Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Қазақстанның 1965-1985 жылдардағы әлеуметтік-экономикалық дамуы.(өнеркәсіп өндірісі)
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Сабақ: 41Сабақтың тақырыбы:Қазақстанның 1965-1985 жылдардағы әлеуметтік-экономикалық дамуы.(өнеркәсіп өндірісі) |
Мектеп: Ы.Алтынсарин атындағы №49 мектеп-гимназия |
||
Күні:8.02.2018ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Маглумова Рыскул |
||
Сынып:9 «Ә» |
Қатысқандар саны: |
||
Қатыспағандар саны: |
|||
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
Оқушыларға 60 жылдардағы экономиканы нығайту үшін жүргізілген реформалар, ғылымда жеткен жетістіктер мен шаруашылықтағы дағдарыстардың себеп салдарына талдау жасап, теориялық білімдерін жетілдіру, шығармашылық ізденістерін дамыту. |
||
Оқу мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
||
Жаңа тақырып жөнінде түсінік қалыптасады. Берілген тақырыпты мағынасы мен мазмұнын түсінеді. Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды, сұраққа жауап береді. |
|||
Оқушылардың басым бөлігі: |
|||
Топпен және өз бетінше жұмыс істеу белсенділігі артады.Өз бетінше жұмыс жасайды, қозғалыс қимылдарының барысын ажыратады. Алған білімдерін тәжірибеде қолдана алады. |
|||
Кейбір оқушылар: |
|||
Оқушы өз ойын еркін, сыни тұрғыдан ойлай отырып, жеткізе және талдай алады. Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмаларды орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер келтіре алады. |
|||
Тілдік мақсат |
Оқушылар: картамен жұмыс жасай алады, диалогқа түседі, ойын жеткізе алады. Ментальді карта құрастырады, тарихи оқиғаның нәтижесіне баға береді. |
||
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
|||
Целлюлоза, мелиорация, шаруашылық есеп сөздерінің мағынасын ашамын |
|||
Сыныптағы диалог жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
|||
Целлюлоза, мелиорация, шаруашылық есеп сөздерінің мағынасын ажырата алады, тың игерудегі жағымды жағымсыз жақтарды салыстыру арқылы тұжырымдай алады. |
|||
Жазылым бойынша ұсыныстар: картамен жұмыс жасай алады, ментальді карта мен кластер құрастыра алады, тың игерудегі жағымды жағымсыз жақтарды салыстыру арқылы тұжырымдай алады |
|||
Сабақта қолданылатын материалдар |
интерактивті тақта, бейнеролик, флипчаттар, түсті қаламдар, А4 қағазы,стикерлер... |
||
Пәнаралық байланыс |
География, қазақ тілі, саясаттану. |
||
Дерек көздері |
|||
Алдыңғы оқу |
1954-1965 жж. қоғамдық-саяси өмірі |
||
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
|
Басталуы (10минут) 1 минут 3 минут 6 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу; -оқушылардың құрал жабдықдарын түгендеу Мозайка әдісі сандар арқылы топқа бөлу «Серпілген сауал» әдісін қолдану арқылы оқушылардың сабаққа қызығушылығын ояту арқылы үй тапсырмасын сұраймын. Үй тапсырмасын бекіту:Де Бононың қалпақтары:
|
1 топ- 1 саны 2 топ- 2 саны 3топ – 3 cаны үй тапсырмасын қортындылау-да Де Бононың 6 қағидасы. |
|
Ортасы (20минут) 3 минут 5 минут 12 минут |
1.Жаңа сөздермен таныстыру. Тақырыптың қысқаша мазмұнын түсіндіру.
2. Жаңа тақырыпты меңгерту үшін ЖИГСО әдісін қолданамын. Оқушыларға тақырыпқа сай алдын-ала мәтіндер таратылады.
1- топ «Саясаттанушылар»Жұпта/топта шектеулі уақытта тапсырмаларын диалогқа түсе отырып ментальды карта құрастырады, тапсырмаларын қорғайды. 4 мин
Экономиканы қайта құру бағытындағы өзгерістер
2-топ «Тарихшылар»Жұпта/топта шектеулі уақытта жауапқа қарай талдау жасап, сұрақ қояды. 3 мин (1. Ғылыми-техникалық прогрессті дамытудың маңызы қандай? 2. Ғылыми-техникалық прогрессті дамытудың жетістіктерін ата. 3. Ғылыми-техникалық прогрессті дамытудағы қайта құрудың бағыты қалай болды?)
Сұрақты тап... Сұрақтардың бірнеше жауабы берілген. Қандай сұрақ қойылды?
3- топ.«Хронологтар» Жұпта/топта шектеулі уақыттаментальды карта құрастырып,тақырыпқа сипаттама жасайды. 5 мин
Өнеркәсіп дамуындағы салалық жетістіктер мен кемшіліктер.
|
Слайд Таратпа қағаздар Карта, дәптер, Оқулық Оқушыларға алдын-ала суреттер таратылады |
|
Аяқталуы (10 минут) 4 минут 3 минут |
1. Берілген (төмендегі) сөздерді пайдаланбастан бүгінгі сабақтың әрбір негізгі сөзін түсіндіру үшін сізде бір минут бар: әр топқа 1 сөзден беру. 1 топ: Реформа 2 топ: Ғылыми техника 3 топ: Өнеркәсіп 2. Кері байланыс. «Бағдаршам»әдісі арқылы алынады.
1.Түсіндім - қызыл 2. Жартылай түсіндім – сары. 3. Түсінбедім – жасыл. |
Дәптер, қалам Қима-қағаздар |
|
Рефлексия. 3 минут |
Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстары туралы ойларын білу үшін жүргізу Есімде қалған 3 мәлімет: ____________ ____________ ____________ Мені қызықтырған 2 тәсілді ата: ____________ ____________ Маған қиындық тудырған сұрақ: ____________ |
Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын екі түрлі түсіндірмелі күнделікке жазады. |
|
Үйге тапсырма. |
Тақырыпты оқу. Кесте толтыру. Сұрақтары бар қорап.Кабинетте қорап қойылып, оған оқушылар сабақтың соңында өз сұрақтарын қалдыра алады. Бұл сұрақтар келесі сабақтың басында талқыланады. |
||
Қорытынды бағамдау 1. Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 3. Сабақ барысында мен, сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
-
1965 жылгы КОКП кыркүйек пленумында өнеркәсіпті басқару жүйесі өзгертілді:
-
1967 жылдын аягына карай жанаша жұмыс істей бастаган өнеркәсіп орындарының саны:
-
1970 жылдары жоспарлаудың жаңа жүйесі бойынша жұмыс істеуге көшкен кэсіпорындар пайызы:
-
1960 жылдардың екінші жартысында салынган электр
станциясы:
-
1972 жылы салынган электр станциясы:
-
1970 жылдар ішінде ашык әдіспен, өзіндік күны арзан көмір өндірілетін кәсіпорын орналаскан:
Сабақ: 41Сабақтың тақырыбы: Қазақстанның 1965-1985 жылдардағы әлеуметтік-экономикалық дамуы. (өнеркәсіп өндірісі) |
Мектеп: Ы.Алтынсарин атындағы №49 мектеп-гимназия |
||
Күні:8.02.2018ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Маглумова Рыскул |
||
Сынып: 9 «Ә» |
Қатысқандар саны: |
||
Қатыспағандар саны: |
|||
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
Оқушыларға 60 жылдардағы экономиканы нығайту үшін жүргізілген реформалар, ғылымда жеткен жетістіктер мен шаруашылықтағы дағдарыстардың себеп салдарына талдау жасап, теориялық білімдерін жетілдіру, шығармашылық ізденістерін дамыту. |
||
Оқу мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
||
Жаңа тақырып жөнінде түсінік қалыптасады. Берілген тақырыпты мағынасы мен мазмұнын түсінеді. Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды, сұраққа жауап береді. |
|||
Оқушылардың басым бөлігі: |
|||
Топпен және өз бетінше жұмыс істеу белсенділігі артады.Өз бетінше жұмыс жасайды, қозғалыс қимылдарының барысын ажыратады. Алған білімдерін тәжірибеде қолдана алады. |
|||
Кейбір оқушылар: |
|||
Оқушы өз ойын еркін, сыни тұрғыдан ойлай отырып, жеткізе және талдай алады. Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмаларды орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер келтіре алады. |
|||
Тілдік мақсат |
Оқушылар: картамен жұмыс жасай алады, диалогқа түседі, ойын жеткізе алады. Ментальді карта құрастырады, тарихи оқиғаның нәтижесіне баға береді. |
||
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
|||
Целлюлоза, мелиорация, шаруашылық есеп сөздерінің мағынасын ашамын |
|||
Сыныптағы диалог жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
|||
Целлюлоза, мелиорация, шаруашылық есеп сөздерінің мағынасын ажырата алады, тың игерудегі жағымды жағымсыз жақтарды салыстыру арқылы тұжырымдай алады. |
|||
Жазылым бойынша ұсыныстар: картамен жұмыс жасай алады, ментальді карта мен кластер құрастыра алады, тың игерудегі жағымды жағымсыз жақтарды салыстыру арқылы тұжырымдай алады |
|||
Сабақта қолданылатын материалдар |
интерактивті тақта, бейнеролик, флипчаттар, түсті қаламдар, А4 қағазы,стикерлер... |
||
Пәнаралық байланыс |
География, қазақ тілі, саясаттану. |
||
Дерек көздері |
|||
Алдыңғы оқу |
1954-1965 жж. қоғамдық-саяси өмірі |
||
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
|
Басталуы (10минут) 1 минут 3 минут 6 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу; -оқушылардың құрал жабдықдарын түгендеу Мозайка әдісі арқылы топқа бөлу «Серпілген сауал» әдісін қолдану арқылы оқушылардың сабаққа қызығушылығын ояту арқылы үй тапсырмасын сұраймын. Үй тапсырмасын бекіту: Де Бононың қалпақтары:
Қоғамдағы жаңа өзгерістер туралы
50 жж. экономикадағы жетістіктер
Сыртқы сауда қатынастары
Басқару жүйесі
Жазалау шаралары
Жинақтау.
|
1 топ- жасыл түс. 2 топ- Қызыл түс 3топ - сары түс. үй тапсырмасын қортындылау-дың 6 қағидасы. |
|
Ортасы (20минут) 3 минут 5 минут 12 минут |
1.Жаңа сөздермен таныстыру. Тақырыптың қысқаша мазмұнын түсіндіру.
2. Жаңа тақырыпты меңгерту үшін ЖИГСО әдісін қолданамын. Оқушыларға тақырыпқа сай алдын-ала мәтіндер таратылады.
1- топ «Саясаттанушылар» Жұпта/топта шектеулі уақытта тапсырмаларын диалогқа түсе отырып ментальды карта құрастырады, тапсырмаларын қорғайды. 4 мин
Экономиканы қайта құру бағытындағы өзгерістер
2-топ «Тарихшылар» Жұпта/топта шектеулі уақытта жауапқа қарай талдау жасап, сұрақ қояды. 3 мин (1. Ғылыми-техникалық прогрессті дамытудың маңызы қандай? 2. Ғылыми-техникалық прогрессті дамытудың жетістіктерін ата. 3. Ғылыми-техникалық прогрессті дамытудағы қайта құрудың бағыты қалай болды?)
Сұрақты тап... Сұрақтардың бірнеше жауабы берілген. Қандай сұрақ қойылды?
3- топ. «Хронологтар» Жұпта/топта шектеулі уақытта ментальды карта құрастырып,тақырыпқа сипаттама жасайды. 5 мин
Өнеркәсіп дамуындағы салалық жетістіктер мен кемшіліктер.
|
Таратпа қағаздар Карта, дәптер, Оқулық Оқушыларға алдын-ала суреттер таратылады |
|
Аяқталуы 3 минут 3 минут |
1. Сөздің өзін пайдаланбастан бүгінгі сабақтың әрбір негізгі сөзін түсіндіру үшін сізде бір минут бар: әр топқа 1 сөзден беру. 1 топ: Реформа 2 топ: Ғылыми техника 3 топ: Өнеркәсіп
2. Кері байланыс. Әр топ мүшесінен алынады.
1.Түсіндім - қызыл 2. Жартылай түсіндім – сары. 3. Түсінбедім – жасыл. |
Дәптер, қалам Қима-қағаздар |
|
Рефлексия. 3 минут |
Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстары туралы ойларын білу үшін жүргізу Сабақта ұнаған 3 кезеңді ата: ____________ Ұнаған 2 сұрақты ата: ____________ Келешекке ұсыныс:____________ |
Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын екі түрлі түсіндірмелі күнделікке жазады. |
|
Бағалау. 1 минут |
Топтық және дара бағалау. Оқушыларға смайликтер тарату арқылы бағалау. |
Топ басшысы бағалау арқылы өз тобының мүшелерін бағалайды. |
|
Үйге тапсырма. |
Тақырыпты оқу. Кесте толтыру. Сұрақтары бар қорап. Кабинетте қорап қойылып, оған оқушылар сабақтың соңында өз сұрақтарын қалдыра алады. Бұл сұрақтар келесі сабақтың басында талқыланады. |
||
Қорытынды бағамдау 1. Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 3. Сабақ барысында мен, сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
-
1965 жылгы КОКП кыркүйек пленумында өнеркәсіпті басқару жүйесі өзгертілді:
-
1967 жылдын аягына карай жанаша жұмыс істей бастаган өнеркәсіп орындарының саны:
-
1970 жылдары жоспарлаудың жаңа жүйесі бойынша жұмыс істеуге көшкен кэсіпорындар пайызы:
-
1960 жылдардың екінші жартысында салынган электр
станциясы:
-
1972 жылы салынган электр станциясы:
-
1970 жылдар ішінде ашык әдіспен, өзіндік күны арзан көмір өндірілетін кәсіпорын орналаскан:
1964 жылы СОКП Орталық Комитетінің қазан
Пленумында партия басшылығы ауысты. Пленум Н.С. Хрущевті партияның
ОК-нің бірінші хатшылығынан босатты. Оның орнына Л.И. Брежнев,
үкімет басына А.И. Косыгин тағайындалды. 60-жылдардың ортасында
шаруашылық реформалары жүрпзілді. 1965 жылы қыркүйек айында
партияның ОК-І Пленум өткізіп, онда экономиканы басқарудың
әкімшілік әдісі сыналып, кәсіпорындардың өз еркімен дамуына,
шаруашылық есепті дамытуға, экономиканы дамыту үшін материалдық
жа-ғынан ынталандыруға көңіл бөлінді. Бұның бәрі сегізінші
бесжылдық (1966-1970) кезінде халық шаруашылық кешеніне жоспарлы
экономиканы енгізген уақыттан бәрі жоғары көрсеткіштерге қол
жеткізуге алып келген еді. Бұл бес-жылдық тіпті «алтын бесжылдық»
деген атқа ие болды. 60-жылдары Қазақстанда өнеркәсіп құрылысы кең
көлемде жүрпзілді, бірақ республиканың экономикасы шикізаттық
бағытта болғандықтан, негізінен өндіруші салалар ғана дамыды
1961-1970 жылдар арасында Қазақстанда 1709 жаңа кәсіпорын,
сондай-ақ көпшілігі қайта жөндеуден өткізілген және жаңа техникамен
жабдыкталған нысандар іске қосылды Қара металлургия алу
Соколов-Сарыбай және Қарағанды комбинаттарында, Ермак темір балқыту
зауытында, ал түсті металлургия алу Лени-ногор, Жезқазған,
Павлодар, Өскемен комбинаттарында қарқынды дамы-ды. Бұл кезеңде
Маңғыстау мұнай кені де маңызды мұнай аймағына айнал-ды. Ең ірі
химия өнімін дайындайтын Қаратау тау-кен химия комбинаты бол-ды.
Қазақстан сары фосфордың бұкілодақтық өнімінің 90%-ын, жемдік
фос-фаттың 40%-ын, мыс, мырыш, қорғасынның 70%-ын берді. Республика
хром өндіруден КСРО бойынша бірінші орын, ал көмір, шойын және
марганец өндіруден ұшінші орынды иемденді. 1965 жылы Компартияның
ОК-нің наурыз Пленумы болып, онда тиімді аг-рарлықсаясат жасау
мәселелері талқыланды. Ауыл шаруашылықенімдерінің бағасын өсіріп,
жоспардан тыссатылуы үшін қосымша қаржы теленді, колхоз-дар мен
совхоздардың материалдық базасы нығайтылды, салық саясаты
өзгертілді. Аграрлық салаға шаруашылық есепті енпзу шаралары
белпленді. Бұл шаралар жартылай сипатта жүрпзілгенімен, біршама
алға жылжулар да көрініс берді. 1970 жылы өндірістің тиімділігін
арттыру нәтижесінде енеркәсіп өнімдерінің өсу керсеткіші 70%-ды
құрады. 60-жылдардың екінші жартысында ауыл шаруашылығының жалпы
өнімі де 28%-ға өсті 60-жылдары, 70-жылдардың басында басталған
реформалар бірте-бірте тежеле бастады. Қоғамдық өндірістің
тиімділігін арттыру жүзеге аспады. Экономикалық әлеуетті арттыру
республиканың қорын пайдалану, шикізат және отын-энергетикалық
ресурстарын айналымға енпзу арқылы жүрді. 1970-1985 жылдар арасында
өнеркәсіп енімінің жалпы көлемі екі есеге өсті, ал машина жасау,
химия енеркәсібі өнімі үш есе артты. Мыңға жуық өнеркәсіп орындары
мен цехтар іске қосылды. Олар Қазақ газ өңдеу зауыты, Шевченко
пластмасса зауыты, Қарағанды резеңке-техникалық бұйымдарын
шығара-тын зауыты, Павлодар және Шымкент мұнай өңцеу зауыттары,
Қарағанды металлургия комбинатындағы ақ қаңылтыр шығару цехы,
Екібастұз және Ермак ГРЭС-І, Қапшағай ГЭС-і, Жәйрем тау-кен
комбинаты және т.б. болды. Маңғыстау, Қаратау-Жамбыл және
Павлодар-Екібастұз аумақтық-өнеркәсіптік кешендері құрылды.
Кеңестік экономика непзінен директивалық ұстаным мен орталықтың
жоғарыдан бұйрық беру әдісі арқылы басқарылды. Қазақстан
енеркәсібінің 50%-ы одақтық министрліктердің қарауында болды.
Одақтық министрліктер республиканың мүддесін көздемеді, әлеуметтік
салада, ұлттық кадрларды дайындауда, қоршаған ортаны қорғауда
(Семей полигоны мен Аралдың эко-логиялық апатқа ұшырауы)
қиыншылықтар туындады. Мысалы, сол кезеңде Арал теңізінің деңгейі
14 метрге, аумақтық көлемі 40%-ға, су келемі 60%-ға төмендеді.
Тартылған теңіз түбі тұз ошағына айналды. Мұндай жағдай гепа-тит,
туберкулез сияқты эпидемиялық аурулардың өсуіне әкеп соқты,
соны-мен қатар онкологиялық аурулардың көрсеткіші бұл елді мекенде
одақ көрсеткішінен 15 есе асып түсті. 6717 км2 аумақты алып жатқан
Байқоңыр ғарыш айлағында да экологиялық мәселе өте күрделі болды.
Қазақстан террито-риясыныңт 4,6 млн га аумағы оның пайдаланылған
зымырандар қондырыла-тын жерге айналды. Онымен қоса Семей атом
полигонында зиянды 200 жер асты нысаны (штолня) болды. КСРО-да
жасалынған 715 ядролық жарылыстың 470-і Қаэақстанда жасалды. Каспий
маңы ойпатындағы Азгир полигонында 17 жер асты жарылысы,
республиканың басқа жерлерінде тағы 21 жарылыс іске асырылған.
70-80-жылдары Қаэақстанның экономикасында шикізат өндіру
басым-дыққа ие болғандықтан, халық тұтынатын тауарлардың 60%-ы
басқа одақ-тас республикалардан әкелінді, ал оның көпшілігі
Қазақстанда өндірілген шикізаттардан дайындалды. Экономикадағы
дағдарыстық ахуалдың пісіп жетілуі өнеркәсіп өнімдерін шығарудың
төмендеуі мен ұлттық табыстың азаюынан айқын көрінді. Егер
1970-1975 жылдары өнеркәсіп өнімінің жылдық өсуі 8,4% болса,
1980-1985 жылда-ры 3,8%-ға, ал ұлттық табыс осы жылдары 4,4%-дан
1,4%-ға дейін төмендеді. Осындай жағдайда 1977 жылы КСРО-ның жаңа
Конституциясы қабылда-нып, онда Кеңес халқы «дамыған социализм»
кезеңіне өтті деп жарияланды. Экономиканы әміршіл-әкімшіл басқару
әдісі материалдық ынталандыру-ды жоққа шығарып, экстенсивті даму,
мемлекеттік меншіктің үстемдігі, жұмыс-шыларды өнеркәсіп
қүралдарынан алшақтату, орталықтың билеп-төстеу жағдайына алып
келді. Қазақстан экономикасы 1980 жылдары дағдарысқа
тірелді.
Источник: http://e-history.kz/kz/contents/view/1103
©
e-history.kz
965-1966
жылдары Қазақстанда халық шаруашылығы Қеңесі және экономикалық
аудандардың халық шаруашылығы кеңестері таратылып, салалық одақтық
– республикалық министрліктер құрылып, өнеркәсіптік, құрылыс
материалдары, орман, целлюлоза – қағаз және ағаш өңдеу, азық –
түлік т.б. кәсіп орыңдары біріктірілді. 60 жылдардын басында
өнеркәсіпті сапалық жағынан өзгерту, ғылыми негізде құру үрдісі
басталды. Қазақстанда өнеркәсіпке жаңа техниканы енгізу жоспары
жасалды. Ең алдымен өндірісті электрлендіру мәселесі қолға алынды.
Қарағандыда іске кіріскен екінші МАЭС пен Бұқтырма су – электір
станциясы техникалық – экономикалық көрсеткіштерінің жоғарылығымен
ерекшеленді – 45 мың шақырымнан асатын қуатты электр тасымалдау
жүйесін орнатты. Қарағанды көмір кеніндегі механикаландырылған жүйе
еңбек өнімділігін 6%-ға дейін көтерді. Өндірістің
автоматтандырылған жүйесі 27 мың адамның еңбегін атқарды. 1985 жылы
жаңа технологиялық процесті өндіріске енгізгені үшін Ащысай
полиметалл комбинатына Лениндік сыйлық берілді. Екібастуз көмір
кесіндісіне озық технология қолданылып, қуатты экскаваторлар
пайдаланылды. Ғылыми – техникалық жетістігі нәтижесінде Шымкенттегі
М.И.Калинин атындағы заводта жұміс технологиясы жақсартілді. 1965
жылы Өзен кен орнында жаңа технология негізінде алғашқы мұнай
өндірілді. 1965 жылғы шаруашылық реформасы нәтижесінде ғылыми –
технологиялық процестерді өндіріске енгізу ісі өнеркәсіптегі
жағдайды түбірімен өзгертті. Реформа еңбекпен өндірісті
ұйымдастыруды жетілдіруге оң жол ашты. Кәсіпорындар қызметін
жоғарыдан реттеуге шамадан тыс әуестенушілік доғарылды, олардың
шаруашылық дербестігі ұлғая тусті. Пайда, баға, ақшалай сыйлық,
несие тәрізді экономикалық тұтқалар қозғалысқа келтірілді. Әрбір
жұмыскердің, тұтастай алғандағы кәсіпорынның материалдық
мүдделігіне баса назар аударылды. 1966 жылы Қазақстанның Өскемен
қорғасын – мырыш комбинаты, Шымкент – цемент заводы бастаған II
өнеркәсіп жұмыс жүргізудің жаңа тәртібіне көшті. 1970 жылы
Қазақстан өнеркәсібінің 70% - ы жоспарлаудың жаңа жүйесіне жұмыс
істеді. 1970 жылға қарай КСРО-ның халық шаруашылығында Қазақстанның
көмір және темір кенін өндіру, болат балқыту, қара металдар
прокаттау жөніндегі үлес салмағы өсті. Республикада бұрын болмаған
өнеркәсіп салалары өркендеді: титан, магний, синтетикалық каучук,
полиэтилен, көтергіш крандар өндірістері т.б.. Мұнай өндіру және
химия өнеркәсібі де бұл уақытта жалпыодақтық маңызға ие болды.
трикотаж фабрикасы алғашқы өнімін бере бастады. Бес жылдың ішінде
республикада жеңіл өнеркәсіптің 14 кәсіпорны салынды. Аз ғана
уақыттың ішінде Қазақстанда 170-ке жуық кәсіпорын іске қосылды.
Қуатты Екібастұз отын энергетика кешенінің құрылысы 1970 жылға
қарай басталды. 1975 жылға қарай еліміздегі кәсіпорындардың барлығы
энергиямен қамтамасыз етілді. 80 жылдары одақ көлемінде өндіріске
енгізілген ғалыми-техникалық жаңалықтардың 3% - ы Қазақстанға
тиесілі болды. Тоқырау кезеңі дейтін 1971-1985 жылдар аралығында
Қазақстан экономикасы бұрынғысынша техникалық прогреске кабілетсіз,
қарабайыр (экстенсивті) әдіспен жұмыс істеді. Соның өзінде халық
шаруашылығының дамуында кейбір келелі көрсеткіштерге қол жеткізді.
Мәселен, осы жылдарда өндіріс және ғылыми өндірістер құрылымдарының
саны 28-162 дейін, оның ішінде кәсіпорындар 1971 жылы – 97, ал 1985
жылы – 610 дейін
өсті. Бірақ
шаруашылық реформа нәтижесі күткендегідей болмады. Оның
себептері:
- КСРО-да
ҒТП негізінде түбегейлі өзгерістер жүргізу қажеттігі сөз жүзінде
мойындалғанымен, іс жүзінде бұрынғы басқару әдістерін қолдану
жалғаса берді.
- Мемлекетттік
– монополистік меншік ҒТП – ты тежеп, экономиканың тиімді дамуына
мүмкіндік бермеді.
- Өндірістік
берлістіктер құру ісі ғылыми-техникалық саясатта монополиялық
бетбағыттардың пайда болуына әкеп
тіреді.
Өндіріс
саласындағы
кемшіліктер:
-
Республикада бұрынғысынша шикізат өндірісіне біржақты бағдар
ұсталды.
- Республика
өндірісінде-көмірдің 50-60%-ы; мұнайдың 70%-ы, темірдің 11,5%-ы
рәсуа етілген.
- Әр түрлі
себептермен жұмысқа шықпай қалушылық салдарынан жұмыс уақыты босқа
жоғалды.
- Кәсіпорындар
құқы шектелді.
- Орталықтың
өктемдігі күшейді және де басқа ұнамсыз құбылыстар
көбейді.
- Жоспарларға
түзетулер енгізу сақталды. 1981-1985 жылдары әр түрлі министрліктер
мен ведомстволардың жоспарлары 300 реттен астам
түзетілді.
- Директивалық
жоспарлау экономикаға орасан зор нұқсан
келтірді.
Елдегі экокономикалық хал-ахуалды жақсарту үшін жаңа алғышарттар қалыптастырды.
60-жылдардың бас кезінде КСРО қуатты экономикалық және ғылыми жетістікке ие болды.
Ғылым дамуының ерекше жетістігі - Ю.А.Гагариннің ғарышқа ұшуы болды.
Қазақ КСР министрлер Кеңесі жанындағы Мемлекеттік ғылыми-техникалық комитет республиканың Мемлекеттік жоспарлау комитетімен бірге өнеркәсіп салаларында жаңа техниканы енгізу жоспарын жасады.
Өндірісті механикаландыру мен автоматтандыру жоспарларының орындалуын бақылайтын комиссиялар құрылды.
Бақылау комиссиялары – ғылыми-техникалық қоғамдар мен конструкторлық бюролар, өндірістік кеңестерден тұрды.
Ғылыми-техникалық прогрестің негізгі бағыттарының бірі – өндірісті электрлендіру болды.
Өдірісті электрлендірудің жетістіктері Қарағандының
2-ГРЭС-і мен Бұқтырма ГЭС-терінің жұмыс істеуімен ерекшеленді.
Көмір өндірудің механикаландырылуы Екібастұз көмір өндіріс орнын ірі кәсіпорынға айналдырды.
Мұнай өндіру, мұнай өңдеу, іздестіру-барлау жұмыстарының технологиясы тұтастай өзгерді.