Материалдар / Қазақтардың 1860-1870 жылдардағы азаттық күресі.
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Қазақтардың 1860-1870 жылдардағы азаттық күресі.

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақ мақсатына орай бар білімдерді қалыптастыру мен дағдыларды дамытуға бағытталған іс-әрекет. Іс-әрекет барысында ақпаратты талдау және өңдеу, зерттеу, практикалық жұмыс, проблемалық жағдаяттарды шешу арқылы оқушылардың бойында білім мен дағдылар қалыптасады және дамиды
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
07 Ақпан 2023
147
2 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім


Педагогтің аты-жөні


Күні


Сынып:

Қатысушылар саны қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы

Қазақтардың 1860-1870 жылдардағы азаттық күресі.


Зерттеу сұрағы: XIX ғасырдың 60-70 жылдарындағы ұлт-азаттық көтерілістердегі халық талаптарының сабақтастығы неден көрінді?

Оқу бағдарламасына сай оқыту мақсаттары

7.3.1.5 қазақ халықының отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Қазақтардың 1860-1870 жылдардағы азаттық күрестің барысын,себеп салдарын анықтайды.

Көптеген оқушылар: Қазақтардың 1860-1870 жылдардағы азаттық күрес болған жерлерді картадан көрсетеді.

Кейбір оқушылар: XIX ғасырдың 60-70 жылдарындағы ұлт-азаттық күрестің себебін,барысын,салдарын талдайды, халық талаптарының сабақтастығын тұжырымдайды

Бағалау критерийі

  • Қазақтардың 1860-1870 жылдардағы азаттық күрестің барысын,себеп салдарын анықтайды;

  • Қазақтардың 1860-1870 жылдардағы Орал,Торғай,Маңғыстау аймағында жүргізілген азаттық күрес барысын картадан көрсетеді;

  • XIX ғасырдың 60-70 жылдарындағы ұлт-азаттық күрестің себебін,барысын,салдарын талдап, халық талаптарының сабақтастығын тұжырымдайды.

Ойлау дағдыларының деңгейі

Талдау



Сабақтың кезеңі/уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

7 минут


«Сиқырлы қорапша»

әдісі




Өткен сабақты қайталау.

1. Балалар топтарындағы қорапшадан сұрақты алып, бірлесіп А4 парағына жауаптарынызды 3 минутта жазыныздар.

1. 1867-68 жж . реформалар нәтижесінде Қазақстанда қалыптасқан Басқару жүйесін атандар?

2.«Уақытша ереже» отарлық саясатты қаншалықты күшейтті?

3. Сайлау жүйесін енгізудегі патша үкіметінің түпкі мақсаты қандай?

Әр топ өз жауаптарын көрме түрінде ұсынып, топ аралық түсіндірмемен бағалайды


Сұрақтарға жауап береді.Топтар бір бірін бағалайды.

Топ аралық түсіндірмемен бағалау

Сұрақтар салынған қорапша.

Сабақтың ортасы

Сабақ мақсатына орай бар білімдерді қалыптастыру мен дағдыларды дамытуға бағытталған іс-әрекет.

Іс-әрекет барысында ақпаратты талдау және өңдеу, зерттеу, практикалық жұмыс, проблемалық жағдаяттарды шешу арқылы оқушылардың бойында білім мен дағдылар қалыптасады және дамиды

МТ

ОМ: 7.3.1.5 қазақ халықының отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау

БК:

  • Қазақтардың 1860-1870 жылдардағы азаттық күрестің барысын,себеп салдарын анықтайды;

  • Қазақтардың 1860-1870 жылдардағы Орал,Торғай,Маңғыстау аймағында жүргізілген азаттық күрес барысын картадан көрсетеді;

  • XIX ғасырдың 60-70 жылдарындағы ұлт-азаттық күрестің себебін,барысын,салдарын талдап, халық талаптарының сабақтастығын тұжырымдайды.

Ж 1 тапсырма. «Қазақтардың 1860 1870 жылдардағы азаттық күресі» тақырыбында бейнебаянды көріп, Қазақтардың 1860-1870 жылдардағы азаттық күрестің барысын, себеп салдарын «ақиқат» немесе «жалған» әдісі арқылы анықтаныздар









ЖЖ 2-тапсырма.

1.1860-1870 жылдардағы Орал,Торғай,Маңғыстау аймағында жүргізілген азаттық күрес барысын картадан көрсетіңіздер;




Т. 3- тапсырма.

1.XIX ғасырдың 60-70 жылдарындағы ұлт-азаттық күрестің себеп- салдарын анықтап,«Балық қанқасы» әдісі арқылы талданыздар.

Саралау:Тапсырма, «диалог және қолдау көрсету», жіктеу.

Қабілеті жоғары оқушыларға берілетін тапсырма:

XIX ғасырдың 60-70 жылдарындағы ұлт-азаттық көтерілістердегі халық талаптарының сабақтастығы неден көрінді?


Қабілеті орта оқушыларға берілетін тапсырма:

1. Орал, Торғай, және Маңғыстау көтерілістерінің ортақ себептері қандай??

Ерекше қолдауды қажет ететін оқушыларға берілетін тапсырма:

XIX ғасырдың 60-70 жылдарында халықтың көтеріліске шығу себебі не?

Тыңдайды.


















Бейнебаянды көріп, қажетті мәліметтерді дәптерге түртіп алады.


Тапсырманы жеке орындайды







Бейнебаянда алған және оқулықтағы мәліметтерге сүйене отырып жұппен картаға сызба жұмысын жасайды

XIX ғасырдың 60-70 жылдарындағы ұлт-азаттық күрестің себеп- салдарын анықтап, топта талдап «Балық қанқасы» әдісі арқылы орындайды





















Дескриптор:

  1. Патша үкіметі «Уақытша ережені» қабылдағаннан кейін «түтін салығы» күрт азайды дерегінің ақиқат,жалған екенін анықтайды.

  2. Орал облысында басталған көтеріліс бірте-бірте Торғай облысын, Маңғыстау аймағын түгел қамтыды дерегінің ақиқат,жалған екенін анықтайды.

  3. Шаңырақ салығының 1 сомнан 3 сомға дейін өсуі халықтың тұрмыс жағдайын нашарлата түсті дерегінің ақиқат,жалған екенін анықтайды.

  4. Көтеріліс жетекшілері Иса Тіленбайұлы мен Досан Тәжіұлы қалың бұқараны басқа руда ерекше шеберлік танытты дерегінің ақиқат,жалған екенін анықтайды.

  5. Көтерілісшілер саны 100 мыңға жетті дерегінің ақиқат,жалған екенін анықтайды.

  6. Ең қатты қарсылық көрсеткен адай руынан 90 мың қой мөлшерінде контрибуция алынды дерегінің ақиқат,жалған екенін анықтайды.





Дескриптор

  1. 1860-1870 жылдардағы Орал,Торғай,Маңғыстау аймағында жүргізілген азаттық күрес барысын анықтайды.

  2. 1860-1870 жылдардағы Орал,Торғай,Маңғыстау аймағында жүргізілген азаттық күрес барысын картадан көрсетеді



Дескриптор:

  1. XIX ғасырдың 60-70 жылдарындағы ұлт-азаттық күрестің себебін анықтап, 1 мысал келтіреді;

  2. XIX ғасырдың 60-70 жылдарындағы ұлт-азаттық күрестің салдарын анықтап, 3 дәлел келтіреді

















https://clck.ru/33LYkP

«Қазақтардың 1860 1870 жылдардағы азаттық күресі»


1 қосымша

кесте






https://clck.ru/33LZDH

карта





Қазақстан тарихы: Назарбаев Зияткерлік мектептерінің 8-сыныбына арналған оқулық /Ш.М. Аманқұлова, Л.А. Бердіғалиева, А.С. Мағзұмова, Т.К. Юсупова / сынама нұсқа. – Астана: «Назарбаев Зияткерлік мектептері» ДББҰ, 2018. 115-120 бб













Сабақтың соңы


Ж.Тапсырма-4

1. XVIII–ХІХ ғасырлардағы көтеріліс басшыларын Көтеріліс салдары мен нәтижелеріне сай сәйкестендір



Үйге тапсырма:

  1. 1860-1870 жылдарда болған отаршылдыққа қарсы көтерілістердің маңызы туралы ойтолғау жаз.

Критерий:

  1. 150-200 сөз

  2. 1860-1870 жылдарда болған отаршылдыққа қарсы көтеріліс себебіне 2 дәлел

  3. 1860-1870 жылдарда болған отаршылдыққа қарсы көтеріліс барысына 3 мысал

  4. 1860-1870 жылдарда болған отаршылдыққа қарсы көтеріліс салдарына 3 мысал

  5. 1860-1870 жылдарда болған отаршылдыққа қарсы көтеріліс маңыздылығына 1 мысал жаз

Оқушылар жеке қорытынды жұмысты орындайды.

Дескриптор:

  1. Қ.Қасымұлы бастаған көтеріліс нәтижесі мен салдарын анықтайды;

  2. Д.Тәжіұлы мен И.Тленбаев бастаған көтеріліс нәтижесі мен салдарын анықтайды;

  3. С.Датұлы бастаған көтеріліс нәтижесі мен салдарын анықтайды;

  4. И. Тайманов,

М.Өтемісұлы бастаған көтеріліс нәтижесі мен салдарын анықтайды.

2 -қосымша

Саралау

Бағалау

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлық оқушылар: Қазақтардың 1860-1870 жылдардағы азаттық күрестің барысын,себеп салдарын анықтайды.

Көптеген оқушылар: Қазақтардың 1860-1870 жылдардағы азаттық күрес болған жерлерді картадан көрсетеді.

Кейбір оқушылар: XIX ғасырдың 60-70 жылдарындағы ұлт-азаттық күрестің себебін,барысын,салдарын талдайды, халық талаптарының сабақтастығын тұжырымдайды

Дескриптор мен кері байланыс беру арқылы бағалау

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары




1 қосымша

Деректер

ақиқат

жалған

1

Патша үкіметі «Уақытша ережені» қабылдағаннан кейін «түтін салығы» күрт азайды.



2

Орал облысында басталған көтеріліс бірте-бірте Торғай облысын, Маңғыстау аймағын түгел қамтыды.



3

Шаңырақ салығының 1 сомнан 3 сомға дейін өсуі халықтың тұрмыс жағдайын нашарлата түсті.



4

Көтеріліс жетекшілері Иса Тіленбайұлы мен Досан Тәжіұлы қалың бұқараны басқаруда ерекше шеберлік танытты



Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!