Материалдар / Қазақтың киелі домбырасы. І. Жансүгіров "Күйші" поэмасы

Қазақтың киелі домбырасы. І. Жансүгіров "Күйші" поэмасы

Материал туралы қысқаша түсінік
ұстаздармен тәжірибе алмасу үшін
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
07 Желтоқсан 2018
1371
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сабақ жоспары
Сабақ: қазақ тілі мен әдебиетіТақырыбы: Қазақтың киелі домбырасы. І. Жансүгіров. «Күйші» поэмасы (үзінді)Мектеп: Петропавл қаласы, «№23 орта мектеп» КММ
Күні: 7.11.2018Мұғалімнің есімі: Рахимжанова Шолпан Серікқызы
СЫНЫП: 7-сыныпҚатысқандар саны: 12Қатыспағандар саны: 0
Сабаққа негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)7.Т4. Повестердің және лирикалық поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, тақырыбы мен идеясын ашу7.А5. Диалогке қатысушылар коммуникативтік жағдаяттың талаптарына сай «сөйлеуші – тыңдаушы» позицияларын еркін ауыстыру
Сабақ мақсаттарыБарлық оқушылар:


  • Жаңа сөздерді үйренеді
  • Үзінді тыңдайды
  • Мәтін тақырыбын ашады
  • Жабық сұрақтарға жауап береді
  • Мәтіннен негізгі тірек сөздерді табады


  • Оқушылардың басым бөлігі:
  • Сөздер мен сөз тіркестерін құрайды
  • Диалогке түседі
  • Шығарма кейіпкерлерін атайды
  • Күйді тыңдайды, оқиғаны жалғастырады


  • Кейбір оқушылар:


  • Мәтін идеясын ашады
  • Диалогке түсіп, рөлдерімен ауысып, еркін сөйлейді
  • Тілдік мақсатОқушылар: таңдау, құру, анықтау, сипаттау, ашу, рөлдік ойындар ойнау, қорытындылау, өз сөзімен анықтама жазу, позицияларын еркін ауыстыру


    Негізгі сөздер мен тіркестер:


    Домбыра, ішекті, жетіген, қобыз, аспап, ұлттық, қара домбыра, музыкалық аспап, еркіндік, құлдық, махаббат, зұлымдық, өлім, өмір, тіршілік, мәңгілік, Кене ханның ордасы, күйші жігіт, Қарашаш


    Жетістік критерийлері:-мәтін тақырыбын анықтайды- мазмұнын және идеясын айтады-сөйлем құрастырады- диалогке түсу арқылы позицияларын еркін ауыстырады
    Алдыңғы оқу

    «Ұлттық аспаптар» тақырыбы бойынша сөздерді біледі:Жетіген, қобыз, сырнай, қылқобыз, дауылпаз, даңғыра, үскірік, сазсырнай
    Жоспар
    Жоспарланған уақытЖоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)Ресурстар
    Басталуы 1 мин

    1 мин

    Сергіту сәті

    Топқа бөлу: Суреттер арқылы (3 топқа бөлу)Ұлттық аспаптар суреттері бойынша 3 топқа бөлінеді1 топ: «Ішекті» тобы2 топ: «Ұрмалы» тобы3 топ: «Үрмелі» тобы
    Суреттер
    Ортасы9 мин





























































































































































    1 мин

    9 мин



























    1 мин10 мин













    10 мин



























    1 мин





























































    ТАК 1. Сөздік жұмысы1-тапсырма: Бейнежазбаны көріп, тыңдап топтық тапсырмаларды орындау (топтық жұмыс) 1-топ: «Домбыра» сөзінің және бейнежазбаның негізгі ерекшелігін көрсету Төмен деңгейлі оқушы - «Еркін жазу» стратегиясы бойынша негізгі сөздердің мағынасын ашадыМысалы: домбыра, аспап, дала, хан, құл, киіз үйОрта деңгейлі оқушы - «Домбыра» сөзін дара диаграммаға салады













    Жоғары деңгейлі оқушы - «Қос жазба күнделік» әдісі арқылы кестені толтырады2-топ: «Киелі домбыра» тақырыбына диалог құрастыру.Төмен деңгейлі оқушы - домбыра суретін постерге түсіріп, айтады Орта деңгейлі оқушы - жетекші сұрақтар арқылы диалог құрастырып, айтадыСұрақтар:
  • Қандай ұлттық аспаптарды білесің?
  • «Күйші» поэмасын кім жазды?
  • І. Жансүгіров кім?
  • Поэмадағы негізгі кейіпкерлер кімдер?
  • Жоғары деңгейлі оқушы - «Күйші» поэмасындағы кейіпкерлерге сипаттама беріп, диалогқа түседіСұрақтар:
  • Кене хан кім? Оны автор қалай суреттеген?
  • Күйші жігіт кім?
  • Қарашаш не істеді? Ол қандай қыз?
  • Сапақтың рөлі қандай? Ол қандай адам?
  • Поэма идеясы қандай?
  • 3-топ: Мағынаны тану, ой толғау Төмен деңгейлі оқушы - «Печа-куча» стратегиясы бойынша суреттерді сипаттайды Орта деңгейлі оқушы - «Автор орындығы» стратегиясы бойынша мәтіндегі негізгі ойды таңдап, автор орындығына отырып, қорғайдыЖоғары деңгейлі оқушы - мұғалім ұсынған жоспар арқылы поэманың негізгі идеясын ашадыЖоспар:
  • Қарашаштың Хан Кенеден күйшіні сұрап алуы
  • Күй құдіретінен өрбіген сезім
  • Бозбалашылықтың соңы дауға ұласады
  • Сапақты жазаға тарту
  • Күйші сезімімен бірге күй әуенінің өзгеруі
  • Негізгі идеясы – әділетсіздікті, зорлықты тізе бүктіретін ұлы күш, бостандыққа, азаттыққа жеткізетін құдірет өнер екенін түсіндіру.ҚБ: «Смайл» әдісі арқылы /топтар бірін- бірі бағалау.ТКК2- тапсырма: «Қазақтың киелі домбырасы» мәтіні бойынша тақырыпты, идеяны анықтайды (жұптық жұмыс)
  • Төмен деңгейлі оқушы - мәтін тақырыбын ашады
  • Орта деңгейлі оқушы - «шашыраңқы ой» әдісі бойынша мәтін абзацтарын ретіне келтіріп, диалогқа түсіп, өзара рөлдермен ауысады
  • Жоғары деңгейлі оқушы - Мәтіннен етістіктерді теріп, «Перфокартаны» толтырады
  • ҚБ: «Элективті тест» зін-өзі бағалау)3-тапсырма: Шығарманы өзіндік талдау (жеке жұмыс)Төмен деңгейлі оқушы - шығарма жанрын атайдыОрта деңгейлі оқушы «Ашық микрофон» әдісі арқылы сұрақтарға жауап бередіЖоғары деңгейлі оқушы - «Дыбыстау» әдісі арқылы фильмнен дыбыссыз үзінді беріледі, көріп болғаннан кейін оқушылар рөлге еніп, диалогқа рөлдерімен ауысып түсуі қажет4-тапсырма: Тыңдалым және айтылым бойынша алған білімдерін бекіту (ұжымдық жұмыс)Төмен деңгейлі оқушы – «Суретті тап» тәсілі арқылы берілген суреттерді атайды және сипаттайды. М:1 сурет – домбыра2 сурет күйші3 сурет – ұлттық аспаптар
  • сурет – хан
  • сурет - Қарашаш
  • Орта деңгейлі оқушы - тыңдалым бойынша бір күйді тыңдап, «Жалғастыру» тәсілі арқылы оқиғаны жалғастырып, жазады. М:Мынау .......... Оны ......... орындап отыр. Күйдің тақырыбы ....... Күйшінің қолында ........ Домбыра ......... аспап. Домбыра ....... аспаптардың бірі. Оны ...........зерттеді. Жоғары деңгейлі оқушы - «Күйші» поэмасының негізгі идеясын ашады, диалогқа түсіп, рөлдерімен ауысады. ҚБ: «Сөзді тап» әдісі(тақырыпқа сай сөздер жазылған қағаз қиындылары, оқушы сөздің өзін атамай, сипаттау қажет. Басқа оқушылар не жазылғанын табуы тиіс)

    Кері байланыс: «Бұрыштар» тәсілі сұрақтарға жауапты төрт бұрыштың біреуінен табады, кейін таңдаған жауаптарын топтық жұмыста тұжырымдайды, айтадыҮлгі: - Домбыра қандай аспапқа жатады? (үрмелі, ұрмалы, ішекті)
  • «Күйші» поэмасының авторы кім? (Мағжан Жұмабаев, Жүсіпбек Аймауытов, Ілияс Жансүгіров, Абай Құнанбаев)
  • Кене хан қай шығарманың кейіпкері? («Сырдария», «Адай», Батыр Баян, «Ақсақ құлан».
  • АКТ«Күйші» поэмасынан үзінді бейнежазба Ватман, маркерлер

    Сызба























    үлестірме материал (мәтін)













    Постер









































    АКТ, суреттер





























    Орындық









































    Кесте





















    Микрофон



    АКТ







    Суреттер











    АКТ, қиықшалар













    Қобдиша, қағаз қиындылары











































































    Суреттер, жауаптар













    Аяқталуы2 мин

    Рефлексия: «Дұрыс, бұрыс» әдісі, парақшалар, дұрыс/дұрыс емес сөйлемдерді екі бағанға жазып, сөйлеу.Үйге тапсырма: «Қазақтың киелі домбырасы» диалог құру.Жауаптар парағы
    Қосымша ақпаратҒаламтор сайтынан алынған материал, қазақ хрестоматиясы


    Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелеріАКТ-мен байланысҚұндылықтардағы байланыс
  • Төмен деңгей:
  • -жаңа сөздерді ұсыну;- суреттерді беру;- негізгі тірек-сөздерді беру;- поэмадан үзінді беру.
  • Орта деңгей:
  • - диаграмма үлгісін беру;-жетекші сұрақтар беру;-мәтін бөліктерін беру.
  • Жоғары деңгей:
  • Күнделік үлгісін беру;
  • Поэмадан үзінді беру;
  • Кілтті сөздерді ұсыну;
  • Етістік шақтарының сызбасы.


  • «Еркін жазу» стратегиясы
  • «Қос жазба күнделік» стратегиясы
  • «Автор орындығы»
  • «Печа-куча» стратегиясы
  • «Шашыраңқы ой» әдісі
  • «Ашық микрофон» әдісі
  • «Бұрыштар» тәслі
  • «Дұрыс, бұрыс» әдісі
  • Қазақ әдебиеті:
  • І. Жансүгіровтың «Күйші» поэмасы арқылы Кене ханды, күйші Сапақты, Қарашашты біледі
  • Қазақстан тарихы:
  • Оқиғаның қай жерде болғанымен танысады.
  • АКТ-мен байланыс:
  • Интербелсенді тақта, бейнетаспаны колдану арқылы тыңдалым айтылым дағдылары дамиды.
    Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді?Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?









    Қорытынды бағамдауҚандай екі нәрсе табысбы болды(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?1:



    2:Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

    1:



    2:Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?






    Ресми байқаулар тізімі
    Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
    Осы аптаның ең үздік материалдары
    Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
    Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
    тақырыптармен дайындаймыз
    Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
    Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
    Толығырақ