Материалдар / Қ.Жұмаділов Тағдыр романы
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Қ.Жұмаділов Тағдыр романы

Материал туралы қысқаша түсінік
Материал мұғалімдерге қажет
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
21 Сәуір 2021
730
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі: Шынтемірова Зәуре Пірманбекқызы

06.02.2019 жыл


Сабақ тақырыбы

Б.Момышұлы «Ұшқан ұя» повесінің тілі

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

8.Т/Ж4 - көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану.

Сабақтың

мақсаттары

Оқушылардың барлығы орындай алады: көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолданады.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: шығармадағы үзінділерді әр түрлі тапсырмалар орындау барысында орынды қолданады.

Оқушылардың кейбіреуі орындай алады:өз көзқарасын дәлелдеуде үзінділерді орынды қолданады, дәлелдер келтіреді.


Тілдік

мақсат

Оқушылар орындай алады: көркем шығарманы түсінеді.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: көзқарас,әңгіменің ұсынар идеясы

Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:Менің ойымша, «Себебі, мен оны былай түсіндіремін...»

Талқылауға арналған сұрақтар:

«Әңгіме неліктен «Ұшқан ұя» деп аталған?»


Құндылықтарды

Игерту

Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы. Елжандылық, толеранттық, ұлтжандылық тәрбие.


Пәнаралық байланыс

Тарих, қазақ тілі, әдебиет теориясы


Бағалау критерийі

  • өз көзқарасын дәлелдеуде үзінділерді орынды қолданады, дәлелдер келтіреді.

  • Шығармадағы үзінділерді әр түрлі тапсырмалар орындау барысында орынды қолданады.

Ойлау дағдыларының деңгейі

Қолдану, жоғары деңгей дағдылары

Алдыңғы білім

көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу


Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Уақыты

Сабақтағы жоспарланған жаттығу


Ресурс

Сабақтың басы



1. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу.

2. Психологиялық ахуал

Балалар бір-біріне жақсы көңіл күй тілейді.

3. Ширату. «Миға шабуыл» тәсілі

«Бауыржан», «Бақытжан» тобы. Оқушылар бір-біріне қарама-қарсы отырады. «Бауыржан» қозғала жүріп, «Бақытжан» «Ұшқан ұя» шығармасы бойынша сұрақтар қояды.




Интербел

сенді тақта

Сабақтың ортасы






















1-тапсырма Топтық жұмыс

Әңгіме неліктен «Ұшқан ұя» деп аталған?

 Халық батырының ақыл ай- ойынан , ақын жанды шабытынан сұрапыл жылдарда туған, қазірде халықтық мұраға  айналған қанатты сөздері де мол:  Отан үшін отқа түс –күймейсің, Намысты нанға сатпа, Арлы адам ардақты т.б .Мақал – мәтелдердің қолдану ерекшелігі.қос сөздер, антоним, омоним, көркемдегіш – бейнелеуіш тәсілдер,теңеу,эпитет, портрет,метонимия, синекдоха шығармадағы көркемдік ерекшеліктерін табу


Бүгін даңқты қолбасшы, әскери қайраткер, жазушы, Кеңес Одағының Батыры, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты Бауыржан Момышұлының туған күні. Назарларыңызға тілге жүйрік, сөзге шешен хас батырдың қанатты сөздерін ұсынамыз. БАСЫ 1. Өз ұлтын сыйламау, оны мақтаныш етпеу – сатқындықтың белгісі. 2. Ел дегенде еміреніп, жұрт дегенде жүгініп қызмет еткін! 3. Отан үшін отқа түс – күймейсің. 4. Опасызда Отан жоқ. 5. Елсіз ер болмайды, жұртсыз жігіт болмайды. 6. Өтіріктің балын жалап тірі жүргенше, шындықтың уын ішіп өлген артық! 7. Ерлік – табиғат сыйы емес, саналы әскери тәрбиенің жемісі, Отан алдындағы қасиетті парызыңды орындау үшін адамзаттың ең асыл сезімімен жігерленіп, өзіңді саналы түрде қауіп-қатерге бас тігуге мәжбүр етудің нәтижесі. 8. Адамды бұзатын не? Тағы да сол – атақ, ақша, арақ. Осы үшеуі. Төртіншісі әйел демеймін. Алғашқы үшеуінің буына бөртіп, әйелдерді біз – еркектер бұзамыз.

Дескриптор:

  • Өз пікірін дәлелдеуде үзіндіні орынды қолданады.

  • Тақырып бойынша қорытынды шығарады.

3-тапсырма

Екі үзіндінің біреуін таңдап, ондағы маңызды эпизодты көшіріп жазып, кесте бойынша негіздеме жаса.

Дескриптор:

- шығармадан үздік эпизодты анықтайды;

-3 дәлел келтіреді;

- 3 дәлелді 3 фактімен дәйектейді.


Сабақтың соңы


«Бағдаршам» тәсілі

Қызыл – тапсырманы орындау кезінде не кедергі болды?

Сары – қай тапсырма көңіліңізден шықты? Неге?

Жасыл – тапсырмаларды орындауға не көмектесті





Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша

көмек көрсетуді қалай

жоспарлайсыз? Сіз

қабілеті жоғары

оқушыларға тапсырманы

күрделендіруді қалай

жоспарлайсыз?

Бағалау - Оқушылардың

үйренгенін тексеруді

қалай жоспарлайсыз?

Пəнаралық байланыс

Қауіпсіздік жəне еңбекті

қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы

байланыс

Рефлексия

Сабақ / оқу мақсаттары

шынайы ма?

Бүгін оқушылар

не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған

саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген

уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма

қандай түзетулер

енгіздім жəне

неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.

Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес

келетін сұрақтарға жауап беріңіз.


Қорытынды бағамдау

Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды

жетілдіруге көмектесетін не білдім?



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!