Материалдар / Қазақстанның ірі физикалық-географиялық аудандары Қазақтың табиғи хоронимдері (физикалық-географиялық аудандардың атауы)
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Қазақстанның ірі физикалық-географиялық аудандары Қазақтың табиғи хоронимдері (физикалық-географиялық аудандардың атауы)

Материал туралы қысқаша түсінік
Қысқа мерзімді жоспар
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
16 Ақпан 2023
306
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Мектеп:

62 Н.Төреқұлов атындағы эжалпы орта білім беретін меектеп

Пәні:

География

Бөлім:

3 Физикалық география

3.4 Биосфера

Педагогтің аты-жөні:

Шалгинбаева А

Күні:

2023ж

Сынып:

Қатысқаны:

Қатыспағаны:

Сабақтың тақырыбы:

Қазақстанның ірі физикалық-географиялық аудандары

Қазақтың табиғи хоронимдері (физикалық-географиялық аудандардың атауы)

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

9.3.5.1 Қазақстанның ірі табиғи кешендерін жоспар бойынша сипаттайды

9.3.5.2 қазақтың табиғи хоронимдерін жіктеп, мағынасын түсіндіріп, транслитерациясын үш тілде ұсынады

Сабақтың мақсаты

Қазақстанның ірі табиғи кешендерін жоспар бойынша анықтау

Қазақтың табиғи хоронимдерін жіктеп, мағынасын түсіндіріп, транслитерациясын үш тілде ұсыну

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

8 минут


Ұйымдас тыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру




Ұйымдастыру кезеңі. БЫМ (бастапқы ынталандыру материалы) «Пазл» әдісі бой ынша жүргізіледі. Оқушыларға суреттер кескіні беріледі үш турлі сурет сол суреттің кескіндерін құрастыру арқылы оқушылар топқа бөлініп, құрастырылғын суреттің мағынасын түсіндіреді.


1-сурет

2-сурет

3 - сурет

1-топ Географиялық қабық

2-топ Табиғат кешені

3 топ Табиғат зонасы

БЫМ: / С:/ (Сыныптық жұмыс)

«Стикердегі диалог» әдісі арқылы оқушылардың айтылым және тыңдалым дағдысын қалыптастыруға бағытталады.

  • «Ноосфера» терминің қандай ғылымдардың есімдерімен байланыстыруға болады?

  • В.И.Вернадский ноосфера туралы ілімге қандай үлес қосты?Неліктен адамзаттың ноосфералық даму жолынан өтуі қажет болып саналады?

  • Жер бетінде ең ірі табиғат кешені қалай аталады?

  • Географиялық қабық қандай зоналық және азоналық табиғат кешендеріне бөлінеді?

  • Қазақстан қандай ірі табиғат аудандардан тұрады?

ЕБҚ оқушыға (есту және қабылдау деңгейі төмен) сұрақтарды жазбаша ұсынып, қолдау көрсетемін.

МТ: (мұғалім түсіндірмесі)

Оқушылардың болжам жауаптары арқылы сабақ тақырыбымен және оқу мақсаттары мен бағалау критерийлері оқушыларға таныстыру.

Топқа бөлінеді.








Оқушылар сұрақтар жауап береді. Оқушылар назарын сабаққа аударады.




ЕБҚ оқушы (есту және қабылдау қабілеті төмен) сұрақтарға жауапты жазбаша ұсынады.




А – деңгейлі оқушы жер бетіндегі ір табиғат кешенің сипаттайды;

В – деңгейлі оқушы ең ірі табиғат кешені мен географиялық қабық жайлы топтастыра алады;

С – деңгейлі оқушы берілген сауалдарға толық жауап ұсынады;

ҚБ:/ (қалыптастырушы бағалау) Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады








Ауызша мадақтау


9 сынып Қазақстанның географиясы https://yadi.sk/d/bnj107TmPDvmYQ



1-сурет

https://itest.kz/uploads/images/%D0%A2%D0%B0%D0%B1%D0%B8%D2%93%D0%B0%D1%82%20%D0%BA%D0%B5%D1%88%D0%B5%D0%BD%D1%96.svg

2-сурет

https://tak-to-ent.net/uchebniki/geo7kz/image039.jpg

AutoShape 2 3-сурет

https://cf.ppt-online.org/files/slide/l/LWMo1Z56tpUXQhvJbwgufmkTE9dz8Cq7s0ljiY/slide-6.jpg

Сабақтың ортасы


30 мин

Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары.

Т:/ (топтық жұмыс)

«Детальдарды қосу» әдісі арқылы оқушылар берілген ұғымды кеңейту қажет. Мұндағы мақсат берілген ұғымдарға сөздерді топтастыра отырып, оқушылардың танымдық, оқылым ,топта жазылым дағдыларын қалыптастыруға мүмкіндік жасайды.

1-тапсырма. Оқыған білімдеріңе сүйеніп, берілген ұғымдарды сөздермен байланысын анықтап, табиғи аудандар түсініктер жүйесін құрастыр.

Схема 1 Негізгі ұғымдар: Шығыс –Еуропа жазығы, Батыс – Сібір жазығы, Тұран, Орал, Сарыарқа, Оңтүстік Сібір таулары, Орта Азия таулары, Ежелгі қатпарлануға жататын табиғи аудан, жас платформаның плитасы орналасқан, трансшегаралық табиғи аудан, ежелгі және жас платформалар аумағында орналасқан, жаңа техтоникалық кезеңінде аздап көтеріген, қатпарлы аймақта орналасқаналаса таулы табиғи аудандар, Неоген төрттік кезеңде қатты көтерілгенбиік таулы аудандар

ЕБҚ - ІІ топ оқушысына (Аутизм белгісі бар және зейін тапшылығы, гипербелсенді Зейін тапшылығы және гипербелсенділік синдромы, аутизм, назар жетіспеушілік) топты таңдауда қолдау көрсетемін. Өзіме жақын орналастырамын. Себебі топта, жұпта жұптасып, сұраққа жауап беруде болжам жауаптарын ұсынуға көмек көрсетемін.

Ж./ (жұптық жұмыс)

«Абстрактілі ойлау» әдісі оқушылардың сыни ойлау мен жазылым дағдысын қалыптаструда мәтіндік үйлесімді құрастыруда шығармашылық қабілеттерін айқындауға мүмкіндік береді.


2 тапсырма. Берілген кестені толықтыр.

Транслитерация (тіл)

Ірі табиға аудан

Орал

Тұран

Сарыарқа

Қазақша




Орысша




Ағылшынша




География лық жағдайы




Тектоника лық негізі




ЕБҚ І топ оқушыларға (есту, көру, қабылдау деңгейі төмен) жұпта орналастыруға қолдау көрсетемін. Жұптық жұмыс жасауда сараланған жеке тапсырма беріледі.

Дескриптор:

  • Нысандық ұғымдарды зоналық бойынша топтастырады;

  • Жазық табиғи аудандар ұғымдарын топтсатырады;

  • Аласа таулы табиғи аудандар ұғымдарын топтастырады;

  • Биік таулы аудандар ұғымдарын топтастырады;

  • Ұғымдарды құрастыру арқылы табиғи аудандар түсініктер жүйесін анықтайды;

ЕБҚ - ІІ топ оқушысы тапсырманы өз қабілетіне байланысты жазбаша ұсынады.


А-деңгейлі оқушы нысандардың деталдармен қосады;

В-деңгейлі оқушы нысандардың атауын деталмен қосу арқылы сипаттайды;

С-деңгейлі оқушы берілген нысандар бойынша тапсырманы толық орындайды;




Дескриптор:

  • Нысандардың үш тілде айтылуын анықтайды; ЕБҚ

  • Нысандардың географиялық жағдайын анықтайды;

  • Нысандардың тектоникалық негізін жазады;


А-деңгейлі оқушы нысандардың атауын үш тілде жазады;

В-деңгейлі оқушы нысандардың атауы мен географиялық жағдайын анықтайды;

С-деңгейлі оқушы берілген нысандар бойынша кестені толтырады;

ҚБ:/ табыс баспалдағы арқылы бағалау















Блоб ағашы арқылы бағалау





Ауызша мадақтау

9 сынып Қазақстанның географиясы https://yadi.sk/d/bnj107TmPDvmYQ

Табыс баспалдағы

https://ds02.infourok.ru/uploads/ex/0f41/00073b30-072d452b/img13.jpg




Блоб ағашы

https://i12.fotocdn.net/s18/42/public_pin_ 18889.jpg













Сабақтың соңы

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!