Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Қималарды салу
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Бөлім: Геометриялық фигуралар |
Мектеп: |
|
|||
Күні: |
|
Мұғалімнің аты- тегі : |
|
|||
Сынып : |
11 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
Сабақтың тақырыбы: |
Қималарды салу |
|||||
Сабақ түрі: |
Кіріктірілген сабақ. |
|||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
Кеңістіктегі түзулердің, түзу мен жазықтықтың, кеңістіктегі жазықтықтардың, жазықтықтар мен көпжақтардың (қималар салу) өзара орналасуларын зерттейді; қарапайым Стереометриялық сызбаларды орындай алады; |
|||||
Кәсіби даму мақсаты |
Сараланған тапсырмалар арқылы оқушылардың сыни ойлау қабілетін дамыту. |
|||||
Сабақ мақсаттары:
|
Барлық оқушылар үйренеді : |
|||||
кеңістіктегі түзулердің, түзу мен жазықтықтың, кеңістіктегі жазықтықтардың, жазықтықтар мен көпжақтардың (қималар салу) өзара орналасуларын ажыраталады |
||||||
Көпшілік оқушылар үйренеді: |
||||||
кеңістіктегі түзулердің, түзу мен жазықтықтың, кеңістіктегі жазықтықтардың, жазықтықтар мен көпжақтардың (қималар салу) өзара орналасуларын зерттей алады. стереометриялық сызбаларды орындай алады. |
||||||
Кейбір оқушылар үйренеді: |
||||||
стереометриялық сызбаларды күрделілігі жоғарғы есептерде қолданады. |
||||||
Бағалау критерийлері |
Оқушы төмендегі критерийлерді орындаса, оқу мақсатына жетеді 1.кеңістіктегі параллель, қиылысатын және айқас түзулерді ажыратады 2. параллель, айқас және перпендикуляр түзулердің белгілері мен қасиеттерін біледі және оны қолданады; |
|||||
Тілдік мақсаттар |
Нүкте, түзу, жазықтық, кеңістік, параллель түзулер. Бұл стереометрия туралы пікір кейде/әрқашанда/ешқашан дұрыс болмайды, себебі ... . Нүкте ..... жазықтықта жатыр. Екі түзу ........ бір жазықтықта жатыр. |
|||||
Құндылықтарды дарыту |
ұжымдылық, шыдамдылық, әділдікке тәрбиелеу. |
|||||
Жаһандық азаматтылыққа тәрбиелеу |
Аксиомаларға бірдей көзқарас. |
|||||
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивтік құралдарды қолдану, интернет ресурстар. Geo gebra. |
|||||
Аксиомаларды және кеңістік денелерінің қасиеттерін үй салу, машина жасау, құрыслыста қолдану |
||||||
Пәнаралық байланыстар |
Өнер сабағында өткен кеңістік фигураларын жазықта бейнелеуді қарастырады. |
|||||
Бастапқы білім |
Планиметрияның, Стереометрияның аксиомалары, планиметрияның негізгі фигуралары, жазықтықта түзулердің өзара орналасуы. |
|||||
Сабақ барысы |
||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет |
Ресурстар |
||||
1 сабақтың басы 3 минут 7 минут 10 минут 5 минут 10 минут |
Алғашқы білімдерін қайталау:
Математикалық диктант Бағалау: оқушылар жауаптарын оқиды. Қалған оқушылар өздерін тексереді.
Кеңістік фигурасын жазықтықта қалай бейнелейміз? Өнер пәнінің мұғалімі кеңістік фигурасын жазықтықта бейнелеуді көрсетеді. Оқушыларға кубты және тетраэдр салу ұсынылады. Оқушыларға мысалдар және видео көрсетіледі. Презентация. Өнер пәнінің мұғалімі және математика пәнінің мұғалімі бірге талқылап түсіндіреді. Geo gebra бағдарламасында қима түрлерін көрсету.
Топтық жұмыс. (Дайын сызба мен берілген есептер) Қосымша материал Жеке жұмыс. (Қималар) |
Презентация http://opencollege.com/simsim/php/ResourceManager.php?cmd=get_view&catID=1323&resID=729&outcat=1 Презентация Қосымша 1 |
||||
Үй тапсырмасы 5 мин |
Қорытындылау |
Қосымша 2 |
||||
Саралау –оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? |
Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? |
Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы |
||||
Оқушылар сабақ бойы жеке және сыныппен жұмыс жасайды. Қабілеті жоғары оқушылар басқа оқушыларға көмектеседі. |
Өзін-өзі бағалау түрі қолданылады. Сабақта оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру үшін фронтальды жұмыс жасайды. |
Сабақ басында оқушылар қауіпсіздік техникасымен таныстырылады. |
||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
|||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? |
Сабақта қолданылған материалдар
Математикалық диктант.
Оқушы ________________________________________________________
-
Стереометриядағы негізгі фигуралар: _________________________________________
-
1-аксиома: СІ. Әрбір жазықтықтың бойында жататын ____________________________ __________________________________________________________________________.
-
2-аксиома: СІІ. Егер әр түрлі екі жазықтықтың ортақ нүктесі бар болса, ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________.
-
3-аксиома: СІІІ. Егер әр түрлі екі түзудің ортақ нүктесі бар болса, онда ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________.
-
Анықтама. Кеңістікте бір жазықтықта жататын және өзара қиылыспайтын екі түзу __________________________________________________________________________.
-
Анықтама. Кеңістікте бір жазықтықта жатпайтын екі түзу _________________________ __________________________________________________________________________
-
Анықтама. Қиылыспайтын екі жазықтық ______________________________________ __________________________________________________________________________.
__________________________________________________________________________.
-
Теорема. Бір түзу бойында жатпайтын үш нүкте арқылы ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________.
-
Теорема. Түзу және оның бойында жатпайтын нүкте арқылы ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________.
-
Теорема. Егер түзудің екі нүктесі берілген жазықтықта жатса, __________________________________________________________________________
-
Теорема. Егер b түзуі α жазықтығына параллель болып және b түзуі арқылы өтетін β жазықтығы α жазықтығымен қиылысса, онда жазықтықтардың қиылысу сызығы __________________________________________________________________________.
Оқушының аты жөні: ________________________________
Оқу мақсаты: Кеңістіктегі түзулердің, түзу мен жазықтықтың, кеңістіктегі жазықтықтардың, жазықтықтар мен көпжақтардың (қималар салу) өзара орналасуларын зерттейді;
Қарапайым
стереометриялық сызбаларды орындай алады.
-
ABCD тетраэдрінің AD қырының ортасы K нүктесі B, C, K нүктелерінен өтетін жазықтықпен тетраэдрдің қимасын салыңдар.
-
АВСD тетраэдрінің CD қырының ортасы М – нүктесі. М нүктесі және АВ түзуі арқылы өтетін жазықтықпен тетраэдрдің қимасын салыңдар.
Қима салуға берілген есептер