Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Қазақтың киелі домбырасы. І. Жансүгіров "Күйші" поэмасы
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Сабақ: қазақ тілі мен әдебиеті Тақырыбы: Мұзафар Әлімбаев. Келер шақтың түрлері. |
Мектеп: Петропавл қаласы, «Дарын» мектеп-лицейі КММ |
|
|||||||||||||||
Күні: 12.11.18 |
Мұғалімнің есімі: Канапина Самал Серікқызы |
|
|||||||||||||||
СЫНЫП: 8-сынып |
Қатысқандар саны: 13 |
Қатыспағандар саны: 0 |
|
||||||||||||||
Сабаққа негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
8.Т4. Үнтаспаны тыңдау, тақырыбы мен идеясын ашу 8.А5. Диалогке қатысушылардың коммуникативтік дағдыларын жүзеге асыру |
|
|||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
|
|||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі:
|
|
|||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
|
|||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||
Тілдік мақсат |
Оқушылар: таңдау, құру, анықтау, сипаттау, ашу, рөлдік ойындар ойнау, қорытындылау, өз сөзімен анықтама жазу, позицияларын еркін ауыстыру |
|
|||||||||||||||
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
|
||||||||||||||||
Айырылады, әскери, қызмет, оралады, қадірлеу, қастерлеу, шабыт, шыныққан |
|
||||||||||||||||
Жетістік критерийлері: -мәтін тақырыбын анықтайды - мазмұнын және идеясын айтады -сөйлем құрастырады - диалогке түсу арқылы позицияларын еркін ауыстырады |
|
||||||||||||||||
Алдыңғы оқу 3 мин Ресурс - портрет
|
«Балалар әдебиеті» тақырыбы бойынша сөздерді біледі: балалар жазушылары, Ыбырай Алтынсарин, Сапарғали Бегалин, Саттар Ерубаев, Өтебай Тұрманжанов, Бердібек Соқпақбаев өлең, әңгіме, шығарма. Үй жұмысы: 184 бет, 3-тапсырма «Менің атым - Қожа» повесі бойынша сұрақтарға жауап беру.
өкілі – Мұзафар Әлімбаевпен танысамыз. Грамматикалық тақырып – келер шақ. Т4 – тақырыбы мен идеясын ашамыз А5 – айтылым бойынша диалогке түсу арқылы коммуникативтік дағдыны жүзеге асырамыз. |
|
|||||||||||||||
Жоспар |
|||||||||||||||||
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
|||||||||||||||
Басталуы 1 мин 1 мин |
Шаттық шеңбері стартер «Мен қандаймын?» Топқа бөлу: Сөздер арқылы (3 топқа бөлу) Сөздер бойынша 3 топқа бөлінеді 1 топ: «Жазушылар» тобы 2 топ: «Ақындар» тобы 3 топ: «Ардагерлер» тобы (оқушылардың топ атауларын 3 тілде айту және «Топ ережесін» еске салу ) |
Суреттер |
|||||||||||||||
Ортасы 3 мин 9 мин - Ресурс – АКТ Ресурс - оқулық 7 мин 3 мин Ресурс - суреттер Ресурс - микрофон 7 мин Ресурс – ақын портреті 2 мин 2 мин |
ТАК 1. Сөздік жұмысы Мәтін алдында жаңа сөздер: Айырылады – лишается Әскери – военная Қызмет – служба Қадірлеу - дорожить Қастерлеу – уважать Шабыт - вдохновение 1-тапсырма: Үнтаспаны тыңдап, топтық тапсырмаларды орындау (жеке жұмыс) 1-топ: «Жазушылар» - 2 сұраққа жауап береді:
2-топ: «Ақындар» - 2 сұраққа жауап береді:
3-топ: «Ардагерлер» - 2 сұраққа жауап береді:
ҚБ: (әр топ жауабын смайлмен тақтада жабыстыру, мұғалім бағалайды).
2-тапсырма: Оқулықпен жұмыс (жұптық) 1-топ: «Жазушылар» 2-топ: «Ақындар» 3-топ: «Ардагерлер» (мәтін бойынша диалог құрастырады) Диалог:
Ал қалған 2 оқушы (төмен деңгейлі) 3 жаңа сөзбен сөз тіркестерін құрайды. М: әскери атақ, поэма жазды, балалар жазушысы. ҚБ: (өзін-өзі бағалау)
Сергіту сәті: «Печа-куча» стратегиясы бойынша суреттерді сипаттайды.
«Интервью» әдісі арқылы әр топ көшбасшылары басқа топтарға сұрақтар қояды.
3-тапсырма: Грамматикалық жұмыс (топтық) 1-топ: «Жазушылар» - мәтін бойынша жоспар құрайды және мәтін идеясын айтады. Жоспар:
Идеясы – уақытты бағалауы, өмірді қадірлеуі, Отанды қастерлеуі. Осы идеяны олар тақтада «Фишбоун» балық қаңқасымен айтады.
2-топ: «Ақындар» - «5 жол өлең» жазады
3-топ: «Ардагерлер» - берілген ардагер суреті бойынша шағын мәтін құрайды.
Ескерту: әр топтан 1 оқушы тақтаға шығып, бір сөйлемді жазып, етістікті тауып, оны келер шақтың барлық формасына айналдырады. М: Мұзафар Әлімбаев Павлодар облысында туды. Мұзафар Әлімбаев Рақымжан Қошқарбаев ерлігін жырлады. Мұзафар Әлімбаев Ұлы Отан соғысына қатысты. ҚБ: (көшбасшылар бағалайды)
Кері байланыс:
Ұй жұмысы: оқулықтың 186 беттегі 3-тапсырма суреті бойынша мәтін құру, етістіктерді мақсатты келер шақта қолдану.
|
АКТ «Күйші» поэмасынан үзінді бейнежазба Ватман, маркерлер
Сызба
үлестірме материал (мәтін)
Постер
АКТ, суреттер
Орындық
Кесте
Микрофон
АКТ
Суреттер
АКТ, қиықшалар
Қобдиша, қағаз қиындылары
Суреттер
|
|||||||||||||||
Аяқталуы 2 мин
|
Рефлексия: «Жетістік баспалдағы» (оқушылар өзінің аты жазылған стикерді баспалдаққа жабыстырады).
|
Жауаптар парағы |
|||||||||||||||
Қосымша ақпарат Оқулықтан, ғаламтордан алынған материал, қазақ хрестоматиясы |
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
-жаңа сөздерді ұсыну; - суреттерді беру; - негізгі тірек-сөздерді беру; - бейнебаяннан үзінді беру.
-жетекші сұрақтар беру; -мәтін бөліктерін беру.
|
|
Мұзафар Әлімбаевтың балалар әдебиетіндегі орны;
Ұлы Отан соғысын біледі
Бейнетаспаны колдану арқылы тыңдалым айтылым дағдылары дамиды. |
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
|
|
|
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |