Материалдар / Қазақстанның ірі физикалық- географиялық аудандары.

Қазақстанның ірі физикалық- географиялық аудандары.

Материал туралы қысқаша түсінік
Барлық оқушылар:Қазақстанныңірітабиғиаумақтық кешендерінжоспарбойыншасипаттайды; Оқушылардың көпшілігі:Антропогендік фактордың табиғи кешенге әсерін зерттейді; Кейбір оқушылар:Табиғи аумақтық кешендерге баға береді; ЕБҚтабиғи аумақтық кешендерді атласты пайдалана отырып көрсете алады;
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

 Қысқа мерзімді жоспар


             

Бөлім

3.5 Бөлім 3:Табиғатты пайдалану және геоэкология

Мұғалімнің аты-жөні:

Оспанова Айтжамал Сидратовна

Күні: 22.01.2024ж.

22.01.2024ж.

Сынып:9А

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қазақстанның ірі физикалық- географиялық аудандары.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.3.5.1 Қазақстанның ірі табиғи аумақтық кешендерін жоспар бойынша сипаттайды.Табиғи кешендерге антропогендік фактордың әсерін зерттейді.


Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Қазақстанның ірі табиғи аумақтық кешендерін жоспар бойынша сипаттайды ;

Оқушылардың көпшілігі: Антропогендік фактордың табиғи кешенге әсерін зерттейді;

Кейбір оқушылар: Табиғи аумақтық кешендерге баға береді;

ЕБҚ табиғи аумақтық кешендерді атласты пайдалана отырып көрсете алады;



Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының

әрекеті

Бағалау

Ресурсы

Сабақтың басы



(1-2 минут)





(3-6 минут)






















Сәлемдесу. Психологиялық ахуал туғызу.

Әдіс «Мен қандаймын»

Сәлеметсіңдер ме балалар, бір сөзбен айтып шығу.

Жарайсыңдар, енді қол соғып, қошемет көрсетіп қояйық, отырайық, өткен тақырыптарды қайталайық.

Үй тапсырмасын тексеру.

«Кім жылдам?»

Тапсырма: Қазақстанның физикалық картасын пайдаланып,қорықтардың орналасуын анықта.

Сандар

Табиғат кешені

1

Наурызым қорығы

2

Каратау қорығы

3

Аксу-Жабағылы қорығы

4

Маркакөл қорығы

5

Алакөл қорығы

6

Барсакелмес қорығы

7

Үстірт қорығы

8

Алматы қорығы

9

Корғалжын қорығы

10

Батыс Алтай қорығы



Бағалау критерийі

Дескриптор

Ұпай

Қорықтың орналасқан жерін анықтайды

Ретімен орналастыру

+



Берілген әдіс арқылы оқушылар өзі жайлы бір сөзбен айтып шығады.








Оқушылар дәптерлеріне 1 ден 10 ға дейін жазады.











































ҚБ өзін-өзі бағалау «Қол шапалақтау»













ҚБ дискрипторы 9-10 дұрыс жауапқа (+)

Қойылады (+) егер барлық 9-10 нысананы дұрыс көрсетсе

ЕБҚ оқушы 5 табиғат кешенін атайды

















Презентация PowerPoint. Смартфоны,

программа Padlet, сканер QR штрих-код. ,Қазақстанның физикалық картасы

слайд 1















слайд 2,3

















Сабақтың ортасы





(7-8 минута)





(9-14)

(14-24 минута)































































(24-29 минут)





























(30-35минута)

























36-41мин















































Тақырыпқа шығу.Ой шақыру.Миға шабуыл «Брейнсторминг».

Берілген сөздерден сабақтың тақырыбы мен мақсатын алып шығу .

Сабақтың тақырыбы: Қазақстанның ірі физикалық- географиялық аудандары.

Тапсырма№1 :жоспар бойынша оқулық мәтінін пайдаланып (қатар бойынша)

А)ТАК жоспар бойынша сипаттама бер.

Б) Кесте толтыр.

1 қатар- Сарыарка

2 қатар - Алтай тауы

3 қатар -Батыс Сібір жазығы

_____________________

Географиялық жағдайы


Жер бедері


Климаты


Ішкі су


Табиғат зоналары




Бағалау критерийі

Дескриптор

Ұпай

Жоспар бойынша сипаттама бер

Географиялық жағдайына байланысты


Жер бедеріне байланысты


Климатына


Ішкі суларына


Табиғат зоналарына




+

ЕБҚ: кескін картамен жұмыс.Жоспар бойынша бір нысанаға екі сипаттама береді.

Тапсырма № 2

Әдіс «Есте сақта»

1.Сарыарка

2.Алтай

3.Жайык

4-5.Каспий маңы ойпаты

6.Маркакөл

7.Аксоран

8.Тянь-Шань

9.шұғыл

10-13.Канал Ертіс-Карағанды

14.Белуха

15.Бұхтырма

ЕБҚ :оқушы 9сөз жазса бағаланады

Тапсырма №3 Мәтінмен жұмыс. 37 параграфтің 170-172-бетіндегі мәтінді қолданып,антропогендік фактордың табиғат кешеніне тигізетін әсерін зерттеу.

А) антропогендік табиғи жағдайды анықта ,

Бағалау критерийі

Дескриптор

Ұпай

Антропогендік факторды зерттеу


Табиғаттың антропогендік кешенін анықтайды




+

ЕБҚ оқушы мәтінді оқиды

Тапсырма № 4 Әдіс «Карта сөйлейді».Сарамандық кезең картамен жұмыс.

1.Шығыс Еуропа жазығы

2.Алтай тауы

3.Сарыарқа

4.Тянь-Шань

5.Тұран жазығы

6.Солтүстік Қазақ жазығы

7.Жоңғар Алатауы

8.Сауыр-Тарбағатай

9.Үстірт

10.Қаратау қорығы

Бағалау критерийі

Дескриптор

Ұпай

Орналасқан жерін анықтайды

Картадан көрсетеді


1




+

ЕБҚ оқушы есіне сақтаған нысанды көрсетеді

А) есінде қалған нысанды көрсету



Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды.









Оқушылар кестені толтырады,ауызша жауап береді,бір-бірін толықтырады.















































Есінде қалған сөздерді дәптерге жазады.



























Антропогендік кешенді жазады.













<

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ