Жамбыл облысы әкімдігінің білім басқармасы
Тараз қаласының білім бөлімінің Әлихан Бөкейханов атындағы
№1 гимназиясы» КММ
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
«Қазақ халқының әдет-ғұрыптары мен салт-дәстүрлері. Наурыз. Морфология» |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мұсабекова М.Д. |
|
|
Пәні: |
қазақ тілі |
|
|
Күні: |
02.03.2022ж. |
|
|
Сынып: 6 «Ә» |
Қатысушылар саны: 29 |
Қатыспағандар саны:0 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақтың дастарқаны |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.4.4.3 үстеудің мағыналық түрлерін ажырату, синонимдік қатарларын түрлендіріп қолдану; |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар орындай алады:
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
Кейбір оқушылар орындай алады:
|
|
|
Бағалау критерийі: |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы
Орта-сы
Соңы |
Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал туғызу.
Тыңдалым. Мәтінмен жұмыс. Дәм татыру Қазақтар асты «дәм» деп атайды. Халық арасында біреуді еске алғанда «дәмдес болып едік», «үйінен дәм татып едік» деп, ренжігенде, өкпелегенде «дәм тұзым атсын», «дәм тұзыма салдым» деген сөздердің ұлт тұрмысы мен өмір жолында, таным-түсінігінде, наным-сенімінде өзіндік дара орны бар. Өйткені әр қазақ өздерінің жақын-жуығы мен ілік-жекжаттарына ғана емес, ел сыйлаған белгілі, құрметті азаматтарына, қадірлі ақсақалдарына, ана-әжелеріне өз үйінен дәм татыруды үлкен мұрат, елдік, адамдық парыз деп санаған және ол жолдан күні бүгінге дейін тайған жоқ. Тек таныстар емес кез келген жолаушы, үйге келген бейтаныс кісіге де дәм татырмай жібермеген. Себебі, ұлт ұғымында дәмде, аста, тамақта, кие, қадір- қасиет,ырыс,береке, тірлік бар деген терең түсінік тым ертеден-ақ қалыптасқан. Дәм татырудың қоғамдық, әлеуметтік, елдік істерде қызметі өте зор болған. Ең алдымен, әдейі шақырып дастарқаннан дәм татыру- ата салт, қазақи тәртіп әрі жол-жоралғы, әдеп. Екіншіден ол сыйлаудың, аса құрметтеудің, жақсы көңілдің айғағы. Үшіншіден қай жерде де, қай күнде сыйласа, қорған, қамқор, тілектес бола жүрудің кілті. Дәмдес болған адамдар бір-біріне ел дәстүрі бойынша қиянат жасамайды, жоғалғанын іздеседі, табысына қуанады. Қуаныш, қайғысына да да ортақтас болады. Бұл ғасырлар бойы санаға сіңген салиқалы салт, бұлжымас әдет. Демек дәм таттыру, дәм тату – таза адамгершілік, достық, бірлік белгісі және куәсі. Бұл жақсы үрдіс халықпен бірге жасайды. Топтық жұмыс І топ 1-тапсырма.Мәтіннен құрамында үстеулері
бар сөйлемдерді көшіріп жазыңдар, мағыналық түрлеріне қарай
ажыратыңдар, синонимдік қатарын табыңдар. ІІ топ
2-тапсырма
Дескриптор: 3-тапсырма III топ
Сәйкестендіру
тесті. «Ойлан да бөліс әдісі» Үстеулерге мысалдар жазып, синонимін табады, сөйлем құрайды.
Дескриптор: - Үстеулерді мағыналық түрлеріне қарай ажыратып, синонимін табады; -берілген үстеулермен сөйлем құрастырады. 5-тапсырма. «Артығын алып таста» әдісі арқылы қазақтың салтына сәйкес келетін мақал-мәтелдерді теріп жаз.
6-тапсырма.
Дескриптор: - «Сыбаға» ұғымына түсінік береді; - «Ерулік» ұғымына түсінік береді; Бағалау. «Жетістік баспалдағы» әдісі Үй тапсырмасы: Дастарқанға берілетін бата түрлерін жазып, жаттап келу. Рефлексия «ПОПС формуласы» әдісі
Мұғалімнің тиімді кері байланысы.
|
Балалар мұғалім сөзін мұқият тыңдайды
Балалар мәтінді мұқият тыңдайды
Оқушылар мәтіннен үстеулері бар сөйлемдер-ді көшіріп жазып, мағыналық түрлерін анықтайды, синонимдік қатарын жазып шығады.
Оқушылар сөзжұмбақ-ты дұрыс шешеді, жасырын тұрған негізгі
сөзге анықтама
береді.
Оқушылар үстеулерді мағыналық түрлеріне қарай ажыратып, дұрыс сәйкестендіреді Оқушылар берілген үстеулерге сөйлем құрап, синонимін табады Оқушылар қазақ салтына сай мақал-мәтелдерді теріп жазады.
Оқушылар «сыбаға», «ерулік» ұғымына түсінік береді.
Оқушылар «ПОПС формуласына» бүгінгі сабақтан алған әсерлерін жазып, өз ойларымен бөліседі. |
Мұғалім-нің ауызша кері байланы-сы
Мұғалім-нің ауызша кері байланы-сы
«Бес бармақ» әдісі
«Бес бармақ» әдісі
«Бес бармақ» әдісі
«Шапа- лақ» әдісі
Мұғалім-нің ауызша кері байланы-сы
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Мұсабекова Мадина ДаниярбекқызыШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Қазақтың дастарқаны
Тақырып бойынша 31 материал табылды
Қазақтың дастарқаныМатериал туралы қысқаша түсінік
«Қазақ халқының әдет-ғұрыптары мен салт-дәстүрлері. Наурыз. Морфология» бөлімі
Қазақтар асты «дәм» деп атайды. Халық арасында біреуді еске алғанда «дәмдес болып едік», «үйінен дәм татып едік» деп, ренжігенде, өкпелегенде «дәм тұзым атсын», «дәм тұзыма салдым» деген сөздердің ұлт тұрмысы мен өмір жолында, таным-түсінігінде, наным-сенімінде өзіндік дара орны бар. Өйткені әр қазақ өздерінің жақын-жуығы мен ілік-жекжаттарына ғана емес, ел сыйлаған белгілі, құрметті азаматтарына, қадірлі ақсақалдарына, ана-әжелеріне өз үйінен дәм татыруды үлкен мұрат, елдік, адамдық парыз деп санаған және ол жолдан күні бүгінге дейін тайған жоқ. Тек таныстар емес кез келген жолаушы, үйге келген бейтаныс кісіге де дәм татырмай жібермеген.
Материалдың қысқаша нұсқасы Жамбыл облысы әкімдігінің білім басқармасы Тараз қаласының білім бөлімінің Әлихан Бөкейханов атындағы №1 гимназиясы» КММ (білім беру ұйымының атауы) Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың барысы
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||


















