы! Тамаша!

Оқылым

Мәтінді оқиды, жинақы мәтін жазады, бірге жазылатын сөздерді пайдаланады.

Қағаз қиындылары домино пішіндес қиылып, ортасынан қаламмен сызылады. Топтағы бірінші оқушы оң жақ бөлігіне сұрақ жазады, келесі оқушы келесі домино парақшасының сол жағына сол сұрақтың жауабын жазып, оң жағына өз сұрағын береді, тиісінше келесі оқушы өз доминосына осындай жазба қалдырады.Барлық топ өз доминоларын жасап болған соң, араластырып, көршілес топқа домино қиындыларын құрастыруға ұсынады. Әрі жылдам, әрі дұрыс құрастырған топ жеңіске жетеді.

«Бас бармақ»

Рисунок 1 Рисунок 2













Ауызша кері байланыс беру. Жақсы! Тамаша!

.

Ауызша кері байланыс беру. Жақсы! Тамаша!


Оқулық

7 бет












Оқулық

8 бет








Оқулық

8 бет



















Сабақтың соңы

8 минут

Үй тапсырмасын беру : 6-тапсырма. Берілген сөздер мен сөз тіркестерінен сөйлем құрастырып, емлесін есте сақтаңдар.

Алтынемел, Қатутау, қияқөлеңді шалғындар, кыска- аталық қызғалдақтар, қосмекенді көлбақа, қарақұйрық, тауешкі, ақбөкен, сүтқоректілер.



Кері байланыс

«Аяқталмаған сөйлем» тәсілі

«Мұғалімге жеделхат» тақтасына оқушылар стикер жапсыру арқылы орындалады.


Оқушылар өздеріне жақын сөйлемді таңдап, айтылған ойды жалғастырады:

- бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім.

- бүгін сабақта қуантқаны.....

- мен өзімді.....үшін мақтар едім.

- маған ерекше ұнағаны.....

- сабақтан соң маған........келді.

- бүгін маған..........сәті түсті.

- қызықты болғаны.....

- ......қиындық тудырды.

- менің түсінгенім.....

- енді мен......аламын

Бағалау

Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды.

Өзін-өзі бағалау.

1- тапсырма. 2 балл

2- тапсырма. 2 балл

3- тапсырма. 3 балл

4-тарсырма. 1 балл

5- тапсырма . 2 балл

Критерийлер:

1. Бірігіп жазылатын сөздер құрастырады, ережесін түсіндіреді.

2. Біріккен сөздерді теріп, сөйлем құрастырады.

3. Орфографиялық сөздікті пайдалана отырып, жинақы мәтін жазады.



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ