Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Қазақтың ұлттық киімі.Этностиль. Ою-өрнек стилизациясы
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Бөлім 2. Дизайн және технология |
Мектеп:Талдықорған қаласы № 17 орта мектеп |
||||||||||||
Күні: |
Оқытушының аты-жөні: Жұманова Назгүл Естайқызы |
||||||||||||
СЫНЫП: 8 сынып |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақтың ұлттық киімі.Этностиль. Ою-өрнек стилизациясы |
||||||||||||
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
8.1.2.1-Тарихи және мәдени шығу тегі әртүрлі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктері туралы түсінігін көрсету 8.1.3.1-Шығармашылық идеяларды дамыту мен іске асыруда өз бетінше таңдаған ақпарат көздерін қолдану (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану арқылы). |
||||||||||||
Сабақтың мақсаттары |
-Қолөнер мен дизайн тарихы және мәдени шығу тегінің негізгі туындыларының ерекшеліктерін біледі, ажырата алады; -Дизайн, әртүрлі өнер терминдерін қолданылу ретін анықтайды; -Тандаған АКТ қолдана отырып, шығармашылық идеяларының негізгі элементтерін ажыратып, өрнек түрлерін орындайды. |
||||||||||||
Бағалау критерийлері: |
-Қолданылу қажеттілігіне сәйкес ұлттық киімдерінің негізгі топтамаларын (ерекшеліктерін) біледі; -Ою-өрнектің дұрыс қолданылу ретін анықтайды; -Әртүрлі бұйымдардың этностильдегі ою-өрнектерді орындауда негізгі элементтерді ажыратады және тәжірибемен дәлелдейді. |
||||||||||||
Тілдік мақсаттар: |
Киім түрлерінің ерекшеліктеріне сипаттама береді, дизайн, киім түрлері, ою-өрнек түрлері,пішім элементтері. Киім түрлерінің негізгі элементтері туралы не білесіз? Ою-өрнек дегеніміз не? Ою-өрнектердің түрлері қалай аталады? |
||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
|
||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
геометрия, тарих, бейнелеу өнері |
||||||||||||
Алдыңғы білім |
Бұл бөлім ұлттық киімдеріндегі өрнектерді орындау және безендіру ережелерін білу, түсіну және дағдылануға негізделген. Оқушылар:
|
||||||||||||
Сабақтың барысы |
|||||||||||||
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған әрекеттер (төмендегі жазбаларды өзіңіздің жоспарлаған әрекеттеріңізбен алмастырыңыз) |
Ресурстар |
|||||||||||
Басы 5 мин 4мин Ортасы 15 мин |
Миға шабуыл әдісі 1.Мына суреттерді көргенде қандай ой туды? 2.Суретте қандай киім түрлерін көріп тұрсыздар? 3.Бүгінгі сабағымыз қандай тақырыпта өтілуі мүмкін? Топқа бөлу: ою-рнек аркылы 1 – топ «Жануар тектес ою-өрнектер», 2-топ «Өсімдік тектес ою-өрнектер», 3-топ «Геометриялық ою-өрнектер». 1-тапсырма «БББ» әдісі
Топтық жұмыс: А3 пішімге орындайды. 1-топ.Ұлттық бас киімдердің (сәукеле, тақия, кимешек) берілген сұлбасына қалаған ою-өрнектерді түсіріп, суретті толықтыру.
2-топ.Ұлттық киім. Жарнама АКТ пайдалана отырып ұлттық киімдерді жарнамалау.
3-топ. Венн диаграммасы арқылы қазақ халқының ұлттық киімін түрік халқының ұлттық киімімен салыстыру.
Бағалау критерийі Ою-өрнек түрлерін дұрыс қолдану ретін анықтайды.
Дескрипторлар Өрнек түрлерін дұрыс сызады. Негізгі ою-өрнек түрлерін анықтап сызады.
Кері байланыс: «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалайды.
2-тапсырма. «Дизайн», «Этностиль» сөздің анықтамасын қарастыру.
Дизайн (ағылшын тілінен design) – ниет, жоспар, мақсат, шығармашылық тұлға, сызба және жоба, құрылыс, нобай сурет, ою, композиция, өнер шығармашылығы.
«Этностиль» модель, фольклорлық, халықтық.
|
Нұсқаулық карталар, суреттер
Интернет ресурстары, қосымша әдебиеттер
|
|||||||||||
3 мин
4 мин
6 мин
|
«Дұрыс-бұрыс» стратегиясы
Бағалау критерийі -Қолданылу қажеттілігіне сәйкес өрнек түрлерінің негізгі топ (ерекшеліктерін) біледі.
Дескриптор -Негізгі өрнек атауын атады. -Өрнектер қай жерлерде қолданылатының біледі.
Кері байланыс «Қол сигналдары» әдісі.
3-тапсырма: Жұппен жұмыс «Перфокарта» 1. Ою-өрнек түрлерін ата.
Дескриптор -Ою-өрнек түрлерін пайдалана алды.
Кері байланыс «Күлегештер» әдісі арқылы жұптар бір-бірін бағалайды. 4- «Кубизм» әдісі арқылы кері байланыс жасайды
Бағалау критерийі -Ұлттық киім түрлерінің негізгі элементтерді ажыратады және тәжірибемен дәлелдеді Дескриптор -Ою-өрнек түрлерін пайдаланып, тәжірибеде көрсете алады. -Өрнек түрлерін ажыратады -Қойылған сұрақтарға жауап береді
Кері байланыс «От шашу» әдісі арқылы оқушылар өзін-өзі бағалайды. |
|
|||||||||||
Соңы 3мин
|
Үй тапсырмасы: Ұлттық киімдердің фото-галереясын жасау. (АКТ пайдалана отырып ұлттық киімдерден фото- галерея жасайды).
Рефлексия: «Аяқталмаған сөйлемдер» әдісі * Бүгін мен...................... білдім *................. қызықты болды. *.......................... қиын болды. *..................... тапсырманы мен орындадым. *......................... екенін түсіндім. |
Рефлексия парақтары |
|||||||||||
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз? |
Денсаулық және қауіпсіздік ережелері
|
|||||||||||
Сабағыма белсенді әдістер мен стратегияларды жоспарладым. Бұл тапсырмаларым оқушылардың жаңа ақпарат пен бұрынғы алған білімін ұштастыра түсуіне бағытталды. Сабақтың басында «БББ» әдісі арқылы қолданамын. Топтық жұмыста оқушылар сызба сызықтарын пайдаланып, практикалық жұмыс орындады. «Дұрыс-бұрыс», «Кубизм» әдістері және семантикалық карта арқылы берілген тапсырмаларды орындауда оқушылар тұжырымдау, дәлелдеу, салыстыру, ой қорытындысын жасау т.б. іс-әрекеттерді жүзеге асырады. Сабақ соңында «БББ» әдісі арқылы кері байланыс жасады. Топтық және жұптық тапсырмаларда оқушылар бір-бірін оқытады, бір-бірін демеп, үйретіп, жетелеп отырады. Оқушыларды қолдап, әр тапсырмадан соң мадақтап отырамын. |
Бақылау, қадағалау, қолдау көрсету, бағыттау, сұрақ-жауап, түртіп алу, рефлексия, «От шашу», «Қол сигналдары», «Күлегештер» әдістер арқылы оқушылар кері байланыс жасайды. |
Техникалық қауіпсіздік ережесін сақтау, партада тік отыру. |
|||||||||||
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||
|
|||||||||||||
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: 2: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім? 1: 2: |