Материалдар / Қазақтың дәстүрлі әндері 7 сынып, қазақ тілі пәні
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Қазақтың дәстүрлі әндері 7 сынып, қазақ тілі пәні

Материал туралы қысқаша түсінік
7 сынып қазақ тілі пәні бойынша ашық сабақтың қысқа мерзімді жоспары.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
21 Ақпан 2024
72
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
450 тг 338 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

БӨЛІМ: Музыка өнері және қазақтың киелі домбырасы

Мектеп: Көкдала ауылының орта мектебі МДШО КММ

Күні: 08.12.2023

Мұғалімнің аты-жөні: Кундакпаева А.Б

Сынып: 7

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Қазақтың дәстүрлі әндері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

7.2.1.1 мәтіндік және графиктік (кесте, диаграмма, сурет, шартты белгілер) ақпаратты интерпретациялау;

7.4.3.1 фразеологизм, мақал-мәтелдердің эмоционалды мәнін, көркемдік ерекшеліктерін түсініп қолдану.

Сабақтың мақсаттары

Мәтіндік және графиктік (кесте, диаграмма, сурет, шартты белгілер) ақпаратты интерпретациялайды;

Фразеологизм, мақал-мәтелдердің эмоционалды мәнін, көркемдік ерекшеліктерін түсініп қолданады.

Жоспар

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

10 минут

Ұйымдастыру кезеңі: сыныпты түгендеу, сабаққа зейінін аудару.

Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру

Үй тапсырмасын сұрау.

6-тапсырма. 71-бет

«Жасанды интеллект» әдісімен сұрау.

«Түрлі-түсті хатқалта»

Оқушыларға ішіне тұжырым жазылған хатқалталар таратылады. Берілген тұжырым туралы ойын 1 сөйлеммен түйіндеу тапсырылады.

Бренд

Құнын өсіру

Жастар

Шабыт

Шеберлік

Дәстүрлі ән

Өнер

Мысалы:

  1. Қазақтың домбырасы брендке айналу керек, себебі

  2. Домбыраның беделін өсіру үшін оның бағасын өсіргеніміз дұрыс. Құны болмаса, қадірі қалмайды, күтімі кетеді.

  3. Жастар домбыра аспабынан алшақтап кетті, өйткені жаһандану келді.

  4. Жақсы домбыраны шертсең, шабытың оянып, шеберлігің өседі.

Тұжырымдар қайталанып беріледі, оқушылар өз ойларын түйіндеп жеткізеді.

ОҚЫЛЫМ АЛДЫ. Оқушылар әннің түрлеріне байланысты мәлімет алады.

Романс(исп. romance) — белгілі бір музыкалық аспаптың сүйемелдеуімен жеке дауыста орындалатын шығарма.

Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады.

Оқушыларды түгендеу, сабаққа зейінін аудару.

Оқушыларға ішіне тұжырым жазылған хатқалталар таратылады. Берілген тұжырым туралы ойын 1 сөйлеммен түйіндеу тапсырылады.

Тұжырымдар қайталанып беріледі, оқушылар өз ойларын түйіндеп жеткізеді.



Оқушылар әннің түрлеріне байланысты мәлімет алады.


Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады.

ҚБ

«Домбыра» суреттерімен бағалау







Суреттер ғаламтор желісінен алынды.


















Қазақ тілі оқулығы 7 сынып, «Арман -ПВ» баспасы. 2017 ж.

Сабақтың ортасы

5 минут




































10 минут























3 минут



10 минут

















5 минут

ОҚЫЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ. Топтық жұмыс

Оқулықтағы 1-оқылым мәтінін оқу.

Мәтінді оқып, онда берілген мәліметтерді «Класстер» әдісімен түсіндіріңдер, пікірлеріңді түйінді сөздермен қорытындылаңдар.


Shape1

«Дәстүрлі ән мектебі»


Shape3 Shape4 Shape2

Арқа мектебі


Shape5

Жетісу мектебі


Shape6


Shape7

Батыс Қазақстан мектебі






ӘТН. Фразеологизмдер

Тілімізде бірнеше сөзден құралып, бір ұғым да қолданылатын, сөй лем мүшелеріне ажыратуға келмейтін, грамматикалық мағынала рын өзгертіп, тіркестегі орындарын алмастыруға болмайтын, тари хи қалыпта қан тұрақты тіркестер бар. Оларды фрaзeологиялық тіркестер немесе фразеологизмдер дейді. Қазіргі қазақ тілінің фразе ологиясы – лексиканың жеке бір саласы. Фразеологизмдердің басты белгісі – олардың тұрақты, даяр қалпында қолданылуы. Мы салы: ит өлген жер – алыс, тайға таңба басқандай – анық,

арқаны кеңге салу – асықпау, қас пен көздің арасында – жылдам, т.б.

Мақал-мәтелдер

Мақал-мәтелдер – халқымыздың асыл қазынасы.

Мақалдар да ой тұжырымдалып, түйінді пікір түрінде айтылады. Мысалы: Күлме досқа, келер басқа. Ашу – дұшпан, ақыл – дос, ақылыңа ақыл қос. Жігітті досына қарап таны. Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен.

Мәтелдерде ой-пікір мақалдағыдай ашық түрде емес, жанамалап (иша ра) айтылады.

Мысалы: Айдағаның – бес ешкі, ысқырығың жер жарады. Баяғы жар тас – бір жартас.Сөзіңді біреу сөйлесе, аузың қышып бара ма? Ит ашуын тырнадан алады.


1-тапсырма. Жұптық жұмыс

«Сөздік диктант» етіп жазады. Берілген тұрақты сөз тіркестері мен мақалдардың жалғасын табыңдар.

Бес аспап – ................өнерлі 
Бес саусақтай білу – ....................жетік білу 

Көкейін тесу – ..................көп құмарту 

Жез таңдай........................шебер әнші

Қызыл сөзден бал жағу – мадақтау 
Қызыл тіл –.................... шешен 

Жаны құмар....................қызығады

Күміс көмей....................сөзге шебер

Тума дарын.....................талантты

Өнерлі өрде озар,..................Өнерсіз жігіт жер соғар.

Ақыл көпке жеткізер,............Өнер көкке жеткізер. 
Өнерлінің қолы алтын,..........Өлеңшінің сөз алтын. 

Ел іші – ................ .өнер кеніші. 

Бас кеспек болса да, ...............................(тіл кеспек жоқ)

Жеті жұрттың тілін біл,.....................(жеті түрлі ілім біл)

Жыланның уы тісінде, .....................(адамның уы тілінде)

Тұз астың дәмін келтірсе,.........(мақал сөздің сәнін келтіреді)

Ел үмітін ер ақтар,...................................(ер атағын ел сақтар)

Тоқсан ауыз сөздің..................................(тобықтай түйіні бар)



Сергіту сәті. «WordWall» платформасымен сәйкестендіру.

https://wordwall.net/ru/resource/65198256


2-тапсырма. Жеке жұмыс.

Мақал-мәтелдер мен фразеологизмдерді орынды пайдаланып, мәтінді жалғастырыңыз.

Құлақтан кіріп бойды алар,

Жақсы ән мен тәтті күй.

Жүрекке түрлі ой салар,

Әнді сүйсең, менше сүй, -

деген Абайдың өлеңі қазақ халқының өнерлі жан азығы етіп ардақтаған көңіл күйін бейнелейді. Қазақтың ақын, жырау, өлеңші, әншілері өлеңдер мен жырларды , ұзақ дастандарды домбыраға қосып айтады...

ЕББҚ тапсырмасы.

Өнер, музыка туралы мақал-мәтел жазыңдар.




ОҚЫЛЫМНАН КЕЙІН

4-ТАПСЫРМА. «Интервью» әдісі

Тақырып бойынша дәстүрлі әншімен кездесуге сұхбат сұрақтарын дайындаңдар.


Мәтінді оқып, онда берілген мәліметтерді кластер әдісімен түсіндіреді, пікірлерін түйінді сөздермен қорытындылайды.









ӘТН. Фразеологизмдер мен мақал-мәтелдердің анықтамасын еске түсіреді.



















Сөздік диктант етіп жазады. Берілген тұрақты сөз тіркестері мен мақалдардың жалғасын табады.

















Суреттерден мақалдарды табады.


Мақал-мәтелдер мен фразеологизмдерді орынды пайдаланып, мәтінді жалғастырады.




Тақырып бойынша дәстүрлі әншімен кездесуге сұхбат сұрақтарын дайындайды.


ҚБ

«Домбыра» суреттерімен бағалау




«Әткеншек» әдісімен топаралық бағалау



























Дескриптор: Білім алушы

Жалпы 2 балл

  • тұрақты сөз тіркестерінің мағынасын табады – 1 балл;

  • мақалдардың жалғасын табады- 1 бал

    Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
    Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
    Ресми байқаулар тізімі
    Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!